Klasický román Eduarda Basse se dočkal filmového zpracování krátce před zánikem první republiky. Starého Klapzubu si zde zahrál Theodor Pištěk a příběh věrně adaptuje knižní předlohu, když vypráví o sestavení mužstva z Klapzubových synů, jejich prvních láskách a následně i o úspěšném turné po světě, díky kterému se z celé jedenáctky stane jedenáctka národní. Prostě sportovní komedie, jak má být.
I když si většina lidí dnes Josefa Beka pamatuje jako řidiče z filmu Florenc 13:30, uměl zahrát i v kvalitním sportovním počinu. Ve snímku Synové hor sledujeme osudy slavné lyžařské dvojice Hanč a Vrbata. Hanč zde závodí ve dvou závodech v běhu a když v prvním uspěje, je ochoten ukončit kariéru. Na nátlak Vrbaty a dalších přátel se však přihlásí i další rok a v těžkém závodu se ztratí. Snímek je natočen podle skutečných událostí a nabízí velice přesvědčivou rekonstrukci Hančova závodu.
Nesmírně silný snímek popisuje osudy boxera Komínka, kterého si jako sparingpartnera vybral vůdce koncentračního tábora Kraft. Komínek boxuje a úmyslně prohrává, čímž zachraňuje život sobě i některým spoluvězňům. Zlom však přichází, když Kraft nechá zabít jeho přítele a Komínek sadistického padoucha v boxu porazí. Odplata je strašlivá. Snímek se do kin dostal díky uvolněnější atmosféře šedesátých let a pomohl nastartovat kariéru Štefana Kvietika i Valentiny Thielové.
Jezdectví má v našich končinách velkou tradici a prestižní Velká pardubická stále láká diváky na ochozy. V jezdeckém prostředí rozehrál roku 1981 režisér Jaroslav Soukup dramatický příběh milostného trojúhelníku, ve kterém se dva muži handrkují o nejlepšího koně Titana i o Helenku v podání Gabriely Osvaldové. Snímek je dnes brán jako jakýsi prequel budoucího úspěšného seriálu Dobrá voda.
Po sérii dětských rolí se Marek Vašut v roce 1986 konečně pořádně ukázal v československém velkofilmu Pěsti ve tmě, kde ztvárnil nadějného boxera Vildu, který musí v napjatém roce 1936 vybojovat zápas s německým boxerem Schallerem. Vilda se na zápas připravuje jak nejlépe může, ovšem nacistický boxer je protežován všemi možnými prostředky a předpokládá se jeho vítězství. Vilda tak nakonec zvolí to nejlepší řešení. Pěsti ve tmě jsou jedním z čs. sportovních filmů, které uspěly i v zahraničí. Snímek bojoval o hlavní cenu na festivalu v San Sebastianu a ukázal se i v Benátkách.
Jeden z nejlepších filmů Karla Smyczeka se místo sportovců soustředí na fanoušky, resp. fotbalové chuligány. Snímek je inspirován skutečnými událostmi, kdy banda sparťanských rowdies zdemolovala celou vlakovou soupravu a následně se pořádně ukázala i na stadionu. Jedná se o nadčasové dílko naší kinematografie, které se později dočkalo i volného sequelu v podobě Non Plus Ultras. Ve filmu se ukázaly i budoucí velké hvězdy našeho filmu Jiří Langmajer a Martin Dejdar.
Ambiciózní film popisující snahu československého družstva moderních pětibojařů uspět na světovém mistrovství byl další ze sportovních rolí Marka Vašuta. Ve filmu sledujeme neúspěch domácího týmu a jeho prohru s imperialistickými státy, jež vedla ke zvýšení tlaku komunistického režimu, který požadoval výrazné zlepšení týmu a okamžitý úspěch. Snímek měl bezpochyby obrovské ambice ukázat něco, o čem se v tehdejší společnosti moc nemluví, ale dnes je brán spíše jako karikatura.
Předposlední film Karla Kachyni je dnes brán jako jakýsi předobraz kultovního Okresního přeboru. Příběh vypráví o malém vesnickém družstvu, které hraje o přežití v okresní soutěži. Mistrně líčí rivalitu mezi sousedními vesnicemi a klade důraz i na fanouškovskou základnu sledovaného týmu. Ve finále pak rozehrává zajímavý zápas o udržení, jenž má nečekané rozuzlení. Hlavní role v tomto snímku ztvárnili budoucí hvězdy Přeboru Ondřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas.
Film, který vznikl v koprodukci Česka a Slovenska, vypráví příběh Martina Friedmanna, který díky svému fotbalovému talentu dokázal přežít celou válku. Snímek popisuje jeho dobrovolnou cestu do pracovního tábora a zabývá se i pohledem na fotbalová utkání za ostnatým drátem, jež byla příznačná pro všechna území Říše i jí okupovaných území. V hlavní roli se představil Samuel Spišák, pro kterého měl být film odrazovým můstkem k lepším nabídkám, svou nadějně rozjetou kariéru si však nakonec zpackal. Film získal cenu Slnko v sieti za nejlepší hudbu a v dalších osmi kategoriích byl nominován.
Humorný pohled na svět vesnického fotbalu dějově předchází úspěšnému seriálu z dílny Jana Prušinovského, který se stal už po prvním vysíláním legendou, a představuje trenéra s licencí Hnátka v podání fantastického Miroslava Krobota. Snímek se veze na stejné vlně jako jeho seriálový předchůdce/nástupce a nabízí humorné situace zahrnující pouť, útěk z nemocnice, ale hlavně samotná fotbalová utkání z tzv. pralesa.
V poslední době na poli sportovních filmů nejvíce zaujalo drama Fair Play, ve kterém se českému publiku pořádně ukázala mladá naděje slovenské kinematografie Judit Bárdos. Příběh pojednává o talentované sprinterce Anně, která sice předvádí skvělé výkony, jež však nestačí na to, aby mohla běhat i na OH. Proto jí její matka spolu s trenérem začínají aplikovat anabolika pro zlepšení výkonů. Talentovaná běžkyně na to však přijde… Snímek byl nominován ve všech kategoriích Český lev a nakonec získal dvě sošky a to za nejlepší plakát a cenu filmových diváků.
Rekonstrukce historického úspěchu českých basketbalistů, kteří se v roce 1946 stali nečekaně mistry Evropy a popis jejich osudů po nástupu komunistů. Hrají: Filip Březina, Zdeněk Piškula, Patrycja Volny, Jan Hartl, Ondřej Malý, Jiří Roskot, Stanislav Majer, Režie: Radim Špaček
Online na Aerovod, DaFilms (čeština), Google Play (čeština), iTunes (české titulky), Netflix (české titulky) (čeština), Vodafone TV (české titulky) (čeština), Voyo (české titulky) (čeština) od 21. 12. 2020
Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.
MFF Karlovy Vary oznámil, že 55. ročník filmového festivalu neproběhne na začátku července, jak je obvyklé, ale až koncem srpna. Důvodem je snaha vyhnout se co nejvíce pandemii a víra v to, že půjde festival uspořádat co nejvíce v tradiční podobě. číst více
Netflix potřebuje kvůli kvótám Evropské unie neustále doplňovat svou nabídku o evropské tituly, což ve výsledku znamená, že doplňuje v poslední době hlavně severské snímky a samozřejmě i tituly české. Těch se nyní objevila celá řádka, kvalitou ale radost většinou neudělají. číst více
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary si může v období nejistoty částečně oddechnout, když získal nového silného strategického partnera. V plánu je i nastartování nové internetové platformy pro artové filmy. číst více
Mezi nejsledovanějšími pořady na Netflixu je aktuálně i český seriál České televize Svět pod hlavou s vynikajícím Václavem Neužilem. Pokud máte sci-fi žánr rádi, podívali jsme se, co z tohohle ranku české luhy a háje na Netflixu vlastně nabízí. A ne, nepatří sem od reality odtržené komedie. číst více
Ceny české filmové kritiky za rok 2020 jsou rozdány a rozdělovalo se víceméně spravedlivě. Cenu za nejlepší film získala sudetská Krajina ve stínu, nejlepší režii vyhrála Agnieszka Holland za Šarlatána a v dokumentech uspěl snímek V síti. číst více
Komentáře k článku 10 českých sportovních filmů pro ty, kterým se líbil Zlatý podraz