FB pixel
Zdroj: TIFF / Netflix

Online nebo naživo - první víkend jakéhokoliv filmového festivalu zpravidla znamená tu největší nálož očekávaných snímků. Ta pro nás v Česku sice bude kvůli časovému posunu pokračovat až do začátku nového pracovního týdne, ale i tak máme za sebou online projekce hned několika zajímavých filmů. Je na co se těšit?

Mothering Sunday
Zdroj: Lionsgate

Mothering Sunday

Adaptace románu Grahama Swifta diváky přenese do 20. let minulého století v Anglii, kde mladá žena Jane (Odessa Young) pracuje jako služebná v domě pana a paní Nivenových (Colin Firth, Olivia Colman). Jane zde pracuje již několik let, a protože nemá vlastní rodinu, udržuje přátelské vztahy se svými nadřízenými i s jejich rodinnými přáteli. I když vztah se sousedem Paulem (Josh O’Connor), který se brzy chystá oženit, je trochu více, než jen přátelský… Mothering Sunday je ukázkové melodrama, které brzdí jen poněkud pomalejší tempo jdoucí ruku v ruce s místy až snovým vizuálem. Chemie mezi ústřední dvojící funguje (a film se nebojí ani nahoty, což je poměrně osvěžující), i když chvílemi připomíná slavnější @Pokání, v němž emoce fungují o něco lépe. I tak ale jde o zajímavý pohled na dobu a společnost před 100 lety, a život jedné obyčejné ženy, která toho mnoho ztratila i nabyla.

Hodnocení: 70%

Viník Zdroj: TMDB

Viník

Jake Gyllenhaal, Antoine Fuqua a jedna náročná noc v call centru tísňové linky v Los Angeles. Něco vám to připomíná? Jak napovídá anglický název, The Guilty (v českém překladu sugestivní Viník) je remakem dánského krimi thrilleru Tísňové volání z roku 2018. Komorně koncipované drama s Jakem Gyllenhaalem se stejně jako jeho předchůdce odehrává během jedné noci, kdy operátor tísňové linky přijme hovor od unesené ženy. Jako bývalý policista se případ (skrze telefon) snaží vyřešit, a pomalu rozkrývá celou pravdu… A kdo viděl dánský originál, už tuší, jak to všechno dopadne. Má však nová verze něco navíc? Ano i ne. The Guilty je v podstatě doslovným přepisem svého předchůdce. Ano, je tu něco málo navíc - například fakt, že Kalifornii sužují požáry, které komplikují honbu za viníkem. Jinak ale film staví prakticky výhradně na intenzivním hereckém výkonu v hlavní roli a několika známých hlasech v rolích vedlejších (Riley Keough, Peter Sarsgard, Ethan Hawke, Paul Dano). Atmosféra je díky tomu hutná, čemuž ale samozřejmě pomáhá především pomalé dávkování informací, které ovšem známe už z předlohy. Pokud máte dánský originál čerstvě v hlavě, novinka z produkce Netflixu vás asi v ničem nepřekvapí. Na druhou stranu: dostanete od ní přesně to, co čekáte. Což občas také není k zahození. A nováčci by měli mít o zábavu rozhodně postaráno.

Hodnocení: 65%

Online na Netflix (titulky) (dabing) od 1. 10. 2021

Kupé č. 6
Zdroj: TIFF

Kupé č. 6

Po uvedení na festivalech v Karlových Varech a v Cannes, kde získal Velkou cenu, se nový film Juha Kuosmanena (Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho) podíval i do Toronta. Adaptace románu Rosy Liksom diváky přenese do 80. let v Sovětském svazu. Laura z Finska (Seidi Haarla) studuje v Moskvě, kde má i přítelkyni. Zajímá se ovšem o minulost a archeologii a vydává se tak na výlet do Murmansku, kde chce vidět slavné petroglyfy. Cesta lůžkovým vlakem v dnešní době trvá více než den, tak si představte, jak to asi bylo před skoro 40 lety… Laura sdílí kupé s Vadimem, který by nemohl být odlišnější. Zatímco Laura je spíše tichá intelektuálka, Vadim je typický dělník, který nejdřív mluví a pak až myslí. Neshodnou se spolu ani názorově, a tak dlouhá cesta s dvěma rozličnými charaktery nevypadá úplně ideálně… Kupé č. 6 může místy připomínat kultovní trilogii “Před” od Richarda Linklatera, ale film by krásně fungoval i sám o sobě bez inspiračního materiálu. Zajímavé postavy a jejich postupné oťukávání v netypickém prostředí a v nejrůznějších situacích je místy vtipné, místy dramatické… a nakonec vás dojme.

Vrch řvoucích lvic
Zdroj: Le Pacte

Vrch řvoucích lvic

Kosovský zapadákov. Současnost. Tři kamarádky před sebou mají poslední týdny před univerzitou a jsou znuděné jak tamní malostí, tak rodinnými vztahy. S univerzitou to ale možná nakonec nebude tak žhavé, ale jak jinak opustit prostředí, které je jim tak cizí, a vzít budoucnost kompletně do svých rukou? Zadarmo to nebude… Drama o jednom bezstarostném létě, které vyústí v život plný starostí, nezapře inspiraci ve Spring Breakers, když trojici dívek na prahu dospělosti staví do situací, které nejsou tak úplně legální. Vrch řvoucích lvic kromě otázek dospivání v nepřívětivém prostředí koketuje i s tématy sexuality a přináší tak poměrně typickou festivalovou jednohubku. Debut s potenciálem.

V kinech v rámci pražského Febiofestu ve dnech 18., 19. a 22. 9. 2021.

Hodnocení: 65%

Kicking Blood
Zdroj: New Real Films

Kicking Blood

Neotřelá upírská romance, která kombinuje motivy z filmů jako Pod kůži, Nadějná mladá žena či klasických hororů Daria Argenta? To všechno je kanadský horor Kicking Blood. Upírka Anna je znuděná upírským životem, když v noci chodí brigádničit do knihovny, aby pak zabíjela a vysávala náhodné oběti. Proč? Za prvé: proč ne, je to přece upírka. Za druhé: krev jí přináší stejnou slast jako lidem drogy. Vše se ale změní, když potká Robba - životem zdrchaného alkoholika, kterému je jedno, jestli ho Anna zbaví života, promění na upíra nebo… cokoliv. To Annu vyvede z míry natolik, že o to víc začne přepočítávat, jaký život vede a s jakými lidmi se vlastně tahá. Kicking Blood zaujme hutnou atmosférou nočního života upírů a díky neotřelému ústřednímu tématu (závislost) nabízí poměrně originální pohled na životní strasti krvežíznivých lidí.

Hodnocení: 70%

Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?  |  Filmové recenze  | 

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?

Filmové recenze  |  před 2 měsíci

Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život

Poslední zpravodajství ze 46. ročníku Toronto International Film Festivalu je tu! číst více

Filmové recenze  |  před 2 měsíci

Torontský deník #4: Netflix natočil melodrama, které byste neměli minout

Po kratší odmlce se vám opět hlasíme se zpravodajstvím z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu! číst více

Filmové recenze  |  před 2 měsíci

Torontský deník #3: Doručil Netflix konečně filmovou pecku podzimu?

Mezinárodní filmový festival v Torontu je v plném proudu a naše zpravodajství z největší filmové online události roku pokračuje! číst více

Filmové recenze  |  před 2 měsíci

Torontský deník #1: Portrét dívky v plamenech nebyl náhoda!

Máme za sebou první den 46. ročníku Toronto International Film Festivalu. Viděli jsme první hrstku filmů a otestovali jsme online festivalovou video platformu. číst více

Filmové recenze  |  před 5 měsíci

První dojmy: Rychle a zběsile 9 je konečně tady. Jak moc je šílené?

Vin Diesel a spol. se po měsících odkladů konečně řítí do kin. A protože jsme film už měli možnost vidět, přinášíme první dojmy z téhle nové vysokooktanové jízdy. Může si film vůbec užít úplný nováček? číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist