FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

V seznamu vybíráme ty nejdůležitější nové odkazy. Seriál si pořád hodně půjčuje z děl spisovatele Stephen Kinga (To, Stůj při mě, Christine, Mrtvá zóna nebo Osvícení), režiséra a producenta Stevena Spielberga (E.T., Čelisti, Blízká setkání třetího druhu, Poltergeist, Rošťáci) nebo režiséra Johna Carpentera (Věc, Velké nesnáze v Malé Číně, Mlha), ale to jsou obvyklí podezřelí. Pojďme tedy vyhrabat ty nejzajímavější novinky z třetí řady. Doplníme samozřejmě ještě varování, že následující seznam je určen hlavně pro ty, kdo už třetí řadu dokoukali, protože se tu a tam občas zmíníme o zápletkách z nových dílů.

Den mrtvých
Zdroj: TMDB

Den mrtvých

Hned na začátku třetí řady sledujeme s hrdiny v kině Den mrtvých, v pořadí třetí díl ve slavné zombie sérii od George A. Romera. K samotnému filmu se sice už během třetí řady Stranger Things nepojí žádné odkazy, tedy pokud nechcete brát celou zápletku o přeměněných občanech víc jako zombie styl, ale rozhodně je to film, který zřejmě jako jediný v tehdejší době dokázal populární nemrtvé potvory solidně zužikovat, a proto by měl patřit k základnímu vzdělání všech fanoušků osmdesátek. Mimochodem, film měl premiéru v USA oficiálně až 19. července 1985, na konci června ho vidělo pouze pár vyvolených na premiéře v New Yorku, městečko Hawkins tak podle seriálu patřilo zřejmě k vyvoleným, když vidělo film ještě před jeho masovým nasazením.

Není nikde online

Zlaté časy na Ridgemont High
Zdroj: TMDB

Zlaté časy na Ridgemont High

Zatímco první dvě řady Stranger Things popisovaly obyčejná klukovská dobrodružství, v třetí řadě už hýbou hlavními postavami hormony. Ten chodí s tou, druhý zase s tamtou a tamta by možná chtěla chodit s tímhle. Prostě puberta jak vyšitá ze středoškolských příběhů, z nichž filmově jeden z nejznámějších byly právě Zlaté časy. V seriálu je na film hned několik přímých narážek - prostředí celého obchoďáku, námořnické oblečení prodejny zmrzliny a pak samozřejmě opakované vtípky s Phoebe Cates, což byla největší kočka 80. let.

Online na iTunes od 16. 12. 2018

Invaze zlodějů těl
Zdroj: TMDB

Invaze zlodějů těl

Přišla vám podzápletka s přeměnou obyvatel v poslušné kopie bez vlastní vůle povědomá? Není divu, Invaze uchvatitelů těl patří mezi klasické sci-fi horory, navíc nabízí hned několik zajímavých adaptací. Zatímco ta první z roku 1956 je podobně jako o dva roky starší knižní předloha výraznou alegorií na tehdejší strach Američanů ze Sovětů, novější adaptaci z roku 1978 můžete brát spíše jako sociální horor o odcizení. Další dvě adaptace už jsou slabší, myslíme tím jak verzi z roku 1993, tak i nejnovější Invazi z roku 2007.

Online na iTunes od 13. 12. 2016

Rudý úsvit
Zdroj: TMDB

Rudý úsvit

Zdála se vám sovětská invaze do malého městečka přitažená za vlasy? Kdybyste žili před třiceti pěti lety v USA, možná by vám to tak nepřišlo. Studená válka byla na vrcholu a strach Američanů ze Sovětů se naplno projevil i ve filmu, kde filmové padouchy představovali většinou právě Sověti. A ta invaze, proti které bojuje partička mladých kamarádů? Tak přesně o tom je film Rudý úsvit, ve kterém si to ikony 80. let jako Patrick Swayze nebo Charlie Sheen musí vyřídit v lesích kolem svého městečka právě s takovou malou armádou. Remaku z roku 2012 se raději vyhněte.

Není nikde online

Nancy Drew
Zdroj: TMDB

Nancy Drew

Tohle je trochu odbočka, ale sluší se na ní také upozornit. Pátrání Nancy Wheelerové po záhadách okolo krys ji vynese v redakci Hawkins Post nelichotivou přezdívku Nancy Drew. To je jméno populární detektivní série, ve které mladá dívka Nancy Drew odhalovala různé malé záhady na maloměstě. V osmdesátých letech žádné filmové adaptace nevznikly, ale v roce 2007 vznikla jedna verze s Emmou Roberts a letos šel do kin nový příběh, kde si hlavní hrdinku zahrála Sophia Lillis. Ano, ta sympatická zrzka z nové verze Kingova To. Takže pokud si nechcete lámat hlavu s náročnými případy a potřebujete další oslí můstek ke Stranger Things, račte si posloužit.

Není nikde online

Terminátor
Zdroj: TMDB

Terminátor

Tohle muselo praštit i filmového anafalbeta. Nemluvný ruský zabiják, který prochází Hawkinsem, otáčí pomalu hlavou, mluví velmi málo s otřesným přízvukem a nerozhodí ho ani pár kulek do prsou, je samozřejmě jasná variace na prvního Terminátora. Postava má navíc ještě i velmi podobnou stylizaci - krátké černé vlasy střižené po vojensku a na rukou motorkářské rukavice. Dokonce i jeho tvář je v jednu chvíli odřená velmi podobně jako ta Arnoldova v prvním dílu. A jeho osud je definitivně zpečetěn díky mechanickému stroji v závěru. Je potřeba dodávat více?

Online na Google Play (dabing), iTunes od 22. 4. 2016

Sliz
Zdroj: TMDB

Sliz

Než monstrum nabere v druhé části třetí řady svůj ikonický tvar, připomíná většinou jen podivně se pohybující břečku, co rozpouští lidi. No a přesně na tohle téma existuje jeden sice ne úplně povedený, ale v jistých kruzích kultovní horor Sliz, kde přesně takováhle nehmota ohrožuje celé městečko. Sluší se dodat, že Blob má hned dvě verze, v té skoro zapomenuté verzi z roku 1958 hraje dokonce sám Steve McQueen. V posledních letech se řešilo, zda vznikne remake, ale Rob Zombie nakonec musel svůj nový Sliz prozatím pohřbít.

Online na iTunes (titulky) od 12. 12. 2018

Návrat do budoucnosti
Zdroj: TMDB

Návrat do budoucnosti

V třetí řadě Stranger Things se nikam časem necestuje a rozhodně se nikdo nesnaží dávat dohromady znova svoje rodiče, přesto má největší hit roku 1985 ve Stranger Things své čestné místo. V premiéře se promítá i v obchodáku v Hawkinsu (ano, premiéra filmu byla ve stejnou dobu jako vrcholí seriál, tedy 4. července 1985), ve kterém publikum nadšeně tleská létajícímu DeLoreanu a časovým vtípkům. Jen chudák Steve si nemůže pořádně zapamatovat jeho název, zápletku a jméno hlavního představitele.

Online na Amazon Prime, Google Play, iTunes, Netflix (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 24. 10. 2017

Rambo / Indiana Jones / Smrtonosná past
Zdroj: TMDB

Rambo / Indiana Jones / Smrtonosná past

Tři nejslavnější akční hrdinové osmdesátých let nemohou ve Stranger Things chybět, v prvních dvou případech se prolínají v osobě šerifa Hoppera. “Tlustý Rambo” je ostatně přezdívka, kterou dostane přímo v nové řadě, jeho Indiana Jones stylizace (klobouk, neustále potlučený a vtipně hláškující) je platná už od začátku. Indiana Jonese také cituje malá černoška, která evidentně nechce vlézt do ventilačních šachet (“co kdyby tam vyjížděly ostré bodáky”). A Smrtonosná past? Tak si přečtěte ještě jednou předposlední větu. Ano, ventilační šachty.

Online na Google Play (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 18. 12. 2016

Nekonečný příběh

Roztomilé překvapení nás čeká během finálového zúčtování a odhalení, že Dustinova přítelkyně Suzie skutečně existuje. Hororové finále je tak narušeno ohromujícím duetem, kdy si oba dva vystřihnou slavnou písníčku z Nekonečného příběhu, naprosté fantasy klasiky z roku 1984. Jo, tuhle znělku už z hlavy jen tak nedostanete.

Online na iTunes, Prima Videopůjčovna (dabing), Voyo (titulky) (dabing) od 29. 7. 2019

A to je všechno? Z těch hlavních narážek ano, ale samozřejmě jen prostým seznamem bychom mohli pokračovat ještě pěkně dlouho. Ať už jsou to zmínky na Karate Kida, seriál Cheers, animovanou sérii My Little Pony, seriál Magnum P.I. (havajská košile Hoppera) nebo surfařský film The Endless Summer. Nadupaný je opět také soundtrack (Madonna, ale také Al Yankowicz) a můžete také hledat další narážky na tehdejší rok 1985, například nová příchuť Coca Coly nazvaná The Coke. Jak říká Lucas, tohle bude stejně jako nová verze The Thing jednou klasika. No, tak to vyšlo jen v případě filmu.

Už jste viděli třetí řadu Stranger Things? Máme seznam všech odkazů!  |  Tipy na film  |   |  14 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Už jste viděli třetí řadu Stranger Things? Máme seznam všech odkazů!

Tipy na film  |  včera 7:00

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 10 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist