FB pixel
Zdroj: TIFF / Amazon Studios
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Torontský festival sice už skončil, poslední várka recenzí ale přichází až teď. Pojďme se na ni podívat.

The Electrical Life of Louis Wain Zdroj: TMDB

The Electrical Life of Louis Wain

Životopisný film o Louis Wainovi diváky přenese do Viktoriánské Anglie, kde se setkají s umělcem, který se snaží tvořit, finančně podporovat svou rodinu a zároveň se z toho nezbláznit a udržet si (společenskou i uměleckou) úroveň. K čemuž mu možná napomohou ta nejroztomilejší stvoření na světě: kočičky! The Electrical Life of Louis Wain je teprve druhým režijním počinem Willa Sharpa, kterého můžete znát spíš jako herce (Sherlock, Dirk Gently). To na výsledném filmu však vůbec není poznat. Jeho sledování evokuje spíše sledování filmu od Tima Burtona, když přináší naprosto kouzelný a narativně i vizuálně snový příběh jednoho malíře a ilustrátora ve čtyřech dekádách jeho profesionálního života. Herecká (skvělý Benedict Cumberbatch) i audiovizuální lahůdka, která je povinností pro všechny kočičí lidi a u které se bez ostychu dojmete.

Hodnocení: 85 %

Online na Amazon Prime Video od 5. 11. 2021

Není nikde online

Miluj svého robota
Zdroj: TIFF

Miluj svého robota

Alma (Maren Eggert) je úspěšná vědkyně, která pracuje na projektu, kterému chybí financování. To má vyřešit její účast na bizarním experimentu, kdy se setká s mužem svých snů. Ten je ale tak trochu robot… Romantické sci-fi Miluj svého robota slaví úspěchy již od letošního uvedení na Berlinale, kde za něj hlavní herečka Maren Eggert získala Stříbrného medvěda. Ale neslaví úspěchy jen díky ní, neboť onoho robota si ve filmu zahrál Dan Stevens (Kráska a zvíře, Legion, Panství Downton), a zbořil přitom internet svou naprosto perfektní němčinou, kterou od něj nikdo nečekal. Mimo to je film jednoduše diváckou lahůdkou, když s lehkostí a vtipem řeší, co vlastně znamená být člověkem, milovat a zkrátka tak nějak žít. Ideální film na podzimní rande v kině!

Hodnocení: 85 %

V kinech v rámci přehlídky Be2Can a v běžné kinodistribuci od 28.10.2021

The Survivor
Zdroj: TIFF

The Survivor

Myslíte, že někdy uvidíme Bena Fostera jako Jana Žižku? To ví asi jen Petr Jákl… Jisté zatím je jen to, že Bena Fostera brzy uvidíte jako boxera Harryho Hafta. Ten zažil svých patnáct minut slávy v Americe ve 40. letech minulého století. Těm ale předcházela muka, která jako polský Žid prožil v koncentračním táboře, kde právě jen díky boxování přežil… Životopisné drama The Survivor má na svědomí oscarový režisér Barry Levinson (Rain Man, Spáči), což by mělo být zárukou kvality. Přidejte k tomu hvězdné obsazení (Ben Foster, Vicky Krieps, Danny DeVito, Peter Sarsgaard), hudbu od Hanse Zimmera… a vyleze vám z toho celkem fajn drama, kterému ale něco chybí a u kterého máte pocit, že už jste ho několikrát viděli. Inu, ne každý den je posvícení. Ani, když se u “svého holocaustu” inspirujete u Nabarveného ptáčete.

Hodnocení: 65 %

The Humans
Zdroj: TIFF

The Humans

Jedna rodinka. Jeden Den díkůvzdání. A jeden polorozpadlý byteček. The Humans vychází ze stejnojmenné divadelní hry z Broadwaye a nabízí vhled do velmi křehkých vztahů jedné rodiny, která se po čase schází, aby prodiskutovala všechny a zároveň žádné problémy světa. Přestože nám v Evropě nemůže být nic vzdálenějšího než americký Den díkůvzdání, podobnou rodinnou sešlost zažil zřejmě každý, a každý se v ní také najde. Snad jen škoda, že kromě výborného obsazení (Beanie Feldstein, Amy Schumer, Richard Jenkins, Steven Yeun) vlastně nenabízí nic moc nad rámech zdánlivě perfektních divadelních dialogů. Náběh na klasiku “bytových hororů” má však slušný.

Hodnocení: 65 %

Scarborough
Zdroj: TIFF

Scarborough

Minority to nemají jednoduché nikde na světě, a zdá se, že na předměstí kanadského Toronta obzvlásť. Letošní druhé místo divácké ceny TIFF obsadilo sociální drama Scarborough, které vypráví příběh o třech dětech a jejich rodinách, které trápí existenční problémy. Ať už jde o problémy finanční, se závislostí nebo s partnery, tyto děti to v životě nemají jednoduché. Kromě životních strastí je spojuje i fakt, že spolu navštěvují jedno komunitní centrum, které jim má mimo jiné pomoct ze všeho se dostat. Ale i zde platí pravidlo, že kde není vůle, není cesta… Scarborough je naprosto syrové a odzbrojující sociální drama, které realisticky a bez servítek ukazuje současné problémy rodin z nižších tříd a zároveň dělá tu nejlepší vizitku “cinema verité”. A to i přesto, že se jedná o hraný film a ne dokument. Jeden z nejsilnějších zážitků letošního festivalu.

Hodnocení: 90 %

Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život  |  Filmové recenze  | 

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život

Filmové recenze  |  před 28 dny

Torontský deník #4: Netflix natočil melodrama, které byste neměli minout

Po kratší odmlce se vám opět hlasíme se zpravodajstvím z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu! číst více

Filmové recenze  |  před 1 měsíci

Torontský deník #3: Doručil Netflix konečně filmovou pecku podzimu?

Mezinárodní filmový festival v Torontu je v plném proudu a naše zpravodajství z největší filmové online události roku pokračuje! číst více

Filmové recenze  |  před 1 měsíci

Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?

Otevírací víkend Toronto International Film Festivalu je za námi. A to znamená velkou nálož reakcí na premiérové filmy. Mezi nimi i nový thriller s Jakem Gyllenhaalem! číst více

Filmové recenze  |  před 1 měsíci

Torontský deník #1: Portrét dívky v plamenech nebyl náhoda!

Máme za sebou první den 46. ročníku Toronto International Film Festivalu. Viděli jsme první hrstku filmů a otestovali jsme online festivalovou video platformu. číst více

Filmové recenze  |  před 4 měsíci

První dojmy: Rychle a zběsile 9 je konečně tady. Jak moc je šílené?

Vin Diesel a spol. se po měsících odkladů konečně řítí do kin. A protože jsme film už měli možnost vidět, přinášíme první dojmy z téhle nové vysokooktanové jízdy. Může si film vůbec užít úplný nováček? číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist