FB pixel

V citacích se zaměříme hlavně na ty popkulturní fenomény, které mají víc než drobné pomrknutí (viz Terminátor v kinech) a hrají roli i ve vývoji děje. Ideálně ve spojení s rokem 1984, kdy se druhá sezóna odehrává. Jinak bychom měli tento seznam klidně i trojnásobný. A také prozatím vynecháme písničky, ty by nám to nafoukli na desetinásobek. Ještě znovu varujeme - následují větší než malé spoilery - takže čtení je na vlastní riziko.

Dragon’s Lair

Dragon’s Lair

První sezóna Stranger Thins začíná partičkou stolní hry Dungeon & Dragons, díky které se seznámíme s hlavní čtveřicí. Postava Demogorgona také předpovídá, co se bude dál dít, kdo bude unesen a nakonec dá jméno i hlavní příšeře. Podobný styl najdeme také v úvodu druhé sezóny, kde kluci hrají na automatu Dragon’s Lair. Dustin se ve hře snaží zachránit princeznu Daphne, což se mu nepovede a Lucas si z něj utahuje. Celé to připomíná jejich následný boj o přízeň nové dívky Maxine. Řeč je také ještě o dalších dvou hrách a obě mají v sobě skryté vtípky - Dig Dug je hra na schovávanou v úzkých tunelech (viz závěrečné epizody v podrzemí) a v Centipede musí hráči bojovat s velkou stonožkou, která se rozpadá na menší kusy (stejně jako hlavní monstrum a jeho příšery).

Rudý úsvit

Jednou z nových postav v druhé sérii je také novinář Murray Bauman, posedlý konspiracemi. Tvrůci se při popisu jeho charakteru rádi odkazují na hrdiny z filmů jako Všichni prezidentovi muži, tedy novinářská esa, která sejmula tehdejšího republikánského prezidenta Richarda Nixona kvůli špehování demokratických konkurentů. Nicméně osmdesátá léta byla plná souboje amerických a ruských špiónů a téma “Sověti v USA” bylo i poslední desetiletí studené války stále žhavé. Nejdále šel v tomto směru film Rudý úsvit, který popisuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby Sověti přepadli malé americké městěčko. Rok uvedení filmu? 1984.

Mad Max

Nová dívka ve městě se jmenuje Maxine, ale sama používá přezdívku Max a do her potom přezdívku Mad Max. Tedy stejně jako slavná, podobně rebelská a drsná postava ze série Mad Max. Ta měla v roce 1984 zatím dva díly. Zatímco první byl v USA uveden jen v malém rozsahu a o rok později než ve své domovské Austrálii, pokračování z roku 1981 už byl regulerní hit. Jenže protože nikdo neznal první díly, byl uváděn Šílený Max 2 v USA jako Road Warrior (Bojovník silnic), bez nějaké větší návaznosti na jedničku. Takto jednou osloví Maxine během druhé sezóny i Dustin - volá na ní “Road Warrior”. Své nové přezdívce dostojí v závěru, kdy sedne za volant Stevova auta a pořádně ho rozjede. Maxin bratr, Billy, vypadá pro změnu úplně stejně jako rebel Billy z klasické teen komedie Eliášův oheň a má nástup jako hlavní postava z filmu Ztracení chlapci (o dvojici mladíků, co honí upíry).

Krotitelé duchů

Nejviditelnější citace celé druhé sezóny samozřejmě patří filmu, který v roce 1984 ovládl americká kina. Není divu, že hlavní čtveřice vyrazila na Halloween jako parta střelených vědců z Krotitelé duchů a není divu, že se tak dlouho hádají, kdo z nich bude ten nejoblíbenější - Venkman. Že to není jen tak samoúčelná reference svědčí celá následná scéna s chycením malého monstra, kterému Dustin začne přezdívat d’Artagnan (jako čtvrtý mušketýr ze slavného románu Tři mušketýři) a chytí ho do falešné krabičky podobně jako Krotitelé duchů chytali příšery do té své opravdové.

Gremlins

Další populární film roku 1984 pronikl do Stranger Things jen v nepatrné citaci. Malé monstrum, které si Dustin na chvíli ochočí, připomíná tak trochu zápletku filmových Gremlins. I tam ochočená příšerka vypadá zpočátku roztomile a podobně jako on se bojí světla, ale jakmile dostane najíst, změní se v řádící potvoru, co se nezastaví před ničím.

Vetřelec a Vetřelci

Vývoj malé potvůrky v obrovské monstrum kopíruje velmi věrně vývojový cyklus vetřelce. I tam vše začíná z “břicha”, i když vazbu mezi slimákem vyzvraceným na konci první sezóny Willem a nalezeným plazem z druhé sezóny tvůrci nepotvrdili - ale ani nevyvrátili. Další vývoj už je ale očekávaný - monstrum postupně roste do další fáze a zanechává za sebou krvavou spoušť. Prskající Dustinova kočka možná také připomíná Jonesyho právě z Vetřelce. Hodně citací najdete v druhé sezóně také k Vetřelci. Podobně jako v případě LV-426 i tady se autority snaží incident sami vyřešit a “zamést pod koberec”, nicméně se jim to ošlivě vymkne a příšery brzy opanují celý areál. První útok demogorgonů v tunelech díky postupně zhasínajícím obrazovkám vojáků (a pípání detektoru!) prakticky přesně kopíruje první útok Vetřelců. A nejkrásnějším pomrknutím je poté obsazení Paula Reisera do role doktora Owense, který se snaží být stejně úlisně přátelský jako jeho Burke ve Vetřelcích. Mimochodem, také se poprvé objeví, jak sedí u nemocničního lůžka.

Rošťáci

Už první sezóna Stranger Things hodně připomínala tento dobrodružný film z roku 1985. V druhé sezóně získává tato parafráze zcela jiný rozměr. Nového přítele Joyce, sympatického tlouštíka Boba Newbyho, totiž hraje Sean Astin. Současná generace ho sice zná především jako Sama Křepelku z trilogie Pán prstenů, Astin však prorazil už jako dětský herec - ano, právě jako jeden z účastníků dobrodružné výpravy za pirátským pokladem ve filmu Rošťáci. V jednom dílu také najdete roztomilou referenci na tuto výpravu a to, když Bob pomáhá rozluštit Willovy kresby. Sám se usměje nad mapou a říká “A tady je schované co? Pirátský poklad?”

Vymítač ďábla

Slavný horor, kde malou dívku Regan posedne ďábel, najde několik citací i ve druhé sezóně Stranger Things. Willovo podivné chování také nemá zpočátku příliš odezvu u lékařů, a to i přestože se podobně jako ve Vymítači ďábla, snaží matka doktory k diagnóze donutit všemi možnými urážkami. S tím jak Willova moc stoupá a postupně se mění v ďábla, dochází k podobnémý vývoji jako u Regan. A nakonec se dočkáme i kompletního vymítání, kde sice chybí příslušnici církve, nicméně Will je také upoutaný na lůžko a jeho přátelé se za každou cenu (včetně pálení ohněm) dostat “dábla” z těla ven.

Smrtelné zlo

Na čtení záhadných knih vyvolávající duchy ani na motorovou pilu v ruce hláškujícího drsňáka se ve Stranger Things nedostalo, ale dvě drobná pomrknutí na kultovní horory od Sama Raimiho tam najdeme. Sklep od Hopperovy chatu, kde Eleven objevuje jeho staré složky, objevujeme podobně jako sklep pod osudovou chatou ve Smrtelném zlu. A kořeny, které se omotávají v tunelech okolo Hoppera a posléze i dalších postav, také hodně připomínají podobné ďábelské výhonky z The Evil Dead.

Klasické horory

Klasické horory

Na legendární hororová monstra se ve Stranger Things moc nedostalo, ale přeci jen dvě malé zmínky můžeme najít. Bob je na Halloween oblečený jako Dracula, což samo o sobě není nic speciálního, ale fakt, že jeho partnerkou je v této scéně Winona Ryder, která patrně v nejlepší adaptaci Dracula (z roku 1992) hrála mladou Draculovu oběť Mínu, už by něco mohlo znamenat. A druhým slavným monstrem je Frankenstein, který se mihne ve své klasické verzi z roku 1931 coby televizní pořad, který sleduje na Halloween v televizi Eleven.

