FB pixel TP pixel
Nový Zaklínač je těžkým zklamáním. Recenze u novinky Netflixu nešetří kritikou © Netflix

Nový Zaklínač je těžkým zklamáním. Recenze u novinky Netflixu nešetří kritikou

Od prequelu Zaklínače s podtitulem Pokrevní pouto se kvůli jeho komplikovanému vzniku mnoho nečekalo. Přesto jsou hodnocení kritiků, kteří již měli možnost čtyřdílnou minisérii vidět, velkým zklamáním. Zdá se, že slavnou sérii z pera Andrzeje Sapkowského nepůjde ždímat do nekonečna.

13. 12. 2022 10:00 | Filmové novinky

Zaklínač: Pokrevní pouto neměl od začátku na růžích ustláno. Dlouho chystaná minisérie Netflixu měla pomoci rozšířit universum Kontinentu, ukázat nám zlaté období před konjunkcí sfér, při níž se do světa Zaklínače dostala obávaná monstra, a také dokázat, že Gerald z Rivie není nutný pro to, aby franšíza pokračovala. Jenže jak se ukazuje z dosavadních recenzí, Geralt nebo jakýkoli zaklínač zkrátka potřeba je, protože bez něj nemá příběh žádné kouzlo. Obzvlášť když ho zamoříte hromadou postav a žádné nedáte dost prostoru, abyste dosáhli jakékoli hloubky. Právě na tomto se shoduje valná většina kritiků. I kvůli zkrácení ze šesti epizod na pouhé čtyři se žádné z postav nedostanete pod kůži. A ačkoli hlavně Michelle Yeoh zůstává za všech okolností cool, akce je řízná a kostýmy podle všeho patří mezi to nejlepší, co fantasy může nabídnout, výsledkem je nuda, kterou byste si raději přečetli na Wikipedii.

Problémem Pokrevního pouta má totiž rovněž být jeho dějová nedotaženost a nulový pocit zábavného a pohlcujícího příběhu. Neustále máte pocit, že jen čtete Sapkowského poznámku pod čarou, kterou se vůbec nepovedlo zpracovat do epického vyprávění. Ačkoli se to tedy mezi postavami řeže a pár momentů z klíčové události světa Zaklínače je docela zábavných (hodně se v tomto směru chválí Sophia Brown jako Éile), netflixovská produkce sérii jako celek nedokáže dotáhnout do funkčního tvaru, na který byste ještě během sledování okamžitě nezapomněli. Série nejenže nesnese srovnání s hlavním seriálem s Henrym Cavillem, zdaleka nepřekonává ani anime Zaklínač: Vlčí sen, v němž byl hlavním hrdinou mladý Vesemir. Tahle podle všeho masivně přeplácaná, nedopečená a nudnou politikou nacpaná podívaná podle kritiků ukazuje, kde jsou limity netflixovské franšízy, za což si aktuálně na Rotten Tomatoes vysloužila jen 36 procent pozitivních reakcí. I ty jsou však spíše průměrné, než nějak závratně nadšené. Obecně se dá říct, že výsledek není totální katastrofou, jen zbytečnou nudou, se kterou se nevyplatí ztrácet čas, pokud sérii Netflixu nemáte výrazně v lásce.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
Nejlepší blockbustery roku překvapují v nominacích Zlatých glóbů. Pán prstenů je fiasko
Nejlepší blockbustery roku překvapují v nominacích Zlatých glóbů. Pán prstenů je fiasko
12.12.2022 18:15:00 | Filmové novinky

Jubilejní 80. předávání Zlatých glóbů zná své nominanty a dočkali jsme se mnoha nečekaných překvapení. Kritici totiž ocenili hned dva obří blockbustery ve stejné kategorii a dokonale pohřbili Pána prstenů od Amazonu. S tím si konkurenční Rod draka vytřel podlahu.

Chystejte si kapesníky! Nejočekávanější oscarovka nakonec dorazí do Česka
Chystejte si kapesníky! Nejočekávanější oscarovka nakonec dorazí do Česka
12.12.2022 17:00:00 | Filmové novinky

Mysleli jsme si, že se už nedočkáme, nakonec se ale i na českou kino-scénu usmálo štěstí a už v polovině února budeme mít možnost zhlédnout v kinech jednu z největších pecek téhle sezóny a žhavého kandidáta Oscara v kategorii nejlepší mužský herecký výkon.

Jedna z nejslavnějších fantasy všech dob konečně vznikne jako seriál
Jedna z nejslavnějších fantasy všech dob konečně vznikne jako seriál
11.12.2022 12:00:00 | Filmové novinky

Tvůrce úspěšných seriálů The Haunting a Půlnoční mše Mike Flanagan a producent Trevor Macy získali práva na natočení seriálové verze Temné věže od Stephena Kinga. Flanagan a Macy sdělili tuto novinku magazínu Deadline.

Showrunnerka Zaklínače si z odchodu hlavní hvězdy nic nedělá. Na změnu se těší
Showrunnerka Zaklínače si z odchodu hlavní hvězdy nic nedělá. Na změnu se těší
11.12.2022 11:45:00 | Filmové novinky

Stěžejní autorka stojící za seriálovým Zaklínačem od Netflixu se konečně vyjádřila k odchodu Henryho Cavilla z hlavní role. Její reakci nechybí nadšení, které řada fanoušků vůbec nesdílí. Proč je podle ní nový herec přínosem?