FB pixel

Podpora ilegálního obsahu i okrádání legálních služeb

Vzpomínáte ještě na kauzu z loňského listopadu, kdy byl ukončen provoz serveru TopSerialy.to? Streamovací služby, jako Netflix, začaly výrazněji brojit proti svému okrádání a porušování zákonů. A další na ráně by mohli být poskytovatelé amatérských překladů. Server Titulky.com je roky postavený na jednoduchém principu. Čeští amatérští překladatelé mají možnost na jeho úložiště uploadovat své titulkové překlady zahraničních (tj. nejen hollywoodských) filmů a seriálů. Můžeme to vnímat jako bohulibou činnost. Ostatně především amatérští překladatelé věnují svůj volný čas a dovednosti, aby se někdo méně jazykově vybavený mohl podívat na stejný film a měl možnost mu bez problémů porozumět. Samotní překladatelé se poté zlepšují a v budoucnu možná získají i regulérní uplatnění v překladatelských společnostech. Od samého začátku zde však vzniká problém s legálností podobné stránky, která titulky schraňuje.Titulky pro jednotlivé pořady totiž vychází z nelegálních kopií pořadů dostupných na úložištích či Torrentech (profesionální překladatelé dostávají obvykle screenery s nižší kvalitou obrazu a dialogové listiny) a pro překlad tudíž i samotní překladatelé porušují autorská práva . Pokud však film či seriál stahují z datových úložišť, kde nedochází zároveň ke sdílení daného obsahu (na rozdíl od Torrentů), jsou díky české děravé legislativě víceméně z obliga. Nic to však nemění na tom, že tito překladatelé a i provozovatelé Titulky.com jako celku podporují ilegální pořizování obsahu, který podléhá autorským právům různých stran.

Bezskrupulózní ripování titulků Netflixu a HBO

V posledních měsících autoři serveru pořádně přiložili pod kotlem a porušování autorských práv ještě zesílili, když začali na webové stránce uveřejňovat i titulkové překlady vytažené ze streamovacích služeb jako Netflix či HBO GO. Tedy služeb, které za vytvořené titulky svým autorům platí a které v titulcích uvádí jména překladatele i společnosti, která pro danou službu titulky vyrobila. Není ojedinělé, že některé titulkové soubory na webu Titulky.com původní informace o autorství neobsahují, neboť byly odmazány. U souborů, které jsme namátkově kontrolovali, pak platí, že Titulky.com si i takto nelegálně pořízené titulky streamovacích služeb pro své účely podepisuje, jako by na ně měl autorská práva.

Porušování vlastních pravidel

Porušování vlastních pravidel

Situace je o to nepochopitelnější, že provozovatelé webu porušují nejen práva překladatelů a služeb, pro něž byl překlad původně vytvořen, ale i svá vlastní pravidla. Na webu Titulky.com je například v sekci pravidla zmiňováno, že „Uživatel nebo návštěvník, který titulky na server uloží, výslovně prohlašuje, že titulky nejsou duševním vlastnictví třetí osoby, u které je důvodný předpoklad, že si uložení na titulky.com nepřeje.“ Anebo „V případě, že titulky vznikly překladem jiného díla, musí mít autor překladu souhlas k přeložení od autora původního díla nebo autor původního díla své dílo šíří volně k dalšímu použití.“ Nepotřebujete mít žádné právnické vzdělání, aby vám došlo, že obě pravidla jsou v případě Titulky.com soustavně porušována a nezdá se, že by provozovatelé webu těmto krokům chtěli zabraňovat.Ostatně máme informace, že překladatelé, jejich zaměstnavatelé i streamovací služby se již proti praxi Titulky.com několikrát ohrazovali. Zatím však bez jakékoli adekvátní reakce administrátorů. Netflix již delší dobu zvažuje další právní kroky, podle jeho zástupců je však toto běh na delší trať. Zástupce HBO jsme prosili o vyjádření, bohužel nám ho však do vydání článku neposkytli. Dá se však předpokládat, že i HBO se bude chtít právně proti porušování autorského práva bránit.

Titulky.com JE komerční projekt

Mohli byste celou záležitost shodit ze stolu se slovy: „Ale vždyť je to pro dobrou věc.“ Ano, základní myšlenka je možná pro dobrou věc, ale to neznamená, že je v pořádku autorská práva porušovat. A pakliže je film či seriál dostupný legální cestou doslova za pár korun, jaká je logika za tím si daný obsah (třeba Zaklínače) stáhnout a pořídit si k němu i nelegálně pořízené titulky? Je to krádež úplně stejně jako kdybyste se vydali do samoobsluhy a začali si do kapsy strkat rohlíky.

Titulky.com navíc není žádný dobročinný projekt, ale regulérně komerční záležitost, která na svůj provoz vydělává. Titulky.com měly donedávna na webu umístěný například nasmlouvaný reklamní banner od největšího tuzemského prodejce Alza.cz. Web je prosycen dalšími reklamními bannery. A zřízena je dokonce i VIP část, kde za širší možnosti získání titulků platí uživatelé 23 Kč/měsíčně. Ostatně vyskakovací okno s prosbou o podporu této nelegální činnosti si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích.

Kdy se dočkáme řešení?

Kdy se dočkáme řešení?

Řešení právní cestou bohužel nebude rychlé, je nicméně pozitivní, že se již na Titulky.com objevují uživatelé, které přístup administrátorů popuzuje a ptají se v diskuzích, proč jsou na webu titulky k pořadu, který je legálně dostupný v předplatném Netflixu a dalších služeb. Bohužel, tyto dotazy jsou často také mazány, aby nešířily negativní odezvu mezi uživateli.

Je opravdu s podivem, že i po několika měsících a opakovaných upozorněních ze strany majitelů autorských práv si provozovatel serveru stále může dovolit vkládat ilegálně pořízený obsah a drze ho s hrdostí vydávat za svůj.

Web Titulky.com stále porušuje autorská práva Netflixu i HBO  |  České novinky  |   |  4341 přečtení  |  40 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Web Titulky.com stále porušuje autorská práva Netflixu i HBO

Pavel Láník

Pavel Láník před 11 dny

To by bylo aby nebylo a nepsali tu tupí zastánci warezu :D ...

Jiří Vinduška

Jiří Vinduška před 12 dny

Tyhle kecy a bonzactvi nikoho nezajímají.Nas zajímá aby byl film či seriál vždy k dispozici hned.Takze díky za titulky.com,díky za titulky cz

Sgt.I.DontCare

Sgt.I.DontCare před 12 dny

Víš co, Péťo? Běž doprdele. A takovou píčovinu sepíše redaktor serveru o filmech? Žiješ na Marsu? Půlka těch filmů, co tady velebíte a celkově dobrých filmů, se dodnes ani sehnat nedá jinak než na warezu. Jo, myslíš že ne? Ukaž mi, kde seženeš třeba japonské seriály nebo starší americké filmy legálně s českými titulky ty debile a pak machruj. Servery jako titulky.com jsou jediná možnost, jak se podívat na 80% kvalitního obsahu a nepřijít při tom o všechny úspory. Za tuhle situaci si můžou tvůrci sami, i tak vydělávají až nechutně moc a ty tady napíšeš takovou sračku zrovna v době, kdy by bez podobných serverů půlka populace hryzala doma nudou stěny. Fakt, dej si přes hubu za nás.

Jara Volin

Jara Volin před 14 dny

Jen pro doplnění, z hbo se tam nahrávají titulky už minimálně 3-4 roky. Vim, že se tohle hodně řešilo u westworldu

Her BaSS

Her BaSS před 14 dny

????????

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Web Titulky.com stále porušuje autorská práva Netflixu i HBO

České novinky  |  před 5 dny  |  24

Malá kina se koronaviru nebojí a přesunula se online. Podpořte je!

Zatímco velké multiplexy s nástupem vládních nařízení o uzavření provozoven zavřely na neurčito dveře a čekají, malá kina se dokázala přizpůsobit. Iniciativy Vaše kino a Moje kino LIVE ukazují, jak svým divákům dopřát zážitek i z domova číst více

České novinky  |  před 7 dny  |  3

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo odhalil nabídku filmů na nový týden

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo minulý týden spustil akci, kdy každý týden od 17.00 uveřejňuje na svém profilu jeden oblíbený český film denně. Po Pelíšcích, Samotářích či Fair Play nyní známe i nabídku pro první dubnový týden. číst více

České novinky  |  před 10 dny  |  18

Koronavirus: I divadla se přesouvají online. Kde si přehrát představení?

Filmaři nejsou jediní, kdo to v době koronaviru nemá lehké. I divadelníci potřebují z něčeho žít a dostat svá díla k divákům, kteří náhle museli opustit hlediště. Proto se hromadně přesouvají online. číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  22

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo startuje denní příděl filmů proti nudě

Distribuční společnost Bioscop/Magic Box se rozhodla bojovat proti trudomyslnosti a nudě v čase koronaviru a na svém YouTube kanále uvede každý den oblíbený snímek ze svého katalogu. Startuje se Pelíšky a Samotáři. číst více

České novinky  |  před 17 dny  |  22

HBO oficiálně pozastavuje výrobu dabingu

HBO v informačním emailu svým zákazníkům oznámilo, že na dobu 2 týdnů pozastavuje výrobu dabingu u svých pořadů. Jak jsou na tom další streamovací služby? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist