FB pixel

Protože Hra o trůny potřebuje konkurenci

Historické seriály se poslední dobou omezují jen na několik jmen. Všemu vévodí Hra o trůny, což je trochu nespravedlivé, vedle ní existuje i spousta zajímavých historických seriálů. Věnovali jsme se tomu v samostatném článku, ale stačí zmínit jen pár jmen - Vikingové, Řím nebo Tudorovci.


Protože je o templářích

Filmů a seriálů o templářích a rytířích jsme zatím moc neviděli, přitom jejich historie je velmi bohatá a přímo si říká o zajímavé zpracování. Templáři byli původně ochránci, kteří doprovázeli křesťanské poutníky na cestě do Jeruzaléma poté, co byl obsazen muslimy. Postupně se však vypracovali na jeden z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů své doby a začali se také účastnit mnoha bitev během křížových výprav. Jejich moc rostla a mezi evropskými panovníky se brzy stali nepopulárními. Za jejich koncem stojí francouzský král Filip IV., který se rozhodl je pozatýkat a povraždit. Vše začalo v pátek 13. října 1307, odtud mimochodem plyne rčení, že pátek třináctého je nešťastný den.

Protože jeho hrdinové jsou rytíři i králové

Seriál nás přenese do doby, kdy Templáři svojí pouť teprve začínali. A toto jsou jeho hrdinové.


Landy je rytíř, sní o tom, že získá Svatý grál.

Godfrey je hlavním Templářem a mentorem Godfreyho

Tancrede je věrným služebníkem řádi i samotného Landyho.

Filip IV (Sličný) je francouzský král, který posiluje moc sebe i své země

Jana Navarská - manželka Filipa, která by ráda získala více moci

Guillaume (William) de Nogaret - pravá ruka krále Filipa

Protože je o Svatém grálu

S templáři je také spojen bájný křesťanský artefakt, ze kterého dle vyprávění pil Ježíš při poslední večeri a propůjčuje svým majitelům neomezenou moc. Dlouhá staletí po něm marně pátrali různé skutečné i fiktivní postavy ( Indiana Jones , Robert Langdon) až se stal v běžné řeči Svatý grál pojmenováním pro něco vzdáleného a nedostižného. Události seriálu se točí nejdříve okolo jeho nalezení, ale bájná relikvie se posléze brzy ztratí a většina postav bude po něm znovu pást.

Protože má nekoukané herce

Seriál se nemůže pochlubit žádným velkým hereckým jménem, ale o to je to zajímavější a můžete tipovat, kdo přežije. I když Hra o trůny ukázala, že ani to nemusí vždy vyjít.


Tom Cullen
kterého znáte například ze seriálu Panství Dowton

Sam Hazeldine
hrál například v seriálu Peaky Binders

Simon Merrells
objevil se v seriálu Spartakus.

Ed Stoppard
(The Crown)

Sabrina Bartlett
(Hra o trůny)

Julian Ovenden
(Person of Interest)

Protože se natáčel v Česku

Seriál střídá dvě historické lokace - středověkou Francii a Blízký východ. Místo Jeruzeléma a dalších lokací okolo Středozemního moře posloužil tvůrcům chorvatský Dubrovník, který si podobnou hvězdnou chvíli užil už díky seriálu Hra o trůny. Ale většina dalších lokací se natáčela už v České republice. V barandovských studiích vyrostly obrovské kulisy, ale tvůrci se vydali i na další místa. Natáčelo se tak například v Praze na Starém Městě nebo v okolí Prahy u Průhonic a Doksan, či na zámku Švihov. Celkové náklady na výrobu seriálu jsou okolo 55 miliónů dolarů (Hra o trůny přijde zhruba na dvojnásobek) a důvod, proč si tvůrci vybrali Česko je, že je přesvědčila práce našich řemeslníků na jiném seriálu - Borgia.

Protože se dokončil i přes rozsáhlý požár

Natáčení v barandovských studiích se neobešlo bez komplikací. Jen měsíc a půl po začátku natáčení, v polovině srpna loňského roku, vypukl díky cigaretovému nedopalku obrovský požár, který zničil prakticky celé kulisy kromě jediného místa. Požár se sice podařilo brzy uhasit a naštěstí nebyl nikdo zraněn, škody však dosáhly 5 miliónů dolarů. Zatímco filmaři se museli přesunout mezitím na natáčení jiných scén, na Barrandově se musela většina kulis postavit znova.


Protože ho produkovali ostřílení tvůrci

Protože ho produkovali ostřílení tvůrci

Za seriálem stojí televizní stanice History, která už vytvořila populární seriál Vikingové. Zajímavé je, že jedním z producentů seriálu je herec Jeremy Renner který se ale v seriálu neobjeví, nicméně je to on, kdo přišel se základní premisou seriálu. Jinak mezi jmény producentů a režisérů najdete osvědčená jména z filmů a seriálů jako například Scott Rosenberg (Happy Town, nové Jumanji) nebo André Nemec (scénář Mission Impossible 4, Alias). Hlavním tahounem je potom scénurista a producent Dominic Minghella, mladší bratr oscarového režiséra.

Protože je doufejme lepší, než říkají recenze

Na Rotten Tomatoes si seriál zatím drží ne moc lichotivé skóre 50% (tzn polovina recenze profi kritiků je negativních), podobně je na tom Metacritic - 47%. Zatímco výprava a téma se líbí, moc se nezdá samotné zpracování, kterému prý chybí šťáva a opravdovější podání. Na rozdíl od Hry o trůny či jiných seriálu z kabelovek se na History Channel lze dívat volně, takže chybí nahota i sprostá slova. A zůstalo pouze staré dobré násilí. Prý rozhodnou další díly, až bude celá sezóna kompletní, většina pilotů na hodnocení nestačí. První nadšení fanoušci mu na IMDB zatím drží skore přes 80%.


Protože ho budeme vídat každý týden

Protože ho budeme vídat každý týden

Netflix nás poslední měsíce čím dál tím více učí na to zhltnout celou sérii naráz, ale většina televizí jede stále ještě klasickým stylem. Každý z deseti dílů dorazí na HBO, která seriál v Česku vysílá, vždy v pátek a takhle pojedeme skoro 3 měsíce. Pokud seriál bude mít úspěch, budeme očekávat pokračování.

Soumrak templářů (82%)

Poznejte příběhy utajovaných křesťanských bojovníků, kteří bývali mocnými ochránci Svatého grálu, ale zrada je dohnala na pokraj vyhubení. Během natáčení v Praze se stala nehoda a shořely téměř veškeré kulisy k seriálu.  Hrají: Tom Cullen, Pádraic Delaney, Simon Merrells, Sabrina Bartlett, Olivia Ross
Online na: HBO, Netflix

10 důvodů, proč se dívat na Soumrak templářů  |  Tipy na film  |  2017  |  947 přečtení  |  21 líbí se  |  9 komentářů

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku 10 důvodů, proč se dívat na Soumrak templářů

Další články jako 10 důvodů, proč se dívat na Soumrak templářů

Tipy na film  |  před 3 dny  |  12

VIDEO: Půjdete na nový Halloween? Máme pro vás shrnutí všech dílů

Když před 40 lety vstoupil do kin nový Halloween, málokdo čekal, že vrah Michael Myers se dočká takové filmové obliby. Během následujících let vzniklo dohromady 10 filmů, teď vstupuje do kin nový, jedenáctý. Které díly potřebujete vidět a které naopak vynechat? Podívejte se na naše video. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  22

7 nových seriálů na tento víkend - Daredevil, Haunted, Making a Murderer

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a všichni tři hlavní hráči, Netflix, Amazon a HBO se vytasily s novinkami pro chladnější večery. Osud tomu chtěl, aby v jeden den měly premiéru hned dvě nové řady amerických hororových seriálů, které se natáčely v Česku. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  73

Přátelé: 15 detailů, které unikaly i těm největším fanouškům

Pokud patříte mezi milovníky seriálu Přátelé, pravděpodobně už máte v malíčku všechny zajímavosti o seriálu. Od poslední epizody sice uběhlo skoro 15 let, stále se ale dají najít detaily, které roky unikaly i těm největším fanouškům. Přesvědčte se, zda už je všechny znáte. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  15

10 filmových výletů do vesmíru, pokud se vám líbil První člověk

Pakliže jste právě vylezli z kina po dvou dramatických hodinách s Prvním člověkem a v hlavě vám buší touha po dalších vesmírných dobrodružstvích, nabízíme vám desítku filmů, které by ji měly bez problémů uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  56

10 nej hollywoodských filmů, které se natáčely v Česku

V minulých dnech se u nás natáčel druhý Spider-Man, teď u nás pobývá Mark Hamill kvůli seriálu Knightfall a v pátek uvidíme na Netflix první seriál natáčený u nás. Česko je opět středem zahraničních filmařů a my vám přinášíme přehled všech filmů a seriálů, které u nás Hollywood natočil. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist