FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Zdánlivě by Steven Seagal mohl vypadat jako ničím nevýjimečný akční hrdina své doby. Měl však jeden předpoklad, který z něj mohl udělat hvězdu – aikido, bojové umění, jaké ve filmu do té doby nikdo nedělal a od té doby nikdo ani nedělá. Aikido spoléhá na využití síly protivníka ve svůj prospěch a spíš než o tvrdé údery pěstí a zvedání nohou pěkně vysoko jde o promyšlené chvaty, končící odhozením protivníka v dál nebo zpřelámanýma rukama (z čehož se později stal trademark Seagalových filmů).

Od fotbalu k filmovým výšinám

O bojové sporty se Seagal zajímal v podstatě od dětství, kdy s otcem navštívil fotbalový zápas a nechal se očarovat vystoupením mistra bojových umění, který vystupoval o přestávce. Započal tak své studium bojových umění, které ho vedlo od karate k aikidu, k práci bodyguarda a nakonec k otevření vlastní školy bojových umění, kde si vypracoval dobré jméno. To se doneslo až k uchu hereckého agenta Michaela Ovitze. Ten v něm okamžitě rozeznal potenciální přínos pro filmový trh. Vysoký, zamračený muž ostrých rysů, praktikující neokoukaný bojový styl, to přeci jen zní hodně nadějně. Ovitz se rozhodl trochu zainvestovat a tak se Seagal v roce 1988 dočkal své první filmové role…rovnou jako hlavní hrdina.Akční thriller Nico – Víc než zákon představil borce, veterána z Vietnamu a špičkového policistu, jenž vede zdánlivě beznadějnou válku proti překupníkům s drogami. Klacky pod nohy mu při tom hází nejen zkorumpovaní kolegové, ale také jiné bezpečnostní složky, které mají na obchodu s drogami vlastní zájem. Nico v tomto světě krátce bojuje se stínem malé ryby, ale opravdu jen krátce. Díky svým bojovým dovednostem se neporazitelnému policajtovi podaří pozabíjet úplatné poldy, mafiány i bývalého tajného agenta, jehož mučící praktiky poznal ve Vietnamu. Tento příběh jako by odrážel start Seagalovy kariéry. Nico není nijak zvlášť dobrý film, nijak zvlášť zajímavě natočený a docela levný. Paradoxně díky tomu poslednímu se však stal kasovním hitem a Seagal, do té doby filmovým fandům neznámý, zase slavným akčním hrdinou.

Egoistický odpor ke změnám

Na počátku devadesátých let hrál Seagal ve třech dalších filmech, které se jeho debutu podezřele podobaly. Bylo tu Těžko ho zabít, v němž hrál nepřemožitelného poldu, jehož manželku zavraždí a jeho samotného pošlou do komatu gangsteři najatí zkorumpovaným senátorem. Hrdina se po pěti letech probudí a vydává se na cestu pomsty, vrcholící notnou porcí fyzické bolesti pro hlavního padoucha. Následoval Muž s cejchem smrti, kde se Seagal představil jako nepřemožitelný polda, jemuž jamajský drogový gang vedený woodoo šamanem zavraždí přítele. Hrdina se znovu vydává na cestu pomsty, vrcholící notnou porcí bolesti pro hlavního padoucha…a jeho bratra-dvojče. O rok později přišla Nemilosrdná spravedlnost, v níž hrál nepřemožitelného poldu, jehož přítele a parťáka zavraždí místní drogový boss, což hrdinu nečekaně přivede na cestu pomsty, vrcholící notnou porcí fyzické bolesti pro hlavního padoucha.


Kromě podezřele podobné dějové šablony se ve filmech začal projevovat další typický rys Seagalovy kariéry – hercovo ego. Jak rostl Seagalův hvězdný status, rostla i hercova touha po neochvějně pozitivním světle. To přineslo další prvky, které Seagalovu hereckou dráhu odlišovaly od filmů ostatních akčních hvězd. Konkrétně jeho nezranitelnost. Můžete říct, že Arnold Schwarzenegger je nezranitelný, ale i on vychází z boje se střelnými a řeznými ranami. Jean-Claude Van Damme je expert na boj zblízka, ale často musí porazit větší a svalnatější borce, než je on sám. A i slovutný Chuck Norris občas schytá nějakou tu ránu do svého hustého vousu. Nikoli však Steven Seagal, jenž ve filmovém světě zažil přemožení ze strany padoucha snad jen ve svém prvním filmu. Od té doby se ve filmu představuje jako neohrožený hrdina, který nikdy nenarazí na rovnocenného soupeře a sotva utrží jeden šrám. To se ostatně projevilo, když byl pozván do komediálního pořadu Saturday Night Live. Náplní jeho skeče bylo nechat se zmlátit. Když si herec scénář přečetl, zamkl se ve své šatně a odmítal vyjít ven, dokud se skeč patřičně neupraví. A tak je to opět Steven, kdo v satirickém pořadu vítězí.

Casey K*rva Ryback!

Zdání nezranitelnosti udržoval i ve svém nejpovedenějším projektu, thrilleru Přepadení v Pacifiku, jenž vzešel ze Stevenovy potřeby po změně. Tři nízkorozpočtové thrillery o pomstě už přece jen byly pro hvězdu Seagalova formátu a sebevědomí příliš. Přepadení v Pacifiku těžilo z úspěchu Smrtonosné pasti, ale zatímco ta se striktně vymezovala proti supermanským a vpravdě neohroženým akčním hrdinům osmdesátých let, když představila v hlavní roli muže, jenž chybuje, krvácí a podléhá stresu, Seagalův Casey Ryback je opět tím chladnokrevným borcem, na kterého je každý nepřítel krátký.


Seagal měl na své filmy čím dál větší vliv a u svých kolegů vzbuzoval čím dál větší obavy kvůli agresivním tendencím. Neměl problém kopnout do rozkroku kaskadéra, aby zjistil, jestli nosí suspenzor, nebo praštit herce, který mu neprojevuje dostatečnou úctu. Seagal odmítal připustit, že by jeho postava ustoupila a přiblížila se zranitelným hrdinům, kteří se v devadesátých letech dostávali do kurzu. To ostatně poznamenalo jeho roli ve filmu Boeing 747 v ohrožení, kde si zahrál krátkou, ale výraznou roli. Jeho postava měla ve filmu brzy zemřít explozí hlavy v přetlakové kabině. Takový konec se ale Stevenovi nelíbil, a tak v konečné verzi filmu odejde hrdinskou smrtí, když za sebou stihne uzavřít bezpečnostní poklop spojující dva letouny předtím, než dojde k přetlaku a Seagal zmizí mezi oblaky. Bohužel, jeho kariéra takovou hrdinskou smrt neměla.

Steven Seagal zakořenil na konci osmdesátých let a tuto dobu nepřerostl. Zatímco ostatní akční hrdinové se přizpůsobují novým akčním trendům, případně se nebojí svou roli parodovat (Terminátor 3: Vzpoura strojů) či aspoň reflektovat (JCVD), Seagalovy filmy stále představují onoho neporazitelného borce, jehož nezastaví ani věk, ani špatné produkční podmínky a už vůbec ne obezita. Výčet filmů, kde pokračuje v tom, co před 30 lety ještě letělo, by byl dlouhý. Pravděpodobně ale nepřijde žádný, který by tuto neměnnou postavu akčního filmu přivedl do nové éry, nebo aspoň do éry, která přišla po jeho začátcích.

Máte chuť na Seagalův devadesátkový maraton?

Nico
Zdroj: TMDB
59

Nico (Above the Law)

Jako herec tu debutoval, a hned hlavní rolí, slavný bijec Steven Seagal. Vytvořil postavu policisty a experta na bojová umění Nica Toscaniho, italského přistěhovalce, který vyrůstal v Chicagské chudinské čtvrti, jako kluk se učil aikido od mistrů v Japonsku a před patnácti lety pracoval jako agent CIA. Dnes je milujícím manželem a otcem malého syna, citlivým a vzdělaným mužem, kterého však sužují vzpomínky na Vietnam a zejména pak na brutálního Zagona a jeho nelidské metody výslechu zajatých Vietnamců. Nyní nechce Nico nic než zapomenout na Vietnam i CIA, dělat dobře svou práci a trávit čas s manželkou Sárou a jejich maličkým synem. Minulost se však nečekaně vrací, aby jej postavila před ten nejnebezpečnější případ. Vše začíná v okamžiku, kdy se vlivný senátor dostane na stopu překupníků drog vedoucí až mezi vysoké vládní úředníky, a proto je zavražděn. Současně se Nico se svou partnerkou Delores Jacksonovou, zvanou krátce Jax, dostanou na stopu velké lodní zásilky narkotik. Během razie však místo drog objeví silnou výbušninu C-4, s níž Nico jako agent CIA také kdysi pracoval. Hrají: Steven Seagal, Pam Grier, Henry Silva, Sharon Stone, Ron Dean, Daniel Faraldo, Režie: Andrew Davis

Není nikde online

Těžko ho zabít
Zdroj: TMDB
58

Těžko ho zabít (Hard to Kill)

Agent Mason Storm (Steven Seagal) odhalil spojení vysoce postavených politiků s mafií. Protože se nechtěl nechat zastavit v boji proti korupci, zločinci připravili krutou pomstu - skupina vrahů přepadla jeho rodinu a Masonova manželka je zastřelena. Také agenta považují za mrtvého. Mason Storm však žije. Bude trvat velmi dlouho, než se pustí do hledání vrahů. Potom už jej však nic nezastavíDetektiv Mason Storm pořídí usvědčující videozáznam schůzky neznámého poslance se zločineckým podsvětím, na níž se domlouvá vražda senátora Campbella, po jehož křesle poslanec touží. Zločinci však Storma odhalí, a aby získali videokazetu, vyvraždí celou Stormovu rodinu. Nevšimnou si však, že syn stačil uprchnout. Vážně zraněný Storm, oficiálně prohlášený za mrtvého, upadne do kómatu. Hrají: Steven Seagal, Kelly LeBrock, William Sadler, Frederick Coffin, Bonnie Burroughs, Charles Boswell, Zachary Rosencrantz, Režie: Bruce Malmuth

Není nikde online

Muž s cejchem smrti
Zdroj: TMDB
59

Muž s cejchem smrti (Marked for Death)

Hrdinou je bývalý policista John Hatcher, specialista na boj s překupníky narkotik, znechucený životem i svou prací, plnou brutality a smrti. Od jeho úmyslu skončit s marným zápasem proti zlu, jej neodvrátí ani jeho šéf, ani pokusy překupníků vnutit mladým dívkám drogy, jichž je svědkem. Záhy se však zaplete do války gangů mezi jamajskými a kolumbijskými překupníky a on i jeho rodina se stávají terčem útoků jamajských gangsterů. John se musí rozhodnout a jeho rozhodnutím je boj. Hrají: Steven Seagal, Danielle Harris, Keith David, Danny Trejo, Basil Wallace, Režie: Dwight H. Little

Není nikde online

Nemilosrdná spravedlnost
Zdroj: TMDB
60

Nemilosrdná spravedlnost (Out for Justice)

Brooklyn se proměnil ve válečnou zónu, kde spolu bojují brutální gangy. Když mafiáni zabijí jednoho z policistů, jeho kolega Gino Felino se rozhodne přijmout způsoby brutálních zabijáků a pomstít smrt přítele. Ač stojí proti mafii sám, vítězí. Gino totiž skvěle ovládá nejen zbraně, ale také asijská bojová umění. Na poměrně jednoduché zápletce vystavěli tvůrci scénář ukázkově akčního filmu, který potěší příznivce této filmové odnože nejen ohromujícím tempem, ale také napětím, které ani na okamžik nepolevuje. Pod tradičním akčním příběhem o boji osamělého hrdiny proti přesile lze odkrýt ještě další rovinu. Zajímavý obraz Brooklynu, uzavřeného světa lidí bez naděje, chudých emigrantů a jejich zklamaných dětí, pro které je zločin jedinou možnou alternativou a droga jediná šance, jak utéci neradostné skutečnosti Hrají: Steven Seagal, William Forsythe, Jerry Orbach, Jo Champa, Gina Gershon, Sal Richards, Jay Acovone, Režie: John Flynn

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing) od 29. 12. 2015

Přepadení v Pacifiku
Zdroj: TMDB
64

Přepadení v Pacifiku (Under Siege)

Bývalý agent CIA s partou obsadí námořní loď a chce získat z lodi jaderné zbraně. Nepočítal ale s tím, že na palubě se také pohybuje bývalý mariňák (a nyní kuchař) Casey Ryback. Hrají: Steven Seagal, Gary Busey, Erika Eleniak, Patrick O'Neal, Damian Chapa, Michael Des Barres, Andy Romano, Režie: Andrew Davis

Online na iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) od 11. 8. 2015

Přepadení 2: Temné území
Zdroj: TMDB
54

Přepadení 2: Temné území (Under Siege 2: Dark Territory)

Špičkový expert Travis Dane byl docela loajálním Američanem, dokud mu nechtěli zlikvidovat projekt na jeho nejmilejší hračku – útočný válečný satelit. A miliarda za to, že se nebude strefovat do podzemního nukleárního reaktoru Pentagonu a totálně nezničí Washington D.C., není přece zas až tak moc? Na oběžné dráze krouží Travisem ovládaný válečný satelit a kdesi hluboko pod ním uhání po kolejích napříč Coloradem unesený vlak, elegantní souprava Grand Continentalu, ve které si Travis a jeho dobře motivovaný tým vybudovali řídící počítačové centrum svého megaútoku. A právě teď, kdy se expres vřítil do hluché enklávy „temného území“, je Casey Ryback opět tím jediným mužem, kdo může gangstery zastavit. Hrají: Steven Seagal, Eric Bogosian, Katherine Heigl, Patrick Kilpatrick, Scott Sowers, Andy Romano, Sandra Taylor, Režie: Geoff Murphy

Není nikde online

Aljaška v plamenech
Zdroj: TMDB
43

Aljaška v plamenech (On Deadly Ground)

V mrazivém a drsném prostředí Aljašky dokáže být někdy i pořádně horko. Zvlášť v místech, kde dravá naftařská společnost Aegis Oil Company buduje své nedostatečně zabezpečené plošiny nad vrty. A tak není divu, že to občas pořádně vybuchne a z ledových hlubin vyšlehnou žhavé plameny. V úctyhodné vzdálenosti přitom nervózně přešlapují šéfové firmy a netrpělivě očekávají Forresta Tafta, specialistu na exploze naftových vrtů, pro kterého je tento druh katastrofy přesně tím jako voda pro rybu... Hrají: Steven Seagal, Michael Caine, Joan Chen, John C. McGinley, R. Lee Ermey, Shari Shattuck, Billy Bob Thornton, Režie: Steven Seagal

Není nikde online

Glimmer Man
Zdroj: TMDB
53

Glimmer Man (The Glimmer Man)

Nepolapitelný masový vrah terorizuje svými rituálními vraždami rodiny v Los Angeles. Počet jeho obětí roste a je jen jediný muž, který je schopen odhalit vrahovu totožnost - nemluvný a tajuplný detektiv Jack Cole (Steven Seagal). Policejní oddělení L.A. ho dává dohromady se zkušeným vyšetřovatelem Jimem Campbellem (Keenen Ivory Wayans) a tahle dvojice - nijak nadšená ze vzájemné spolupráce - se vydává do ulic. Pak ale dochází k další vraždě, jejíž obětí se stává Coleova bývalá žena a její nový manžel - a všechny stopy ukazují právě na Colea Hrají: Steven Seagal, Keenen Ivory Wayans, Bob Gunton, John M. Jackson, Michelle Johnson, Johnny Strong, Režie: John Gray

Online na Google Play (dabing), iTunes (dabing) od 23. 12. 2015

Boeing 747 v ohrožení
Zdroj: TMDB
64

Boeing 747 v ohrožení (Executive Decision)

10 000 metrů nad mořem se elitní tým specialistů snaží zachránit 400 lidských životů na palubě Boeingu 747... a dalších více než 40 miliónů dole na zemi... Americký důstojník tajné služby a elitní protiteroristický tým se pokouší zabránit tragédii spojené s únosem Boeingu 747, který letí vypustit na Washington D.C. jedovatý plyn tajně naložený na palubu letadla... Hrají: Kurt Russell, Steven Seagal, John Leguizamo, Joe Morton, Whip Hubley, Oliver Platt, Marla Maples, Režie: Stuart Baird

Online na Google Play (dabing), iTunes (dabing) od 30. 12. 2015

Tajný agent Jack T.
Zdroj: TMDB
49

Tajný agent Jack T. (Fire Down Below)

Jack Taggart, agent Úřadu pro životní prostředí, přilétá do malého městečka v Apalačských horách, aby vyšetřil podezření, o zamoření toxickými odpady, které tu ilegálně v šachtách opuštěných dolů skladuje bezohledný boháč Orin Hanner. Maskován jako "tesař", který za peníze kostela provádí menší opravy u chudých lidí, začne Jack nenápadný průzkum. Opatrně se vyptává a tajně odebírá vzorky vody. Seznámí se nejen s Hannerovými muži, kteří se ho pod vedením Orina mladšího marně pokouší zlikvidovat, ale také s místní "vyvrhelkou", sympatickou včelařkou Sarah Kelloggovou. Jejich pomalé sbližování sice překazí její nepříjemný psychopatický bratr Earl, jenž je příčinou všech životních těžkostí, kterými Sarah musela projít. Hrají: Steven Seagal, Stephen Lang, Brad Hunt, Richard Masur, Marg Helgenberger, Kris Kristofferson, Levon Helm, Režie: Félix Enríquez Alcalá

Online na Google Play (dabing), iTunes od 25. 12. 2015

Fenomén Steven Seagal: Mistr aikida, který se stal svérázem akčňáků 90. let  |  Tipy na film  |   |  52 líbí se

Filip Šula


Další články jako Fenomén Steven Seagal: Mistr aikida, který se stal svérázem akčňáků 90. let

Tipy na film  |  včera 14:30

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

Netflix v Česku: Streamovací gigant má za sebou jeden z nejslabších měsíců

Originální projekty z dílny Netflixu pravidelně vítězí v žebříčcích sledovanosti seriálů. Nejinak tomu bylo i v druhém prázdninovém měsíci, za který do top desítky proniklo sedm Netflix Originals. Pojďme se podívat, které to byly a jaká trojka jim dělala garde. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist