FB pixel TP pixel
Simon Birch
Simon Birch

Simon Birch

Simon Birch
USA | 1998 | Drama | Doják | 114 minut

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a...

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím.

IMDb  69 % CSFD  77 %

Simon Birch online

Sledovat Simon Birch online můžeš na Disney Plus. Níže ti nabízíme seznam, kde sledovat celý film Simon Birch online, zda je ke stažení a zda má Simon Birch dabing nebo titulky.

Disney Plus
Disney Plus
anglické titulky | původní znění | český dabing | | HD kvalita | od 11. 1. 2022
Předplatné za 199 Kč

Simon Birch obsazení

Podívej se, kteří herci a tvůrci jsou ve filmu Simon Birch, kdo má hlavní role a jsou jsou ve filmu Simon Birch postavy.

Ashley Judd
Ashley Judd
Rebecca Wenteworth
Ian Michael Smith
Ian Michael Smith
Simon Birch
Joseph Mazzello
Joseph Mazzello
Joe Wenteworth
Oliver Platt
Oliver Platt
Ben Goodrich
David Strathairn
David Strathairn
Rev. Russell
Dana Ivey
Dana Ivey
Grandmother Wenteworth
Beatrice Winde
Beatrice Winde
Hilde Grove
Jan Hooks
Jan Hooks
Miss Leavey
Cecilley Carroll
Cecilley Carroll
Marjorie
Marc Shaiman
Marc Shaiman
Hudba

Simon Birch recenze a hodnocení