FB pixel
Dovětek Infinity ságy

Dovětek Infinity ságy

Marvel se poměrně dlouhou dobu tvářil, že Avengers: Endgame je definitivní završení více než 10 let trvajícího snažení o vybudování vzájemně provázaného vesmíru, jehož vyprávění je rozdělené do třech na sebe navazujících fází. Ve skutečnosti však třetí fázi tzv. Infinity ságy završuje až Spider- Man: Daleko od domova, který poslouží jako jakýsi dovětek za hrdinskými činy Tonyho Starka. Jak totiž víme z trailerů, jedním z motivů filmu je hledání Tonyho hrdinského nástupce, přičemž Peter Parker dostane část Tonyho hraček, s nimiž může i díky svému intelektu řádit v podobě nových kostýmů. Pokud jste tedy měli pocit, že jste se s Tonym skrze jeho pohřeb v Endgame dost nerozloučili, můžete si s Peterem Parkerem projít dalšími fázemi smutku v kinech.

Multiverzum

Multiverzum

V Marvelu ovšem ví, že jen o nostalgickém vzpomínání na heroismus Iron Mana nový Spider-Man být prostě nemůže. A zároveň nelze jen recyklovat staré zápletky. Proto Marvel pro své MCU využívá lusknutí rukavicí nekonečna k tomu, aby dostal do série další velmi častý prvek z komiksů – Multiverzum. S tím jsme se již setkali skrze Spider-Man: Paralelní světy (jenž do MCU nepatří, ale je nesmírně populární) a ve zkratce jde o to, co jsme slyšeli již v případě třeba Doctora Strange. Naše realita není jedinou a může se snadno prolínat s dalšími, kde se věci dějí trochu jinak. Což do budoucna může znamenat nejen příchod například zesnulých postav, ale i jiných Spider-Manů. Čeká nás příště Andrew Garfield a Tobey Maguire v epickém závěru trilogie?

Spider-Man na vlastních nohách

Spider-Man na vlastních nohách

Zatímco ve Spider-Man: Homecoming byl Peter Parker v neustálém područí Tonyho Starka, jenž dodal nový kostým a také řadu příkazů, kdy a co má Peter při svém zachraňování sousedství používat, ve „dvojce“ se musí Parker začít stavět na vlastní nohy. Kromě Tonyho udělátek pro nový kostým to znamená i řadu dospělých rozhodnutí. Nejen v hrdinských sférách, ale i vlastním životě, do něhož nyní ostřeji vlétne pohledná MJ (Zendaya).

Pokračování vztahů na střední škole

Pokračování vztahů na střední škole

S tím se ostatně pojí silný trumf Marvelem koučované nová série, jež nechce být velkolepou akční jízdou jako Avengers. Místo toho se hodlá i v pokračování soustředit především na postavy a kromě superhrdinského blbnutí také na Peterovo milostné tokání, vztahy tety May a vůbec komunitu žáků střední školy, kterou předchozí spider-manovské filmy nikdy pořádně nezúročily. A přitom jsou tím, co Petera Parkera činilo ztotožnitelným pro miliony čtenářů komiksových sešitů po celém světě.

Jake Gyllenhaal jako Mysterio

Jake Gyllenhaal jako Mysterio

Ve Spider-Man: Homecoming se Marvelu povedlo zapracovat i na padouchovi, který nebyl jen povrchním emzákem, co chce na někoho hodit panelák. Vulture (Michael Keaton) byl člověk s jasně danými motivacemi, jež jsme dokonce zvládali lidsky chápat a tudíž mu občas i fandit. A vypadá to, že Mysterio v podání Jakea Gyllenhaala tuhle novou tradici neporuší a opět ukáže komplexnější provedení ikonického zlouna. I když... bude vůbec Mysterio zlý? Spider-Man: Daleko od domova zatím Mysteria představuje jako klaďase, jenž nedokázal zachránit vlastní svět a nese si kvůli tomu na bedrech řadu traumat. První reakce pak mluví o řadě překvapení. Buď jak buď, Jake Gyllenhaal v posledních letech předvádí jeden herecký koncert za druhým, takže by měl cápka s akvárkem místo hlavy zvládnout levou zadní.

Návrat starého Nicka Furyho

Návrat starého Nicka Furyho

Ač dal dohromady Avengers a v podstatě pomohl opakovaně zachránit svět, Nick Fury (Samuel L. Jackson) se v posledních filmech od Marvelu příliš nevyskytoval a i ve své výraznější roli v Captain Marvel posloužil spíš jako komediálně laděný šašek. Ve Spider-Manovi však má svůj starý dobrý vážný výraz a zdá se, že je naplno usazen ve svých starých špiónských kanadách a pásce přes oko. A tak ho máme nejraději. Navíc bude zajímavé sledovat novou dynamiku mezi jeho mentorstvím a Peterovým hrdinským učednictvím, neboť jak víme, Nick není žádný idealista, ale vrcholný pragmatik.

Tom Holland je výborný Spider-Man i Peter Parker

Tom Holland je výborný Spider-Man i Peter Parker

Představitel Petera Parkera pak také není žádné ořezávátko, když Tom Holland několikrát v jiných filmech prokázal, že zvládá i vážnější polohu než jakou je rozverný teenager, jenž musí kromě lásky řešit i osud města New York. Jak navíc víme z minula, Holland je ve Spideyho kostýmu i mimo něj naprosto suverénní a na rozdíl od Andrew Garfielda a Tobeyho Maguirea zvládá jak emocionální scény (bez Tobeyho pověstné žíly!), tak akční šílenství spojené s humorem, kdy (a Garfield si píše poznámky) nepůsobí jako arogantní trouba, nýbrž jako přirozený vtipálek.

Málo informací o zápletce

Málo informací o zápletce

Už jsme to sice nakousli o kousek výš, ale proč to neříct ještě jednou. O Spider-Man: Daleko od domova se toho ví vlastně dost málo. Trailery sice odhalily, že se bude navazovat na závěr Endgame, prohlubovat milostná linka s MJ a že se bude bojovat proti elementálům za pomoci Mysteria. Jenže první dojmy ze zahraničí mluví o řadě příjemných překvapení a hlavně udržení řady dějových tajemství. A to je moc dobře. Už Endgame jasně připomenul, že je dobré jít do kina tak trochu na blind.

Karlův most a další evropské lokace

Karlův most a další evropské lokace

A ano, nesmíme zapomínat na asi nejvýraznější ozvláštnění ve spider-manovské sérii, které představuje změna lokací. Do New Yorku se totiž podíváme jen v úvodu filmu, který hrdiny nasměruje do Evropy, kde Peter bude nabalovat MJ na Karlově mostě a bude létat mezi historickými památkami. A už z trailerů působí třeba scény z Benátek vysloveně svěžím dojmem. Obzvlášť při srovnání s obligátními newyorskými mrakodrapy.

A snad se dozvíme, proč Ned stále chodí na střední školu!

A snad se dozvíme, proč Ned stále chodí na střední školu!

Vraťme se ještě k Endgame. Jedním z největších WTF momentů byl bezpochyby Peterův návrat na střední školu, kde na chodbě potkává svého starého spolužáka Neda. Ten nejenže nezestárl, ale jak víme z trailerů na Daleko od domova, zjevně stále chodí do stejného ročníku jako Peter. A to platí pro všechny Peterovy spolužáky. Opravdu byli všichni Peterovi souputníci také vymazáni Thanosovým lusknutím a následně navráceni, když se lusknutí podařilo Avengers zvrátit? Anebo se prostě budeme muset smířit s tím, že ne všechno je v MCU promyšlené? Chceme vysvětlení a věříme, že ho najdeme v kinech!

10 důvodů, proč vyrazit na Spider-Man: Daleko od domova  |  Tipy na film  |   |  427 přečtení  |  10 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 důvodů, proč vyrazit na Spider-Man: Daleko od domova

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Ty české hlášky nejvíc pobavily.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 důvodů, proč vyrazit na Spider-Man: Daleko od domova

Tipy na film  |  včera 0:00  |  4

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  19

21 nejočekávanějších červnových novinek na Netflixu

Květnové novinky už máte v merku a začínáte vyhlížet, co se na Netflixu chystá v budoucích týdnech? Pak jste na správné adrese. Vybrali jsme pro vás 21 filmů a seriálů, které se během června objeví na Netflixu a rozhodně by vám neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  49

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o víkendu

Nebudeme si lhát. Uplynulý týden byl ze strany Netflixu na megalomanské pecky skoupý. To ale neznamená, že se nenajdou zajímavé kousky, které se hodí jak na Netflixu, tak na jiných streamovacích službách dohnat. Ostatně právě tyhle slabší týdny jsou na trochu té alternativy a plnění restů perfektní. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  174

9 filmů s hereckým obsazením, bez kterého si je nelze představit

Bez určitých herců bychom si určité postavy neuměli představit. Ať už díky typovému castingu, nebo perfektní herecké metodě, která dá postavě vlastní osobnost. V následujícím článku najdete několik herců, kteří byli perfektní volbou pro svou filmovou roli. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  113

55 nejlepších filmů delších než tři hodiny

I když už je venku hezky, pořád si lze v této pochmurné době najít i trochu více času na delší filmový zážitek. Pokud vás už unavuje binge watch seriálových sezón a raději byste si doplnili vzdělání o pekelně dlouhé filmové klasiky, tak jsme vám vybrali 55 nejlepších snímků delších než 180 minut. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist