FB pixel

House Party Protocol (Iron Man 3)

Ačkoli je Iron Man 3 od Shanea Blacka mnohými fanoušky marvelovek považovaný za černou ovci série kvůli nápaditému twistu s padouchem Mandarinem, jedna věc se mu rozhodně upřít nedá – nabízí jednoznačně nejlepší akční scény napříč ironmanovskou trilogií. Jako důkazní materiál bohatě poslouží například záchrana pasažérů z Air Force One, anebo Tonyho (Robert Downey Jr.) únik ze zajetí pomocí prototypu obleku, jenž si dává se svým příchodem až příliš načas. Akční kvality filmu nicméně kulminují až v samém závěru, kdy proti armádě vojáků vybavených Extremis Tony vytáhne svou sérii dosud neviděných obleků, jež během akce koučuje natolik úžasně, že z toho prostě padá sanice. A aby toho nebylo málo, obleky následně poslouží i jako spektakulární ohňostroj.

Bitva o Asgard (Thor: Ragnarok)

Závěr trilogie o Thorovi z rukou vtipálka Taiky Waititiho má celou řadu spektakulárních momentů, jež jsou prokládány scénami z plnokrevné parodie. Mezi nejlepší akční sekvence jsme však kupodivu nevybrali nástup Hely (Cate Blanchett) v Asgardu, kde zpacifikuje celou místní armádu, ani v trailerech hojně zužitkovaný arénový souboj Thora (Chris Hemsworth) s Hulkem (Mark Ruffalo). Jednoznačným vrcholem je totiž závěrečná rubanice na duhovém mostě poté, co Thor konečně prohlédne, že jeho síla netkvěla ve zničeném Mjolniru, ale v něm samotném. Pak už následuje Lokiho (Tom Hiddleston) šibalský úsměv, rozjedou se Led Zeppelin s Immigrant Songem a Thor začne masit vše, co mu přijde do cesty. A aby toho nebylo málo, ke zbraním se dostane i Valkýra (Tessa Thompson), Loki, Heimdall (Idris Elba) a Hulk dá po tlamě mýtickému vlku Fenrirovi.

Kaecilius vs. Doctor Strange během přetáčení času (Doctor Strange)

Ještě než si to Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) vychytrale rozdal s velkopadouchem Dormammu, jemuž uštědřil tvrdou lekci ve vyjednávání, musel se vypořádat s přisluhovačem Kaeciliem (Mads Mikkelsen). Aby uspěl, musel přetočit dosavadní události pomocí kamene času, což režiséru Scottu Derricksonovi poskytlo nápadité prostředí pro jednu z vizuálně nejzajímavějších scén filmu i celého MCU. Bitka mezi Kaeciliem, Strangem a Baronem Mordo (Chiwetel Ejiofor) nehýří bůhvíjakou choreografií, už jen nápad přetáčet čas a během toho konat přesně naopak je však něčím, co z běžných marvelovek vyčuhuje a čím je Doctor Strange specifický. Snad bude v pokračování podobných momentů ještě víc.

Ant-Man vs. Yellowjacket a Mašinka Tomáš (Ant-Man)

Doctor Strange ovšem není v nápaditosti osamocen. I spíše vysmívaný hrdina Ant-Man (Paul Rudd) si umí v rámci akčních scén parádně sjednat pořádek a vydobýt si divácký respekt. Dokonalou ukázkou budiž závěrečný souboj s padouchem Yellowjacketem ( Corey Stoll), jenž se odehrává v dětském pokojíčku na Mašince Tomášovi, a přesto výsledek působí jako souboj minimálně o polovinu galaxie. A film si je toho natolik dobře vědom, že si z absurdity situace několikrát udělá šoufky.

Souboj s Thanosem na Titanu (Avengers: Infinity war)

Jak se vypořádat s maníkem, co má na rukou hned několik kamenů nekonečna, se kterými může solidně ohýbat realitu? Doctor Strange viděl několik milionů verzí budoucnosti a vymyslel plán, v němž si část Avengers musí dát s Thanosem (Josh Brolin) po tlamě nejdřív týmově a následně i v několika soubojích jeden na jednoho. Pokaždé jsou pak schopnosti hrdinů využity na maximum a díky Star-Lordovu (Chris Pratt) „selhání“ dojde i na emocionální rezonanci. Je to právě tato scéna, v níž fialový titán jednoznačně předvede, že pozemští hrdinové nikdy nepotkali silnějšího soupeře.

Bitva o Sokovii (Avengers: Age of Ultron)

Druzí Avengers jsou pro mnohé diváky scenáristickým zmatkem a i režisér a scenárista Joss Whedon přiznal, že práce na filmu byly kvůli poznámkám Marvelu docela slušné peklíčko. Přesto si dokázal řadu skvělých scén vybojovat a na řadu opravdu skvělých se z nepochopitelných důvodů zapomnělo. Například úvodní jednozáběrovou sekvenci, v níž Avengers jako jeden muž zaútočí na základu HYDRY, jako by v kině všichni přehlédli. A přitom je stejně skvělá jako jednozáběrovka v závěru prvního filmu. Vrcholem je však v případě „dvojky“ jednoznačně masivní finále v Sokovii, kde se tým musí servat s Ultronem a jeho pohůnky. I v rámci velké bitvy si však Whedon najde čas na pořádný motivační projev a frajerský moment Hawkeye (Jeremy Renner), jenž celou situaci dokonale shodí, ale přesto namotivuje Scarlett Witch (Elizabeth Olsen i publikum k dalšímu boji. „Město lítá, kolem nás je armáda robotů a já mám luk a šípy. Nic tady nedává smysl.“ Kdo by s Clintem nechtěl jít na pivo.

Bitva o New York (Avengers)

Joss Whedon umí naplňovat fanouškovské fantazie a nic to nedokazuje víc než slavná Bitva o New York, v níž Avengers spojili síly poprvé, aby zabránili Lokimu v zisku Teseraktu a invazi armády Chitauri a jejích obřích „draků“ Leviathanů. Bitva o New York je monumentální trikovou exhibicí, jež nabízí hned několik ikonických momentů. Kdo by si nevzpomněl na Bannerovo „V tom je moje tajemství, jsem vždycky naštvaný,“ předtím, než se změní v Hulka a sejme jednou ranou jedno z letících monster. Kdo by si nevzpomněl na seřezání Lokiho o podlahu. Nejfamóznější scénou však přesto zůstává jednozáběrovka, v níž Avengers konečně pracují jako tým a my jejich kooperaci sledujeme v nepřerušovaném záběru, jenž zužitkovává schopnosti všech hrdinů a nepostrádá ani Whedonův humorný scenáristický brk.

Letištní střet mezi Avengery (Captain America: Občanská válka)

Papírově se může zdát, že nechat seřezat dva znesvářené týmy Avengerů je docela jednoduché. Jenže nesmíte zapomenout na celkový plán a individuální motivace, což si zjevně uvědomují i bratři Russoové. Ti si navíc nedali jen za cíl přehledně nakombinovat hromadu postav v jedné epické bitvě, ale ještě chtěli představit nového Spider-Mana (Tom Holland), včetně jeho nových hlášek a schopností. A zvládli to s absolutním přehledem. Je fascinující sledovat, kterak dokáže režijní duo uhlídat hned několik plánů akce, pohlídat si načasování vtipů a každé postavě dopřát onen ikonický souboj, v němž se zužitkují veškeré její schopnosti a fištrón.

Winter Soldier útočí (Captain America: Návrat prvního Avengera)

Když bratři Russoové usedli na režijní sesli marvelovek poprvé, kdekdo si klepal na hlavu, neboť za nimi nebyl žádný zásadní filmový počin. Sourozenecké duo však všechny nevěřící vyvedlo z omylu záhy, když natočilo nejen jeden z nejlepších filmů v rámci MCU, ale i jedny z nejlepších akčních scén nejen superhrdinského žánru. Prvním z dnešních příkladů (ano, Capova dvojka je tak super, že jí věnujeme hned dvě samostatné zmínky) je Winter Soldierův (Sebastian Stan) útok. Nejprve na Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), posléze i na Falcona (Anthony Mackie), Capa (Chris Evans) a Natashu (Scarlett Johansson) uprostřed dálnice. Dojde na těžké střelné zbraně, házení štítu i na parádně nachoreografovaný a nasnímaný pěstní souboj, jenž vrcholí pro neznalé šokujícím odhalením. Neskutečná řežba, která je dodnes třešničkou na povedeném filmu.

Střet ve výtahu a Rogersův útěk (Captain America: Návrat prvního Avengera)

„Než začneme, chtěl by někdo vystoupit?“ Tak začíná dodnes nepřekonaná akční scéna, v níž je Captain America napaden tajnou buňkou HYDRY v uzavřeném prostoru výtahu. Ačkoli je proti němu postavena celá jednotka vysvalených borců, Cap si s nimi poradí jedna báseň, po čemž následuje přídavek v podobě úprku ze základny S.H.I.E.L.D.u, kdy se musí nejprve vrhnout střemhlav z několika desítek metrů a poté vyřídit po zuby ozbrojený Quinjet. Pokud ve vás tyhle dvě scény nevyvolají geekovské nadšení z dobře odvedené akce, pak jste asi vnitřně mrtví. Hotový nerdgasmus, příčemž seskok z padajícího letounu, jenž vrcholí záběrem na Rogersův štít, je ve své ikoničnosti naprosto dokonalý a jako vystřižený z komiksů.

10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy  |  Tipy na film  |   |  1481 přečtení  |  36 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy

Tipy na film  |  dnes 0:00

Rambo vs. Amerika: Jak šel čas se stěžejní akční ságou Sylvestera Stallona

Tento týden vstupuje do kin již pátá část série o vietnamském veteránovi Johnu Rambovi. A stejně jako v předchozích filmech, i tentokrát si Sylvester Stallone posvítil na problémy americké politiky a společnosti. Podívejte se s námi, čím vším si Rambo prošel předtím, než (snad) konečně nalezl klid. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  9

10 nejlepších filmů Sylvestera Stallona, které vás nachystají na nového Ramba

Poslední kapitola Rambovy ságy pomalu přichází do kin, proto jsme si pro vás připravili desítku nejlepších filmů legendárního Slye Stallona, abyste se mohli na jatka na americko-mexické hranici adekvátně připravit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  5

Nová Godzilla, Karikova Trhlina a další novinky, které byste neměli minout

V tradičních tipech na víkendové pokoukání se tentokrát podíváme do všech koutů streamovacího světa. Můžete dohnat kriminální novinku ČT Sever s Jirkou Mádlem, pustit špionážní pecku s Boratem The Spy, anebo vsadit na satiru hudebního průmyslu Vox Lux či kolosální Godzillu: Krále Monster! číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  10

Apple TV+: Všechny filmy a seriály, které budeme sledovat od 1. listopadu

Apple na svém zářijovém Keynote představil nejen nové telefony, ale hlavně startovní nabídku své chystané služby Apple TV+. Pojďme se na ni blíže podívat. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  23

8 filmů, které byste měli vidět, pokud se chystáte na Jokera

Komiksový Joker aktuálně sbírá nesmírně pozitivní ohlasy na festivalech (z Benátek dokonce ukořistil hlavní cenu) a v kinech se regulérně objeví 3. října. Máte tedy pár týdnů na to, abyste se na příchod démonického Joaquina Phoenixe adekvátně připravit. Máme pár tipů! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist