S koncem celé řady ilegálních streamovacích webů typu TopSerialy.to se opět vyrojila otázka, proč by měli diváci za televizní a filmový obsah platit. Prolezli jsme temná zákoutí internetů a našli nejabsurdnější výmluvy, proč lidé nechtějí za obsah platit.
13. 11. 2019 11:50 | Streaming novinky 13. 11. 2019 11:50 | Streaming novinkySvěte div se, za staré české filmy a seriály ani ve spoustě případů platit nemusíš a můžeš je dokonce sledovat zcela legálně. Aktuálně lze zdarma zhlédnout přes 1200 českých titulů. Pro opravdové fajnšmekry doporučujeme sledovat kanál Česká filmová klasika (několik desítek titulů), který ve spolupráci s dalšími partnery provozuje Národní filmový archiv. Četnou knihovnu (okolo 500 titulů) starších projektů má i iVysílání české filmy České televize. Například slavné Chalupáře.
Zkus si najít na Ulož.to všechny díly Hry o trůny s českou podporou, pak všechny díly Bratrstva neohrožených a pak všechny díly Teorie velkého třesku a také všechny díly Rodiny Sopránů. A pak nám řekni, jestli je na Ulož.to opravdu všechno.
A opravdu je problém se jednou za čas rozhodnout, že si zaplatím jednu službu, podívám se na to, co chci vidět, a pak přejdu na jinou? Aneb proč platit za streamování a nechat tak vydělat tvůrcům filmů, když můžu chodit na stránky pirátů a nechám tak z reklamy vydělat akorát majitelům stránky. Kdo příště pro tebe natočí pokračování seriálu? Tvůrce a nebo ten pirátský web?
Pakliže se bavíme o situaci s ilegálními videokazetami z konce 80. let, pak ano, i tehdy to autorům práv nepochybně vadilo, když se na piráty dokonce dělaly zátahy. Ale videokazetoví piráti to měli oproti těm dnešním těžší – kvalita po třetí kopii už byla k nekoukání.
Toto je vskutku zlatý grál absurdních výroků, ačkoli by se mohlo zdát, že jsme si ho vymysleli sami, neboť popírá sám sebe. HBO GO samozřejmě nabízí jak řadu starších titulů, tak pravidelné novinky.
Za službu, kde nemají, co hledáš, samozřejmě neplať. Neříkej nám ale, že žádná z dostupných streamovacích služeb nenabízí alespoň část toho, co chceš vidět.
Nemusel. Stačí si na čas předplatit jen pár služeb a pak mrknout na jiné. Nebo musíš mít všechny filmy a seriály světa dostupné neustále?
Apple se snaží s podobným konceptem agregátoru přijít skrze službu Apple TV Channels, ale zklameme tě, neboť například Netflix součástí podobné nabídky být nechce. Obecně může být podobná platforma užitečná především pro menší streamovací služby. Je to však běh na dlouhou trať.
Je to stejné jako například s vybranými restauracemi. Pravou italskou pizzu také nedostaneš v centru Českých Budějovic. Daný seriál nemusí být dostupný například kvůli licenčním podmínkám.
Když mi žádná holka nenabídla, že se mnou půjde na rande, to na ní nemám sahat?
A kdyby stály 50 Kč, nebylo by to na tebe nakonec taky moc? Když si zaplatíš Netflix, HBO a Amazon, nebude tě to stát víc než 500 Kč za měsíc. A dostaneš za to cca 5.000 filmů a 2.500 seriálů. I kdyby si každý den v měsíci spal jen 6 hodin a nechodil do práce nebo do školy, zvládl bys za 30 dní vidět jen 240 filmů nebo nějakých 900 epizod (či v průměru 90 seriálů). Opravdu potřebuješ vidět všechno, co kdy bylo natočené?
Vyjmenuj nám 10 známých a populárních seriálů, které na streamovacích službách v Česku byly a teď tam nejsou. Ano, u seriálů se něčeho podobného prakticky vůbec nedočkáš, seriály buď na službě zůstávají a nebo se občas přesunou na jinou. Když zmizí ze streamovacích služeb film, můžeš si ho v 99% najít na iTunes, kde se prodávají po kusech.
Toto pro HBO již delší dobu neplatí a Netflix odjakživa podporoval přehrávání mimo domovskou zemi. Podle nařízení EU pak nyní musí v členských zemích EU nabízet přímo obsah z registrované země. Pokud tedy s českým předplatným vyrazíš například do Německa či Francie, budeš mít stejnou nabídku jako doma. Pokud Netflix v USA nabízí i shodné tituly s českým Netflixem, můžeš si i tam pustit filmy a seriály s českou podporou. Docela fajn, ne?
HBO má v češtině naprosto vše. Netflix všechny novinky a dennodenně doplňuje i starší katalog. Ještě nějaký argument?
A kdy jsi naposledy koupil CDčko, abys splnil svou účast za stahování?
Ano, protože když jsme se koukali do kalendáře, bylo 21. století. Složenky a SMSky používají jen naše babičky.
Ze stejného důvodu, jako když jdeš do KFC a nemají tam Double Cheese a v Burger Kingu nemají Twistera. Nebo, když si chceš zahrát Uncharted na PC. Nebo když si chceš přečíst placený článek na Deník N a pak na Hospodářkách a pokaždé to po tobě chce další předplatné. Po světě najdeš víc příkladů služeb, kde si prostě platíš jen část nabídky, než služeb, které ti za jednu cenu nabídnou všechno.
Je rok 2024 a v Česku už se zabydlely streamovací služby jako Netflix, Max či Voyo. Kterou z nich vybrat? Které jsou ty nejlepší a nejpopulárnější streamovací platformy v ČR? Nabízíme velký přehled všech streamingových platforem u nás.
I když Apple chvíli po ostrém vstupu své nové streamovací služby Apple TV+ schválil druhé řady svých čtyř seriálových taháků, vlažné recenze nakonec pravděpodobně rozhodly o tom, že programový ředitel Kim Rozenfeld po necelých dvou týdnech svou pozici opouští.
Disney zdá se podcenil přípravu a ačkoli omezil spuštění své streamovací služby jen na pár vybraných zemí, nedokáže alespoň zatím zajistit adekvátní kvalitu přehrávání.
V USA a Kanadě se dnes oficiálně spouští dlouho očekávaná a hlasitě ohlašovaná streamovací služba Disney+. O jejím testovacím provozu jsme již psali před pár týdny, pojďme se podívat blíže, co její spuštění znamená pro filmový a seriálový svět, zda má šanci porazit Netflix a kdy se jí dočkáme u nás.
Již zítra startuje nová (ano, další) streamovací služba Disney+, která přinese milované dětské pořady, marvelovky, Star Wars a pohádky na jednom místě. Jenže třeba novinku Mandalorian si mimo vyhraněné regiony nepustíte.