FB pixel

Amadeus

Bohem nadaní hudebníci to v životě nemívají lehké. Své by o tom mohl vyprávět i Wolfgang Amadeus Mozart, který byl životem zkroušeným géniem dřív, než to bylo cool. Přesvědčit se o tom můžete v nestárnoucí volné adaptaci Mozartových osudů z rukou Miloše Formana, jenž se rozhodl Wolfího životní eskapády a truchlivý konec v masovém hrobě pojmout jako střet neomezeného talentu se snaživou průměrností, která tomu prvnímu nikdy příliš nefandí a inklinuje k nekontrolovatelné zášti. V roce 1984 z toho byl nakonec famózní kinematografický počin, jemuž obdržených 8 oscarových sošek sedne jako houslový klíč na úvod Mozartových slavných partitur.

Online na Google Play, iTunes (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 6. 3. 2021

Edith Piaf

Adaptace osudů věhlasné šansoniérky vynesla do té doby poněkud přehlížené Marion Cotillard (stále dokonalá femme fatale z Dobrého ročníku!) všechny myslitelné ceny a my proti tomu nemůžeme říct ani popel. Cotillard je v roli Edith Piaf naprosto fantastická a jen díky jejímu přesnému výkonu a dokonalému vystižení francouzské móresů a postojů francouzské ikony jinak vcelku standardně pojatý životopis dodnes efektivně funguje. A ano, také je tu geniální soundtrack, který se prostě neoposlouchá.

Není nikde online

The Doors

Hudební showbyznys je lemován stovkami tragických osudů, jen málokterý se však dočkal tak věrného filmového otisku jako ten Jima Morrisona, do něhož zahryzlo svůj chlup ztělesněné svědomí Ameriky Oliver Stone. V The Doors prolétnete celou dráhu legendární kapely, užijete si řadu Morrisonových románků, problémů v kapele i drogových raušů. A to v natolik dobově věrných kulisách prosycených chlastem a těmi nejvybranějšími zákazanými látkami, že se za doprovodu v hlavní roli naprosto řádícího Vala Kilmera na konci filmu přistihnete, jako by jste prolétli strojem času zpátky do konce 60. let. Unikátní kapela a unikátní biják pro každého hudebního nadšence.

Není nikde online

Elvis Presley

Král kultovních béček John Carpenter se v roce 1979 vrhl na jeden ze svých nejmainstreamovějších projektů, když svého dvorního herce, Kurta Russella, navlékl do těsných oblečků Elvise Presleyho a nechal ho na pódiu řádit v jedné z nejlepších adaptací života dodnes legendárního popového „mimozemšťana“. Russell je v hlavní roli dokonale přesný a Carpenter i s minimálním televizním rozpočtem ždíme z osudů „krále“ maximum. Film paradoxně tratí jen na roku svého vzniku, neboť 2 roky po Elvisově skonu (nebo návratu na domovskou planetu?) si producenti velmi dobře ohlídali, aby se film vyhýbal zobrazení odvrácené strany slávy a zhoubnosti davové popularity.

Není nikde online

Ray

Nemusíte být fanoušky soulu a černošské hudby obecně, aby vás oscarová adaptace pestrých osudů slepého hudebního mága Raye Charlese zasáhla. V téměř tříhodinovém trháku, který Jamie Foxxovi přihrál zaslouženého Oscara za hlavní roli, se dozvíte vše o Rayově dětství, dospívání, láskách, úspěších i ztrátách. A to v perfektně natočeném životopisu, jemuž režisér Taylor Hackford věnoval patnáct let příprav, jež zúročil v atmosférickém podání Ameriky 50. a 60. let a v dodnes okouzlujících hudebních číslech, která během pár vteřin rozpumpují krev v žilách a vyvažují jinak spíše tradicionalisticky pojaté životopisné drama.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten od 26. 12. 2015

Walk the Line

Dávno předtím, než westernovou nesmlouvavostí zakončil ságu o Wolverinovi, vrhl se režisér James Mangold na osudy Johnnyho Cashe, v nichž svou zálibu v drsných příbězích a frajerských pistolnících rozhodně nepopřel. Kolty však vyměnil za čerstvě naladěnou kytaru a zaprášené kovbojské gatě za přesně padnoucí černý oblek, v němž Johnny Cash s tváří tradičně bezkonkurenčního Joaquina Phoenixe uhranul davy nejdříve v USA a pak i mimo ně. Nezůstal v tom však sám. V psychologicky zaměřeném životopisu největší legendy amerického country se kromě Phoenixe blýskla i posléze oscarová Reese Witherspoon a samozřejmě i celá série Cashových nezapomenutelných písní, které se svou depresivností dodnes zarývají pod kůži jako struny do prstů nevyzbrojených trsátkem.

Online na iTunes, O2TV (dabing), Rakuten od 18. 2. 2016

Tina Turner

Že má hudební byznys i své stinné stránky, ví hodně i rocková bohyně Tina Turner. Ta se musela v mládí vyrovnat s nepochopením svého talentu pro populární hudbu v kostelním sboru a své si zažila i se svým partnerem Iken Turnerem, který její boží hlasové dispozice neváhal využít k vlastnímu prospěchu, zatímco se Tina, původním jménem Anna Mae Bullock, pomalu hroutila. Přesný obraz krušných i šťastných chvil vám dokonale zprostředkuje dvouhodinový životopis režiséra Briana Gibsona, jenž vydoloval skvostný výkon z obou hlavních hvězd filmu – Tině Turner nesmírně podobné Angely Bassett a také Laurence „Morphea“ Fishburna, kteří byli oba nominováni na Ceny Akademie.

Není nikde online

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

Životopisný film o hudební legendě nemusí být jen obligátním překlopením informací z Wikipedie. Nevěříte? V tom případě mrkněte na 11 let starou pecku Todda Haynese, která rozdělila život a dílo Boba Dylana do 6 rozličných částí, které odkazují k různým kinematografickým stylům od westernu přes italský neorealismus až po godardovský art a kromě nestárnoucí hudby nabízí i plejádu nezapomenutelných hereckých výkonů. Nechte se strhnout tradičně uhrančivou Cate Blanchett, introverzí Bena Whishawa, magnetickým rošťáctvím Heatha Ledgera či zaníceností Christiana Balea v jednom z nejnápaditějších hudebních filmů vůbec, jenž skrze mozaiku rozličných epizod uplácal vrstevnatý portrét (nejen) folkové ikony.

Online na iTunes od 19. 9. 2015

Sid a Nancy

Hudební hvězdy nejsou vždy vrcholem inteligence. Své by o tom mohl vyprávět baskytarista Sex Pistols Sid Vicious, který se tak dlouho oddával drogovým radovánkám, až se jednoho dne probudil vedle své mrtvé přítelkyně Nancy Spungen. Co k této tragédii vedlo se dozvíte v dodnes syrově britském životopisu, jenž si osudy Sex Pistols jako celku bere jen jako kulisu pro sledování brutálního rozkladu Sidova a Nancyina vztahu, který s mrazivou uvěřitelností oživili Gary Oldman a Chloe Webb. Zdatně jim však sekunduje i tradičně parádní kamera Rogera Deakinse a nestárnoucí vypalovačky, díky nimž punk dodnes není mrtvej!

Není nikde online

Straight Outta Compton

Jasně, stát se rockovou či popovou hvězdou dá pořádný kus práce. Co ale pokud jste černoch z chudinské čtvrti, kterou neustále projíždějí policejní kontroly, čelíte rasistické šikaně a všichni vám říkají, že vaše žvatlání o tom, jak to máte v životě prolezlém drogovými gangy těžké, nikdy nikoho zajímat nebude. Právě o tom je adaptace osudů raperských legend z N.W.A, které se nebály otevřít pusu dokořán a dobové Americe ukázat, že tihle černí kluci v čele s Dr. Dre a Ice Cubem do sebe kopat nenechají. A komu by to bylo málo a chtěl se do filmového rapu ponořit ještě trochu víc, rozhodně neudělá chybu s volnou adaptací osudů Eminema ve strhující 8 Mile, jež ukazuje, že někdy to ani bílí kluci nemají se svými sny jednoduché. Za pozornost ale stojí i dynamická šleha o „rap battles“ Bodied, která po kolotoči na festivalech stále čeká na globální uvedení v kinech i na nosičích. Ohlídejte si ji!

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Netflix (titulky), Rakuten od 1. 11. 2017

10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody  |  Tipy na film  |   |  88 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody

Tipy na film  |  před 2 hodinami

20 nejlepších sci-fi, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Sci-fi patří mezi nejoblíbenější žánry na Netflixu, a proto nepřekvapí, že má streamovací služba docela slušný výběr filmů napříč subžánry. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

13 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další z nabušených víkendů. Především Netflix se do obsahu pořádně opřel a servíruje sexy těla, upíry či gangstery. Co na to Ted Lasso a konkurence od Amazonu? číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

20 nejlepších akčních filmů, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Pokud milujete akci, pak se máte na Netflixu na co těšit. Najdete zde totiž celou řadu akčních sérií, které do vás napumpují pořádnou dávku adrenalinu a nabídnou frajerské hrdiny, kterým je radost držet palce. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

10 skvělých filmů, o kterých jste ani nevěděli, že jsou na Netflixu

Máte pocit, že nabídka Netflixu je složená hlavně z jeho původních pořadů? To streamer chce, abyste si mysleli. My jsme ale z jeho útrob vylovili dalších deset mnohdy kultovních bijáků, které byste si měli pustit dřív, než další jeho původní výplach. číst více

Tipy na film  |  před 10 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

V polovině července na Netflixu končí svou pouť jeho očekávaná hororová trilogie Ulice strachu. Nejen fanoušci hororů si ale přijdou na své. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist