FB pixel TP pixel
Anihilace aneb intelektuální sci-fi na komerčním Netflixu © TMDB

Anihilace aneb intelektuální sci-fi na komerčním Netflixu

Původně měl jít nový ambiciózní sci-fi film Alexe Garlanda (Ex-Machina) i do českých kin, ale Netflix překvapivě zakoupil online práva a v mezinárodní premiéře ho uvedl toto pondělí. Je to chyba a měl být uveden v kinech? A čeká nás něco podobného jako Příchozí nebo ještě něco náročnějšího?

Tipy na film 15. 3. 2018 14:00 | Tipy na film
© TMDB

Anihilace

Annihilation | USA | 2018 | Sci-fi filmy | Sci-fi drama

Mladá bioložka se vydá na tajnou výpravu do místa v džungli, kde neplatí přírodní zákony a existují tam exempláře, které ještě nikdo nikdy neviděl. Hrají: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson, Oscar Isaac, Gina Rodriguez, Sonoya Mizuno, Tuva Novotny, David Gyasi, Kumud Pant

 68 %
Sledovat Online na Netflix  Netflix | od 12. 3. 2018
Sledovat Online na Sweet.TV  Sweet.TV | od 17. 10. 2024

Na pobřeží Floridy dopadne z vesmíru podivný meteor. Okolo místa dopadu vytvoří meteor obrovskou Bublinu (v originále Shimmer - zkuste najít lepší překlad), která se postupně zvětšuje. Uvnitř Bubliny dochází k postupnému rozpadu či přeměňování všech věcí ("anhilaci"), které v ní jsou - ať už jsou to materiály, rostliny či živá zvířata. Americká armáda vysílá do Bubliny vojenské expedice, ale zatím všechny zmizely beze stopy. Novou strategií je vyslat dovnitř pětici žen, vědkyň, aby prozkoumaly, co je vlastně bublina zač a co se stalo s předchozími výpravami…

Anihilace je teprve druhý film Alexe Garlanda jako režiséra, ale tenhle talentovaný Brit je jako scénárista podepsán pod mnoha jinými filmy, které vám naznačí, jaká témata má rád. Napsal knihu Pláž, kterou zfimoval jiný talentovaný Brit jménem Danny Boyle, spolupráce se jim natolik zalíbila, že spolu natočili ještě dva filmy - horor 28 dní poté a sci-fi Sunshine. Garland má také za sebou scénář pro nového Dredda, ale všem uhranul až díky své režijní prvotině - chytrému sci-fi Ex Machina. To našimi kiny propulo bez většího zájmu a ještě horší osud potkal Anhilaci. Ale postupně.

Pod dojmem předchozí Garlandovy práce by mohl vzniknout dojem, že Anihilace je další drsné sci-fi, které je nejen napínavé a zanechá ve vás silné emoce, ale je také velmi chytré a plné vyšších poselství, než jen obyčejná návštěva mimozemšťanů z vesmíru. Tento dojem je částečně oprávněný - na Anhilaci se opravdu pěkně kouká a je opravdu plná vyšších poselství. Ale příliš napínavá není a emoce si z něj odnesou hlavně lidé s depresemi. Pokud tedy čekáte něco jako byla nedávná pecka Příchozí, rovnou na Anhilaci zapomeňte a dejte si znova raději některé ze starších adaptací knih Michaela Crichtona (Koule, Kmen Andromeda, Westworld). Jestli ale milujete filmy, které točil například Stanley Kubrick (2001: Vesmírná odysea) nebo Andrei Tarkovsky (Solaris, Stalker), tak jste tu správně.

Garland příliš nepracuje s napětím či postupným odhalováním (díky tomu, že celý film je odvyprávěn ve flashbacku, tak víme, kdo přežije), ani mu není moc blízký možný hororový prvek celého příběhu (a že útok zmutovaných monster v Bublině si o to vyloženě říká). Mnohem více si dává záležet na tom, jak naše příroda se v Bublině změní - květiny rostou do zvířecích tvarů, zvířata naopak obrůstají rostlinami...

Tento efekt je velmi zajímavé pozorovat první půlhodinu, ale jakmile prvotní nadšení opadne a má nastat výrazný posun v ději, začne Anihilace nudit. Film si většinu důležitého šetří až do úplného závěru, který díky své čisté sci-fi podobě působí oproti zbytku filmu zbytečně efektně. Mezitím si Garland většinou jen pohrává se zajímavou paralelou celého procesu rozpadu biologických zákonů v Bublině ve vztahu s rozpadem života jednotlivých hrdinek. Každá z nich zažila ve svém životě něco tragického, ale u většiny se to odehraje pouze na poli jedné věty. Pouze hlavní hrdinka (standardně kvalitní Natalie Portman) má víc prostoru, ostatně s Bublinou jí pojí osoba jejího manžela, který byl v minulé výpravě a jedině jejich příběh dojde k určitému konci. Ostatní tak většinou dělají jen křoví zralé na odpis (a výjimečně myšleno doslovně, viz smrt jedné z postav), trestuhodně nevyužitá je jejich odborná specializace (antropoložka, fyzička…), díky které byly do Bubliny vyslány.

Anihilace podle všeho velmi věrně kopíruje stejnojmennou knihu Jeff VanderMeera, scénář ovšem Garland dopsal předtím než ke knize vznikly dvě další pokračování. Konec je trochu jiný než v samotné knize, jedná se spíše o zastavení než rozehrávku pro další děj. V původní verzi scénáře (k nahlédnutí zde, ale pozor na spoilery) byly plány naznačit pokračování evidentně větší, ale jak ukazují postřehy z dokončování, film si zažil několik tvrdých bitev okolo finálního střihu, protože se producentům nelíbilo jeho příliš umělecké zaměření.

Čímž se dostáváme k tomu, proč Anhilaci nakonec vidíme “jen” na Netflixu. Studio Paramount se při dokončování dostalo do velmi ožehavé situace podobně jako nedávno u třetího Cloverfieldu. Za ne úplně malé peníze vznikl film, který měl velmi omezené možnosti se dostat díky kinovýdělkům do plusu. Zatímco u Cloverfieldu to bylo čistě z jeho béčkové podstaty, Anihilace “trpí” tím, že je příliš pomalá, nejednoznačná a intelektuální. I když nedávné sci-fi Příchozí dokázalo, že jde natočit chytré sci-fi o navázání kontaktu s mimozemšťany, Anihilace není stejný kalibr. Má mnohem slabší scénář (viz postavy a jejich prostor ve filmu) a také jeho emociální dopad je mnohem méně účinější než v Příchozí nebo v Interstellaru.

Uvedení v kinech, kde podle fajšmekrů vynikne více jeho obrazová stránka a pomalá atmosféra, se tak Anihilace dočkala pouze před dvěma týdny v USA a v Číně, ve zbytku světa byla kinopremiéra zrušena. Netflix zaplatil Paramountu ne úplně malé peníze za mezinárodní práva a může tak těžit z nadšení fanoušků, které mezitím vyburcovaly dobré reakce kritiků a diváků z USA. Ale bohužel jako u Cloverfieldu se Anihilace stala událostí jako takovou hlavně díky tomuto kroku, nikoli díky své kvalitě. Je velmi těžce stravitelná a zalíbení si v ní najdou jen lidé s depresemi, doktorandi filmových věd a nadšenci do rekreačních drog.

HODNOCENÍ: 60%

 85 zobrazení  
12 filmů z Febiofestu, které můžete vidět online
12 filmů z Febiofestu, které můžete vidět online
15.03.2018 | Tipy na film

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha Febiofest začíná již ve čtvrtek 15. března a v Praze i v regionech nabídne tradičně vytříbenou přehlídku současné i minulé světové kinematografie. I kdyby jste měli obraceč času, všech více než 170 filmů z programu byste ale vidět nestihli. Ještě, že existují ty internety! Díky retrospektivám, ale i několika novým filmům si u sestavování programu můžete rozmyslet, zda na tuto dvanáctku filmů vyrazíte do kina nebo si je vychutnáte z pohodlí domova.

10 důvodů proč začít koukat na sci-fi seriál Expanse
10 důvodů proč začít koukat na sci-fi seriál Expanse
13.03.2018 | Tipy na film

Již v dubnu se 3. sezónou vrací na obrazovky asi nejlepší televizní sci-fi seriál současnosti The Expanse. A protože na Filmtoru zatím tahle hard sci-fi laskomina nedostala žádný prostor, je nejvyšší čas vše napravit!

10 černošských hitovek pokud se vám líbil Black Panther
10 černošských hitovek pokud se vám líbil Black Panther
12.03.2018 | Tipy na film

Marvel se nás poslední týdny snaží přesvědčit, že před Black Pantherem žádné výrazné černošské tituly neexistovaly a že se zasadil o malou hollywoodskou revoluci. My ale moc dobře víme, že jde hlavně o PR řečičky a kdo hledal, ten dávno svého ikonického hrdinu s tmavou tváří našel. Tady je desítka těch našich.

15 filmů Bruce Willise - hvězdný start a pád do zapomnění
15 filmů Bruce Willise - hvězdný start a pád do zapomnění
09.03.2018 | Tipy na film

Bruce Willis patří mezi největší akční hrdiny filmové historie. Při příležitosti premiéry jeho nového snímku, remaku klasiky Přání smrti, jsme se ohlédli za jeho kariérou a vybrali z ní nejen jeho úspěšné a výrazné role, ale také snímky, které propadly u kritiků i fanoušků, a symbolizují Bruceův kariérní propad.