FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Noční můra v Elm Street

Nancy a jejím kamarádům se v posledních dnech moc dobře nespí. Nemohou však za to náročné testy ve škole, nýbrž záhadná postava s nabroušenou rukavicí, která uprostřed noci proniká do jejich pubertálních snů. V boji o holý život Nancy zjišťuje, že aby porazila svou noční můru, musí se nejprve vyrovnat s historií svých rodičů, kteří záhadného kotelníka s cynickým smyslem pro humor moc dobře znali. Příběh masového vraha Freddyho Kruegera, který vraždí své oběti uvnitř snu, se může zdát jako stoprocentní výmysl hollywoodských scenáristů. Ve skutečnosti je však inspirovaný příběhem kambodžských uprchlíků, jejichž syn několik týdnů odmítal spát, protože ho ve snech nahánělo jakési monstrum. Když pak konečně usnul, uslyšeli jeho rodiče uprostřed noci křik a nalezli svého syna mrtvého bez jediné známky fyzické příčiny.

Příliš dokonalá podoba

Dnes poněkud zapomenutý horor kanadského úchyla Davida Cronenberga vypráví příběh jednovaječných dvojčat, která se kromě práce na gynekologii vyžívají v podvádění lidí svými záměnami. Elliot je totiž sukničkář a jakmile ho žena přestane bavit, přenechá ji svému nesmělému sourozenci Beverlymu. Když se však jedno takové předání zvrhne a žena odhalí praktiky obou mužů, jejich dosavadní život nabere temnější odstíny. Cronenberg film adaptoval na základě románu Dvojčata od Bari Woodové a Jacka Geaslanda. Ti se inspirovali skutečnými životy Stewarta a Cyrila Marcusových, kteří se kromě záměn před svými pacienty oddávali také drogám.

Vymítač ďábla

Když jindy rozkošná dvanáctiletá Regan začne projevovat známky nemoci, se kterou si nikdo neví rady, jsou do akce povolání dva katoličtí knězi, aby se s neobvyklou situací vypořádali. Ti zjistí, že Regan nemá jen opravdu hutnou chřipku (i když já vypadám při nachlazení podobně jako ona), ale je posednutá nadpřirozenou silou, která má zvrácený smysl pro humor a krucifix používá opravdu originálním způsobem. Adaptace knihy Williama Blattyho se inspirovala novinovým článkem vyprávějícím o chlapci, kterého posedl sám ďábel a se kterým si kromě dvojice vymítačů nevěděl rady žádný z ozkoušených doktorů, psychiatrů a psychologů. Režisér Friedkin trvá na tom, že pokud podobný příběh otiskne prestižní The Washington Post, něco pravdy na něm být musí.

Poltergeist

Americká předměstí jsou klidná jen zdánlivě. Své o tom ví mladá kalifornská rodina, jejíž příbytek začnou osidlovat nezvaní hosté z jiného světa. Dům se postupně mění v místo, kde číhá nebezpečí na každém kroku a sledování filmových bubáčin je o to děsivější, čím víc si člověk uvědomuje, že Poltergeist vychází ze zážitků rodiny ze Seafordu ve státě New York z roku 1958, v jejímž domě se měly dít nevysvětlitelné věci typu pohybujících se předmětů a nepřirozených zvuků. Ostatně divné věci se prý děly i při samotném natáčení. Nejenže byl režisér Tobe Hooper příliš nerozhodný, až za něj film dotočil Steven Spielberg. Zcela normální byla zjištění o nenatočeném denním materiálu navzdory správně založenému filmu, anebo podivné zážitky členů štábu, kteří přísahali, že bylo natáčení prokleté.

Psycho

Věhlasná adaptace stejnojmenné literární předlohy v podání mistra napětí Alfreda Hitchcocka rovněž vychází ze skutečných událostí. Příběh Marion Craneové, která prchne s penězi svého zaměstnavatele, aby našla smrt v zavšiveném motelu vedeném podivínem Normanem Batesem, byl inspirován Edem Geinem. Gein pocházel z Wisconsinu, kde byl v 50. letech usvědčen z jedné vraždy a další mu nebyly přes snahy policistů prokázány. Vyšetřovatelé v Geinově příbytku našli mimo jiné mísy vydlabané z lidských lebek, anebo lampové stínidlo vyrobené z lidského obličeje. Chuťovka.

3:15 zemřeš

Brzy poté, co se mladá rodina Lutzových přestěhuje do nového domu v městečku Amityville, zjišťuje, že s jejich novým bydlištěm není něco v pořádku. George nemůže spát, členové rodiny cítí podivný zápach a zvuky a s každou další nocí se zvláštní úkazy zintenzivňují. 3:15 zemřeš (stejně jako klasický Horor z Amityville z roku 1979) vychází ze zážitků opravdové rodiny Lutzových, která se do od pohledu nevlídného domu přestěhovala v roce 1975. Lutzovi v domě vydrželi pouhých 28 dní a dodnes věří, že je dům prokletý. Ještě aby ne, když v něm v roce 1974 Ronald DeFeo Jr. povraždil celou svou rodinu s tvrzením, že mu to nakázaly hlasy v domě.

Osvícení

Stephenem Kingem nenáviděná filmová adaptace jeho vlastní knihy volně vychází z příběhů točících se okolo coloradského Stanley Hotelu. O tom tamní hosté vyprávěli, že v něm viděli duchy. Žádný však pravděpodobně nebyl tak hrozný, jako ti, které si pro film přichystal maestro Stanley Kubrick, jenž do zimním počasí sevřeného hotelového komplexu zavřel bláznivého Jacka Nicholsona, aby jako Jack Torrance přišel o rozum a pokusil se zabít svou manželku i syna.

Texaský masakr motorovou pilou

Historka o skupině mládežníků, kteří uprostřed horky sužovaného Texasu zavítají na farmu lidožravé rodinky, jejíž člen má nadevše rád masky z lidských tváří a svou věrnou motorovou pilu, děsila v 70. letech svou brutalitou, jež se stala exemplární ukázkou gore subžánru. Děsivý je však i příběh, který film inspiroval. Podobně jako Hitchcockovo Psycho se totiž Texaský masakr inspiroval milovníkem kostí, vykradačem hrobů a prokázaným vrahem Edem Geinem, jehož obskurní domov plný lidských ostatků byl podle všeho výrazným vzorem pro Leatherfaceovu povedenou famílii.

Oni

Že se dveře cizím lidem neotvírají, ví každé malé dítě. Jenže co udělat, když je trojice cizinců za dveřmi opravdu neodbytná a jejím jediným cílem je si užít zatraceně krvavé zábavy. Přesně to je ústředním tématem hororu Oni, v němž Scott Speedman a Liv Tyler přijdou o romantický večer, který se záhy po příchodu maskovaných útočníků změní na směsici křiku, bolesti a tekoucí krve. Režisér a scénárista filmu, Bryan Bertino, přiznal, že pro svůj horor z předměstí našel inspiraci sám u sebe. Když byl totiž malý, klepali na jeho dveře také cizí lidé. Jak později zjistil, ti samí lidé obcházeli celé okolí a prázdné domy vykrádali.

V zajetí démonů

V dnes již skoro klasickém hororu Jamese Wana, který nastartoval celou duchařskou ságu, se lovci duchů Ed a Lorraine Warrenovi vydávají na pomoc rodině přestěhované na zdánlivě útulnou farmu, na níž zdá se straší. Warrenovi nejsou smyšlenými postavami, když se na filmu skuteční Warrenovi dokonce podíleli a dodnes přísahají, že věci, které jsou ve filmu k vidění, se povětšinou opravdu staly. Potvrzují to i dnes již dospělé děti, jež v domě kdysi žily a společně se svými rodiči dle svých slov bojovaly s démonem Bathsebou, který se měl pasovat do role vládce domu. Na konci filmu najdete narážku na výše zmíněný přízrak v domu Amityville, kteří skuteční Warrenovi také vyšetřovali.

Vydlabané lebky i démoni: 10 děsivých hororů podle skutečné události  |  Tipy na film  |   |  31 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako Vydlabané lebky i démoni: 10 děsivých hororů podle skutečné události

Tipy na film  |  včera 16:00

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Pokud se hodláte před potenciálními dalšími tornády schovávat ve zdánlivém bezpečí svých příbytků, možná oceníte nové tipy na nadcházející víkend. My všem zasaženým držíme palce, aby se co nejdříve postavili na nohy. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

35 nejlepších českých filmů, které právě teď najdete na Netflixu

Na Netflixu aktuálně najdete více než 250 českých filmů. Které z nich jsou naprosto nejlepší? číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

20 nejnovějších filmů na Netflixu, které můžete vidět s českým dabingem

Netflix už prakticky pravidelně přidává nové filmy s českým dabingem každý týden. Pokud máte v narůstajících titulech také slušný hokej, udělali jsme pro vás přehled nových přírůstků posledních týdnů. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

V hlubinách největší streamovací sítě se mimo nepřeberného množství cooking shows nebo asi dvacáté řady Takové moderní rodinky skrývají i tituly, kterými můžete doplnit své mezery v kinematografickém kánonu. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist