FB pixel

Jak jste se mohli již dříve dočíst, po uvedení na filmovém festivalu v Torontu byl Outlaw King zkrácen o 20 minut stopáže. Mediální spekulanti to tradičně přičítali poměrně vlažnému přijetí ze strany recenzentů, nicméně již během premiéry režisér filmu David Mackenzie přiznával, že vlastně vůbec netuší, v jaké kvalitě film na festival přivezl, neboť ho dostříhal jen pár hodin před odezvdáním festivalovým dramaturgům. Oznámení o dalších zásazích tak minimálně nás, kteří jsme na festivalu byli a film v původní „hrubé“ podobě viděli, nikterak nepřekvapilo. Ba co víc, teď vám dokonce můžeme poreferovat o tom, o co v oficiální netflixovské verzi přicházíte. A nebojte, naštěstí toho není mnoho.

Ačkoli film opravdu zhubl o 20 minut, na kvalitě film rozhodně neztratil. Naopak se povedlo ustálit tempo, které bylo dříve především okolo prostředku filmu dosti vlažné, když měl film potřebu replikovat řadu útoků na Bruceovu vojenskou družinu. Nová verze plyne výrazně lépe, je tempově svižnější, dravější a film ve výsledku působí akčněji. Pro běžného popcornožravce se tak jedná jistojistě o krok vpřed.Nicméně malinko utrpěla komplexita vztahů Roberta Bruce s jeho kumpány, především pak s Jamesem Douglasem (Aaron Taylor-Johnson), jenž měl po úprku na přilehlé ostrovy vyhrazenou romantickou linii, menší svár s dalším s Robertových pobočníků a později s Brucem čelil i naháněčce anglické armády, při které se oba skotští gerojové museli ukrýt v peřejích přilehlé řeky, kde se Angličanům ztratili. V kratší verzi je vidět jen příjezd za skotskými ostrovními rodinami, po němž se Bruce dozví o únosu Elizabeth a ihned rozhodne o návratu domů. Z následné naháněné s anglickými vojáky pak zůstala jen Bruceova nahá koupačka.

Zkrácené pak samozřejmě byly i mnohé další scény, díky nimž se povedlo ukrojit část stopáže. Příjezd Elizabeth a Marjorie do Bruceova útočiště byl v původní verzi delší o vstup do hradních prostor. Vražda Robertova konkurenta v boji o skotský trůn původně obsahovala i úprk z kláštera. A po akční stránce se ustřihlo i pár minut z boje u jezera, kdy se Robert musí rozhodnout, zda nechá zbytek jednotky napospas osudu a sám uprchne. Je očividné, že tyto části padly za oběť snaze o zrychlení tempa a odebrání pocitu repetice.

Zdaleka nejvíce ovšem zamrzí vystřižení postavy Williama Wallace (znáte ho ze Statečného srdce), která se ve filmu aktuálně vyskytuje jen ve své rozčtvrzené podobě. V původní verzi se však Robert s Williamem setkal uprostřed lesů, když se oddělil od své jezdecké skupiny. Oba bojovníci proti anglické nadvládě pak společně debatovali o anglické hrozbě a nutnosti boje za svobodu svého národa. Následné zjištění o smrti Wallace mělo na Roberta výrazně větší a logičtější dopad než finální verze na Netflixu, neboť bylo patrnější jejich dlouholeté přátelství. Ze vzájemného dialogu byla rovněž jasnější expozice Bruceovy nespokojenosti se skotskou porážkou, kterou film začíná.Celkově tak film přišel o tři velké pasáže (setkání s Wallacem, uvítací večírek po odjezdu do ostrovního exilu a honička u řeky po návratu zpět), které doplňuje několik menších střihů, jež vedly ke zkrácení rozsáhlejších sekvencí. Film díky těmto zásahům působí ucelenějši a méně těžkopádně. Na druhou stranu však i o něco méně komplexně především ve vztahu Roberta ke zbytku družiny. Je na každém z nás, aby si rozhodl, co by viděl raději. Důležité však je, že Mackenzieho zásahy dávají smysl a snad až na výjimku s vytřiženým Wallacem jsou jasně odůvodnitelné v kontextu snahy o přesnější zacílení filmu směrem k akčnějšímu a rychlejšímu rytmu filmu.

Osobně se mi líbí obě verze skoro stejně. Každá měla totiž své problémy a každá ve výsledku funguje tady lépe a tady hůře. Pro většinu běžných diváků však bude nová verze jistě o fous schůdnější, neboť si jde jasně za svým a rozhodně dokáže o maličko lépe pohltit díky ostřejšímu tempu a osekání pro někoho možná nadbytečných vedlejších linek. Buď jak buď, jedná se o jeden z nejvýraznějších filmových počinů letošního roku a zřejmě nejlepší film, který lze v současnosti na Netflixu vidět.

Perličky pod čarou

  • Úvodních 9 minut filmu, tedy přísaha Roberta Bruce anglickému králi Edwardu I., plus jeho souboj na ostří meče s jeho synem, Edwardem II., princem z Walesu, je jeden dlouhý, ničím nepřerušený záběr.
  • Roli Douglase měl původně hrát Ben Foster, čímž by se opět sešla hlavní dvojice z předešlého filmu Davida Mackenzieho Za každou cenu. Foster ale nakonec dal přednost jiné roli. Bahnitým bitkám Foster nakonec neunikne, protože právě natáčí historické drama o jiné středověké legendě - bude naším Janem Žižkou v připravovaném mezinárodním filmu Petra Jákla.
  • I když se snaží film co nejvíce držet oficiální historie, v některých okamžicích přeci jen podstatně uhne. Při bitvě u Dalrighu, kde zbytky Bruceova vojska napadne jiný skotský kmen, MacDougallové, bojovalo na straně skotského krále nikoli jen pár desítek přeživších, ale více než 500 mužů. Závěrečné bitvy u Loundon Hill nebyl přítomen Edward II alias princ z Walesu, naopak se jí účastnil Edward I, který zemřel až o několik let později, než ukazuje film.
  • Statečné srdce byla přezdívka nikoli Williama Wallace, jak se nás snažil (úspěšně) přesvědčit Mel Gibson, ale právě Roberta Bruce.
  • Příští rok se dočkáme i oficiálního pokračování Statečného srdce, které se bude jmenovat Robert the Bruce. Hlavní postavou už nebude (logicky) William Wallace, ale podobně jako v Outlaw King právě Robert Bruce. A bude ho hrát stejný herec, který ho hrál přes 23 lety ve filmu Mela Gibsona - Angus Macfadyen.

Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?  |  Tipy na film  |   |  240 přečtení  |  12 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  4

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

Tipy na film  |  včera 12:00  |  10

21 nejočekávanějších červnových novinek na Netflixu

Květnové novinky už máte v merku a začínáte vyhlížet, co se na Netflixu chystá v budoucích týdnech? Pak jste na správné adrese. Vybrali jsme pro vás 21 filmů a seriálů, které se během června objeví na Netflixu a rozhodně by vám neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  49

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o víkendu

Nebudeme si lhát. Uplynulý týden byl ze strany Netflixu na megalomanské pecky skoupý. To ale neznamená, že se nenajdou zajímavé kousky, které se hodí jak na Netflixu, tak na jiných streamovacích službách dohnat. Ostatně právě tyhle slabší týdny jsou na trochu té alternativy a plnění restů perfektní. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  174

9 filmů s hereckým obsazením, bez kterého si je nelze představit

Bez určitých herců bychom si určité postavy neuměli představit. Ať už díky typovému castingu, nebo perfektní herecké metodě, která dá postavě vlastní osobnost. V následujícím článku najdete několik herců, kteří byli perfektní volbou pro svou filmovou roli. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  113

55 nejlepších filmů delších než tři hodiny

I když už je venku hezky, pořád si lze v této pochmurné době najít i trochu více času na delší filmový zážitek. Pokud vás už unavuje binge watch seriálových sezón a raději byste si doplnili vzdělání o pekelně dlouhé filmové klasiky, tak jsme vám vybrali 55 nejlepších snímků delších než 180 minut. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist