Poslední fantasy pecka, kterou Netflix vypustil mezi své diváky, bojuje s rozporuplnými reakcemi. Zatímco komiksy nepolíbení diváci si tu jízdu povětšinou užívají, fandové předlohy mnohdy zuří a nechápou, proč se tvůrci odmítli držet kánonu. V čem se seriál od kultovních komiksů zásadně liší?
18. 8. 2022 12:00 | Zajímavosti
POZOR: Následující řádky obsahují spoilery z první řady seriálu Sandman
Možná i vzhledem k tomu, kdy jsme se seriálu dočkali, tvůrci oproti originálu maličko změnili některé časové údaje. V původním Sandmanově komiksu s názvem Dream of the Endless je Sen vězněn přes 70 let, konkrétně v letech 1916 až 1988. Adaptace Netflixu tuto dobu navýšila o další tři dekády a seriálový Sen se na svobodu dostává až v roce 2021, tedy po 105 letech. Tím tvůrci způsobili, že Sen zmeškal setkání s Hobem Gadlingem (Ferdinand Kingsley) ve 20. století (jelikož byl stále vězněm), zatímco v originále toto setkání nikdy nezmeškal. Jelikož je sám Morfeus neuvěřitelně starý a v podstatě nesmrtelný (stručně řečeno, on i ostatní Věční jsou tady už dost dlouho na to, aby například zažili celou lidskou historii, na což seriál odkazuje třeba při návštěvě pekla), žádný smrtelný člověk ho zkrátka nemůže udržet pod zámkem. Netflix tuto skutečnost vysvětluje i tím, že zde Morfeova fyzická přítomnost zvyšuje dlouhověkost smrtelníků okolo něj.
V originálním komiksu The Sandman se děj prvního dílu a specificky krádež helmy, rubínu a písku (tedy Sandmanových předmětů) Rodericku Burgessovi (Charles Dance) odehraje trochu jinak. Je v nich zřejmé, že pravá ruka Burgesse Ruthven Sykes (v seriálu ztvárnil Ansu Kabia) a Ethel Cripps (Niamh Walsh, Joely Richardson) k sobě cítí jisté tajné sympatie. Nakonec se dozvídáme, že Sykes a Ethel spolu mají za zády Burgesse poměr. V seriálu jej těhotná Ethel nakonec okrade sama poté, co se jí pokusí donutit k potratu, zatímco v originále jsou zloději oba, kromě kouzelných předmětů Burgessovi ukradnou i obrovské množství peněz a uprchnou společně. V komiksu pak Sykes vymění helmu s démonem Chronzonem za amulet ochrany, v seriálu toto uskuteční sama Ethel, aby ochránila své dítě před zlostí Rodericka Burgesse.
Nemalou část změn, k nimž se tvůrci uchýlili, tvoří změny pohlaví ve vztahu k původním postavám z komiksů. A asi nikoho nepřekvapí, že úplně všechny do jediné jsou změnami z mužů/postav s nikdy neujasněným pohlavím na ženy. Jednou z nich je i Sandmanova „knihovnice“ Lucienne (Vivienne Acheampong), která jej jako první přivítá po úniku od věznitelů v Londýně a informuje jej o pohromách, které se v jeho říši během jeho nepřítomnosti udály. V komiksu je (ten) Lucien starší muž, kterému rozhodně chybí autorita a kompetentnost, jakou v seriálu disponuje Lucienne. Tu zde v nepřítomnosti Sandmana dokonce následují nejen sny, ale i některé noční můry a podařilo se jí udržet aspoň nějakou rovnováhu říše.
Pohlaví Lucifera (Gwendoline Christie) se čtenáři v komiksech nikdy jednoznačně nedozvěděli, což je zde hned od začátku změněno tím, že tvůrci i tuto entitu učinili ženou. Zároveň v původní předloze Lucifer přímo řekl/a Morfeovi, že není jediným vládcem pekla, říši Pekla zde řídí celkem tři vládci. Seriál ale Lucifera vyobrazuje jakožto jediného, svrchovaného vládce. Když Morfeus vyzve démona Chronzona (Munya Chawawa) k souboji o svou helmu, dojde skutečně k souboji pouze mezi nimi, v seriálu si Chronzon vybral Lucifer jako svého šampiona, aby bojovala za něj (trošku závan GoT kultury?).
Tahle změna by se ve skutečnosti dala považovat za skvělý doplněk původní předlohy. Ve třetím díle seriálu se dočkáme posledního setkání Ethel Cripps a jejího syna Johna Dee (David Thewlis). V originále Ethel umře mimo stránky komiksu a oči čtenáře a amulet Johnovi odkáže. V seriálu však můžeme sledovat, jak mu jej osobně předá a po ztrátě své ochrany umírá. Tomu všemu navíc předchází leccos osvětlující konverzace matky se synem, což divákům pomůže lépe pochopit Johnovu motivaci k jeho dalším činům. A to je zatraceně potřeba, protože…
Ne že by komiks The Sandman byl plný odkazů na Justice League, ale stále se nijak neštítí přiznat, že jeho domovem je DC universum. John Dee je například vězněn v Arkhamově ústavu po boku známých padouchů z Batmana, jako je třeba Scarecrow. On sám je navíc znám jako Doctor Destiny, který rozhodně nemá příliš sympatický vzhled a v jiných komiksech ze světa DC napáchá hromadu nepěkných věcí. Seriál se však této identitě Johna zcela vyhýbá. Tvůrci místo toho změnili jeho příběh a udělali z něj obyčejného člověka. Skutečný Doctor Destiny je mimo jiné mnohem brutálnější. Ochotná řidička Rosemary (Sarah Niles) tak například v originále skončí mrtvá a nedostane žádný amulet ochrany.
Věděli jste, že jsme se měli ve třetím díle setkat hned se dvěma členy Justice League of America (JLA)? Když Sen v originále získá zpět svůj písek a začne pátrat po rubínu, požádá o pomoc Scotta Free, který je známý i jako Mister Miracle, který v roce 1971 měl svůj vlastní komiks, a nakonec se stal členem JLA. Scott sice nemá ponětí, kde by drahý kámen mohl být, ale vezme Sandmana k dalšímu členovi JLA pro pomoc. Tím není nikdo jiný než Martian Manhunter alias J'onn J'onzz, který skutečně Morfeovi ukáže cestu správným směrem. Podobně jako v jiných případech Gaimanova originálu jde spíš jen o malé cameo postav z DC Comics. Stejně jako v předchozím případě se však tvůrci tomuto směru vyhnuli a svět Sandmana od DC univerza poměrně dost okleštili. Až na…
Tohle je jedna z nejméně populárních změn v seriálu oproti předloze, protože z ní přímo čiší tlak na to, aby ze všech stran na diváky doslova stříkala diverzita. Stejně jako Johanna (Jenna Coleman) v seriálu je i John v komiksu mocnou postavou, která je odborníkem na slovo vzatým na veškeré okultní vědy. A stejně jako v seriálu je i mužská předloha cynický a rozčarovaný lovec okultních problémů, který Morpheovi pomůže najít jeho měšec s pískem u jeho bývalé přítelkyně, kterou závislost na magickém písku v důsledku stála život. Jakožto silná, nezávislá žena se Johanna rovněž neprosí o to, aby jí Sen zbavil jejích nočních můr, ale je jí to přímo nabídnuto. V komiksu je to ovšem naopak, John Morphea vysloveně poprosí, aby jej oněch běsů zbavil.
Netflix se rozhodl svého Korinťana (Boyd Holbrook) vyobrazit v dosti odlišném světle než původní komiks a de facto z něj udělat hlavního záporáka první řady. Byť by divák na první pohled uvítal hlubší pohled na jeho postavu a víc času před kamerou, tvůrci ve skutečnosti jeho roli poměrně dost rozšířili, protože v komiksech se mu takto prominentní role nikdy nedostalo. V originální předloze se Korinťan ve skutečnosti nikdy nepotká s žádnou hlavní postavou. A ani „ve snu“ není nikdy v celém příběhu zdaleka dostatečně silný na to, aby dokázal Sandmanovi jakkoli ublížit nožem. Seriál zároveň změnil jeho ultimátní plán, kterým je tady zničení celého světa a snaha zatáhnout do víru třeba i masové vrahy, aby vyvolal celosvětový masakr. V komiksové předloze byl Korinťan zabit Morfeem, aniž by reálně napáchal jakékoli větší škody.
Asi největší změny oproti originálu se dočkala postava Lyty Hall (Razane Jammal). V seriálu je Lyta kamarádkou Rose Walker (Kyo Ra) a doprovází ji do Londýna za prababičkou Unity (Sandra James-Young) i na Floridu. Zároveň ve snu najde svého zesnulého manžela Hectora (Lloyd Everitt), který pro ně vybuduje domov a prosí ji, aby s ním zůstala a už se neprobouzela. Lyta nakonec otěhotní ve snu i realitě a celou spoušť musí hasit až Sen. V původním komiksu na sebe Lytin manžel Hector postupně bere celou řadu superhrdinských identit. Vydává se za Silver Scaraba, Doctora Fate i samotného Sandmana. I samotná Lyta byla známá jako superhrdinka a poloviční Amazonka Fury, spojená se skupinou Infinity, Inc. V jednom z komiksů spolu tento pár skutečně žije ve snu, aniž by tušili, kde se nacházeli nebo si uvědomovali, že Hector je ve skutečnosti mrtvý a démon jménem Brute and Glob vězní jeho duši. Tuhle zásadní změnu celého příběhu její postavy tvůrci zřejmě provedli v rámci své snahy odstřihnout se zcela od komplexního a hutného světa DC superhrdinů. Zároveň ji ale nemohli z příběhu zcela vyhodit, neboť jak ona, tak její dosud nenarozené dítě sehrají v Morfeově budoucnosti důležitou roli. Snad se dočkáme dalších, ještě lepších řad Sandmana, kde k těmto událostem bude moci dojít.
Ve čtvrtek 18. srpna startuje nový marvelácký seriál She-Hulk. Měli jsme možnost vidět už první čtyři díly a také si na dálku popovídat s vybranými herci a tvůrci. Mrkněte, co si o seriálu či o svých postavách myslí.
I když máme rádi Meryl Streep i Emmu Thompson, někdo jednou bude muset jejich místo převzít… a Hollywood se nadějnými herečkami jen hemží. Vybrali jsme pro vás deset vycházejících hvězd, které se vyplatí sledovat.
Nejnovější Thorův příběh s podtitulem Láska jako hrom vstoupil ve čtvrtek do kin a jako obvykle nabízí hned dvě potitulkové scény. Obě dále rozvíjí svět Marvelu a představují nového hrdinu i dosud neviděnou lokaci, kterou může MCU dále prozkoumávat.
Znáte ho jako božského Thora nebo nekompromisního Tylera Rakea z Vyproštění. Chris Hemsworth ale není jen akčním a komiksovým hrdinou. Respektive, nejedná se o jediné důvody, proč ho mít na seznamu největších hollywoodských sympaťáků.