FB pixel

Anihilace aneb intelektuální sci-fi na komerčním Netflixu

Původně měl jít nový ambiciózní sci-fi film Alexe Garlanda (Ex-Machina) i do českých kin, ale Netflix překvapivě zakoupil online práva a v mezinárodní premiéře ho uvedl toto pondělí. Je to chyba a měl být uveden v kinech? A čeká nás něco podobného jako Příchozí nebo ještě něco náročnějšího?

Na pobřeží Floridy dopadne z vesmíru podivný meteor. Okolo místa dopadu vytvoří meteor obrovskou Bublinu (v originále Shimmer - zkuste najít lepší překlad), která se postupně zvětšuje. Uvnitř Bubliny dochází k postupnému rozpadu či přeměňování všech věcí ("anhilaci"), které v ní jsou - ať už jsou to materiály, rostliny či živá zvířata. Americká armáda vysílá do Bubliny vojenské expedice, ale zatím všechny zmizely beze stopy. Novou strategií je vyslat dovnitř pětici žen, vědkyň, aby prozkoumaly, co je vlastně bublina zač a co se stalo s předchozími výpravami…

Anihilace je teprve druhý film Alexe Garlanda jako režiséra, ale tenhle talentovaný Brit je jako scénárista podepsán pod mnoha jinými filmy, které vám naznačí, jaká témata má rád. Napsal knihu Pláž, kterou zfimoval jiný talentovaný Brit jménem Danny Boyle, spolupráce se jim natolik zalíbila, že spolu natočili ještě dva filmy - horor 28 dní poté a sci-fi Sunshine. Garland má také za sebou scénář pro nového Dredda, ale všem uhranul až díky své režijní prvotině - chytrému sci-fi Ex Machina. To našimi kiny propulo bez většího zájmu a ještě horší osud potkal Anhilaci. Ale postupně.

Pod dojmem předchozí Garlandovy práce by mohl vzniknout dojem, že Anihilace je další drsné sci-fi, které je nejen napínavé a zanechá ve vás silné emoce, ale je také velmi chytré a plné vyšších poselství, než jen obyčejná návštěva mimozemšťanů z vesmíru. Tento dojem je částečně oprávněný - na Anhilaci se opravdu pěkně kouká a je opravdu plná vyšších poselství. Ale příliš napínavá není a emoce si z něj odnesou hlavně lidé s depresemi. Pokud tedy čekáte něco jako byla nedávná pecka Příchozí, rovnou na Anhilaci zapomeňte a dejte si znova raději některé ze starších adaptací knih Michaela Crichtona (Koule, Kmen Andromeda, Westworld). Jestli ale milujete filmy, které točil například Stanley Kubrick (2001: Vesmírná odysea) nebo Andrei Tarkovsky (Solaris, Stalker), tak jste tu správně.

Garland příliš nepracuje s napětím či postupným odhalováním (díky tomu, že celý film je odvyprávěn ve flashbacku, tak víme, kdo přežije), ani mu není moc blízký možný hororový prvek celého příběhu (a že útok zmutovaných monster v Bublině si o to vyloženě říká). Mnohem více si dává záležet na tom, jak naše příroda se v Bublině změní - květiny rostou do zvířecích tvarů, zvířata naopak obrůstají rostlinami...

Tento efekt je velmi zajímavé pozorovat první půlhodinu, ale jakmile prvotní nadšení opadne a má nastat výrazný posun v ději, začne Anihilace nudit. Film si většinu důležitého šetří až do úplného závěru, který díky své čisté sci-fi podobě působí oproti zbytku filmu zbytečně efektně. Mezitím si Garland většinou jen pohrává se zajímavou paralelou celého procesu rozpadu biologických zákonů v Bublině ve vztahu s rozpadem života jednotlivých hrdinek. Každá z nich zažila ve svém životě něco tragického, ale u většiny se to odehraje pouze na poli jedné věty. Pouze hlavní hrdinka (standardně kvalitní Natalie Portman) má víc prostoru, ostatně s Bublinou jí pojí osoba jejího manžela, který byl v minulé výpravě a jedině jejich příběh dojde k určitému konci. Ostatní tak většinou dělají jen křoví zralé na odpis (a výjimečně myšleno doslovně, viz smrt jedné z postav), trestuhodně nevyužitá je jejich odborná specializace (antropoložka, fyzička…), díky které byly do Bubliny vyslány.

Anihilace podle všeho velmi věrně kopíruje stejnojmennou knihu Jeff VanderMeera, scénář ovšem Garland dopsal předtím než ke knize vznikly dvě další pokračování. Konec je trochu jiný než v samotné knize, jedná se spíše o zastavení než rozehrávku pro další děj. V původní verzi scénáře (k nahlédnutí zde, ale pozor na spoilery) byly plány naznačit pokračování evidentně větší, ale jak ukazují postřehy z dokončování, film si zažil několik tvrdých bitev okolo finálního střihu, protože se producentům nelíbilo jeho příliš umělecké zaměření.

Čímž se dostáváme k tomu, proč Anhilaci nakonec vidíme “jen” na Netflixu. Studio Paramount se při dokončování dostalo do velmi ožehavé situace podobně jako nedávno u třetího Cloverfieldu. Za ne úplně malé peníze vznikl film, který měl velmi omezené možnosti se dostat díky kinovýdělkům do plusu. Zatímco u Cloverfieldu to bylo čistě z jeho béčkové podstaty, Anihilace “trpí” tím, že je příliš pomalá, nejednoznačná a intelektuální. I když nedávné sci-fi Příchozí dokázalo, že jde natočit chytré sci-fi o navázání kontaktu s mimozemšťany, Anihilace není stejný kalibr. Má mnohem slabší scénář (viz postavy a jejich prostor ve filmu) a také jeho emociální dopad je mnohem méně účinější než v Příchozí nebo v Interstellaru.

Uvedení v kinech, kde podle fajšmekrů vynikne více jeho obrazová stránka a pomalá atmosféra, se tak Anihilace dočkala pouze před dvěma týdny v USA a v Číně, ve zbytku světa byla kinopremiéra zrušena. Netflix zaplatil Paramountu ne úplně malé peníze za mezinárodní práva a může tak těžit z nadšení fanoušků, které mezitím vyburcovaly dobré reakce kritiků a diváků z USA. Ale bohužel jako u Cloverfieldu se Anihilace stala událostí jako takovou hlavně díky tomuto kroku, nikoli díky své kvalitě. Je velmi těžce stravitelná a zalíbení si v ní najdou jen lidé s depresemi, doktorandi filmových věd a nadšenci do rekreačních drog.

HODNOCENÍ: 60%


Anihilace online 70%

Anihilace

Mladá bioložka se vydá na tajnou výpravu do místa v džungli, kde neplatí přírodní zákony a existují tam exempláře, které ještě nikdo nikdy neviděl. V hlavních rolích Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson, Oscar Isaac, Gina Rodriguez

Přehrát Kde je online: Netflix
před 4 měsíci   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   371 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

před 2 dny   Tipy na film   8 líbí se   1 komentář  

Již 9. června na HBO GO odstartoval nový seriál z dílny populární kabelové televize. Adaptace stejnojmenného románu Gillian Flynn má sice trochu pomalejší rozjezd, ale pokud vás první díl navnadil a seriálu dáte šanci, ve výsledku vás pohltí. Kdybyste stále měli pochyby, v následujících několika odstavcích se vás pokusíme přesvědčit o tom, že Ostré předměty jsou to nejzajímavější a nejtemnější, co v létě televize nabízí.
30 nejlepších nových seriálů roku 2018

30 nejlepších nových seriálů roku 2018

před 18 dny   Tipy na film   101 líbí se   1 komentář  

Letošní rok je sice teprve v půlce, ale už tak se nám urodilo pěkných pár seriálových novinek. Jestli tedy rozmýšlíte, na co koukat a co si v záplavě nabídky Netflixu, HBO nebo Amazonu vybrat, tady nabízíme hned 30 zajímavých nových seriálů, kde nechybí komedie, drama, krimi, sci-fi či dokumenty. Vybrat si musí každý.
10 nejlepších českých filmů na léto

10 nejlepších českých filmů na léto

před 19 dny   Tipy na film   2 komentáře  

Pro parádní letní náladu nemusíte za hranice… A ani do kina. Pusťte si náš výběr nejlepších českých letních filmů a o prázdninovou atmosféru máte postaráno. Který si pustíte jako první?


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist