FB pixel

Amadeus

Bohem nadaní hudebníci to v životě nemívají lehké. Své by o tom mohl vyprávět i Wolfgang Amadeus Mozart, který byl životem zkroušeným géniem dřív, než to bylo cool. Přesvědčit se o tom můžete v nestárnoucí volné adaptaci Mozartových osudů z rukou Miloše Formana, jenž se rozhodl Wolfího životní eskapády a truchlivý konec v masovém hrobě pojmout jako střet neomezeného talentu se snaživou průměrností, která tomu prvnímu nikdy příliš nefandí a inklinuje k nekontrolovatelné zášti. V roce 1984 z toho byl nakonec famózní kinematografický počin, jemuž obdržených 8 oscarových sošek sedne jako houslový klíč na úvod Mozartových slavných partitur.

Edith Piaf

Adaptace osudů věhlasné šansoniérky vynesla do té doby poněkud přehlížené Marion Cotillard (stále dokonalá femme fatale z Dobrého ročníku!) všechny myslitelné ceny a my proti tomu nemůžeme říct ani popel. Cotillard je v roli Edith Piaf naprosto fantastická a jen díky jejímu přesnému výkonu a dokonalému vystižení francouzské móresů a postojů francouzské ikony jinak vcelku standardně pojatý životopis dodnes efektivně funguje. A ano, také je tu geniální soundtrack, který se prostě neoposlouchá.

The Doors

Hudební showbyznys je lemován stovkami tragických osudů, jen málokterý se však dočkal tak věrného filmového otisku jako ten Jima Morrisona, do něhož zahryzlo svůj chlup ztělesněné svědomí Ameriky Oliver Stone. V The Doors prolétnete celou dráhu legendární kapely, užijete si řadu Morrisonových románků, problémů v kapele i drogových raušů. A to v natolik dobově věrných kulisách prosycených chlastem a těmi nejvybranějšími zákazanými látkami, že se za doprovodu v hlavní roli naprosto řádícího Vala Kilmera na konci filmu přistihnete, jako by jste prolétli strojem času zpátky do konce 60. let. Unikátní kapela a unikátní biják pro každého hudebního nadšence.

Elvis Presley

Král kultovních béček John Carpenter se v roce 1979 vrhl na jeden ze svých nejmainstreamovějších projektů, když svého dvorního herce, Kurta Russella, navlékl do těsných oblečků Elvise Presleyho a nechal ho na pódiu řádit v jedné z nejlepších adaptací života dodnes legendárního popového „mimozemšťana“. Russell je v hlavní roli dokonale přesný a Carpenter i s minimálním televizním rozpočtem ždíme z osudů „krále“ maximum. Film paradoxně tratí jen na roku svého vzniku, neboť 2 roky po Elvisově skonu (nebo návratu na domovskou planetu?) si producenti velmi dobře ohlídali, aby se film vyhýbal zobrazení odvrácené strany slávy a zhoubnosti davové popularity.

Ray

Nemusíte být fanoušky soulu a černošské hudby obecně, aby vás oscarová adaptace pestrých osudů slepého hudebního mága Raye Charlese zasáhla. V téměř tříhodinovém trháku, který Jamie Foxxovi přihrál zaslouženého Oscara za hlavní roli, se dozvíte vše o Rayově dětství, dospívání, láskách, úspěších i ztrátách. A to v perfektně natočeném životopisu, jemuž režisér Taylor Hackford věnoval patnáct let příprav, jež zúročil v atmosférickém podání Ameriky 50. a 60. let a v dodnes okouzlujících hudebních číslech, která během pár vteřin rozpumpují krev v žilách a vyvažují jinak spíše tradicionalisticky pojaté životopisné drama.

Walk the Line

Dávno předtím, než westernovou nesmlouvavostí zakončil ságu o Wolverinovi, vrhl se režisér James Mangold na osudy Johnnyho Cashe, v nichž svou zálibu v drsných příbězích a frajerských pistolnících rozhodně nepopřel. Kolty však vyměnil za čerstvě naladěnou kytaru a zaprášené kovbojské gatě za přesně padnoucí černý oblek, v němž Johnny Cash s tváří tradičně bezkonkurenčního Joaquina Phoenixe uhranul davy nejdříve v USA a pak i mimo ně. Nezůstal v tom však sám. V psychologicky zaměřeném životopisu největší legendy amerického country se kromě Phoenixe blýskla i posléze oscarová Reese Witherspoon a samozřejmě i celá série Cashových nezapomenutelných písní, které se svou depresivností dodnes zarývají pod kůži jako struny do prstů nevyzbrojených trsátkem.

Tina Turner

Že má hudební byznys i své stinné stránky, ví hodně i rocková bohyně Tina Turner. Ta se musela v mládí vyrovnat s nepochopením svého talentu pro populární hudbu v kostelním sboru a své si zažila i se svým partnerem Iken Turnerem, který její boží hlasové dispozice neváhal využít k vlastnímu prospěchu, zatímco se Tina, původním jménem Anna Mae Bullock, pomalu hroutila. Přesný obraz krušných i šťastných chvil vám dokonale zprostředkuje dvouhodinový životopis režiséra Briana Gibsona, jenž vydoloval skvostný výkon z obou hlavních hvězd filmu – Tině Turner nesmírně podobné Angely Bassett a také Laurence „Morphea“ Fishburna, kteří byli oba nominováni na Ceny Akademie.

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

Životopisný film o hudební legendě nemusí být jen obligátním překlopením informací z Wikipedie. Nevěříte? V tom případě mrkněte na 11 let starou pecku Todda Haynese, která rozdělila život a dílo Boba Dylana do 6 rozličných částí, které odkazují k různým kinematografickým stylům od westernu přes italský neorealismus až po godardovský art a kromě nestárnoucí hudby nabízí i plejádu nezapomenutelných hereckých výkonů. Nechte se strhnout tradičně uhrančivou Cate Blanchett, introverzí Bena Whishawa, magnetickým rošťáctvím Heatha Ledgera či zaníceností Christiana Balea v jednom z nejnápaditějších hudebních filmů vůbec, jenž skrze mozaiku rozličných epizod uplácal vrstevnatý portrét (nejen) folkové ikony.

Sid a Nancy

Hudební hvězdy nejsou vždy vrcholem inteligence. Své by o tom mohl vyprávět baskytarista Sex Pistols Sid Vicious, který se tak dlouho oddával drogovým radovánkám, až se jednoho dne probudil vedle své mrtvé přítelkyně Nancy Spungen. Co k této tragédii vedlo se dozvíte v dodnes syrově britském životopisu, jenž si osudy Sex Pistols jako celku bere jen jako kulisu pro sledování brutálního rozkladu Sidova a Nancyina vztahu, který s mrazivou uvěřitelností oživili Gary Oldman a Chloe Webb. Zdatně jim však sekunduje i tradičně parádní kamera Rogera Deakinse a nestárnoucí vypalovačky, díky nimž punk dodnes není mrtvej!

Straight Outta Compton

Jasně, stát se rockovou či popovou hvězdou dá pořádný kus práce. Co ale pokud jste černoch z chudinské čtvrti, kterou neustále projíždějí policejní kontroly, čelíte rasistické šikaně a všichni vám říkají, že vaše žvatlání o tom, jak to máte v životě prolezlém drogovými gangy těžké, nikdy nikoho zajímat nebude. Právě o tom je adaptace osudů raperských legend z N.W.A, které se nebály otevřít pusu dokořán a dobové Americe ukázat, že tihle černí kluci v čele s Dr. Dre a Ice Cubem do sebe kopat nenechají. A komu by to bylo málo a chtěl se do filmového rapu ponořit ještě trochu víc, rozhodně neudělá chybu s volnou adaptací osudů Eminema ve strhující 8 Mile, jež ukazuje, že někdy to ani bílí kluci nemají se svými sny jednoduché. Za pozornost ale stojí i dynamická šleha o „rap battles“ Bodied, která po kolotoči na festivalech stále čeká na globální uvedení v kinech i na nosičích. Ohlídejte si ji!

10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody  |  Tipy na film  |   |  88 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů o hudebních legendách, pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody

Tipy na film  |  před 4 hodinami

10 nejlepších filmů, které nás čekají na HBO do konce ledna

Podobně jako Netflix, i HBO chystá do konce ledna uvést ještě několik filmů, které nám pomohou překlenou mrazivé zimní večery. Ostatně co také dělat jiného ve státě, kde je vše zavřené a ulice jsou plné leda námrazy. Toto je 10 filmů, na které se rozhodně těšíme. číst více

Tipy na film  |  včera 10:00  |  2

14 nejzajímavějších filmů a seriálů na Netflixu do konce ledna

První měsíc roku 2021 se přehoupl do své druhé poloviny, fanoušci streamingu ale nemusí smutnit. Do konce měsíce nás totiž čeká celá řada zajímavých přírůstků na Netflixu, kterými se určitě zabavíme. Čekají nás české filmy, zahraniční sci-fi a samozřejmě i původní novinky Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  22

8 nejlepších sci-fi seriálů na Netflixu, o kterých se nemluví a je to škoda

Když se řekne sci-fi a Netflix, každému vyskočí v paměti Stranger Things a někomu možná i Ztraceni ve vesmíru nebo Ledová archa. Netflix ale přidává i řadu jiných sci-fi seriálů, které si zaslouží pozornost, protože vůbec nejsou špatné. Pojďme se na ně dnes podívat. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  43

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zdá se, že poněkud chudší týdny na filmové a seriálové novinky pomalu končí a streamovací služby se probouzí k pořádnému plnění svých katalogů. Jen o tomto víkendu si velké novinky přichystali Netflix, HBO i Amazon, který uvádí chválené drama One Night in Miami. A konečně je dostupná i nová Mulan. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  3

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro

Jeden z nejbizarnějších roků máme konečně za sebou, z pohledu seriálového se však jednalo víceméně o rok velice klasický, když nám nabídl celou řadu rozličných seriálů, u nichž byla radost trávit/marnit čas. Které kousky zaujaly naši redakci nejvíc? Na to jsme se zeptali samotných redaktorů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist