FB pixel TP pixel
Nový horor je drsné naturalistické peklo. Diváci opouští sály a mluví o zvracení © Fathom Film Company

Nový horor je drsné naturalistické peklo. Diváci opouští sály a mluví o zvracení

Zdá se, že fanoušci drsných hororů budou mít brzy žně. Nový nezávislý snímek The Outwaters totiž šokoval první diváky svým nesmlouvavým naturalistickým přístupem a slabší jedince donutil k opuštění kinosálu kvůli vyloučení jejich večeře. Recenze taktéž mluví o velmi nepříjemném zážitku.

3. 3. 2023 19:50 | Filmové novinky

Vyrazit do Mohavské pouště kvůli natáčení videoklipu zdá se není vůbec dobrý nápad. V okolní přírodě totiž může číhat něco velmi temného, co dá vzniknout děsivému masakru, v němž krev poteče proudem. Alespoň takto láká diváky nový nezávislý film The Outwaters režiséra Robbieho Banfitche, který se stal doslova přes noc miláčkem niche hororových filmových webů a blogů, které o jeho found footage hororu referují jako o jedné z nejvydařenějších žánrovek posledních let. Banfitch si totiž podle všeho nebere vůbec servítky a útočí na veškeré divácké smysly, které pod nátlakem naturalistických výjevů nemusí vydržet do konce filmu bez adekvátní reakce. Snímek si totiž rychle buduje pověst natolik nepříjemné podívané, že z ní někteří slabší diváci odchází rovnou na toalety ulehčit svému žaludku. Případně si prostě musí pobrečet.

Pravda, nebo PR stunt?

Zůstává samozřejmě otázkou, do jaké míry je toto všechno realita a do jaké jde o jakýsi PR stunt, který má o filmu rozšířit povědomí. Ostatně podobnou strategii jsme u hororů viděli už několikrát. Mimo jiné u kultovní Záhady Blair Witch, které se ještě navíc dařilo dlouhou dobu budovat pověst naprosté skutečnosti. Až po premiéře se zjistilo, že vše bylo smyšlené. Informace o opouštění sálů pak v posledních letech vypouštěl do éteru i kanibalský snímek RAW, v němž dívka z vegetariánské rodiny zjišťuje, že má zálibu v trochu jiném masíčku než zbytek planety.

Za povšimnutí ale rozhodně stojí, že zatímco divácké reakce se na serveru Rotten Tomatoes zastavily na 57 procentech a jsou tedy značně rozpačité a nejednotné, recenzentské ohlasy jsou na horor velice dobré. Aktuálně na serveru svítí 70 procent spokojených reakcí, přičemž se hodně chválí režijní přístup, který může být pro někoho únavný a zmatečný, rozhodně je ale jednotný. Některé ohlasy mluví o 2001: Vesmírné odysee, kdybyste ji prohnali mlýnkem na maso. Jiné zase hovoří o sveděctví o konci světa z prvního pohledu. Rozhodně ale nemáte čekat nějaký komplexní příběh. Jestli se diváci i recenzenti na něčem shodnou, je to skutečnost, že The Outwaters je hodně skličující a do jisté míry vyprázdněná pocitovka, v níž o děj vlastně moc nejde. Primární je značně nepříjemný prožitek, který vás buď znechutí, nebo ohromí.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
6 absolutně dokonalých filmů podle Quentina Tarantina
6 absolutně dokonalých filmů podle Quentina Tarantina
03.03.2023 16:10:00 | Filmové novinky

Vrchní hollywoodský cinefil Quentin Tarantino odhalil, které filmy považuje za opravdu dokonalé. Svou volbu navíc vcelku jednoduše vysvětlil a obhájil.

Mandalorian právě ukázal klíčový moment pro budoucnost Star Wars. Všichni ho přehlédli
Mandalorian právě ukázal klíčový moment pro budoucnost Star Wars. Všichni ho přehlédli
03.03.2023 11:40:00 | Filmové novinky

V prvním díle třetí řady Mandaloriana, který je od počátku března dostupný na Disney+, Grogu pozoruje při průletu hyperprostorem podivná stvoření. Ta mají v univerzu Star Wars mnohem významnější postavení, než se může na první pohled zdát.

Tvůrci Mandaloriana vysvětlili časovou osu seriálu. Fanoušky dokonale zaskočili
Tvůrci Mandaloriana vysvětlili časovou osu seriálu. Fanoušky dokonale zaskočili
02.03.2023 13:00:00 | Filmové novinky

Při příležitosti premiéry 3. řady hitového sci-fi Mandalorian se jeho tvůrci snažili fanouškům objasnit, jak dlouhé období pokrývají úvodní dvě řady seriálu a na jak dlouho opustil Grogu Dina Djarina.

Třetí řada Mandaloriana už je dostupná online. Konečně se vrací i Titanic
Třetí řada Mandaloriana už je dostupná online. Konečně se vrací i Titanic
01.03.2023 16:30:00 | Filmové novinky

Trvalo to zhruba dva roky, ale Mandalorian Din Djarin se konečně vrací se třetí řadou dobrodružné jízdy ze ságy Star Wars. A spolu s ním se na obrazovky vrací i Grogu, o jehož návratu zatím věděli jen diváci spin-offu s Boba Fettem.