Moderní horory

Moderní horory

Hororům v polovině osmdesátých let vévodila hlavně trojice Michael Myers (Halloween), Jason Vorhees (Pátek třináctého) a Freddy Krueger (Noční můra). Nejlepšího pomrknutí se dočkal Halloween, za Myerse se na Halloween převlékne Max. S Noční můrou v Elm Street už je to pro pozornější diváky, každopádné Nancy se nejmenuje Nancy náhodou, tak se jmenovala i hlavní hrdinka v první Noční můře. A víte, co v tom filmu podnikne? Plánuje, že přespí u kamarádky Tiny. A kde se koná party, kam přijde Nancy a Steve se opít? Ano, u Tiny. Mimochodem, jejich převlek také není náhoda, jdou oblečení jako Tom Cruise a Rebecca de Mornay z filmu Riskantní podnik. Pro Jasona zatím nic nezbylo, možná příště?

The Invisibles / X-Men

The Invisibles / X-Men

Sedmá epizoda, která odbočí od hlavní děje a věnuje se jen Eleven, má v sobě dvě hlavní comicsové citace. Hlavní partička odpadlíků velmi připomíná podobnou partu z comicsu The Invisibles, na stěnách jejího úkrytu také najdete několik odkazů na reálie z tohoto comicsu. Mnohem zásadnější je celý výcvik Kali a Eleven, který připomíná X-Men. Fanouškům comicsu připomene ságu Dark Phoenix, který popisuje proměnu Jean Grey v mocnou a zlou sílu. Ve filmových adaptacích tento zlom, podobný jako málem zažije Eleven, částečně popisuje třetí díl a bude se mu zřejmě hodně věnovat další film plánovaný na rok 2018. Nejlepší citací na scénu z pohybujícícm se vlakem tak bude zatím velmi podobný úryvek z První třídy, kdy se o něco podobného snaží provést Profesor X a Magneto.

Anna ze Zeleného domu

Anna ze Zeleného domu

V jedné z epizod první sezóny čte Hopper své umírající dceři v nemocnici knihu Anne of Green Gables (česky Anna ze Zeleného domu). A tu samou knihu čte Hopper také Eleven, když jí schová na začátku druhé sezóny u sebe na chatě. Mimochodem, hrdinka této knížky, kromě jiného touží po šatech s nadýchanými, trochu ohrnutými rukávy. A můžete třikrát hádat, jaké rukávy má Eleven na šatech, ve kterých dorazí na závěrečný Vánoční ples. Ještě si povšimněte modré stužky, kterou má na plese omotanou Eleven kolem levé ruky. Je to ta samá, kterou Hopper nosil celou první sezónu jako vzpomínku na svojí zemřelou dceru Sáru.

Stephen King a jeho knihy a filmy

Stephen King

Slavnou knihu To od Stephena Kinga parafrázuje už první sezóna Stranger Things, druhá v příběhu několika malých dětí bojujících proti přízraku na malém městě pokračuje. To ale není jediná spojka - v nové filmové adaptaci To hraje podobně jako v seriálu Finn Wolfhard. Zatímco ve Stranger Things ho známe jako slušného a obětavého Mikea Wheelera, v To si zahrál Richieho Toziera. Jeho specialitou je neustále nadávání a lavina sprostých slov, což se promítlo i do natáčení druhé sezóny Stranger Things. Režisérské duo bratrů Dufferových vzpomíná, jak Finn na place neustále sprostě nadával, až se ostatním dětským hercům červenaly uši. Jednu z hlášek mu nakonec produkce povoila i do seriálu - jen si všimněte, co Mike říká na závěrečném plese Dustinovým vlasům: “Co se ti doprdele stalo?” Na Kinga ještě najdeme citaci v další scéně z pochodu po kolejí (podobná scéna v Stůj při mně) a celý flashback se zrozením Eleven hodně připomíná filmový Ohnivé oči (Firestarter). A co ta Mlha, která doprovází na vrakovišti Demogorgony? Je od Kinga nebo od Carpentera?

Steven Spielberg a jeho filmy

Steven Spielberg

Vedle Kinga je největší zásobárnou inspirace pro tvůrce Stranger Things režisér Steven Spielberg. Postřehy na jeho filmy jsou spíše drobnější, takže je shrneme najednou - Dustin a Steve se snaží kousky masa nalákat malého Demogorgona podobně jako lovci žraloka v Čelistech. Eleven chce jít na Halloween jako duch, tak ji nikdy nepozná - stejně jako šel roztomilý mimozemšťan v E.T. . Když Will otevře u sebe doma dveře a vidí rudou září včetně přízraku monstra, vypadá to hodně podobně jako scéna z Blízká setkání třetího druhu. Film Poltergeist sice Spielberg oficiálně nerežíroval, ale jeho vliv je velmi znát, takže civění Eleven na televizní zrnění sem patří také. Indiana Jones a Chrám zkázy (premiéra v roce 1984) - Kulatý Kraťas probudí z “transu” Indyho popálením - stejně jako Nancy v závěru vymítání Willa. A konečně Jurský park - uvést v závěru do provozu v laboratoř je možné stejným trikem jako v dinosauřím dramatu - někdo musí sejít do sklepa a znovu nahodit proud.

A to je vše...

Našli jste nějakou jinou referenci? Napište nám o ní do komentářů. A nebo si tipněte, jaké další reference nás čekají v další sezoně. Ta se má odehrávat v roce 1985, tedy v době kdy naši hrdinové už budou dál bojovat nejen s monstry, ale i s pubertou. To bude ideální materiál pro citace z tehdejších filmů jako Návrat do budoucnosti (bude se i cestovat v čase?), Snídaňový klub - ostatně teen komedii Kráska v růžovém už cituje závěrečný tanec Dustina a Nancy. A nebo dojde na akčňáky jako Rambo nebo Komando? Za rok se tu shledáme a rozebereme do detailů….

Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy z druhé sezóny Stranger Things  |  Tipy na film  |   |  38 líbí se  |  4 komentáře

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy z druhé sezóny Stranger Things

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy z druhé sezóny Stranger Things

Tipy na film  |  včera 0:00  |  33

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zdá se, že poněkud chudší týdny na filmové a seriálové novinky pomalu končí a streamovací služby se probouzí k pořádnému plnění svých katalogů. Jen o tomto víkendu si velké novinky přichystali Netflix, HBO i Amazon, který uvádí chválené drama One Night in Miami. A konečně je dostupná i nová Mulan. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  3

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro

Jeden z nejbizarnějších roků máme konečně za sebou, z pohledu seriálového se však jednalo víceméně o rok velice klasický, když nám nabídl celou řadu rozličných seriálů, u nichž byla radost trávit/marnit čas. Které kousky zaujaly naši redakci nejvíc? Na to jsme se zeptali samotných redaktorů. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  100

20 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně na Netflixu v češtině

V posledních měsících na Netflixu končila řada licencovaných filmů, jiným byla naopak licence obnovena a nově i s českou lokalizací v podobě titulků. Je tedy ideální čas podívat se, které nejlepší sci-fi kousky aktuálně Netflix nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  24

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu konce roku 2020 v Česku

Rok 2020 je za námi a konečně se tak můžeme ohlédnout za tím, čemu jsme v posledních prosincových dnech věnovali největší pozornost na Netflixu. Najdete zde svoje oblíbené prokrastinační snímky? číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  69

Netflix přidává s češtinou nové filmy s hvězdou Dámského gambitu

Jestli někdo dokáže zkoumat své statistiky a adekvátně na ně reagovat, je to Netflix. Tomu poslední týdny jasně ukázaly, že se ve statistikách vyhledávání až podezřele často vyskytuje jméno Anyi Taylor-Joy, tak nepřekvapivě přidává její předchozí filmy. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist