FB pixel

Upír z Feratu

Kdybychom chtěli, sestavili bychom desítku nej českých a československých hororů jen z filmů režiséra Juraje Herze. Ale to by nebylo fér, takže vybereme jen ty jeho nejslavnější a na zbytek vás odkážeme do jeho profilu. A zrovna Upíra z Feratu bychom rádi zmínili zde, protože kde jinde vypíchnout fllm, pro jehož vznik vyrobili ve Škodovce dokonce prototyp funkčního sportovního auta? A hlavně - to není jen tak obyčejné auto, ale sporťák co saje krev. Mimochodem - jestli vám to připomíná slavný Kingův román (a film) Christine, tak vězte, že ten vyšel a vznikl až ROK POTÉ.

Nenasytná Tiffany

Nejnovějším objevem české hororové scény je režisér Andy Fehu. Svým debutem Nenasytná Tiffany ukázal, že nemusíte nutně kopírovat osvědčené hollywoodské krváky a mít obrovský rozpočet, stačí chytrý námět, skvělí herci a pak už si jen hrát s atmosféru. Skvělým hercem je tady hlavně Leos Noha, jehož flákač ala Big Lebowski objeví cestu k pokladu, jenže ta obrovská díra v zemi, kterou kope, není jen tak obyčejná... Že to celé nebylo náhoda, ukázal Fehu i ve svém seriálovém příspěvku Pěstírna.

Ghoul

Mezi nejpopulárnější moderní hororové techniky patří i styl tzv. Found footage, tedy točit film z pohledu hlavního hrdiny, dokumentárně, jako kdybychom sledovali staré video, které někdo kdysi natočil....a potom záhadně zmizel. V USA se tento trend rozjel s nástupem Záhady Blair Witch a poslední roky ho živila hlavně série Paranormal Activity, v Česku si na podobný kousek troufl jen Petr Jákl a natočil tímto způsobem horor o partě filmařů, co jedou na Ukrajinu objevit záhadu řádění kanibala Andreje Čikatila, který povraždil několik desítek lidí.

Krvavý román

Začátek devadesátých let bylo v Československu období velkých změn a také příležitost pro filmaře točit nejrůznějších experimenty. A jeden takový dal vzniknout adaptaci stejnojmenného románu podle Josefa Váchala, který ač původem dřevotypec, v něm téměř před sto lety obratně zparodoval různé brakové romány plné krve a násilí. Režisér Jaroslav Brabec šel ve filmu ještě dal a pojal to celé jako barevně stylizovanou podívanou, která začíná jako němý černobílý film a postupně se mění v opravdu ....krvavou podívanou.

Otesánek

Tento žebříček ukazuje, že pokud potřebujete vystrašit české publikum, které je zvyklé hlavně na pohádky, musíte vzít něco, co se jako pohádka tváří a udělat z toho horor. A tvorba Karla Jaromíra Erbena kromě Kytice inspirovala filmaře jednou - ve filmové adaptaci jeho pohádky Otesánek. Režisér Jan Švankmajer je pověstný svými surrealistickými filmy, o hororový žánr se ostatně otřel ve své filmografii několikrát (Kyvadlo, jáma a naděje, Zánik domů Usherů, Lekce Faust), pokud bychom měli vybrat z jeho novější tvorby, vybíráme Otesánka. A nebo ještě můžte zkusit jeho nejnovější film Šílení.

Kytice

Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena se stala předlohou hned pro dva české horory. V roce 2000 natočil F. A. Brabec rozmáchlý opus, kde se dostalo hned na 7 slavných básní z jeho sbírky - Kytice, Vodník, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Dceřina kletba a Štědrý den. Kdo si ze školy pamatuje Vodníka ("Nad topole pod jezerem...") ví, že to není žádná legrační říkanka o zeleném mužíčkovi. F. A. Brabec díky své bohaté kameramanské praxi zfilmoval tyto povídky dostatečně působivě a strašidelně. A nedávno jsme se dočkali dokonce samostatného filmu o Polednici, kde Jiří Sádek ukázal, že nahánět husí kůži jde i uprostřed dne na ospalé vesnici.

Vlčí bouda

Vyrazit na lyžařský zájezd jako středoškolák nemusí být jen nevázaná legrace jako Snowboarďáci nebo Sněženky a machři. Režisérka Věra Chytilová na to šla nezvykle a z lyžařských instruktorů udělala na takovém zájezdě v horské chatě mimozemšťany. Pokud jste tedy někdy chtěli vidět něco jako českou variaci na Věc Věc nebo Mlha, můžete zkusit Vlčí boudu. O co méně efektů se dočkáte, o to hutnější atmosféru dostanete - Chytilové se podařilo umně vykreslit vzrůstající napětí a nedůvěru mezi studenty. Kdo bude další a kdo je ještě je cizí?

Panna a netvor

Líbila se vašim dětem animovaná Kráska a zvíře nebo její aktuální hraná obdoba? Pak jim rozhodně nepouštějte tuto českou verzi, kterou má na svědomí - kdo jiný než Juraj Herz. Jeho verze připomíná obdobu slavného Vetřelec (vznikl mimochodem zcela náhodou ve stejném roce) a je přesně tak strašidelná, jak si představujete. Mladá vesničanka se odváží do velkého a strašidelného paláce, kde žije zakletý princ, aby osvobodila svého otce. Zakletý princ v Herzově podání nemá klasickou lví (medvědí) podobu, ale připomíná ptáka s velkým zobákem. Už se bojíte? A teď si představte ty nekonečné temné chodby strašidelného zámku...

Choking Hazard

Scénárista a posléze i režisér Marek Dobes byl jako bývalý filmový novinář milovníkem hororů a na jeho filmové praxi je to dobře vidět. Debutoval krátkým filmem Byl jsem mladistvým intelektuálem, ve kterém zparodoval svůj oblíbené hororové kousky jako Školák vlkodlak a Americký vlkodlak v Londýně. A do velkého filmu vstoupil krvákem Choking Hazard, kde za nuzké peníze a s pomocí snad všech českých filmových nadšenců zfilmoval první ryze českou zombie podívanou. Nepřekvapí, že se odehrává v tak typicky českém prostředí jako je myslivecká slavnost. A třešničkou na dortu je Dáda Patrasová, která kosí zombie myslivce zásadně brokovnicí.

Spalovač mrtvol

Že to největší zlo často pochází od lidí, kteří jsou nám nejbližší, platí ve filmech i v životě. A nejlepším českým hororem je tak snímek, který patří zároveň k tomu nejlepšímu co česká kinematografie představila. Hrozivý příběh pana Kopfrkingla, který se ve své kariéře elitního spalovače během nacistického vzestupu, nezastaví před ničím, nabízí kromě výjimečného hereckého výkonu Rudolfa Hrušínského opravdu mimořádně silný, skoro až traumatizující zážitek. Jen pro silné povahy. A skoro bychom zapomněli dodat - režie: Juraj Herz.

10 nejlepších českých hororů  |  Tipy na film  |   |  4 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 nejlepších českých hororů

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších českých hororů

Tipy na film  |  včera 11:30  |  11

10 povedených novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední únorový víkend je před námi a jak se zdá, je to poslední víkend, co můžeme vyrazit dál než na nákup. Pokud už ale přes den vyrazíte někam na výlet, nechte se inspirovat alespoň na večerní sledování filmů a seriálů. Tyhle novinky rozhodně stojí za to. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  6

10 nejlepších nových seriálů, které můžete právě teď vidět na Netflixu

Stranger Things, Zaklínače, Sexuální výchovu a další klasiky Netflixu už máte nakoukané? Výtečně. Nyní můžete dohnat resty z posledních týdnů a měsíců. Ve spolupráci s Vodafone TV jsme pro vás připravili doporučení deseti nejlepších seriálových novinek, které jsou aktuálně na Netflixu! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  26

10 parádních novinek, které se začátkem března objeví na Netflixu

Se začátkem března nás opět čeká přísun nových filmů a seriálů. Některé pochází přímo do Netflixu, jiné si streamovací služba licencuje skrze třetí strany. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nás v prvních dnech nového měsíce čeká. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  85

10 nejočekávanějších nových seriálů Netflixu, které nás čekají v roce 2021

Rok 2021 je stále ještě na začátku a ani Netflix ještě nezačal tahat z rukávu své největší seriálové trumfy. Kromě pokračování svých velkých hitů chystá na letošek i řadu původních novinek. Pojďme se na ty nejočekávanější společně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  146

30 aktuálně nejlepších seriálů na Netflixu s českým dabingem

Netflix aktuálně nabízí přes stovku seriálů s českým dabingem. Vybrali jsme pro vás třicítku těch nejlepších seriálů, které by rozhodně neměly ujít nikomu, kdo chce být na seriálovém poli v obraze. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist