FB pixel

Publikum je zhýčkanější než kdy dřív

Žijeme ve věku, kdy už jsme si zvykli, že nové věci dostáváme díky síle internetu v podstatě obratem na stříbrném talíři. Zprávy se šíří neuvěřitelnou rychlostí a co bylo před hodinou aktuální je nyní pasé. Jsme natolik zhýčkaní, že díky službám jako Netflix už očekáváme i jakoukoli seriálovou a filmovou novinku první den vydání. Ostatně kdo neviděl Stranger Things o prvním víkendu, ten nemá nárok na život, protože není dost free, cool a in.

V tomto trendu pokračoval před pár dny i Apple, když Apple TV+ představil globálně prakticky všude, kde existuje civilizace. Sice si v nové službě můžeme přehrát jen pár seriálů, které navíc nejsou nyní kompletní, ale beztak už se chlubíme kamarádům, jak se nám líbí The Morning Show, For All Mankind nebo Dickinson.A nyní startuje Disney+, které jde proti zaběhlým postupům a svůj cenný katalog bude otvírat jen velmi postupně ve vícero zemích. 12. listopadu se dočkají v USA, Kanadě a Nizozemí. O týden později v Austrálii a Novém Zélandu. A pár dní nazpět Disney odhalil, že na březen chystá expanzi do Západní Evropy. Kdy se dočkáme u nás? Spekuluje se o prvním výročí služby a tudíž vstupu na východoevropský trh v průběhu listopadu 2020. Nikdo však nic oficiálně nepotvrdil.

Mandalorian globální trh legálně nezasáhne

Jak vám asi dochází, Disney+ má jeden zásadní problém, nehodlá totiž minimálně v prvním roce uspokojovat velkou část trhů svým exkluzivním obsahem, který v první vlně před vstupem marvelovských seriálů (Falcon and Winter Soldier, Loki apod.) představuje – nepočítaje novou verzi Muzikálu ze střední nebo „hranou verzi“ Lady a Trampa – hlavně seriál Mandalorian.


Ten je pro Disneyho obrovským trumfem i obřím riskem. Jedná se totiž o první hraný seriál ze světa Star Wars a jeho úspěch bude určovat, jaké budou další kroky se známou značkou, která má po Vzestupu Skywalkera odejít v oblasti filmů na několikaletou dovolenou. Disney slibuje seriál o Obi-Wanu Kenobim, ale jak víme, ten měl být původně filmem, který padl v momentě, kdy se spin-offům jako Solo: Star Wars Story přestalo dařit. Tudíž by nebylo překvapením, že kdyby se Mandalorian nevyplatil, i slavný rytíř Jedi by se odporoučel na čas do své chýše na planetě Tatooine.

Do Mandaloriana natekly desítky milionů dolarů a Disney bude osm epizod první řady pouštět do světa postupně. Což znamená, že s novým rokem bude hotovo a k březnovému rozšíření služby dojde již bez vesmírného lovce. A Disney je naivní, pokud se domnívá, že publikum bude se sledováním Mandaloriana čekat na oficiální příchod Disney+ do dané země.


Nejstahovanější seriál roku

Již nyní se hollywoodští insideři předhání v názorech, že Mandalorian trhne rekordy Hry o trůny jako nejstahovanějšího seriálu vůbec, což by nikoho moc nepřekvapilo. Kolem seriálu je obrovský hype, který Disney podpořil i novou částí Disneylandu (které se mimochodem nedaří tolik, jak se čekalo) a reklamní kampaň v posledních dnech šlape do plných v podobě ukázek, rozhovorů i exkluzivních plakátů. A mimo startovní země všichni fanoušci ze zbytku světa jen čekají, kdy se seriál objeví na torrentech či jiných skladištích ilegálního obsahu.

Na Filmtoru proti nelegálnímu pořizování obsahu dlouhodobě bojujeme, na druhou stranu ale chápeme (ač my máme přístup k Disney+ díky holandskému účtu již nyní), že rozhodnutí Disneyho nepustit Mandaloriana mimo pár vybraných regionů je maximálně frustrující pro spoustu fandů. Disney navíc má možnosti, jak Mandaloriana licencovat. Mohl seriál nabídnout jiným, aktuálně globálnějším streamovacím službám, mohl vsadit i na streamovací odnože, které sám vlastní například ve Velké Británii. Pravděpodobně však vyhrála snaha udělat z Mandaloriana velkou exkluzivitu, byť to aktuálně znamená uspokojit primárně americké diváky a publikum zbytku světa nachytat do rodinné sítě až s nastupující érou marvelovský seriálů, které prý bude nutné sledovat, abyste pochopili dění v dalších filmových segmentech Marvel Cinematic Universe.

Jak zareaguje zákazník?

Jak zareaguje zákazník?

Tím se samozřejmě dostáváme k jádru pudla, kterým začíná být přesycenost trhu streamovacími službami. Řada z nich zatím není aktivní, ale již kombinace Neflixu, HBO, Amazonu, Disney+, Apple TV+ či lokálních služeb stojí dost peněz na to, aby především hůře vydělávající divácké skupiny odmítly podobný systém distribuce obsahu podporovat. Může to jednak znamenat větší podporu již zavedených služeb ve snaze ostatní jednoduše zaříznout. Zároveň však nelze opomíjet možnost, jíž se již nyní hemží diskuzní fóra, a to rozšíření pirátství jako odvety za to, že si každé větší studio hodlá z publika dělat mecenáše. Jen budoucnost ukáže, jak streamovací a pirátské války dopadnou. Je však svým způsobem symbolické, že velký souboj započne seriál o bezskrupulózním lovci odměn v galaxii, které po pádu Impéria vládne bezpráví.

Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?  |  Streaming novinky  |   |  5175 přečtení  |  55 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Je VPNka schůdnější varianta?

Petr Semecký

Petr Semecký 2019

Není, protože je k registraci potřeba karta daného regionu. Například US nebo Nizozemí. Bez té si VPN člověk nepomůže.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  131

Nejlepší letošní sci-fi seriál? HBO představilo novinku Ridleyho Scotta

Ridley Scott nerežíroval pro televizi od roku 1969. Seriálový projekt Raised by Wolves, pohybující se v žánru postapokalyptické robotické sci-fi, jej však upoutal natolik, že se rozhodl vrátit se k práci pro domácí obrazovky a natočit jej pro stanici HBO Max. Mrkněte na první trailer. číst více

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  8

Další film míří z kin na Netflix. Disney se zbavil posledního filmu od Foxu

Snímek Woman in the Window, který již dvakrát zrušil svou plánovanou kinopremiéru, se nakonec do temných sálů nepodívá. Od Disneyho jej totiž odkoupil Netflix. Rodinnému studiu se film nehodil do koncepce. číst více

Streaming novinky  |  před 4 dny  |  5

Revoluce, nebo prostý kalkul? Mulan míří z kin na Disney+ s několika ALE

Už ani Disneyho nebaví neustále odkládat filmové premiéry a čekat, kdy se mu vrátí investované peníze. Nyní slavné studio rozhodlo, že 200 milionů investovaných do vzniku filmu Mulan hodlá získat z části online distribucí. číst více

Streaming novinky  |  před 4 dny  |  8

Ratchedová: Nejočekávanější zářijová novinka Netflixu má první ukázku

Netflix má díky COVIDu všechny trumfy v rukách a ví, že nový obsah je potřeba tlačit. Už nyní tudíž láká na svou velkou zářijovou novinku, která opět přichází z hlavy Ryana Murphyho, který vytvořil American Horror Story či nedávný Hollywood. A tentokrát si vyšlápl na Miloše Formana. Tak trochu. číst více

Streaming novinky  |  před 5 dny  |  10

Seriálový Pán prstenů potvrdil tři klasické postavy. Natáčení se rozbíhá

Fanoušky veleočekávaného fantasy Pána prstenů spadajícího do světa Středozemě od J. R. R. Tolkiena, který produkuje společnost Amazon, určitě potěší několik novinek, které se v poslední době kolem projektu objevilo. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist