FB pixel

Narušitel

Že život pod dohledem komunistické Státní bezpečnosti, nebyl ideální, jsme viděli už hodněkrát. Chystané drama Narušitel nás však do povědomého tématu uvrtá skrze příběh československých letců, kteří pod tlakem garnitury ztrácí ideály a nejednou se pokusí o přelet směrem na Západ, odkud již není návratu. Za filmem stojí šikovný a na historická témata zdá se vysazený David Balda, jehož amatérský film Pomsta se před třemi lety dostal až do vysílání České televize. Svůj první celovečerák pro kina si hlídá z pozice režiséra, scenáristy i kameramana, což je u historické látky přinejmenším obdivuhodné. Držme palce.

Na střeše

Druhý režijní počin Jiřího Mádla prozatím zaujal spíše nešťastným úmrtím Jana Třísky, který měl ve filmu ztvárnit hlavní roli a svou smrtí způsobil přerušení natáčení, po kterém se hlavní role nevrlého Profesora Rypara ujal neméně charismatický Alois Švehlík. Ten se bude muset popasovat jak s překážkami moderní doby, kterou úplně nechápe, tak vietnamským chlapcem bez domova, jemuž se rozhodne poskytnout dočasnou střechu nad hlavou. Společné soužití protikladných osobností však nebude jednoduché, přičemž Mádl slibuje řadu tragikomických situací, které ze střetu rozdílných osobnostní rysů logicky plynou a které naznačuje i řemeslně subtilní upoutávka.

Národní třída

Osamělý rváč a hospodský povaleč Vandam je svou komunitou považovaný za národního hrdinu, neboť byl prý tím, kdo dal 17. listopadu 1989 první ránu a nastartoval nezastavitelnou lavinu, která změnila tvář Československa jednou provždy. Své hrdinství se Vandam rozhodne znovu prokázat poté, co se jeho platonické lásce z místní putyky objeví u dveří člověk, který převzal její dluhy a nyní si přišel pro svou splátku. Národní třída je považovaná za jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, neboť spojuje ostrý pisatelský brk Jaroslava Rudiše s talentem nadějného režiséra Štěpána Altrichtera, který před čtyřmi lety zaujal svým komediálním debutem Schmitke, za nějž sbíral České lvy i Ceny české filmové kritiky.

Úhoři mají nabito

Dříve bedlivě vyhlížený režisér Vladimír Michálek má po nepovedené zakázkové komedii Prázdniny v Provence co napravovat a zatím se zdá, že je na správné cestě. Společně s Petrem Pýchou, jenž napsal chválený road movie Olma Omerzu Všechno bude, vsadil na černohumorný příběh skupiny chlapíků, kteří před realitou všedních dní utíkají v převlecích Útvaru rychlého nasazení alias URNA. Jejich adrenalinová zábava, která má obvykle za následek řadu zmatených, nic netušících civilistů, se však zvrtne poté, co se takzvaní Úhoři objeví ve špatný čas na špatném místě.

Manželské etudy: Nová generace

Původní projekt Manželské etudy dokumentární legendy Heleny Třeštíkové patří mezi nejvýraznější žánrové počiny uplynulých let, což je laťka, kterou není snadné překročit. K nesnadnému kroku se však přesto odhodlala režisérčina dcera a dlouholetá producentka Hana, jež v Manželských etudách s podtitulem Nová generace hodlá sledovat další turbulentní proměny lidských vztahů od svatby přes hádky až po případné rozvody a oddělené soužití. V kinech letos uvidíme osudy nejvýraznějšího páru, jímž se stali technaři Mirka a Kuba, jejichž dlouholetý vztah se začne rozpadat poté, co si řeknou své „ano“ na Staroměstské radnici. Jaké je to stát se matkou samoživitelkou? Proč se muž rozhoupe k nevěře? A jak vztah změní oficialita manželství? To a mnohem více nás čeká doufejme ve stejně vypjatém provedení jako v dřívějších počinech série.

Skleněný pokoj

Režisér Julius Ševčík se po poněkud nevybíravém vítězství na Českých lvech s filmem Masaryk vrací se svou dosud zřejmě nejambiciźnější látkou. Rozhodl se totiž uchopit chválený román Simona Mawera, jenž vypráví fiktivní milostný příběh dvou žen a jednoho muže odehrávající se během a po 2. světové válce v brněnské vile Tugendhat, která se tak stává svědkem osobních karambolů tváří v tvář nezastavitelnému proudu lidských dějin. Tvůrci, kteří se obklopili hvězdným hereckým ansámblem v čele s „Melisandrou“ Carice van Houten a Karlem Rodenem, slibují již v upoutávce film roku 2019. Snad nejde jen o nesmyslně arogantní PR.

Teroristka

Učitelce v důchodu Marii – stejně jako občas každému z nás – dojde trpělivost a rozhodne se, že již nebude pouhým otloukánem a vezme iniciativu do svých rukou. V podání černé komedie tvůrce divácky úspěšné Teorie tygra, Radka Bajgara, se však Marie odhodlá k řešení, které spočívá v zastřelení strůjce jejích potíží. Velmi brzy ovšem zjistí, že vražda je složitá nejen morálně, ale i co se týče provedení. V hlavní roli Iva Janžurová, které budou sekundovat Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška či Eva Holubová.

Nabarvené ptáče

Ze strachu o synův život v důsledku vyhlazování Židů posílají rodiče své dítě k příbuzné do východní Evropy. Jenže poté, co venkovská opatrovnice umírá, se osiřelý chlapec musí vydat na osamocenou cestu za záchranou vlastního života, jež se po skončení války mění na duševní boj o vlastní budoucnost. Dlouhé roky chystaný projekt Václava Marhoula podle románu Jerzy Kosinskiho je zřejmě nejvýraznějším filmovým počinem letošního roku, od něhož se vzhledem k druhoválečné látce, ostřílenému týmu za kamerou, zvolenému pojetí (točilo se černobíle na 35mm film a ve formátu Cinemascope) a zahraničnímu obsazení (objeví se mimo jiné Stellan Skarsgard, Harvey Keitel či Udo Kier) čeká zásadní filmová událost.

Pražské orgie

Mezinárodní, byť výrazně méně svítivé obsazení nabídne i novinka Ireny Pavláskové Pražské orgie, jež završí šestileté snažení české režisérky o adaptaci knihy z pera držitele Pulitzera Philipa Rotha. Pavlásková kvůli zisku práv vyrazila v roce 2013 za samotným autorem a v polovině října nás vezme do Prahy 70. let, v níž Rothovo literárně filmové alterego bude pátrat po rukopisu povídek v jazyce jidiš. Během svého pátrání po literární vzácnosti se však nechá strhnout světem pražských protirežimních umělců, kteří hledají v nekonečných večírcích a alkoholu alespoň několik minut vytoužené svobody. Pavlásková tak po Fotografovi opět vstoupí do světa umělecké dekadence.

Poslední aristokratka

Do knižní adaptace se po loňské komedii Tátova volha pustí i zástupce nenáročného žánru komedie Jiří Vejdělek, jemuž učarovala série bývalého kastelána Evžena Bočka Poslední aristokratka. Ta vypráví příběh rodu Kostků, jehož členové se vrací v 90. letech zpět do české krajiny, aby našli své dědictví v podobě aristokratického sídla v ruinách, které navíc obývá panoptikální osazenstvo. Vejdělek ve filmu, který zamíří do kin koncem října, adaptuje první dva díly z dosud čtyřdílné série, která v roce 2012 získala Cenu Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristický román. Před kamerou se budou tentokrát prohánět Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová či Pavel Liška.

Nejočekávanější české filmy roku 2019  |  České novinky  |   |  73 líbí se  |  2 komentáře

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Nejočekávanější české filmy roku 2019

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Nejočekávanější české filmy roku 2019

České novinky  |  před 2 dny

MFF Karlovy Vary získává silného partnera. Rozjede internetovou televizi

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary si může v období nejistoty částečně oddechnout, když získal nového silného strategického partnera. V plánu je i nastartování nové internetové platformy pro artové filmy. číst více

České novinky  |  před 9 dny  |  147

7 nejlepších českých sci-fi, které najdete právě teď na Netflixu

Mezi nejsledovanějšími pořady na Netflixu je aktuálně i český seriál České televize Svět pod hlavou s vynikajícím Václavem Neužilem. Pokud máte sci-fi žánr rádi, podívali jsme se, co z tohohle ranku české luhy a háje na Netflixu vlastně nabízí. A ne, nepatří sem od reality odtržené komedie. číst více

České novinky  |  před 19 dny  |  2

Ceny české filmové kritiky vyhrála Krajina ve stínu či dokument V síti

Ceny české filmové kritiky za rok 2020 jsou rozdány a rozdělovalo se víceméně spravedlivě. Cenu za nejlepší film získala sudetská Krajina ve stínu, nejlepší režii vyhrála Agnieszka Holland za Šarlatána a v dokumentech uspěl snímek V síti. číst více

České novinky  |  před 26 dny  |  94

12 filmů, které jsou od 1. února nově dostupné na Netflixu s češtinou

Se začátkem nového měsíce Netflix opět přidává nově licencované filmy, které mají zabavit ty z nás, kteří zase tolik nevyužívají nabídky původních pořadů světové streamingové služby. Jako obvykle nás čeká pestrá nabídka, ve které nechybí ani české snímky. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  200

Na Netflix dorazilo 8 nových filmů, včetně tří českých zástupců

Ačkoli se pořádná várka nových filmů na Netflix chystá až na první únorový den, streamovací služba ještě dnes přidala pár nových kousků, kterými můžete do konce ledna spláchnout zimní nudu. Nechybí mezi nimi ani pár českých zástupců, z nichž dva stojí rozhodně za pozornost. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist