FB pixel

Američan, Francouz a Irka vejdou do baru, aby spolu naplánovali krádež záhadného kufříku. Zní to sice jako začátek nějakého otřepaného vtipu, ve skutečnosti jde ale o úvod akčního thrilleru Johna Frankenheimera Ronin, který dnes slaví už dvacet let. A za tu dobu se od něj pořád máme co učit.


Z Hollywoodu až do Prahy

Z Hollywoodu až do Prahy

Národnostní rozmanitost hlavních postav Ronina je pravděpodobně jedna z prvních věcí, které vás na něm můžou zaujmout. Právě díky ní se totiž film dočkal tak zajímavého obsazení, jehož i vedlejší jména jsou dodnes pořád dobře známá. V hlavních rolích tu září Robert De Niro a Jean Reno, kterým pak sekundují například Natascha McElhone, Stellan Skarsgard, Jonathan Pryce anebo Sean Bean. Speciální perličkou konkrétně pro české diváky je tu pak menší role Jana Třísky, který nás bohužel opustil už téměř před rokem.


Čistokrevný macguffin

Čistokrevný macguffin

Cíl téhle nesourodé týmovky je jasný: vymyslet a zrealizovat plán, jak ukrást velmi cenný a velmi pečlivě hlídaný kufřík. Komu že ale tenhle kufřík patří a co obsahuje? Na tom vůbec nesejde. Důležité je jen to, že ho všichni chtějí, všichni se kvůli němu potenciálně podrazí a k jeho získání bude potřeba spousta střelného prachu, spálených pneumatik a atraktivních evropských lokací. Důvodem, proč si Ronina i po dvaceti letech stojí za to připomenout, je především jeho úžasná žánrová efektivita a přímočarost. Jak už bylo řečeno, na ústředním kufříku vlastně vůbec nezáleží – v jeho případě jde v podstatě o přesnou hitchcockovskou definici takzvaného „macguffinu“, jehož jedinou úlohou je posouvat příběh a rozdmýchávat interakce mezi postavami. A to se mu daří na jedničku. Nechybí tu spletité intriky, dějové zvraty ani poctivé přestřelky. A když si na internetu navíc najdete libovolný žebříček nejlepších filmových honiček, Ronin nebude chybět ani na jednom z nich.


Hlavní hvězdy na čtyřech kolech

Hlavní hvězdy na čtyřech kolech

Frankenheimerovy automobilové honičky v Roninovi se řadí k těm nejlepším v historii filmu hlavně díky tomu, jak děsivě realisticky a syrově působí. Jednotlivá auta se tu v podstatě rozpadají za pochodu a větší nebezpečí než zbloudilá kulka představují staré dobré fyzikální zákony. Když navíc v několika případech soundtrack původem českého skladatele Iljy Cmírala ustoupí do pozadí ve prospěch chladného kvílení pneumatik a jiskření plechu o beton, ocitne se divák v kůži před auty marně prchajících civilistů možná i víc, než by sám chtěl.


Žánrovka ze staré školy

Žánrovka ze staré školy

Ona nekompromisní syrovost je konec konců motiv, který se nese celým filmem. De Niro a Reno tu nejsou žádní energičtí drsňáci (oběma bylo v době natáčení už kolem padesátky), ale spíš rezervovaní profíci, kteří si váží jeden druhého především protože se během let oba naučili držet pravidla „dvakrát měř, jednou řež“, zatímco jejich ambicióznější a o generaci mladší kolega v podání Seana Beana je tu kvůli své nezkušené aroganci vlastně úplně nepoužitelný. A že De Nirova postava tu v podstatě jen bloumá světem a v rámci podobně bezcílných ilegálních práciček si zajišťuje živobytí jako opravdový bojovník bez pána, na to ostatně poukazuje i samotný název filmu.


Roninův odkaz

Roninův odkaz

Roninův poctivý až staromilský přístup k žánru thrillerových akčňáren s odstupem času získává až melancholický nádech. O tom, jak moc se svět akčních filmů chystal změnit, konec konců svědčí už jen to, že první Matrix šel do kin hned rok po něm. Ronin byl ale zároveň i poslední Frankenheimerův celovečerní film (následovaný už jen krátkometrážním The Hire: Ambush a televizní Cestou do války) před jeho smrtí v roce 2002. Odkaz Ronina a jemu podobných klasických thrillerů minulého století ale přesto přežívá i dodnes. Ostatně jak funkčně minimalistický příběh ve správně frankenheimerovském stylu podřídit efektivní akci a napětí věděl třeba i Christopher McQuarrie v letošní novince Mission: Impossible - Fallout, která ve své pařížské honičce s Tomem Cruisem za volantem starého bavoráku Ronina dokonce přímo cituje. A čím víc režisérů dokáže tuhle vyváženou akční formuli rozklíčovat, tím líp.

Ronin (73%)

Hrají: Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgard, Sean Bean
Online na: Google Play, iTunes

RETRO: Skvělá krimi Ronin slaví 20 let  |  Tipy na film  |  před 9 dny  |  119 přečtení

Václav Urbánek

Odrozený filmový fanoušek, který v pubertě částečně přesedlal i na seriály. Ocení poctivý Hollywood i zapadlejší žánrovky, poslouchá soundtracky a čte komiksy, fandí filmovému DC a dělá, že se za to nestydí. O svých audiovizuálních zážitcích nepravidelně píše už dobrých pár let. Někdy jako normální člověk, jindy… ne tak docela.

Komentáře k článku RETRO: Skvělá krimi Ronin slaví 20 let

Další články jako RETRO: Skvělá krimi Ronin slaví 20 let

Tipy na film  |  dnes 15:15  |  7

Dnes uvedený nový seriál Maniac láká na Netflixu na hvězdná jména

Emma Stone. Jonah Hill. A čerstvě ohlášený režisér nové bondovky, Cary Fukunaga. To jsou tři hvězdy, které stojí za seriálem Maniac, jedné z největších podzimních novinek. Ode dneška je na Netflixu a my vás naladíme, proč na něj koukat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  9

Sledovali jste pozorně Castle Rock? Máme seznam nej odkazů na Kinga!

Castle Rock je město Stephena Kinga a taky nový seriál od Hulu, který momentálně můžete sledovat přes HBO. I když není natočen podle žádné konkrétní Kingovy knihy, je odkazy na jeho díla nabitý. Mrkli jsme na ty nejdůležitější. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  46

10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor

V kinech úřaduje nový Predátor, a přestože to není takový nářez jako třicet let stará klasika s Arnoldem, je to celkem fajn osvěžení proti současné nabídce. Jestli vás krvavé souboje s monstry baví, tady máme doporučení na další filmy. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist