Oznámit v dnešní době přípravu remaku je samo o sobě trochu riziko. Remake ovšem nemusí znamenat pouhou neoriginální nápodobu, může to být skvělý film sám o sobě. Může dokonce zaujmout natolik, že sami fanoušci zapomenou, že o předělávku vůbec jde.
4. 8. 2021 15:00 | Tipy na film 4. 8. 2021 15:00 | Tipy na filmFrancouzský thriller Krvavý prachy příliš pozornosti nevzbudil. Jedná se psychologické drama muže, který v jedné chvíli ztratil vše a při cestě za pomstou propadá šílenství. Remake Rozhněvaný muž Guye Ritchieho přistupuje k původní látce spíše volně. Hlavní hrdina má úplně jinou pozici než hrdina původního filmu, což samo o sobě umožňuje tvůrcům zcela jinou perspektivu. Zároveň se film na rozdíl od své předlohy nesoustředí pouze na prostředí bezpečnostní služby, do které se hrdina nechá najmout. Ukazuje různé linie z perspektivy různých postav, přeskakuje z jedné časové linie na druhou a postupně nám tak skládá celou fabuli. Zatímco Krvavé prachy jsou poměrně přímočarým psychologickým dramatem, Rozhněvaný muž je vypravěčsky zajímavý thriller, jenž nás dlouho napíná nejen ohledně motivace hlavní postavy. V tomto případě je remake opravdu spíše vylepšení.
71 %Jasná povinnost pro fanoušky akce a akční legendy Jasona Stathama.
Klasická gangsterka Howarda Hawkse reflektovala kariéru Ala Caponeho a dělala v tom zatraceně dobrou práci. V osmdesátých letech měla vzniknout plnohodnotná předělávka, ale rozpočet bohužel nestačil na atmosféru třicátých let. A tak vznikla kompletní reimaginace, jež přenesla cestu otrlého gaunera ze dna podsvětí na jeho vrchol a zase zpátky do modernějších časů osmdesátých let. Brutální film se stal jedním ze symbolů atmosféry osmdesátých let a získal si diváky kontrastem pastelové barevnosti a brutality, i výraznou hlavní postavou, která je stejně přitažlivá jako odpudivá. Druhá Zjizvená tvář se stala snímkem, jež se navždy vtisknul do tváře popkultury a dodnes funguje jako jeden z jejích působících vlivů.
83 %Zatímco nás výborný horor z padesátých let vyděsil nenadálým znetvořením hlavního hrdiny a jeho proměnu nám podal ráz naráz ve formě šoku, Cronenbergova verze z let osmdesátých děsila své diváky hrdinovou postupnou proměnou. Jak v jeho filmech bývá obvyklé, přeměna těla fatálně ovlivňuje proměnu psychickou, a tak se u Mouchy hnusíme rozpadem hrdinova těla a zároveň nás znepokojuje jeho psychický vývoj z introvertního vědce v sociopatické monstrum. Druhá Moucha se nesnaží dostát původnímu filmu, rozvíjí vlastní příběh s vlastními výrazovými prostředky.
76 %Zjizvená tvář nebyla jediným Hawksovým filmem, jenž se dočkal důstojného remaku. Padesátkový horor tematizuje strach z neznámého v podobě humanoidního monstra, jemuž jsou polárníci vydáni na pospas. Boj s monstrem komplikuje rozpor mezi dvěma skupinami polárníků, které na boji s monstrem nesdílí stejný zájem. O 31 let mladší verze Johna Carpentera se více blíží své literární předloze, a boj s jednotvárnou příšerou transformovala v boj s neuchopitelným organismem, který se může stát kterýmkoli členem polární výpravy. Paranoidní atmosféra a úžasně nechutné praktické efekty dodaly filmu jeho vlastní tvář a zařadily jej mezi nejvýraznější horory své doby.
82 %Francouzská akční komedie Clauda Zidiho Podtrženo, sečteno! posloužila nejen jako předloha pro remake, ale stala se podkladem pro jemnou parodii na arnoldovské osmdesátkové fláky. Arnold Schwarzenegger se jako většina osmdesátkových hvězd snažil pokračovat ve své kariéře, poetika osmdesátkových akčních filmů už ale tolik netáhla a někdy bylo více záhodno hrát v projektech, které si z této poetiky dělaly spíše legraci. Jedním z těch filmů jsou i Pravdivé lži, využívající atributy akčních blockbusterů. Arnold v nich představuje superagenta bondovského typu, který sice zabíjí teroristy napravo nalevo se sarkastickou hláškou na rtech, doma ale platí za nikým nerespektovaného fotříka. Sebeironie Arnoldovi sedla, brutální nadsázka a skvěle zrežírovaná akce pomohly filmu získat si kultovní status.
73 %Akční klasika Jamese Camerona není běžně dostupná na streamovacích službách. Tuhle příležitost byste neměli nechat ležet ladem.
Vyrovnat se spektáklu tvůrce formátu Akiry Kurosawy zní jako dost náročný úkol. Kurosawovy samurajské filmy jsou naštěstí samy ovlivněny západní kinematografií a westernovou poetikou a Sedm samurajů není výjimkou. Přiblížení jedné z jeho největších pecek západnímu publiku šlo poměrně hladce. Potulné samuraje, hledající ztracenou životní náplň, film vyměnil za partu nájemných zabijáků, kteří po životě na okraji společnosti najdou ideál, za který stojí zemřít. Film se stal jedním z nejslavnějších westernů vůbec, a sám bývá předmětem mnoha citací a remaků.
78 %Stejně tak pro-západně se jevil snímek Tělesná stráž, jenž volně parafrázuje román Dashiella Hammeta Rudá žeň. Italský tvůrce Sergio Leone vyměnil potulného samuraje, jenž vymáhá dobro násilnými prostředky, za chamtivého pistolníka, který občas udělá správnou věc. Přitom využívá výraznou poetiku, práci s širokými záběry a detaily během soubojů a využívání hudby pro posilování velkoleposti různých konfrontací. Během soubojů jsou postavy statické, snímek ale přesto zrychluje střih během prolínání záběrů na jejich tváře, čímž vytváří dynamickou scénu. Touto svéráznou poetikou se Leonemu podařilo nejen natočit remake, jenž má jméno sám o sobě, ale založit celý jeden westernový subžánr.
79 % 6 305 zobrazeníS novým měsícem přichází i nové filmy na Netflix. Co si streamovací gigant připravil tentokrát?
Hororová trilogie Ulice strachu dominovala v uplynulém měsíci žebříčkům sledovanosti a všechny její díly pronikly do elitní desítky. Uspěl i ruský Major Grom.
První srpnový víkend je hlavně ve znamení seriálových návratů. Netflix vrací do hry řadu svých hitů včetně Outer Banks nebo Láska je slepá. A na vše dohlíží roznožky házející Jean-Claude Van Damme!
Každý, kdo někdy zapnul HBO GO, ví, že dostat se do hlubin jeho nabídky je nesmírně obtížné. Což je škoda, protože se v ní skrývá mnoho pokladů, které by vás jinak ani nenapadlo si pustit. Vybrali jsme pro vás desítku zajímavých snímků, kterým se vyplatí dát šanci.