FB pixel

Nejen Tomb Raider: 10 nejslavnějších akčních hrdinek

V kinech právě září nová Lara Croft, proto jsme se v souvislosti s touto událostí rozhodli podívat trochu do historie a připomenout si deset nejdůležitějších ženských hrdinek filmové historie. V našem výčtu se zaměříme na vývoj silných ženských postav v průběhu času a jak se měnil pohled na ně.Barbarella

Barbarella

Komiksovka Barbarella z roku 1968 byla nejodvážnější rolí tehdejší krásky Jane Fonda a rovněž představila úplně první statečnou ženskou hrdinku s masovou popularitou. Bojovnice, která se v daleké budoucnosti pouští do boje s vesmírným padouchem Duran Duranem, odpálila nový trend prsatých sexsymbolů. Do uvolněných šedesátých let vpadla Barbarella jako bomba, ale s tím jak se změnily v dalších letech poměry, nikdy se s podobných hrdinek nestal trend ve velkých filmech. V lacinějších sci-fi, fantasy (Red Sonja ), akčních filmech (Pam Grier) či hororech však trval tento trend až do začátku jednadvacátého století, kdy je nahradily podstatně umírněnější, oblečnější a emancipovanější ženy.Princezna Leia

Princezna Leia

Současné Star Wars jsou vyloženě postavené na ženských hrdinkách, ale ať už jsou Rey (Star Wars: Síla se probouzí) či Jyn (Rogue One: Star Wars Story) jakkoliv skvělé, tou nejlepší a nejpopulárnější bojovnicí ve slavné vesmírné franšíze, je bezpochyby Leia Organa, která definovala důležité ženské role pro celá osmdesátá léta. V podání Carrie Fisher jsme v originální trilogii sledovali ženu, která by byla ochotna zemřít pro Povstání a na rozdíl od výše zmíněné Barbarelly se na ni většina fanoušků (minimálně v prvních dvou epizodách) nekoukala kvůli sex-appealu. Nové epizody pak nějak zvlášť nezměnily Leiin charakter a představily ji coby postarší vojenskou velitelku nové odbojové frakce, což byl logický vývoj nejen ve Star Wars.

Přehrát Kde je Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje online: Google Play (má české titulky)


Ellen Ripley

Ellen Ripley

Sigourney Weaver ve své nejslavnější roli celkem čtyřikrát představila přeživší bojovnici Ripleyovou z lodě Nostromo, která se vydává do boje proti nestvůrným mimozemským vetřelcům. V prvním díle se postupně z nenápadné členky posádky proměnila v hlavní vůdkyni, v pokračování z osmdesátých let už byla v režii Jamese Camerona regulérní akční hrdinkou, navíc vedenou motivací ochránit malou dívku Newt. Ve trojce už ale byla Ripleyová unaveným holohlavým symbolem a zdálo se, že její příběh se díky definitivnímu konci uzavře. Překvapivý Vetřelec: Vzkříšení už byl spíše vizuálním blbnutím a naklonované Ripleyové propůjčil skoro supehrdinské schopnosti.

Přehrát Kde je Vetřelec 3 online: Google Play


Sarah Connor

Sarah Connor

Představte si, že vás monstrum z budoucnosti loví jenom proto, že na svět přivedete syna, který bude monstru a jeho nadřízeným jednou škodit. Přesně takovýto osud potkal Sarah Connor v podání Lindy Hamilton v prvním díle Terminátora . Z nesmělé servírky se ve dvojce stala skoro armádní bojovnice (tenhle styl má James Cameron rád, viz Ripleyová), Linda Hamilton se mohla pochlubit výstavními svaly i profi zacházení se zbraní. V trojce a čtyřce už se Sarah Connor neobjevila, nedávný pátý díl, který sérii částečně restartoval, Sarah Connor (v podání Emilie Clarke) zajímavým způsobem alternovala svojí první inkarnaci. V prostředí, kde byla poprvé jen bezbranná žena pod ochranou Kyle Reese, se naopak vycvičená Sarah Connor stavá tím, kdo vojáka z budoucnosti často zachraňuje.

Přehrát Kde je Terminator Genisys online: Itunes


Clarence Starling

Clarence Starling

Agentka FBI Clarice Starlingová není typickou akční bojovnicí, ale její urputné vyšetřování do kterého zapojuje svoje odhodlání, výcvik i uvažování, jí řadí mezi perfektní vzory. Během pátrání po zmizelé dívce musí spojit síly s uvězněným vrahem Hannibalem Lecterem, který s ní rozehraje psychologickou hru - za každou nápovědu chce vzpomínku z její neradostné minulosti. Clarice se postupně mění z nezkušené absolventky akademie FBI v odolnou vyšetřovatelku, a i když nad ní Lecter má zprvu navrh, ke konci filmu sledujeme už vyrovnaný střet. Skvělý výkon v hlavní roli vynesl Jodie Foster zaslouženého Oscara. Do pokračování s názvem Hannibal se už Jodie Foster nevrátila, nahradila ji Julianne Moore, která už ale jen přihlížela Hannibalově krvavému řádení bez nějakého podstatného vývoje. Traumatizované (akční) hrdinky byly v tehdejší době v módě, ostatně podívejte se na Nikitu.

Přehrát Kde je Mlčení jehňátek online: Itunes


Alice

Alice

Videoherní série Resident Evil byla nesmírně úspěšná, filmy už výrazně méně, přesto se nakonec natočilo hned šest filmů. V nich se hlavní role chopila Milla Jovovich a coby Alice zvládala neohroženě v latexovém oblečku (Trinity z Matrixu by mohla závidět) a ve velkém stylu po celou dobu kosit zombie. Stejně jako například Selene z fantasy série Underworld byla Alice téměř nadlidskou bojovnicí, jež si dokázala poradit s hordami nepřátel bez sebemenšího náznau zranění. Sice se během filmů postupně dozvídáme zásadní odhalení o její minulosti, ale Resident Evil je především pouťovou atrakcí, kde se na velkou psychologii nekouká. Alice je béčkovou pokračovatelkou trendu Barbarelly, ale místo odhalení nabízí více akčních kontrmelců. Mnohem zajímavější je Milla Jovovich jako Lelloo v Pátém elementu.

Přehrát Kde je Resident Evil online: Itunes


Beatrix Kiddo

Beatrix Kiddo

Quentin Tarantino silné ženy miluje a prakticky z každého jeho filmu bychom mohli beze studu vybrat do téhle desítky jednu zásadní - ať už Pam Grier jako Jackie Brownová coby pocta svým starším akčním postavám nebo hlavní hrdinky kaskadérské podívané Grindhouse: Auto zabiják. Nejvíce se nám líbí hlavní hrdinka dvojfilmu Kill Bill - Beatrix, která vystupovala pod přezdívkou Nevěsta. Ta se probila doslova a do písmene stovkami nepřátel (že by i opravdové akční bojovnice jako Cynthia Rothrock nebo Michelle Yeoh mohly závidět) , aby dosáhla své pomsty. Na počátku jí sledujeme jako polomrtvou křehotinku, ale tím jak postupuje děj a sledujeme její flashbacky, je její vývoj a postava čím dál tím zajímavější. Role byla šitá na míru Tarantinově múze Umě Thurman, která již dříve zazářila v Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Tarantinovi se povedlo ženskou hrdinku udělat nejen psychologicky zajímavou, ale také perfektně vytrénovánou a navíc v neopakovatelné cool poloze.

Přehrát Kde je Kill Bill online: O2TV (má české titulky)


Katniss Everdeen

Katniss Everdeen

Zatímco filmová historie se dlouhou dobu věnovala jen dospělým ženským hrdinkám, v prvním desetiletí se zrodila i hrdinka pro mladší publikum (“young adult”). Hermiona Grangerová byla v Harry Potterovi “až” třetí hlavní postavou, pro nerozhodné chování Belly v fantasy romanci Stmívání měly pochopení jen stejně rozervané divačky, definitivním průlomem byla až hrdinská Katniss Everdenn v sérii Hunger Games. Nejenže se stala ústřední postavou brutálních her v totalitní budoucnosti, ale díky své síle osobnosti se stala hybatelkou povstání utlačovaných. Charisma Jennifer Lawrence ho vytáhlo k miliardovým tržbám a ona sama se stala nejlépe placenou herečkou současnosti. Podobnou roli si zopakovala i v nových dílech X-Menů, kde se původně vedlejší postava Mystique stala díky ní prakticky ústřední postavou posledních tří dílů.

Přehrát Kde je Hunger Games online: Itunes


Imperator Furiosa

Imperator Furiosa

Zatímco většina akčních hrdinek byla vždy kromě své nadání také přitažlivá, Furiosa ze sci-fi řežby Šílený Max jde proti tomu. Zmrzačená, holohlavá a umazaná Fury představuje protipól ke všem dosud známým legendám, pikantnější je, že jí hraje bývalá modelka Charlize Theron. Ta potvrdila, že se ráda nechává podobným způsobem na plátně maskovat (viz její oscarová Zrůda), ale to ji nic neubírá v tom, jak urputně se staví proti všem. Charlize Theron si podobnou roli zkusila kromě Šíleného Maxe také v nedávné Atomic Blonde, kde se podobně jako Nevěsta z Kill Bill musí probít přes desítky nepřátel. Odchází z toho boje ale mnohem více zraněná a zkrvavaná, tak aby bylo vidět, jak jí každá rána bolela, zároveň ale že umí snést stejně ran jako muži.

Přehrát Kde je Šílený Max: Zběsilá cesta online: Google Play (má české titulky)


Wonder Woman

Wonder Woman

V poslední době ovládla žebříčky nejpopulárnějších ženských hrdinek comicsová Amazonka Diana Prince, která vystupuje pod přezdívkou Wonder Woman. Na svůj debut v crossoveru Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti navázala mimořádně úspěšným sólovým filmem a v DC vesmíru je nyní hlavní lákadlem. DC sice v kvalitách i popularitě aktuálně kulhá za konkurenčním Marvelem, ale prvenství úspěšné komiksové hrdinky mu zůstane. Marvel sice má Černou vdovu, populární vedlejší akční postavu v podání populární Scarlett Johansson, ale ta na samostatný film zatím stále čeká.

Přehrát Kde je Wonder Woman online: Google Play (má české titulky)

před 1 měsíci   Tipy na film   Ondřej Novotný   406 přečtení   11 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Cesta k Avengers Infinity War: V jakém pořadí nakoukávat filmy?

Cesta k Avengers Infinity War: V jakém pořadí nakoukávat filmy?

včera 0:00   Tipy na film   51 líbí se  

Avengers: Infinity War představuje zakončení prvních deset let epochálního marvelovského projektu, který svedl na plátno nejvýraznější komiksové hrdiny, na něž zbyla (anebo se vrátíla) Marvelu práva. Podobná událost si nepochybně zaslouží divácké zopakování jednotlivých dílků skládanky, která Avengers v devatenáctém filmu konečně postaví proti zlovolnému titánovi Thanosovi. Samozřejmě můžete filmy nakoukávat v pořadí podle roku vzniku, pokud však chcete mít zachovanou chronologii filmových událostí, doporučujeme si pořadí filmů malinko zpřeházet.
10 filmů a seriálů v nejnabitějším týdnu roku

10 filmů a seriálů v nejnabitějším týdnu roku

před 3 dny   Tipy na film   33 líbí se  

Tento týden bude ve světě filmů a seriálů patřit k jednomu z vrcholů roku. Kromě nejočekávanějšího kinofilmu roku, třetích Avengers, se dočkáme také návratů seriálů jako Westworld, Příběh služebnice nebo 3%, ale také zajímavých premiér jako Happy nebo Alienist. Vybrali jsme 10 filmů a seriálů, které nesmíte tento týden minout.
10 nejlepších muzikálů 21. století

10 nejlepších muzikálů 21. století

před 6 dny   Tipy na film   34 líbí se  

Filmový muzikál je specifickým žánrem, který zažívá v posledních letech až nečekanou renesanci. Od dob klasických muzikálových spektáklů typu West Side Story nebo My Fair Lady urazil dlouhou cestu. Při příležitosti uvedení Největšího showmana online si pojďme připomenout ty nejlepší filmové muzikály natočené po roce 2000.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist