FB pixel TP pixel
Nostalgie na maximu. Český dokument o éře ilegálních VHS má nový trailer © TMDB

Nostalgie na maximu. Český dokument o éře ilegálních VHS má nový trailer

Režisér Lukáš Bulava dal s týmem nadšenců dohromady dokument, který nahlíží na zlatou éru rychlodabingu a ilegálních videokazet v Československu. A je to pohled k nezaplacení.

České novinky

Rebélie přes kazety

Ačkoli jsou Králové videa dokumentárním projektem spíše nadšeneckého rázu, povedlo se tvůrcům dostat do něj velká jména tehdejší rychlodabingové éry. Nechybí Ondřej Hejma, Ondřej Neff či František Fuka, kteří se ohlíží za fenoménem ilegálně pořizovaných nahrávek s bizarními popisky a ještě bizarnějším hlasovým provedením. Zatímco barrandovský dabing patřil k výkvětu filmových překladů, na černém trhu se šířily kazety, které obsahovaly buď polský dabing, anebo verzi českou, kterou si nadšenci nahrávali vlastním úsilím. A mnohdy se u toho opili natolik, že jim ke konci filmu ani nebylo rozumět. Absurdní éra, na kterou i samotná ukázka nahlíží s nadhledem. Uvidíme, do jaké míry se tvůrcům podaří proniknout pod vrch tohoto kulturního boje proti tehdejšímu režimu.

 700 zobrazení   51 se líbí
Nabarvené ptáče bude za Česko bojovat o Oscary. Má šanci dostat nominaci?
Nabarvené ptáče bude za Česko bojovat o Oscary. Má šanci dostat nominaci?
16.09.2019 14:00:00 | České novinky

Nový film Václava Marhoula, který nyní můžete konečně vidět i v českých kinech, se bude bít s ostatními zahraničními snímky o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Kde jinde můžete vidět hlavní hvězdu komedie Přes prsty?
Kde jinde můžete vidět hlavní hvězdu komedie Přes prsty?
16.09.2019 12:00:00 | České novinky

V kinech stále frčí Kolečkova sportovní komedie Přes prsty, ve které si hlavní roli zahrála sympatická herečka Petra Hřebíčková. Vybrali jsme proto sedmičku projektů, ve kterých se objevila a jsou v našich končinách online. Který máte nejraději?

Komedie roku? Vlastníci jsou v traileru tak trefní, že se nejde nesmát
Komedie roku? Vlastníci jsou v traileru tak trefní, že se nejde nesmát
14.09.2019 | České novinky

Filmový debut divadelního herce a režiséra Jiřího Havelky nás uvrhne doprostřed domovní schůze, která jako obvykle vyeskaluje způsobem, který řada z nás velmi dobře zná. A humor upoutávce rozhodně nechybí.

Teroristka, Na střeše a další české filmy, které jsou konečně online
Teroristka, Na střeše a další české filmy, které jsou konečně online
10.09.2019 12:00:00 | České novinky

Zatímco český internetový lid streamovačů stále čeká na sportovní romantiku Ženy v běhu, jiné české filmy již na internet dorazily. Na vícero službách se tak můžete konečně podívat mimo jiné na novinku Jiřího Vejdělka Teroristka či druhotinu Jirky Mádla Na střeše.