FB pixel TP pixel
WTF: Disney+ cenzuruje své filmy, pokud jsou „příliš erotické“ © TMDB

WTF: Disney+ cenzuruje své filmy, pokud jsou „příliš erotické“

Častou obavou filmových fanoušků váhajících nad přechodem z fyzických nosičů na streamovací služby, je strach, že nebudou mít své oblíbené filmy vždy dostupné a navíc ne v podobě, kterou mají rádi. Teď tyto obavy potvrdil Disney.

Streaming novinky

Už jsme si zvykli, že naše milované filmy často prochází dodatečnými změnami. Kdo by si nevzpomněl na Star Wars, které s každým dalším vydáním na fyzickém nosiči či streamovací službě nabízí „nějakou novinku“, nad kterou skalní fandové původních verzí kroutí hlavou. Je však trochu rozdíl, pokud se k původnímu dílu vrací sám filmař, jako George Lucas, a když do filmu zasahují studioví kravaťáci ze strachu, že by narušili image značky.

Cenzura filmů není nic nového

Pokud létáte často letadlem (teď tedy ne, ale v normální situaci ano), možná víte, co mám na mysli. Jde mi o častou cenzuru erotických momentů, sprostých slov, či jen odhaleného ženského zadečku, která mě před lety překvapila u letadlové verze jednoho z posledních dílů Rychle a zběsile. Nyní s podobným cenzurováním přichází streamovací služba Disney+, která velmi podivně zakročila v případě odhaleného pozadí herečky Daryl Hannah v klasice Žbluňk!. V té Hannah ztvárnila mořskou vílu, která se zamiluje do Toma Hankse a která ve filmu dost často chodí hodně odhalená.

Pro diváky filmu tak nebylo těžké všimnout si, že ve scéně, kdy herečka po polibku Hankse běží do moře, má „prodloužené vlasy“, resp. má místo zadečku podivnou směs digitálních chlupů, která se snaží tvářit, že jde o opravdu dlouhé vlasy. Ve scéně, kdy herečka přichází k Soše Svobody, pak bylo její dříve zaostřené tělo rozmazáno. A fanouškům se to samozřejmě vůbec nelíbí, ačkoli film v samotném úvodu upozorňuje, že verze na Disney+ byla oproti původnímu filmu upravena kvůli svému obsahu. Předně proto, že na odhaleném těle herečky v době premiéry neviděla nic špatného ani asociace MPAA, která filmu udělila rodinný rating PG a obhajovala ho tím, že je vyobrazení těla zasazeno v kontextu filmu a nedochází k obnažování intimních částí.

Původní verze mohou být brzy nedostupné

Z právního hlediska si Disney se svými filmy může samozřejmě dělat, co uzná za vhodné. Nicméně je tu pak otázka umělecká, která podobnými zákroky dostává dost silnou ránu na solar. Zároveň tyto kroky jen znejišťují diváky, kteří se zdráhají si streamovací služby předplácet a vzdávat se svých budovaných filmoték. Pokud si totiž bude Disney+ své snímky držet jen na své službě, znamenalo by to, že původní verze filmu nebude de facto online legální cestou dostupná. Respektive bude dostupná v rámci přímého prodeje na iTunes či Google Play, ale nikoli v práci SVOD služeb. Což není přístup, který by se ani nám, jakožto podporovatelům streamování, zamlouval. Ani nemluvě o tom, jak moc tyto kroky nepřímo vybízejí k nelegálnímu stahování. Pokud chce mít Disney+ své tituly exkluzivně u sebe, bylo fajn, aby je za peníze diváků nabízel v podobě, ve které je tvůrci zamýšleli. Anebo konečně udělal speciální dospělou kategorii, kde budou filmy dostupné v původní podobě bez dodatečných zásahů.

 743 zobrazení   16 se líbí
Koronavirus: Apple TV+ uvolňuje několik svých seriálů zdarma
Koronavirus: Apple TV+ uvolňuje několik svých seriálů zdarma
12.04.2020 12:00:00 | Streaming novinky

Stále nemáte během koronavirové pandemie dostatek zábavy díky Netflixu, HBO GO, nebo možnostem sledovat představení kin či divadel online? Dobře, nyní si můžete do domácího programu přihodit i část nabídky streamovací služby Apple TV+.

Netflix slaví nový hit! Pán tygrů překonal sledovanost Stranger Things
Netflix slaví nový hit! Pán tygrů překonal sledovanost Stranger Things
10.04.2020 | Streaming novinky

Dokusérie zaměřující se na podivné, groteskní a nebezpečné chovatele velkých koček či jiných nebezpečných zvířat se stala jedním z nejsledovanějších originálních titulů, jaké streamovací gigant Netflix vyprodukoval. Její sledovanost dokonce předčila druhou řadu hýčkaného klenotu Stranger Things.

Disney+ má 50 milionů předplatitelů. Přesouvá filmy z kin online
Disney+ má 50 milionů předplatitelů. Přesouvá filmy z kin online
09.04.2020 14:00:00 | Streaming novinky

Nová streamovací služba od Disneyho má za sebou rozšíření do západní Evropy a zdá se, že úspěšné. Počty předplatitelů totiž masivně rostou.

Nová streamovací platforma Quibi odstartovala - máme podrobný rozbor
Nová streamovací platforma Quibi odstartovala - máme podrobný rozbor
08.04.2020 9:00:00 | Streaming novinky

V neděli se v USA spustila nová streamovací služba Quibi. Na rozdíl od Netflixu či HBO se zaměřuje na krátká videa a je určena především pro mobilní telefony. Pojďme se podívat, co za pořady zde najdete, jak to celé funguje a kdo za Quibi stojí.