FB pixel

Upír z Feratu

Kdybychom chtěli, sestavili bychom desítku nej českých a československých hororů jen z filmů režiséra Juraje Herze. Ale to by nebylo fér, takže vybereme jen ty jeho nejslavnější a na zbytek vás odkážeme do jeho profilu. A zrovna Upíra z Feratu bychom rádi zmínili zde, protože kde jinde vypíchnout fllm, pro jehož vznik vyrobili ve Škodovce dokonce prototyp funkčního sportovního auta? A hlavně - to není jen tak obyčejné auto, ale sporťák co saje krev. Mimochodem - jestli vám to připomíná slavný Kingův román (a film) Christine, tak vězte, že ten vyšel a vznikl až ROK POTÉ.

Nenasytná Tiffany

Nejnovějším objevem české hororové scény je režisér Andy Fehu. Svým debutem Nenasytná Tiffany ukázal, že nemusíte nutně kopírovat osvědčené hollywoodské krváky a mít obrovský rozpočet, stačí chytrý námět, skvělí herci a pak už si jen hrát s atmosféru. Skvělým hercem je tady hlavně Leos Noha, jehož flákač ala Big Lebowski objeví cestu k pokladu, jenže ta obrovská díra v zemi, kterou kope, není jen tak obyčejná... Že to celé nebylo náhoda, ukázal Fehu i ve svém seriálovém příspěvku Pěstírna.

Ghoul

Mezi nejpopulárnější moderní hororové techniky patří i styl tzv. Found footage, tedy točit film z pohledu hlavního hrdiny, dokumentárně, jako kdybychom sledovali staré video, které někdo kdysi natočil....a potom záhadně zmizel. V USA se tento trend rozjel s nástupem Záhady Blair Witch a poslední roky ho živila hlavně série Paranormal Activity, v Česku si na podobný kousek troufl jen Petr Jákl a natočil tímto způsobem horor o partě filmařů, co jedou na Ukrajinu objevit záhadu řádění kanibala Andreje Čikatila, který povraždil několik desítek lidí.

Krvavý román

Začátek devadesátých let bylo v Československu období velkých změn a také příležitost pro filmaře točit nejrůznějších experimenty. A jeden takový dal vzniknout adaptaci stejnojmenného románu podle Josefa Váchala, který ač původem dřevotypec, v něm téměř před sto lety obratně zparodoval různé brakové romány plné krve a násilí. Režisér Jaroslav Brabec šel ve filmu ještě dal a pojal to celé jako barevně stylizovanou podívanou, která začíná jako němý černobílý film a postupně se mění v opravdu ....krvavou podívanou.

Otesánek

Tento žebříček ukazuje, že pokud potřebujete vystrašit české publikum, které je zvyklé hlavně na pohádky, musíte vzít něco, co se jako pohádka tváří a udělat z toho horor. A tvorba Karla Jaromíra Erbena kromě Kytice inspirovala filmaře jednou - ve filmové adaptaci jeho pohádky Otesánek. Režisér Jan Švankmajer je pověstný svými surrealistickými filmy, o hororový žánr se ostatně otřel ve své filmografii několikrát (Kyvadlo, jáma a naděje, Zánik domů Usherů, Lekce Faust), pokud bychom měli vybrat z jeho novější tvorby, vybíráme Otesánka. A nebo ještě můžte zkusit jeho nejnovější film Šílení.

Kytice

Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena se stala předlohou hned pro dva české horory. V roce 2000 natočil F. A. Brabec rozmáchlý opus, kde se dostalo hned na 7 slavných básní z jeho sbírky - Kytice, Vodník, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Dceřina kletba a Štědrý den. Kdo si ze školy pamatuje Vodníka ("Nad topole pod jezerem...") ví, že to není žádná legrační říkanka o zeleném mužíčkovi. F. A. Brabec díky své bohaté kameramanské praxi zfilmoval tyto povídky dostatečně působivě a strašidelně. A nedávno jsme se dočkali dokonce samostatného filmu o Polednici, kde Jiří Sádek ukázal, že nahánět husí kůži jde i uprostřed dne na ospalé vesnici.

Vlčí bouda

Vyrazit na lyžařský zájezd jako středoškolák nemusí být jen nevázaná legrace jako Snowboarďáci nebo Sněženky a machři. Režisérka Věra Chytilová na to šla nezvykle a z lyžařských instruktorů udělala na takovém zájezdě v horské chatě mimozemšťany. Pokud jste tedy někdy chtěli vidět něco jako českou variaci na Věc Věc nebo Mlha, můžete zkusit Vlčí boudu. O co méně efektů se dočkáte, o to hutnější atmosféru dostanete - Chytilové se podařilo umně vykreslit vzrůstající napětí a nedůvěru mezi studenty. Kdo bude další a kdo je ještě je cizí?

Panna a netvor

Líbila se vašim dětem animovaná Kráska a zvíře nebo její aktuální hraná obdoba? Pak jim rozhodně nepouštějte tuto českou verzi, kterou má na svědomí - kdo jiný než Juraj Herz. Jeho verze připomíná obdobu slavného Vetřelec (vznikl mimochodem zcela náhodou ve stejném roce) a je přesně tak strašidelná, jak si představujete. Mladá vesničanka se odváží do velkého a strašidelného paláce, kde žije zakletý princ, aby osvobodila svého otce. Zakletý princ v Herzově podání nemá klasickou lví (medvědí) podobu, ale připomíná ptáka s velkým zobákem. Už se bojíte? A teď si představte ty nekonečné temné chodby strašidelného zámku...

Choking Hazard

Scénárista a posléze i režisér Marek Dobes byl jako bývalý filmový novinář milovníkem hororů a na jeho filmové praxi je to dobře vidět. Debutoval krátkým filmem Byl jsem mladistvým intelektuálem, ve kterém zparodoval svůj oblíbené hororové kousky jako Školák vlkodlak a Americký vlkodlak v Londýně. A do velkého filmu vstoupil krvákem Choking Hazard, kde za nuzké peníze a s pomocí snad všech českých filmových nadšenců zfilmoval první ryze českou zombie podívanou. Nepřekvapí, že se odehrává v tak typicky českém prostředí jako je myslivecká slavnost. A třešničkou na dortu je Dáda Patrasová, která kosí zombie myslivce zásadně brokovnicí.

Spalovač mrtvol

Že to největší zlo často pochází od lidí, kteří jsou nám nejbližší, platí ve filmech i v životě. A nejlepším českým hororem je tak snímek, který patří zároveň k tomu nejlepšímu co česká kinematografie představila. Hrozivý příběh pana Kopfrkingla, který se ve své kariéře elitního spalovače během nacistického vzestupu, nezastaví před ničím, nabízí kromě výjimečného hereckého výkonu Rudolfa Hrušínského opravdu mimořádně silný, skoro až traumatizující zážitek. Jen pro silné povahy. A skoro bychom zapomněli dodat - režie: Juraj Herz.

10 nejlepších českých hororů  |  Tipy na film  |   |  186 přečtení  |  4 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 nejlepších českých hororů

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších českých hororů

Tipy na film  |  dnes 9:00  |  3

Den poté: Co znamená přesun Duny a Matrixu 4 na HBO pro kinaře a diváky?

Studio Warner Bros. včerejším pozdním ohlášením, že v roce 2021 expanduje s HBO Max do 190 zemí světa a přesune veškeré kinopremiéry roku 2021 online, doslova zbouralo internet. A ruku na srdce, možná i poslední naděje kinařů na návrat do normálu. číst více

Tipy na film  |  dnes 7:00

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Ano, ano. Otevřely se obchody. Co ale budete dělat až nakoupíte část vánočních dárků a padnete únavou do gauče? Inu, nebyli bychom to my, abychom neprojeli to nejzajímavější, co se nově urodilo na streamovacích službách, a nedali vám pár doporučení. číst více

Tipy na film  |  včera 11:00  |  4

15 nenápadných seriálů na HBO GO, které jste přehlédli a je to chyba

Připadáte si v záplavě nových a nových seriálů ztracení a už ani nevíte, které seriály jste chtěli dokoukat, ale úplně jste na ně zapomněli? Projeli jsme katalog HBO z posledního období a doporučíme vám 15 přehlížených seriálů, které byste rozhodně neměli minout. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  164

15 filmů na Netflixu, které jsou od 1. prosince nově dostupné v češtině

Nový měsíc je konečně tady a to znamená, že Netflix tradičně začal doplňovat svou filmovou nabídku licencovaných titulů. A tentokrát máme radost několikanásobnou. Jednak přibyla řada filmů, o kterých jsme nevěděli, a za druhé řada z nich konečně dostala češtinu. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  92

20 nejlepších komedií, které najdete na Netflixu v češtině

Natočit dobrou komedii je kumšt. I proto komediálních klasik nedostáváme tolik, kolik bychom si v pochmurném zimním období přáli sledovat. Člověk se tak často obrací do minulosti za osvědčenými kousky. Vybrali jsme 20 našich osvědčených tutovek na Netflixu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist