FB pixel

Jen abychom si správně nastavili očekávání - nechceme vybírat filmy, které z daného období jsou dobře známé, protože získaly nejvíce Oscarů nebo vydělaly nejvíce peněz. A naopak nechceme vybírat ani mezi obskurními kousky, které sice u diváků na festivalech vyvolaly závratě, ale pak už je nikdo nikdy neviděl (a online je neseženete). Plujeme někde mezi tím, tedy v proudu, kde se nacházejí ne tolik provařené, ale rozhodně zajímavé filmy z daného období.

Z toho důvodu tak v této desítce nenajdete dvacet let staré oscarové kousky jako Titanic, Lepší pozdě nežli později nebo Dobrý Will Hunting či komerční fláky jako Air Force One, Muži v černém nebo Ztracený svět. Také nechceme upozornit na filmy, které i přes tehdejší zájem postupně zavál čas (Amistad), naopak chceme se soustředit na ty, které si musely respekt postupně vybudodovat. A za rozhodující bereme také datum světové premiéry.

Pátý element

Letos v létě se Luc Besson pokusil ve Valeriánovi zopakovat to, co se mu před dvaceti lety výborně povedlo v Pátém elementu. Nedopadlo to moc dobře, protože sci-fi jako Pátý element se nerodí jen tak náhodou. I když Bruce Willis v něm potvrdil svoji oblíbenou škatulku a odůvodnil proč ten samý rok nemohl hrát v Titanicu (protože by všechny zachránil), jeho další záchrana světa nikdy nebyla tak oslňující, svěží a zábavná. Fascinující vizuální efekty, fantasie světa budoucnosti, létající taxíky, modré operní pěvkyně a do toho čtyři kameny, které je třeba použít pro zlému Gary Oldmanovi s příšernou patkou.

L. A. - Přísně tajné

Kriminálky ze čtyřicátých let Hollywood vždycky uměl, ale před dvaceti lety o ně nebyl nijak velký zájem. Změnil to jediný film, který sí díky svému pečlivě propletenému příběhu o osudových ženách, prohnilých policajtech, něžných drsňácích i snaživých zelenáčích nakráčel až pro Oscara za nejlepší scénář. Ale pozor - toto není žádná umělecká nuda - naopak, skvělé postavy (a ještě lepší herci) zaručí napětí od první minuty a jak už to bývá u podobným filmů zvykem - přinese do konce několik nečekaných zvratů. V hlavních rolích skvělá dvojka Guy Pearce a Russell Crowe, oba dva ještě před výtahem do herecké extraligy. A spousta dalších skvělých herců jako James Cromwell, Kim Basinger a …. Kevin Spacey. Tak šup šup, rychle film zkoukněte, než ho zakážou.

Herkules

Na konci devadesátých let prožívalo studio Disney jedno ze svých horších období. Po masivním úspěchu svých animáků z počátku devadesátých let (Kráska a zvíře, Lví král, Aladdin), kterým teď tak rádo dělá hrané remaky, se před koncem tisicíletí muselo sklonit před novým dětským králem a to byl nastupujíci Pixar. Horečka počítačové animace raketově stoupala a točit animáky “klasicky” bylo najednou OUT. Zajímavé je, že toto období nepřineslo učesané pohádky, naopak Disney zkoušel různé šílenosti, dávno před tím, než si animované popkulturní šílenosti pro sebe urval Shrek. A jedním z těchto zástupců je i Herkules, který jak už název napovídá, nám ukáže statného poloboha a jeho bájná antická dobrodružství. Tísíce vtípků a detailů zcela zabíjejí jakýkoliv děj, což je tak trochu důvod proč film neuspěl, ale jestli už máte dost klasických obehraných disneyovek, zkuste Herkula. A pak si uvědomíte, odkud jsou všechny ty internetové memy.

Tváři v tvář

Konec devadesátých let byl pro akční film jako žánr ve znamení pozvolného úpadku a blížícího se spojení se sci-fi a comicsy. Jedním z posledních opravdových akčních filmů je například Tváři v tvář, i když už s velkou příměsí honkongské krve a to díky jménu režiséra Johna Woo. Jak se to projevuje? To takhle necháte, aby si Nicolas Cage a John Travolta jako elitní zločinec a elitní policajt prohodili tváře a pak už po sobě dvě hodiny jen stříleli zásadně obouruč ve zpomalených záběrech zatímco okolo nich poletují holubice. Zní vám to absurdně? Jistě, ono to také trochu absurdní je, ale vypadá to zatraceně cool. V comicsovkách od Marvelu to určitě neuvidíte.

Do naha!

Co si budeme povídat, Američané jen málokdy umí točit vkusnou komedii a rozhodně by se jim to nepovedlo u zápletky, které se točí okolo pánského striptýzu. Na to jsou experti Britové a před dvaceti lety jeden takový skvělý kousek vypustili. Nepotřebovali k tomu koktajícího Hugh Granta, naopak si vystačili jen s Robertem Carlylem (na hony vzdálenému násilníkovi Begbiemu z Trainspottingu) a pár dalšími objevy, aby převedli vtipné snažení pětice nezaměstnaných dělníků, kteří si na cestě z mizérie přilepší pár vystoupeními určeném pouze pro dámy. Stejně jako tvůrcům i hlavní pětici zůstane po tomto vystoupení důstojnost a vám by naopak měla kromě neustáleho úsměvu zůstat na tváři i nějaká ta slza dojetí.

Kontakt

Nedávný Interstellar příjemně překvapil tím, že nám mimozemšťany vykreslil nejen jako ty zlé potvory, co útočí na náš obličej, hochy v džungli a americké památky, ale také jako bytosti, které se snaží návazat “kontakt”. Loňský Příchozí v tomto trendu pokračoval, pokud si chcete tuto “trilogii” doplnit, začněte u Kontaktu. Jodie Foster v něm tak dlouho poslouchá signály z vesmíru, až doopravdy něco zachytí a teď jen musí vymyslet, jak o tom přesvědčit ostatní. A jak odpověďět. Na nějaké slzičky za zvuku hudby Hanse Zimmera ale zapomeňte, film vznikl podle knihy Carla Sagana, předního astrofyzika a kosmologa, proto se jede hlavně v odborných termínech a opravdovost se blíží sto procentům. Nicméně i tak to za pozornost stojí, hlavně kvůli jednom z nejzajímavějších záběrů, který byl kdy bez pomocí počítače natočen.

Kostka

Natočit hororový film, který se odehrává pouze v jedné místnosti, by dneska díky žánru Found footage mohla být celkem hračka, ale před dvaceti lety ještě nikdo o Záhadě Blair Witch neslyšel. A tak přišla na řadu partička australských nadšenců, co si vyrobila z jednoho kontejneru celý filmový set a jen s lehkými obměnami do něj zasadila drsný příběh o přežití několika jedinců. O co jde? Představte si, že se probudíte upostřed takové kostky, která má na každé straně dveře. Některé vedou do další kostky, některé znamenají smrt. Všude jsou pasti a jen jedna cesta je správná. Hra může začít! Ano, ještě před tím než zabiják Jigsaw rozehrál svojí hru s brutálními pastmi, existovala Kostka a její záhady. Nedoporučujeme, pokud trpíte klaustrofobií.

Vrtěti psem

Dnes už to málokoho překvapí, ale představte si, že existovala doba, kdy americký prezident si nemohl každý den na Twitteru vymyslet nějakou lež, protože média by mu ji hned odhalila. V záplavě množství informací, které denně přijmeme, se hádky o pravdu stávají bojem s větrnými mlýny, proto je dobré si připomenout dobu, kdy to tak nebylo. Začíná to ovšem stejně - americký prezident zažije aféru - a jeho tým najme hollywoodského scénáristu, aby mu pomohl ji ututlat. Třeba tím, že vyrobí fiktivní válku v Albánii. Nic objevného? Dnes možná ne, ale před dvaceti lety byl tento film jako zjevení. Nebo spíš proroctví? Tak jako tak, můžete ho brát jako výlet do “dávné” historie a dozvědět, co přesně znamená politický obrat “vrtěti psem”.

Ďáblův advokát

Napadlo vás někdy, že někteří právníci jsou tak dobří, že snad upsali duši ďáblu? No možná nejste daleko od pravdy, alespoň díky filmu, který odkrývá i další dosud filmem nepopsané detaily o samotném vládci pekel. Třeba, že ďábel rád jezdí metrem, nebojí se svěcené vody, má skvělé proslovy a většinou vypadá jako Al Pacino. Jeho herecký koncert doplňují ještě Keanu Reeves a Charlize Theron, oba tehdy ještě velmi mladí a neposkrvnění Matrixem nebo Šíleným Maxem. Chytrý scénář vám nenechá spát do poslední minuty a některé scény - jako když Al Pacino zpívá Franka Sinatru - si dáte i několikrát za sebou.

Hvězdná pěchota

Pamatujete, kdy jste v kině naposledy viděli sci-fi, které má skvělé efekty, rychlý děj, je vtipné, má dobré herce a je navíc velmi krvavé a násilné? No naposledy zřejmě v roce 1997, když do kin dorazila adaptace stejnojmenného románu Roberta Heinleina o skupině vojáků, kteří bojují proti zlým emzákům ve všech koutech vesmiru. Režisér Paul Verhoeven ale do toho přidělal dost satiry, tak jak to umí jen od časů Robocop a Total Recall jen on, vypůjčil si pár neznámých herců ze seriálu Beverly Hills a stvořil vrcholně zábavné a svěží sci-fi….které neprávem zapadlo. Zkuste ho znovu. A raději se vyhněte hraným i animovaným pokračováním, které už tento mix znovu správně nenamíchaly.

Čestné zmínky

Na tyhle kousky se nedostalo, ale i tak je doporučujeme: Horizont události, Hra, Spawn, Gattaca, Hříšné noci, Jackie Brownová, Con Air a Život je krásný.

RETRO: 10 nejzajímavějších filmů z roku 1997  |  Tipy na film  |   |  22 líbí se  |  3 komentáře

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku RETRO: 10 nejzajímavějších filmů z roku 1997

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako RETRO: 10 nejzajímavějších filmů z roku 1997

Tipy na film  |  před 5 hodinami  |  2

10 parádních novinek, které se začátkem března objeví na Netflixu

Se začátkem března nás opět čeká přísun nových filmů a seriálů. Některé pochází přímo do Netflixu, jiné si streamovací služba licencuje skrze třetí strany. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nás v prvních dnech nového měsíce čeká. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  54

10 nejočekávanějších nových seriálů Netflixu, které nás čekají v roce 2021

Rok 2021 je stále ještě na začátku a ani Netflix ještě nezačal tahat z rukávu své největší seriálové trumfy. Kromě pokračování svých velkých hitů chystá na letošek i řadu původních novinek. Pojďme se na ty nejočekávanější společně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  114

30 aktuálně nejlepších seriálů na Netflixu s českým dabingem

Netflix aktuálně nabízí přes stovku seriálů s českým dabingem. Vybrali jsme pro vás třicítku těch nejlepších seriálů, které by rozhodně neměly ujít nikomu, kdo chce být na seriálovém poli v obraze. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  40

6 důvodů, proč se (někdy) koukat na marvelovku WandaVision

Co původně vypadalo jako prostý superhrdinský sitcom, se ukázalo být totální peckou, přesahující většinu toho, co pod hlavičkou tohoto giganta vzniklo. Hledáte důvod, proč si seriál zapnout? Tady jich máte hned šest. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  23

Velká čistka! Těchto 52 filmů opustí na konci února nabídku Netflixu

Blíží se konec února, což znamená, že Netflixu opět vyprší licence na řadu snímků. Tento měsíc bude v tomto směru opravdu výživný, neboť Netflix přijde o více než 50 áčkových titulů ze svého katalogu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist