FB pixel

V seznamu vybíráme ty nejdůležitější nové odkazy. Seriál si pořád hodně půjčuje z děl spisovatele Stephen Kinga (To, Stůj při mě, Christine, Mrtvá zóna nebo Osvícení), režiséra a producenta Stevena Spielberga (E.T., Čelisti, Blízká setkání třetího druhu, Poltergeist, Rošťáci) nebo režiséra Johna Carpentera (Věc, Velké nesnáze v Malé Číně, Mlha), ale to jsou obvyklí podezřelí. Pojďme tedy vyhrabat ty nejzajímavější novinky z třetí řady. Doplníme samozřejmě ještě varování, že následující seznam je určen hlavně pro ty, kdo už třetí řadu dokoukali, protože se tu a tam občas zmíníme o zápletkách z nových dílů.

Den mrtvých

Hned na začátku třetí řady sledujeme s hrdiny v kině Den mrtvých, v pořadí třetí díl ve slavné zombie sérii od George A. Romera. K samotnému filmu se sice už během třetí řady Stranger Things nepojí žádné odkazy, tedy pokud nechcete brát celou zápletku o přeměněných občanech víc jako zombie styl, ale rozhodně je to film, který zřejmě jako jediný v tehdejší době dokázal populární nemrtvé potvory solidně zužikovat, a proto by měl patřit k základnímu vzdělání všech fanoušků osmdesátek. Mimochodem, film měl premiéru v USA oficiálně až 19. července 1985, na konci června ho vidělo pouze pár vyvolených na premiéře v New Yorku, městečko Hawkins tak podle seriálu patřilo zřejmě k vyvoleným, když vidělo film ještě před jeho masovým nasazením.

Zlaté časy na Ridgemont High

Zatímco první dvě řady Stranger Things popisovaly obyčejná klukovská dobrodružství, v třetí řadě už hýbou hlavními postavami hormony. Ten chodí s tou, druhý zase s tamtou a tamta by možná chtěla chodit s tímhle. Prostě puberta jak vyšitá ze středoškolských příběhů, z nichž filmově jeden z nejznámějších byly právě Zlaté časy. V seriálu je na film hned několik přímých narážek - prostředí celého obchoďáku, námořnické oblečení prodejny zmrzliny a pak samozřejmě opakované vtípky s Phoebe Cates, což byla největší kočka 80. let.

Invaze zlodějů těl

Přišla vám podzápletka s přeměnou obyvatel v poslušné kopie bez vlastní vůle povědomá? Není divu, Invaze uchvatitelů těl patří mezi klasické sci-fi horory, navíc nabízí hned několik zajímavých adaptací. Zatímco ta první z roku 1956 je podobně jako o dva roky starší knižní předloha výraznou alegorií na tehdejší strach Američanů ze Sovětů, novější adaptaci z roku 1978 můžete brát spíše jako sociální horor o odcizení. Další dvě adaptace už jsou slabší, myslíme tím jak verzi z roku 1993, tak i nejnovější Invazi z roku 2007.

Rudý úsvit

Zdála se vám sovětská invaze do malého městečka přitažená za vlasy? Kdybyste žili před třiceti pěti lety v USA, možná by vám to tak nepřišlo. Studená válka byla na vrcholu a strach Američanů ze Sovětů se naplno projevil i ve filmu, kde filmové padouchy představovali většinou právě Sověti. A ta invaze, proti které bojuje partička mladých kamarádů? Tak přesně o tom je film Rudý úsvit, ve kterém si to ikony 80. let jako Patrick Swayze nebo Charlie Sheen musí vyřídit v lesích kolem svého městečka právě s takovou malou armádou. Remaku z roku 2012 se raději vyhněte.

Nancy Drew

Tohle je trochu odbočka, ale sluší se na ní také upozornit. Pátrání Nancy Wheelerové po záhadách okolo krys ji vynese v redakci Hawkins Post nelichotivou přezdívku Nancy Drew. To je jméno populární detektivní série, ve které mladá dívka Nancy Drew odhalovala různé malé záhady na maloměstě. V osmdesátých letech žádné filmové adaptace nevznikly, ale v roce 2007 vznikla jedna verze s Emmou Roberts a letos šel do kin nový příběh, kde si hlavní hrdinku zahrála Sophia Lillis. Ano, ta sympatická zrzka z nové verze Kingova To. Takže pokud si nechcete lámat hlavu s náročnými případy a potřebujete další oslí můstek ke Stranger Things, račte si posloužit.

Terminátor

Tohle muselo praštit i filmového anafalbeta. Nemluvný ruský zabiják, který prochází Hawkinsem, otáčí pomalu hlavou, mluví velmi málo s otřesným přízvukem a nerozhodí ho ani pár kulek do prsou, je samozřejmě jasná variace na prvního Terminátora. Postava má navíc ještě i velmi podobnou stylizaci - krátké černé vlasy střižené po vojensku a na rukou motorkářské rukavice. Dokonce i jeho tvář je v jednu chvíli odřená velmi podobně jako ta Arnoldova v prvním dílu. A jeho osud je definitivně zpečetěn díky mechanickému stroji v závěru. Je potřeba dodávat více?

Sliz

Než monstrum nabere v druhé části třetí řady svůj ikonický tvar, připomíná většinou jen podivně se pohybující břečku, co rozpouští lidi. No a přesně na tohle téma existuje jeden sice ne úplně povedený, ale v jistých kruzích kultovní horor Sliz, kde přesně takováhle nehmota ohrožuje celé městečko. Sluší se dodat, že Blob má hned dvě verze, v té skoro zapomenuté verzi z roku 1958 hraje dokonce sám Steve McQueen. V posledních letech se řešilo, zda vznikne remake, ale Rob Zombie nakonec musel svůj nový Sliz prozatím pohřbít.

Návrat do budoucnosti

V třetí řadě Stranger Things se nikam časem necestuje a rozhodně se nikdo nesnaží dávat dohromady znova svoje rodiče, přesto má největší hit roku 1985 ve Stranger Things své čestné místo. V premiéře se promítá i v obchodáku v Hawkinsu (ano, premiéra filmu byla ve stejnou dobu jako vrcholí seriál, tedy 4. července 1985), ve kterém publikum nadšeně tleská létajícímu DeLoreanu a časovým vtípkům. Jen chudák Steve si nemůže pořádně zapamatovat jeho název, zápletku a jméno hlavního představitele.

Rambo / Indiana Jones / Smrtonosná past

Tři nejslavnější akční hrdinové osmdesátých let nemohou ve Stranger Things chybět, v prvních dvou případech se prolínají v osobě šerifa Hoppera. “Tlustý Rambo” je ostatně přezdívka, kterou dostane přímo v nové řadě, jeho Indiana Jones stylizace (klobouk, neustále potlučený a vtipně hláškující) je platná už od začátku. Indiana Jonese také cituje malá černoška, která evidentně nechce vlézt do ventilačních šachet (“co kdyby tam vyjížděly ostré bodáky”). A Smrtonosná past? Tak si přečtěte ještě jednou předposlední větu. Ano, ventilační šachty.

Nekonečný příběh

Roztomilé překvapení nás čeká během finálového zúčtování a odhalení, že Dustinova přítelkyně Suzie skutečně existuje. Hororové finále je tak narušeno ohromujícím duetem, kdy si oba dva vystřihnou slavnou písníčku z Nekonečného příběhu, naprosté fantasy klasiky z roku 1984. Jo, tuhle znělku už z hlavy jen tak nedostanete.

A to je všechno? Z těch hlavních narážek ano, ale samozřejmě jen prostým seznamem bychom mohli pokračovat ještě pěkně dlouho. Ať už jsou to zmínky na Karate Kida, seriál Cheers, animovanou sérii My Little Pony, seriál Magnum P.I. (havajská košile Hoppera) nebo surfařský film The Endless Summer. Nadupaný je opět také soundtrack (Madonna, ale také Al Yankowicz) a můžete také hledat další narážky na tehdejší rok 1985, například nová příchuť Coca Coly nazvaná The Coke. Jak říká Lucas, tohle bude stejně jako nová verze The Thing jednou klasika. No, tak to vyšlo jen v případě filmu.

Už jste viděli třetí řadu Stranger Things? Máme seznam všech odkazů!  |  Tipy na film  |   |  471 přečtení  |  14 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Už jste viděli třetí řadu Stranger Things? Máme seznam všech odkazů!

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Hlavně Jimovo knírek je jak Magnus. Skvostná série!

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Už jste viděli třetí řadu Stranger Things? Máme seznam všech odkazů!

Tipy na film  |  dnes 0:00

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další zářijový víkend je před námi, a to znamená i čerstvý přísun seriálových a filmových novinek. A tentokrát je nabídka bohatá tak, že bychom si skoro tipnuli, že prostě za víkend celou nenakoukáte! Jestli dojde na omezování pohybu, jsme z hlediska zábavy vážně v pohodě. číst více

Tipy na film  |  včera 10:00  |  3

11 filmů a seriálů, kvůli kterým se vyplatí Apple TV+ (alespoň na měsíc)

Jelikož Apple představil nový bundle své streamovací služby společně s Apple Music a Apple Archive, řekli jsme si, že se podíváme na to nejlepší, co aktuálně Apple TV+ nabízí a kvůli čemu se vyplatí si tuhle službu zaplatit alespoň na jeden měsíc. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  30

20 nejlepších seriálů, které mají jen jednu řadu a zhlédnete je za víkend

Nemáte rádi dlouhé seriály? Chcete si dát binge watch během jednoho dne a nemíníte sledovat vícero sérií? Pak je následující dvacítka limitovaných sérií a seriálů s pouhou jednou řadou jen pro vás. Najdete v ní své favority? číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  178

13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Po úvodních scénách těsně po novém tisíciletí a uplynulé dekádě míříme ještě více do minulosti. Dnes se ohlédneme za ikonickými úvodními momenty z filmů 90. let, které rozhodně nelze nazvat jinak než velmi kreativními! Považte sami. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  133

Baby Yoda je zpátky. První trailer na 2. řadu Mandaloriana je tu!

Konečně! Fanoušci Star Wars se po měsících čekání opět mají na co těšit. Lucasfilm totiž právě zveřejnil první ukázku na 2. řadu seriálu Mandalorian, který na Disney+ odstartuje již 30. října. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist