FB pixel

Když jsme před více než dvěma roky spouštěli Filmtoro, napočítali jsme v České republice více než 6.000 filmů online. Od té doby je nabídka online půjčoven dvaapůlkrát tak větší. Blyská se konečně už na lepší časy a je nabídka dostačující?

Nejdříve se podívejte na naší infografiku, kterou průběžně aktualizujeme. Zde najdete pořadí českých půjčoven podle počtu titulů. Jak je vidět, s přehledem vede iTunes, má na dohled 5.000 titulů, dohání ji ale Netflix (více než 3.000) a v bohatou nabídku už má i Google Play (přes 3.000 filmů).

Od té doby, co jsme počítání zahájili, se číslo posunulo díky několika důvodům

  • zlepšili jsme prohledávání velkých půjčoven jako iTunes nebo Google Play, kde díky tomu přibylo několik stovek titulů.
  • zařadili jsme do počítání také další již tehdy existující půjčovny jako dokumentární DaFilms nebo veřejnoprávní iVysílání či Prima Play.
  • naopak jsme museli odečíst dnes už neexistující půjčovny jako Ivio nebo Topfun.

A samozřejmě jsme byli svědky zrodu několika nových půjčoven, nejvíce v lednu 2016 Netflix (znásobil nabídku z původní 600 na 3.000) a v prosinci 2016 potom i Amazon Prime (má necelých 500, ale moc se nezlepšuje). Do boje promluvily také nové české půjčovny jako Obbod (se seriálem Vyšehrad), FilmPopular nebo nové Youtube kanály KoukeYte, Filmy česky a zadarmo nebo Vapet, kde najdete zdarma několik stovek titulů. A výrazně se také rozkročili internetové televize Stream nebo Playtvák, i když tam najdete spíše hodně zábavných pořadů než klasických filmů a seriálů.

Je to dostatečná nabídka? Celosvětový vyhledávač Justwatch informuje, že například v USA je online skoro 55.000 filmů, v Německu necelých 30.000, ale ve Francii už třeba jen 20.000 a Itálii dokonce "jen" 15.000. V evropských zemích ale Justwatch nezapočítává tolik půjčoven, takže skutečné číslo může být o něco vyšší.

Co nám tedy v nabídce ještě chybí? Nabídka iTunes, jako novinkového lídra, je velmi podobná jako u nás, často s velmi podobnými daty premiér a také vždy s českým dabingem či alespoň titulky. Vzhledem k nedávnému snížení cen na iTunes se jedná o srovnatelnou nabídku, které chybí pouze jediné - v USA dostupné díly nových seriálů. Google Play má také nabídku podobnou jako v USA, ale v ČR trpí špatnou lokální podporou a po zlevnění iTunes i vysokými cenami.

Na konkrétní srovnání Netflixu se ještě podíváme, největší rozdíly aktuálně panují v nabídce (starších) seriálů, kde si mohou ve většině západních zemí dopřávát i u nás známé kousky jako Big Bang Theory, Friends a další. A Česi zatím také na rozdíl od Poláků trpí nedostatek titulů s podporou, počet dabovaných či otitulkovaných kousků teprve nedávno překročil stovku (takže jen 3 % nabídky). Výrazně hůře jsme na tom oproti Amazonu, který na rozdíl u nás má v USA, Velké Británii či Německu výrazně bohatší nabídku své služby Prime a provozuje zde také obdobu novinkového kupování a tu má dokonce ještě vyšší než iTunes.

Podtrženo a sečteno - jsme na tom lépe než jsme byli před dvěma lety a k dokonalosti nám chybí už jen lepší česká podpora u velkých půjčoven a nabídka starších seriálů, jinak tu máme podmínky prakticky stejné jako v západní Evropě a USA. V infografice se můžete jinak podrobněji podívat na to, kolik titulů je filmů či seriálů, v jaké kvalitě, jakého žánru, roku výroby či hodnocení.

V Česku je 15.000 filmů online!  |  Blog  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku V Česku je 15.000 filmů online!

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako V Česku je 15.000 filmů online!

Blog  |  před 4 měsíci  |  6

Vyhraje Filmtoro Křišťálovou lupu? Rozhodnout můžete vy!

Ano, už je to tak, Filmtoro opět postoupilo do finálního hlasování o nejlepší české weby. O Křišťálovou lupu se ucházíme už potřetí a jak se říká - do třetice všeho dobrého i zlého! Pomůžete nám ji vyhrát? Podívejte se jak. číst více

Blog  |  2020  |  7

Líbí se vám naše videa a podcasty? Staňte se patronem a natočíme další

Už několik měsíců pro vás přinášíme ty nejnovější tipy na filmy a seriály také ve videích a podcastech. Vidíme, že se vám líbí, a proto jich pro vás rádi uděláme víc. Ale potřebujeme také vaši podporu - ideálně prostřednictvím Patreonu. číst více

Blog  |  2020  |  41

Spouštíme kalendář premiér, nové filmy a seriály budete mít hned po ruce

Zatímco u nových filmů v kinech či televizního programu je dnes jednoduché dohledat přehled novinek i na několik měsíců dopředu, u online premiér je mnohem těžší udržet si přehled. Proto jsme připravili jednoduchý kalendář, který vám pomůže se zorientovat v novinkách všech hlavních streamovacích služeb. číst více

Blog  |  2020  |  50

Filmtoro rozšíření ti ukáže, kde je film online i na ČSFD a IMDB

Navštěvuješ rád ČSFD nebo IMDb a chybí ti tam informace, kde je daný film nebo seriál dostupný? Tak právě pro tebe máme novinku - díky Filmtoro pluginu do prohlížeče Chrome si nyní můžeš zobrazit přehled přímo v detailu titulu. číst více

Blog  |  2019  |  7

Přijeď na druhý ročník Filmtoro Festu - pro dospělé Tarantino, pro děti Hodinář

Od 16. do 17. srpna se v letním kině Černá v Pošumaví uskuteční druhý ročník našeho mini filmového festivalu. Dva dny jsme tentokrát rozdělili na dospěláckou a dětskou část, takže kdo s námi bude na Lipně trávit celý víkend, nabídneme mu program pro celou rodinu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist