FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Battlestar Galactica
Zdroj: TMDB

Battlestar Galactica

O Game of Thrones spousta fanoušků básní, jak má perfektně propracovaný svět a jak realisticky znázorňuje například jeho politická, náboženská či společenská témata. V tomhle směru by si ale Trůny upřímně ani neškrtly, kdyby před nimi nevznikl seriálový sci-fi fenomén Battlestar Galactica. Pokud se rádi babráte v politických machinacích, třídních konfliktech a spirituálních otázkách o osudu lidstva, anebo prostě máte jenom rádi vesmírné střílečky a ládování olova do zlých robotů, Battlestar Galactica vás určitě nezklame. Na SyFy skončila sice dva roky předtím, než Hra o trůny na HBO začala, takže digitální vesmírné lodičky si s digitálními draky po vizuální stránce opravdu nezadají, obsahem to ale tahle hvězdná pecka víc než vyváží.

Online na Amazon Prime (titulky) od 10. 5. 2020

Spartakus
Zdroj: TMDB

Spartakus

Co si ale budeme povídat, kdo na Game of Thrones vlastně kouká kvůli nějakým těm politickým intrikám? Co se totiž spoustě diváků už od začátku Trůnů nezvratně zarylo do paměti, je pro HBO už značková nahota, kterou seriál ostatně i prakticky využívá pro takzvanou „sexpozici“, kdy udržuje vaši pozornost při líčení určitých příběhových detailů tím, že vám před očima zároveň mává nejrůznějšími částmi zpravidla ženských partií. Takový seriálový Spartakus se s tím ale svého času nemazal už vůbec a v duchu „dobrý den, kozy ven“ se nese prakticky každá jeho epizoda, a to ať už si to nějaká expozice žádala nebo ne.

Zároveň tu samozřejmě nechybí ani nějaké ty intriky, Spartakus se do nich ale naštěstí nijak zbytečně nezamotává a převážně se soustředí na už zmiňovanou nahotu a brutální násilí stylizované podle vzoru filmové 300 od Zacka Snydera (byť pořád v rámci skromnějšího televizního rozpočtu). Pokud se ale už teď nemůžete dočkat, jak si tuhle necenzurovanou řežbu pustíte na co možná největší obrazovce, asi by se hodilo varování, že ony lechtivější scény tu necílí jenom na heterosexuální chlapáky, takže občas může hrozit, že tu okem zavadíte i o nějakou tu klobásu.

Online na Netflix (titulky) od 14. 4. 2015 , nové díly od 6. 1. 2016

 Into the Badlands
Zdroj: TMDB

Into the Badlands

Mocenské machinace nejrůznějších rodů a klanů nejsou výsadou jenom Hry o trůny, takže jestli vám její fantasy prostředí zrovna dvakrát nesedne, možná víc oceníte post-apokalyptickou žánrovku Into the Badlands. Pokud se vám ale při pomyšlení na dramatický postapo seriál zároveň vybaví tak akorát Živí mrtví, kteří jsou dnes snad i ještě větší telenovela než Game of Thrones, můžete zůstat v klidu. Into the Badlands je svižná a originální záležitost, která si nehraje na vysoké drama a každá její epizoda vám před očima prosviští jako dystopický samuraj na motorce. A i když tahle pecka možná nemá rozpočet na žádné epické bitvy a obléhání hradů (jako ostatně žádný seriál na tomhle seznamu), dokáže to krásně vyvážit svou parádní bojovou choreografií. Takže pokud vás neosloví třeba jenom tahle scéna, tak to už vám asi opravdu nepomůžu.

Online na Amazon Prime (titulky) (dabing) od 17. 5. 2019

 Avatar: Legenda o Aangovi
Zdroj: TMDB

Avatar: Legenda o Aangovi

Možná ale máte fantasy naopak rádi, jenom vás na Trůnech spíš nebaví jejich přehnaná temnost a syrovost. Pokud v tom případě nejste až moc velcí tvrďáci, abyste koukali na nějaký animák, rozhodně můžete vyzkoušet parádního seriálového Avatara (neplést si s celovečerákem a plánovanou filmovou sérií od Jamese Camerona). The Last Airbender pravda cílí hlavně na děti, zároveň v sobě ale nese i spoustu zajímavých témat pro dospělé diváky, a to v čele s promakanou mytologií a skvělými postavami a jejich poutavým vývojem. Pokud byste navíc všechny tři řady tohohle seriálu stihli dokoukat, můžete pak rovnou přesedlat na jeho pokračování s názvem Legenda Korry, což vám alespoň hezky zkrátí čekání na připravovanou hranou adaptaci, na které pro Netflix aktuálně dělají tvůrci originálu. Jestli byste se ale něčemu měli rozhodně vyhnout obloukem, tak filmové adaptaci Avatara od režiséra M. Night Shyamalana z roku 2010.

Není nikde online

Policejní odznak
Zdroj: TMDB

Policejní odznak

Pokud jste ale naopak někdo, koho drsnost a nekompromisnost Hry o trůny baví, ale nemůže se přenést přes jeho fantaskní zasazení, pak vám doporučování dalších fantasy, notabene sci-fi seriálů asi moc nepomůže. V tom případě tak můžete zkusit třeba policejní drama The Shield, které vycházelo na stanici FX současně s kultovním The Wire od HBO. Zatímco ale The Wire je spíše realističtější policejní procedurálka s jasně vyhraněnými klaďasy a záporáky, Policejní odznak je naopak sice trošku víc přitažený za vlasy, zároveň je ale zase o to brutálnější a jeho postavy komplikovanější, když po celých sedm řad pořádně nevíte, jestli i tomu hlavnímu „hrdinovi“ celého seriálu chcete vlastně vůbec fandit.

Není nikde online

Rick a Morty
Zdroj: TMDB

Rick a Morty

Nekompromisně brutální vyprávění jde však s nadpřirozeným žánrem samozřejmě skloubit taky, a to v tomhle případě dokonce i v podobě dalšího animáče. Že je soustavné vyvražďování hlavních postav Hry o trůny až nihilistické? Že je svět Západozemí drsný, bezcitný a zdánlivě beznadějný? Pche! To je nic proti existenciální hrůze, kterou vám až do morku kostí vpálí Rick a Morty. Na první pohled sice vypadají jako animovaná vykrádačka Návratu do budoucnosti, ve skutečnosti jde ale o velmi upřímné, vtipné a inteligentní přijetí nesmyslnosti lidské existence a neuchopitelné rozsáhlosti kosmického prázdna, až by i H. P. Lovecraft zamáčkl slzu.

Online na HBO (titulky), Netflix od 13. 7. 2021 , nové díly od 20. 6. 2021

 Volejte Saulovi
Zdroj: TMDB

Volejte Saulovi

Než přišlo Game of Thrones, králem dramatické televizní produkce byl Breaking Bad alias Perníkový táta. O to větší je pak škoda, že když si člověk porovná sledovanost Breaking Bad a jeho spin-off/prequel seriálu Better Call Saul, na chudáka Saula v podstatě skoro nikdo nekouká. Příběh Volejte Saulovi pravda není tak bohatý na šílené zvraty nebo šokující odhalení a rozvíjí se spíše pomaleji a plynuleji, o to víc si ale jeho tvůrci zároveň dokáží vyhrát s jednotlivými postavami, jejichž komplikovaný vývoj a vzájemné interakce z celého seriálu dělají jednu z nejpoutavějších a nejkvalitnějších televizních záležitostí současnosti. I když kdo ví… kdyby se tam jednou za čas přihodilo i nějaké to prso nebo digitální drak, třeba by ta sledovanost najednou stoupla.

Online na Netflix (titulky) od 6. 1. 2016 , nové díly od 23. 2. 2020

24 hodin
Zdroj: TMDB

24 hodin

Existuje jenom hrstka seriálů, bez kterých by nejen Hra o trůny, ale i to, jak seriály obecně sledujeme, nikdy nemohlo být takové, jak to dnes známe. Mezi tyhle praotce současné dramatické televize patří třeba Akta X, Ztraceni anebo právě 24 hodin, akční napínák s Kieferem Sutherlandem, do kterého televize Nova před skoro dvaceti lety ládovala tak agresivní kampaň, až se to tehdy většině českých diváků vlastně zhnusilo. Čtyřia­dvacítka je přitom ještě i dnes parádní adrenalinová jízda, která v první sérii sice začíná jako seriózní realistický thriller, jakmile se do ní ale začnou házet atomové bomby a smrtící toxiny, její reálie najednou od zmrzlých zombie příšer ze Západozemí už nemají moc daleko.

Jelikož má každá řada (kromě té poslední) 24 dílů, přičemž každý díl představuje jednu hodinu v jednom dni, je pravda, že příběh se místy trochu zasekává. Jakmile ale každá série najde to správné momentum, nebudete schopni od ní až do konce odlepit oči.

Není nikde online

8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem  |  Tipy na film  |   |  22 líbí se

Václav Urbánek

Odrozený filmový fanoušek, který v pubertě částečně přesedlal i na seriály. Ocení poctivý Hollywood i zapadlejší žánrovky, poslouchá soundtracky a čte komiksy, fandí filmovému DC a dělá, že se za to nestydí. O svých audiovizuálních zážitcích nepravidelně píše už dobrých pár let. Někdy jako normální člověk, jindy… ne tak docela.


Další články jako 8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem

Tipy na film  |  dnes 7:00

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Netflix v Česku: Streamovací gigant má za sebou jeden z nejslabších měsíců

Originální projekty z dílny Netflixu pravidelně vítězí v žebříčcích sledovanosti seriálů. Nejinak tomu bylo i v druhém prázdninovém měsíci, za který do top desítky proniklo sedm Netflix Originals. Pojďme se podívat, které to byly a jaká trojka jim dělala garde. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Před námi je další nabušený zářijový víkend. A zatímco HBO sází na sci-fi seriály, Netflix pumpuje do nabídky napětí a hlavně pekelnou zábavu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist