FB pixel

Když jsme před více než dvěma roky spouštěli Filmtoro, napočítali jsme v České republice více než 6.000 filmů online. Od té doby je nabídka online půjčoven dvaapůlkrát tak větší. Blyská se konečně už na lepší časy a je nabídka dostačující?

Nejdříve se podívejte na naší infografiku, kterou průběžně aktualizujeme. Zde najdete pořadí českých půjčoven podle počtu titulů. Jak je vidět, s přehledem vede iTunes, má na dohled 5.000 titulů, dohání ji ale Netflix (více než 3.000) a v bohatou nabídku už má i Google Play (přes 3.000 filmů).

Od té doby, co jsme počítání zahájili, se číslo posunulo díky několika důvodům

  • zlepšili jsme prohledávání velkých půjčoven jako iTunes nebo Google Play, kde díky tomu přibylo několik stovek titulů.
  • zařadili jsme do počítání také další již tehdy existující půjčovny jako dokumentární DaFilms nebo veřejnoprávní iVysílání či Prima Play.
  • naopak jsme museli odečíst dnes už neexistující půjčovny jako Ivio nebo Topfun.

A samozřejmě jsme byli svědky zrodu několika nových půjčoven, nejvíce v lednu 2016 Netflix (znásobil nabídku z původní 600 na 3.000) a v prosinci 2016 potom i Amazon Prime (má necelých 500, ale moc se nezlepšuje). Do boje promluvily také nové české půjčovny jako Obbod (se seriálem Vyšehrad), FilmPopular nebo nové Youtube kanály KoukeYte, Filmy česky a zadarmo nebo Vapet, kde najdete zdarma několik stovek titulů. A výrazně se také rozkročili internetové televize Stream nebo Playtvák, i když tam najdete spíše hodně zábavných pořadů než klasických filmů a seriálů.

Je to dostatečná nabídka? Celosvětový vyhledávač Justwatch informuje, že například v USA je online skoro 55.000 filmů, v Německu necelých 30.000, ale ve Francii už třeba jen 20.000 a Itálii dokonce "jen" 15.000. V evropských zemích ale Justwatch nezapočítává tolik půjčoven, takže skutečné číslo může být o něco vyšší.

Co nám tedy v nabídce ještě chybí? Nabídka iTunes, jako novinkového lídra, je velmi podobná jako u nás, často s velmi podobnými daty premiér a také vždy s českým dabingem či alespoň titulky. Vzhledem k nedávnému snížení cen na iTunes se jedná o srovnatelnou nabídku, které chybí pouze jediné - v USA dostupné díly nových seriálů. Google Play má také nabídku podobnou jako v USA, ale v ČR trpí špatnou lokální podporou a po zlevnění iTunes i vysokými cenami.

Na konkrétní srovnání Netflixu se ještě podíváme, největší rozdíly aktuálně panují v nabídce (starších) seriálů, kde si mohou ve většině západních zemí dopřávát i u nás známé kousky jako Big Bang Theory, Friends a další. A Česi zatím také na rozdíl od Poláků trpí nedostatek titulů s podporou, počet dabovaných či otitulkovaných kousků teprve nedávno překročil stovku (takže jen 3 % nabídky). Výrazně hůře jsme na tom oproti Amazonu, který na rozdíl u nás má v USA, Velké Británii či Německu výrazně bohatší nabídku své služby Prime a provozuje zde také obdobu novinkového kupování a tu má dokonce ještě vyšší než iTunes.

Podtrženo a sečteno - jsme na tom lépe než jsme byli před dvěma lety a k dokonalosti nám chybí už jen lepší česká podpora u velkých půjčoven a nabídka starších seriálů, jinak tu máme podmínky prakticky stejné jako v západní Evropě a USA. V infografice se můžete jinak podrobněji podívat na to, kolik titulů je filmů či seriálů, v jaké kvalitě, jakého žánru, roku výroby či hodnocení.

V Česku je 15.000 filmů online!  |  Blog  |  2017  |  91 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku V Česku je 15.000 filmů online!

Další články jako V Česku je 15.000 filmů online!

Blog  |  před 3 měsíci  |  3

Podpořte Filmtoro v anketě Křišťálová lupa o nej ceny českého internetu

Jako každý rok se udílejí ceny pro nejlepší weby českého internetu a Filmtoro se dostalo díky vašim hlasům mezi ty nejlepší. Pomozte nám vyhrát naší kategorii a hlasujte pro nás přímo zde na našich stránkách. číst více

Blog  |  před 3 měsíci  |  19

Filmtoro startuje reklamní kampaň, vyfoťte ji a vyhrajte předplatné Netflixu

Během září startujeme naší první “offline” reklamní kampaň. Naše reklamy jsme umístili tak, aby reklama na nich vždy nalákala pomocí konkrétního žebříčku s doporučením na filmy. Už jste ji viděli? Vyfoťte ji a vyhrajte předplatné Netflixu. číst více

Blog  |  před 4 měsíci  |  42

Filmtoro slaví 3. narozeniny v novém!

Přesně před třemi roky jsme spustili Filmtoro. První český web, který se věnuje legálním online filmům a seriálům. Za tu dobu se mnohé změnilo, ať na mezi online půjčovnami, na filmovém trhu, ale také na našem webu. A ta nejnovější změna začíná dnes - v novém designu a s novými funkcemi. číst více

Blog  |  2017

Jsi filmový fanoušek? Pojď s námi tvořit Filmtoro!

Nedá se nic dělat. Obsahu a filmů je víc než aktuálně dokážeme zvládnout. A proto sháníme posilu, která nám pomůže tu naši káru posunout zase o kus dál. Jsi to právě ty? Nebo víš o někom? Mrkni na náš stručný inzerát a jestli si to právě ty, tak se na tebe těšíme! číst více

Blog  |  2017

Filmtoro hledá posily na SEO a Facebook

Jsme Filmtoro. Jediný český vyhledávač legálních filmů online. Přinášíme přehled filmových novinek, pomáháme s výběrem filmů či seriálů podle nálady i žánru, mapujeme české i zahraniční půjčovny, ukazujeme, kde všude si filmový obsah můžete koupit a pustit. Vznikli jsme v roce 2015, máme za sebou už pěknou cestu, ale chceme jít ještě dál. Proto ro... číst více

TOPlist TOPlist TOPlist