FB pixel
Dovětek Infinity ságy

Dovětek Infinity ságy

Marvel se poměrně dlouhou dobu tvářil, že Avengers: Endgame je definitivní završení více než 10 let trvajícího snažení o vybudování vzájemně provázaného vesmíru, jehož vyprávění je rozdělené do třech na sebe navazujících fází. Ve skutečnosti však třetí fázi tzv. Infinity ságy završuje až Spider- Man: Daleko od domova, který poslouží jako jakýsi dovětek za hrdinskými činy Tonyho Starka. Jak totiž víme z trailerů, jedním z motivů filmu je hledání Tonyho hrdinského nástupce, přičemž Peter Parker dostane část Tonyho hraček, s nimiž může i díky svému intelektu řádit v podobě nových kostýmů. Pokud jste tedy měli pocit, že jste se s Tonym skrze jeho pohřeb v Endgame dost nerozloučili, můžete si s Peterem Parkerem projít dalšími fázemi smutku v kinech.

Multiverzum

Multiverzum

V Marvelu ovšem ví, že jen o nostalgickém vzpomínání na heroismus Iron Mana nový Spider-Man být prostě nemůže. A zároveň nelze jen recyklovat staré zápletky. Proto Marvel pro své MCU využívá lusknutí rukavicí nekonečna k tomu, aby dostal do série další velmi častý prvek z komiksů – Multiverzum. S tím jsme se již setkali skrze Spider-Man: Paralelní světy (jenž do MCU nepatří, ale je nesmírně populární) a ve zkratce jde o to, co jsme slyšeli již v případě třeba Doctora Strange. Naše realita není jedinou a může se snadno prolínat s dalšími, kde se věci dějí trochu jinak. Což do budoucna může znamenat nejen příchod například zesnulých postav, ale i jiných Spider-Manů. Čeká nás příště Andrew Garfield a Tobey Maguire v epickém závěru trilogie?

Spider-Man na vlastních nohách

Spider-Man na vlastních nohách

Zatímco ve Spider-Man: Homecoming byl Peter Parker v neustálém područí Tonyho Starka, jenž dodal nový kostým a také řadu příkazů, kdy a co má Peter při svém zachraňování sousedství používat, ve „dvojce“ se musí Parker začít stavět na vlastní nohy. Kromě Tonyho udělátek pro nový kostým to znamená i řadu dospělých rozhodnutí. Nejen v hrdinských sférách, ale i vlastním životě, do něhož nyní ostřeji vlétne pohledná MJ (Zendaya).

Pokračování vztahů na střední škole

Pokračování vztahů na střední škole

S tím se ostatně pojí silný trumf Marvelem koučované nová série, jež nechce být velkolepou akční jízdou jako Avengers. Místo toho se hodlá i v pokračování soustředit především na postavy a kromě superhrdinského blbnutí také na Peterovo milostné tokání, vztahy tety May a vůbec komunitu žáků střední školy, kterou předchozí spider-manovské filmy nikdy pořádně nezúročily. A přitom jsou tím, co Petera Parkera činilo ztotožnitelným pro miliony čtenářů komiksových sešitů po celém světě.

Jake Gyllenhaal jako Mysterio

Jake Gyllenhaal jako Mysterio

Ve Spider-Man: Homecoming se Marvelu povedlo zapracovat i na padouchovi, který nebyl jen povrchním emzákem, co chce na někoho hodit panelák. Vulture (Michael Keaton) byl člověk s jasně danými motivacemi, jež jsme dokonce zvládali lidsky chápat a tudíž mu občas i fandit. A vypadá to, že Mysterio v podání Jakea Gyllenhaala tuhle novou tradici neporuší a opět ukáže komplexnější provedení ikonického zlouna. I když... bude vůbec Mysterio zlý? Spider-Man: Daleko od domova zatím Mysteria představuje jako klaďase, jenž nedokázal zachránit vlastní svět a nese si kvůli tomu na bedrech řadu traumat. První reakce pak mluví o řadě překvapení. Buď jak buď, Jake Gyllenhaal v posledních letech předvádí jeden herecký koncert za druhým, takže by měl cápka s akvárkem místo hlavy zvládnout levou zadní.

Návrat starého Nicka Furyho

Návrat starého Nicka Furyho

Ač dal dohromady Avengers a v podstatě pomohl opakovaně zachránit svět, Nick Fury (Samuel L. Jackson) se v posledních filmech od Marvelu příliš nevyskytoval a i ve své výraznější roli v Captain Marvel posloužil spíš jako komediálně laděný šašek. Ve Spider-Manovi však má svůj starý dobrý vážný výraz a zdá se, že je naplno usazen ve svých starých špiónských kanadách a pásce přes oko. A tak ho máme nejraději. Navíc bude zajímavé sledovat novou dynamiku mezi jeho mentorstvím a Peterovým hrdinským učednictvím, neboť jak víme, Nick není žádný idealista, ale vrcholný pragmatik.

Tom Holland je výborný Spider-Man i Peter Parker

Tom Holland je výborný Spider-Man i Peter Parker

Představitel Petera Parkera pak také není žádné ořezávátko, když Tom Holland několikrát v jiných filmech prokázal, že zvládá i vážnější polohu než jakou je rozverný teenager, jenž musí kromě lásky řešit i osud města New York. Jak navíc víme z minula, Holland je ve Spideyho kostýmu i mimo něj naprosto suverénní a na rozdíl od Andrew Garfielda a Tobeyho Maguirea zvládá jak emocionální scény (bez Tobeyho pověstné žíly!), tak akční šílenství spojené s humorem, kdy (a Garfield si píše poznámky) nepůsobí jako arogantní trouba, nýbrž jako přirozený vtipálek.

Málo informací o zápletce

Málo informací o zápletce

Už jsme to sice nakousli o kousek výš, ale proč to neříct ještě jednou. O Spider-Man: Daleko od domova se toho ví vlastně dost málo. Trailery sice odhalily, že se bude navazovat na závěr Endgame, prohlubovat milostná linka s MJ a že se bude bojovat proti elementálům za pomoci Mysteria. Jenže první dojmy ze zahraničí mluví o řadě příjemných překvapení a hlavně udržení řady dějových tajemství. A to je moc dobře. Už Endgame jasně připomenul, že je dobré jít do kina tak trochu na blind.

Karlův most a další evropské lokace

Karlův most a další evropské lokace

A ano, nesmíme zapomínat na asi nejvýraznější ozvláštnění ve spider-manovské sérii, které představuje změna lokací. Do New Yorku se totiž podíváme jen v úvodu filmu, který hrdiny nasměruje do Evropy, kde Peter bude nabalovat MJ na Karlově mostě a bude létat mezi historickými památkami. A už z trailerů působí třeba scény z Benátek vysloveně svěžím dojmem. Obzvlášť při srovnání s obligátními newyorskými mrakodrapy.

A snad se dozvíme, proč Ned stále chodí na střední školu!

A snad se dozvíme, proč Ned stále chodí na střední školu!

Vraťme se ještě k Endgame. Jedním z největších WTF momentů byl bezpochyby Peterův návrat na střední školu, kde na chodbě potkává svého starého spolužáka Neda. Ten nejenže nezestárl, ale jak víme z trailerů na Daleko od domova, zjevně stále chodí do stejného ročníku jako Peter. A to platí pro všechny Peterovy spolužáky. Opravdu byli všichni Peterovi souputníci také vymazáni Thanosovým lusknutím a následně navráceni, když se lusknutí podařilo Avengers zvrátit? Anebo se prostě budeme muset smířit s tím, že ne všechno je v MCU promyšlené? Chceme vysvětlení a věříme, že ho najdeme v kinech!

10 důvodů, proč vyrazit na Spider-Man: Daleko od domova  |  Tipy na film  |   |  10 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 důvodů, proč vyrazit na Spider-Man: Daleko od domova

Tipy na film  |  dnes 10:00  |  2

19 skvělých filmů, které už zítra končí na Netflixu

Odkládali jste si některé filmy z nabídky Netflixu na později? Možná se raději podívejte na náš seznam. Je totiž možné, že zítra už je v katalogu největšího streamera nenajdete! číst více

Tipy na film  |  včera 10:00  |  8

20 nejlepších hororů, které vás vyděsí bez jediné kapky krve

Největším hororovým omylem je představa, že strach vyvolává tuna krve a vyhřezlých vnitřností. Zkušení hororisté však ví, že kouzlo je v neviděném. Ty nejděsivější horory jsou tudíž často ty, které byly přístupné dokonce i dětem. Nikdo neřešil, že si i s rodiči cvrnknou do trenek. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  6

10 největších filmových hitů na Netflixu současnosti

V březnu se na Netflixu objevilo několik očekávaných originálních filmů a streamovací gigant u nás uvedl i spoustu licencovaných hitů. V nejlepší desítce posledních týdnů se utkaly v poměru pět ku pěti a najdeme v ní vcelku pestrou žánrovou škálu. Pojďme si deset nejsledovanějších snímků představit. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  44

10 skvělých novinek, které nás čekají do konce dubna na Netflixu

První polovina dubna přinesla na Netflixu řadu vydařených novinek. Není to však nic proti zbytku měsíce, ve kterém se populární streamovací služba chystá ke svým největším novinkám za hodně dlouhou dobu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  88

11 velkých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Víkend dělící duben na jeho druhou polovinu zdá se být jedním z nejzajímavějších za poslední týdny. A může za to nejen Netflix, ale hlavně i HBO, které tasí několik obřích novinek ve své nabídce. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist