FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Jak jste se mohli již dříve dočíst, po uvedení na filmovém festivalu v Torontu byl Outlaw King zkrácen o 20 minut stopáže. Mediální spekulanti to tradičně přičítali poměrně vlažnému přijetí ze strany recenzentů, nicméně již během premiéry režisér filmu David Mackenzie přiznával, že vlastně vůbec netuší, v jaké kvalitě film na festival přivezl, neboť ho dostříhal jen pár hodin před odezvdáním festivalovým dramaturgům. Oznámení o dalších zásazích tak minimálně nás, kteří jsme na festivalu byli a film v původní „hrubé“ podobě viděli, nikterak nepřekvapilo. Ba co víc, teď vám dokonce můžeme poreferovat o tom, o co v oficiální netflixovské verzi přicházíte. A nebojte, naštěstí toho není mnoho.

Ačkoli film opravdu zhubl o 20 minut, na kvalitě film rozhodně neztratil. Naopak se povedlo ustálit tempo, které bylo dříve především okolo prostředku filmu dosti vlažné, když měl film potřebu replikovat řadu útoků na Bruceovu vojenskou družinu. Nová verze plyne výrazně lépe, je tempově svižnější, dravější a film ve výsledku působí akčněji. Pro běžného popcornožravce se tak jedná jistojistě o krok vpřed.Nicméně malinko utrpěla komplexita vztahů Roberta Bruce s jeho kumpány, především pak s Jamesem Douglasem (Aaron Taylor-Johnson), jenž měl po úprku na přilehlé ostrovy vyhrazenou romantickou linii, menší svár s dalším s Robertových pobočníků a později s Brucem čelil i naháněčce anglické armády, při které se oba skotští gerojové museli ukrýt v peřejích přilehlé řeky, kde se Angličanům ztratili. V kratší verzi je vidět jen příjezd za skotskými ostrovními rodinami, po němž se Bruce dozví o únosu Elizabeth a ihned rozhodne o návratu domů. Z následné naháněné s anglickými vojáky pak zůstala jen Bruceova nahá koupačka.

Zkrácené pak samozřejmě byly i mnohé další scény, díky nimž se povedlo ukrojit část stopáže. Příjezd Elizabeth a Marjorie do Bruceova útočiště byl v původní verzi delší o vstup do hradních prostor. Vražda Robertova konkurenta v boji o skotský trůn původně obsahovala i úprk z kláštera. A po akční stránce se ustřihlo i pár minut z boje u jezera, kdy se Robert musí rozhodnout, zda nechá zbytek jednotky napospas osudu a sám uprchne. Je očividné, že tyto části padly za oběť snaze o zrychlení tempa a odebrání pocitu repetice.

Zdaleka nejvíce ovšem zamrzí vystřižení postavy Williama Wallace (znáte ho ze Statečného srdce), která se ve filmu aktuálně vyskytuje jen ve své rozčtvrzené podobě. V původní verzi se však Robert s Williamem setkal uprostřed lesů, když se oddělil od své jezdecké skupiny. Oba bojovníci proti anglické nadvládě pak společně debatovali o anglické hrozbě a nutnosti boje za svobodu svého národa. Následné zjištění o smrti Wallace mělo na Roberta výrazně větší a logičtější dopad než finální verze na Netflixu, neboť bylo patrnější jejich dlouholeté přátelství. Ze vzájemného dialogu byla rovněž jasnější expozice Bruceovy nespokojenosti se skotskou porážkou, kterou film začíná.Celkově tak film přišel o tři velké pasáže (setkání s Wallacem, uvítací večírek po odjezdu do ostrovního exilu a honička u řeky po návratu zpět), které doplňuje několik menších střihů, jež vedly ke zkrácení rozsáhlejších sekvencí. Film díky těmto zásahům působí ucelenějši a méně těžkopádně. Na druhou stranu však i o něco méně komplexně především ve vztahu Roberta ke zbytku družiny. Je na každém z nás, aby si rozhodl, co by viděl raději. Důležité však je, že Mackenzieho zásahy dávají smysl a snad až na výjimku s vytřiženým Wallacem jsou jasně odůvodnitelné v kontextu snahy o přesnější zacílení filmu směrem k akčnějšímu a rychlejšímu rytmu filmu.

Osobně se mi líbí obě verze skoro stejně. Každá měla totiž své problémy a každá ve výsledku funguje tady lépe a tady hůře. Pro většinu běžných diváků však bude nová verze jistě o fous schůdnější, neboť si jde jasně za svým a rozhodně dokáže o maličko lépe pohltit díky ostřejšímu tempu a osekání pro někoho možná nadbytečných vedlejších linek. Buď jak buď, jedná se o jeden z nejvýraznějších filmových počinů letošního roku a zřejmě nejlepší film, který lze v současnosti na Netflixu vidět.

Perličky pod čarou

  • Úvodních 9 minut filmu, tedy přísaha Roberta Bruce anglickému králi Edwardu I., plus jeho souboj na ostří meče s jeho synem, Edwardem II., princem z Walesu, je jeden dlouhý, ničím nepřerušený záběr.
  • Roli Douglase měl původně hrát Ben Foster, čímž by se opět sešla hlavní dvojice z předešlého filmu Davida Mackenzieho Za každou cenu. Foster ale nakonec dal přednost jiné roli. Bahnitým bitkám Foster nakonec neunikne, protože právě natáčí historické drama o jiné středověké legendě - bude naším Janem Žižkou v připravovaném mezinárodním filmu Petra Jákla.
  • I když se snaží film co nejvíce držet oficiální historie, v některých okamžicích přeci jen podstatně uhne. Při bitvě u Dalrighu, kde zbytky Bruceova vojska napadne jiný skotský kmen, MacDougallové, bojovalo na straně skotského krále nikoli jen pár desítek přeživších, ale více než 500 mužů. Závěrečné bitvy u Loundon Hill nebyl přítomen Edward II alias princ z Walesu, naopak se jí účastnil Edward I, který zemřel až o několik let později, než ukazuje film.
  • Statečné srdce byla přezdívka nikoli Williama Wallace, jak se nás snažil (úspěšně) přesvědčit Mel Gibson, ale právě Roberta Bruce.
  • Příští rok se dočkáme i oficiálního pokračování Statečného srdce, které se bude jmenovat Robert the Bruce. Hlavní postavou už nebude (logicky) William Wallace, ale podobně jako v Outlaw King právě Robert Bruce. A bude ho hrát stejný herec, který ho hrál přes 23 lety ve filmu Mela Gibsona - Angus Macfadyen.

Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?  |  Tipy na film  |   |  12 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Netflix v Česku: Streamovací gigant má za sebou jeden z nejslabších měsíců

Originální projekty z dílny Netflixu pravidelně vítězí v žebříčcích sledovanosti seriálů. Nejinak tomu bylo i v druhém prázdninovém měsíci, za který do top desítky proniklo sedm Netflix Originals. Pojďme se podívat, které to byly a jaká trojka jim dělala garde. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Před námi je další nabušený zářijový víkend. A zatímco HBO sází na sci-fi seriály, Netflix pumpuje do nabídky napětí a hlavně pekelnou zábavu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist