FB pixel

Amadeus

Bohem nadaní hudebníci to v životě nemívají lehké. Své by o tom mohl vyprávět i Wolfgang Amadeus Mozart, který byl životem zkroušeným géniem dřív, než to bylo cool. Přesvědčit se o tom můžete v nestárnoucí volné adaptaci Mozartových osudů z rukou Miloše Formana, jenž se rozhodl Wolfího životní eskapády a truchlivý konec v masovém hrobě pojmout jako střet neomezeného talentu se snaživou průměrností, která tomu prvnímu nikdy příliš nefandí a inklinuje k nekontrolovatelné zášti. V roce 1984 z toho byl nakonec famózní kinematografický počin, jemuž obdržených 8 oscarových sošek sedne jako houslový klíč na úvod Mozartových slavných partitur.  Film byl natáčen za velkých bezpečnostních opatření v tehdejším komunistickém Československu, kam se Formam vrátil poprvé od své emigrace. 

Edith Piaf

Adaptace osudů věhlasné šansoniérky vynesla do té doby poněkud přehlížené Marion Cotillard (stále dokonalá femme fatale z Dobrého ročníku!) všechny myslitelné ceny a my proti tomu nemůžeme říct ani popel. Cotillard je v roli Edith Piaf naprosto fantastická a jen díky jejímu přesnému výkonu a dokonalému vystižení francouzské móresů a postojů francouzské ikony jinak vcelku standardně pojatý životopis dodnes efektivně funguje. A ano, také je tu geniální soundtrack, který se prostě neoposlouchá.

The Doors

Hudební showbyznys je lemován stovkami tragických osudů, jen málokterý se však dočkal tak věrného filmového otisku jako ten Jima Morrisona, do něhož zahryzlo svůj chlup ztělesněné svědomí Ameriky Oliver Stone. V The Doors prolétnete celou dráhu legendární kapely, užijete si řadu Morrisonových románků, problémů v kapele i drogových raušů. A to v natolik dobově věrných kulisách prosycených chlastem a těmi nejvybranějšími zákazanými látkami, že se za doprovodu v hlavní roli naprosto řádícího Vala Kilmera na konci filmu přistihnete, jako by jste prolétli strojem času zpátky do konce 60. let. Unikátní kapela a unikátní biják pro každého hudebního nadšence.

Elvis Presley

Král kultovních béček John Carpenter se v roce 1979 vrhl na jeden ze svých nejmainstreamovějších projektů, když svého dvorního herce, Kurta Russella, navlékl do těsných oblečků Elvise Presleyho a nechal ho na pódiu řádit v jedné z nejlepších adaptací života dodnes legendárního popového „mimozemšťana“. Russell je v hlavní roli dokonale přesný a Carpenter i s minimálním televizním rozpočtem ždíme z osudů „krále“ maximum. Film paradoxně tratí jen na roku svého vzniku, neboť 2 roky po Elvisově skonu (nebo návratu na domovskou planetu?) si producenti velmi dobře ohlídali, aby se film vyhýbal zobrazení odvrácené strany slávy a zhoubnosti davové popularity.

Ray

Nemusíte být fanoušky soulu a černošské hudby obecně, aby vás oscarová adaptace pestrých osudů slepého hudebního mága Raye Charlese zasáhla. V téměř tříhodinovém trháku, který Jamie Foxxovi přihrál zaslouženého Oscara za hlavní roli, se dozvíte vše o Rayově dětství, dospívání, láskách, úspěších i ztrátách. A to v perfektně natočeném životopisu, jemuž režisér Taylor Hackford věnoval patnáct let příprav, jež zúročil v atmosférickém podání Ameriky 50. a 60. let a v dodnes okouzlujících hudebních číslech, která během pár vteřin rozpumpují krev v žilách a vyvažují jinak spíše tradicionalisticky pojaté životopisné drama.

Walk the Line

Dávno předtím, než westernovou nesmlouvavostí zakončil ságu o Wolverinovi, vrhl se režisér James Mangold na osudy Johnnyho Cashe, v nichž svou zálibu v drsných příbězích a frajerských pistolnících rozhodně nepopřel. Kolty však vyměnil za čerstvě naladěnou kytaru a zaprášené kovbojské gatě za přesně padnoucí černý oblek, v němž Johnny Cash s tváří tradičně bezkonkurenčního Joaquina Phoenixe uhranul davy nejdříve v USA a pak i mimo ně. Nezůstal v tom však sám. V psychologicky zaměřeném životopisu největší legendy amerického country se kromě Phoenixe blýskla i posléze oscarová Reese Witherspoon a samozřejmě i celá série Cashových nezapomenutelných písní, které se svou depresivností dodnes zarývají pod kůži jako struny do prstů nevyzbrojených trsátkem.

Tina Turner

Že má hudební byznys i své stinné stránky, ví hodně i rocková bohyně Tina Turner. Ta se musela v mládí vyrovnat s nepochopením svého talentu pro populární hudbu v kostelním sboru a své si zažila i se svým partnerem Iken Turnerem, který její boží hlasové dispozice neváhal využít k vlastnímu prospěchu, zatímco se Tina, původním jménem Anna Mae Bullock, pomalu hroutila. Přesný obraz krušných i šťastných chvil vám dokonale zprostředkuje dvouhodinový životopis režiséra Briana Gibsona, jenž vydoloval skvostný výkon z obou hlavních hvězd filmu – Tině Turner nesmírně podobné Angely Bassett a také Laurence „Morphea“ Fishburna, kteří byli oba nominováni na Ceny Akademie.

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

Životopisný film o hudební legendě nemusí být jen obligátním překlopením informací z Wikipedie. Nevěříte? V tom případě mrkněte na 11 let starou pecku Todda Haynese, která rozdělila život a dílo Boba Dylana do 6 rozličných částí, které odkazují k různým kinematografickým stylům od westernu přes italský neorealismus až po godardovský art a kromě nestárnoucí hudby nabízí i plejádu nezapomenutelných hereckých výkonů. Nechte se strhnout tradičně uhrančivou Cate Blanchett, introverzí Bena Whishawa, magnetickým rošťáctvím Heatha Ledgera či zaníceností Christiana Balea v jednom z nejnápaditějších hudebních filmů vůbec, jenž skrze mozaiku rozličných epizod uplácal vrstevnatý portrét (nejen) folkové ikony.

Sid a Nancy

Hudební hvězdy nejsou vždy vrcholem inteligence. Své by o tom mohl vyprávět baskytarista Sex Pistols Sid Vicious, který se tak dlouho oddával drogovým radovánkám, až se jednoho dne probudil vedle své mrtvé přítelkyně Nancy Spungen. Co k této tragédii vedlo se dozvíte v dodnes syrově britském životopisu, jenž si osudy Sex Pistols jako celku bere jen jako kulisu pro sledování brutálního rozkladu Sidova a Nancyina vztahu, který s mrazivou uvěřitelností oživili Gary Oldman a Chloe Webb. Zdatně jim však sekunduje i tradičně parádní kamera Rogera Deakinse a nestárnoucí vypalovačky, díky nimž punk dodnes není mrtvej!

Straight Outta Compton

Jasně, stát se rockovou či popovou hvězdou dá pořádný kus práce. Co ale pokud jste černoch z chudinské čtvrti, kterou neustále projíždějí policejní kontroly, čelíte rasistické šikaně a všichni vám říkají, že vaše žvatlání o tom, jak to máte v životě prolezlém drogovými gangy těžké, nikdy nikoho zajímat nebude. Právě o tom je adaptace osudů raperských legend z N.W.A, které se nebály otevřít pusu dokořán a dobové Americe ukázat, že tihle černí kluci v čele s Dr. Dre a Ice Cubem do sebe kopat nenechají. A komu by to bylo málo a chtěl se do filmového rapu ponořit ještě trochu víc, rozhodně neudělá chybu s volnou adaptací osudů Eminema ve strhující 8 Mile, jež ukazuje, že někdy to ani bílí kluci nemají se svými sny jednoduché. Za pozornost ale stojí i dynamická šleha o „rap battles“ Bodied, která po kolotoči na festivalech stále čeká na globální uvedení v kinech i na nosičích. Ohlídejte si ji!

10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody  |  Tipy na film  |  před 9 dny  |  1029 přečtení  |  88 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.

Komentáře k článku 10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody

Další články jako 10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody

Tipy na film  |  včera 17:00

RETRO: Dětská hra aneb film, po kterém spálíte všechny panenky v dosahu

Do kin se letos s velkou slávou vrátil Michael Myers, který v novém Halloweenu oslavil kulaté čtyřicátiny. Slaví však i nejmenší ze slasherových ikon. Panence Chuckymu je letos třicet let a do důchodu se rozhodně nechystá. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  37

VZPOMÍNÁME: Stan Lee a všechny jeho cameo role

Filmový i komiksový svět včera postihla obrovská ztráta, neboť do nebeského království odešel Stan Lee, tvůrce populárních marvelovských postav a také král cameo rolí, které si v následujícím článku představíme. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  12

Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Od pátku najdete na Netflixu historický velkofilm Outlaw King. Jestli vás přesvědčila naše pochvalná recenze a film jste přes víkend už omrkli, určitě se vám bude hodit srovnání verze Netflixu s tou, kterou viděli diváci v Torontu. Pozor na spoilery a mrkněte na naše perličky na závěr. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  148

RECENZE: Outlaw King je brutální podívanou ve stylu Statečného srdce

Netflix dnes vypustil svůj zatím nejambicióznější film. V něm se režisér na Oscara nominováno neo-westernu Za každou cenu vydal do Skotska, aby oživil národního hrdinu Roberta Bruce, který spolu s Williamem Wallacem vykoupal Angličany v potocích krve a získal Skotům nezávislost číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  77

Nejen Mr. Bean a Johnny English: 8 dalších rolí Rowana Atkinsona

Rowan Atkinson je symbol Anglie. Patrně si ho vybavíte hlavně jako neurotického pana Beana, který si dělá sendvič v ponožce a schovává po restauraci tatarský biftek. Ale co jeho jiné filmy? Rozhodli vybrat osm dalších postav Rowana Atkinsona, které si zaslouží vaši pozornost! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist