FB pixel

Across the Universe

Režisérka Julie Taymor toho za svou kariéru bohužel až tolik nenatočila, ale když je pod něčím podepsaná, stojí to za to. Across The Universe (pojmenovaný po jedné z písní slavné kapely, jak jinak) skrze více či méně profláknuté songy od Beatles vypráví milostný příběh zasazený do revolučních šedesátek. Kluk potká holku, zamiluje se, do toho probíhá válka ve Vietnamu… i když co si budeme povídat, o onom zamilovaném příběhu Across The Universe ve výsledku až tak není. Jde tu hlavně o tu skvělou muziku a vizuálně podmanivé a originální hudební sekvence (jako například I’ve Just Seen A Face na bowlingu), které si pamatujeme i po více než deseti letech od premiéry, a v kterých si je režisérka zjevně nejjistější (a není se čemu divit, když má na svědomí například i kouzelně barevnou Fridu). Ale možná to bude i tím, že jsme se tehdy fakt hodně zamilovali do Jima Sturgesse, a byli třikrát v kině. Těžko říct!

Harry Benson: Shoot First

U českých diváků značně nedoceněný dokument, který by na našich pomyslných žebříčcích nejlepších nonfikčních snímků za poslední dekádu byl hodně vysoko. To je portrét Harryho Bensona, fotografa, který letos oslaví devadesátku, a který má v portfoliu nejikoničtější fotografie nejen Brouků. Fotka, kde Beatles pořádají polštářovou bitvu? Kde dostávají “nakládačku” od Muhammada Aliho? Nebo snad intimní portréty vraha Johna Lennona? To všechno Harry Benson osobně zažil a skrze hledáček zachytil. A o všem vám v tomto portrétu - se skotskou energií a až obdivuhodnou skromností - milerád povypráví. Ale pozor, občas to je o trochu míň sluníčkové, a mnohem více syrové, než byste čekali.

Nowhere Boy

Dlouho předtím, než Aaron Taylor-Johnson kosil hlavy ve skvělém Outlaw King (Douglas!!!), si zahrál mladého Johna Lennona. Celovečerní debut režisérky Sam Taylor-Johnson (ano, uhodli jste správně, dvojice se poznala při natáčení tohoto filmu) sleduje nelehké dospívání nadmíru nadaného chlapce, kterého svazuje to, že vyrůstá s pedantskou tetou. Skrze hudbu ale znovu nalézá vztah k matce, a jen tak mimochodem bokem založí nejlepší hudební skupinu všech dob. Zkrátka klasická puberta. Nowhere Boy je feel-good pecka, která si zaslouží vaší pozornost nejen kvůli hudbě a vypiplané dobové atmosféře, ale především skvělým hereckým výkonům.

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years

Že Beatles milují opravdu všichni, dokázal před pár lety i Ron Howard. Režisér známý filmy jako Šifra mistra Leonarda, Rivalové či Solo: Star Wars Story, se tentokrát ponořil do čistě nonfikčního světa, když zmapoval nejdivočejší koncertní roky života této kapely. Mezi lety 1962 - 1966 byla Beatlemánie na naprostém vrcholu, což dokazuje na nikdy nezveřejněných záběrech, exkluzivních rozhovorech s členy kapely a zrestaurovaných záznamech z koncertů. Jakkoliv je dokument pro fanoušky neobjevný (stačí si něco málo přečíst na Wikipedii a informační hodnota bude podobná), musí se mu nechat ta neuvěřitelná práce, která za ním je. Procházet ty stovky hodin materiálů muselo chtít opravdu velké fanouškovské srdíčko.

Žlutá ponorka

Máte chuť na nějaký animák? Zapomeňte na novinky od Pixaru, nasedněte do Žluté ponorky a nechte se unést. Film, v kterém Beatles bojují proti válce skrze hudbu, a kde se mír nastoluje poražením modrých zlounů. Dává vám to smysl? Nevadí, to totiž zřejmě nikomu. Žlutá ponorka je vrcholem psychedelie a absolutní úlet, který musí pod vlivem drog (což Beatles při jeho tvorbě stoprocentně byli) opravdu silným zážitkem. Ale možná to raději nezkoušejte. Uf!

Two of Us

Když se v roce 1970 oficiálně rozpadli Beatles, byla to pro hudební svět pohroma. Obzvláště pak pro všechny fanoušky. Všechny fanoušky, co následující roky žadonili a žadonili, aby se kapela opět dala dohromady. Alespoň na jedno vystoupení! Podobný záměr měl nejen hudební manažer Sid Bernstein, který o reunion doslova žebral na stranách The New York Times, když členům kapely nabízel miliony dolarů. Ale například i producent pořadu Saturday Night Live Lorne Michaels, který chtěl za o dost méně peněz, aby kapela vystoupila u něj v televizi. Two of Us je fiktivním příběhem jednoho odpoledne, kdy se šest let po rozpadu kapely znovu sejdou John Lennon a Paul McCartney a povídají si o životě. Aneb co by se mohlo stát, kdyby se tehdy opravdu setkali - zakouřili by si společně trávu? Pomluvili by tehdejší politiky? Meditovali by? Ačkoliv se nic z toho dle dostupných zdrojů nestalo, díky Two of Us můžeme hodinu a půl předstírat, že ano. A je to nesmírně příjemná záležitost. Zajímavé navíc je, že film režíroval Michael Lindsay-Hogg, což je režisér, který má na svědomí i několik hudebních videoklipů The Beatles (Hey Jude, Revolution) a také dokument @Let It Be.

Perný den

John, Paul, George, Ringo a jeden (ne)obyčejný den v životě nejlepší kapely světa (mohli bychom se hádat, ale má to cenu?), která se vydává na cestu z Liverpoolu do Londýna, aby odehrála koncert. Co však čekat kromě hudby ze stejnojmenného alba? Především typicky suchý britský humor (trable s dědečkem!) a až neorealistickou atmosféru 60. let, kdy nejen Velké Británii vládla Beatlemánie.

USA versus John Lennon

Zpěvák, hudební skladatel, malíř, spisovatel, a také politický aktivista. To vše byl John Lennon, rodák z Liverpoolu, který se ze člena The Beatles dostal až na pozici potenciálního nepřítele státu. Žil totiž v době, kdy zuřila válka ve Vietnamu, proti které se rozhodl s partnerkou Yoko Ono bojovat. Ať už to bylo hudbou (War Is Over (If You Want It), Give Peace a Chance) či nechvalně známými postelovými protesty, nebyl kvůli tomu u státních pohlavárů příliš oblíbený. A obzvlášť u těch amerických (a tím myslíme třeba i CIA). Dokumentární snímek USA versus John Lennon sleduje Lennonovy snahy šířit mír, lásku a hudbu skrze nejrůznější záznamy z koncertů a rozhovorů. A není sice v ničem až tak kontroverzní nebo originální (co se obdobných biografických dokumentů s mluvícími hlavami a archivními záběry týče), ale pokud tuto zajímavou osobnost máte rádi, možná se dozvíte i něco nového.

Backbeat

To, že Beatles pochází z Liverpoolu, ví asi i jejich největší odpůrci. Věděli jste však, že začínali hrát v hudebních a striptýzových klubech v Hamburku? Tvůrci filmu Backbeat se v roce 1994 zaměřili právě na tuto část jejich historie, když kapelu sledujeme v dnes už poměrně pozapomenutém složení - s baskytaristou Stuartem Sutcliffem a bubeníkem Petem Bestem. Bizarní přitom je, že ve filmu nezazní jediná píseň od Beatles samotných. Tohle “o Beatles, bez Beatles” je ovšem natolik povedené, že mu absenci outsidera Ringa Starra a přebytek pro mnohé neznámých tváří odpustíte. Navíc má postavu sympatické fotografky Astrid Kirchherr, která kromě mnoha povedených fotek kapely údajně stojí za vznikem a popularizací slavného “beatle” účesu. Zapomenutý klenot!

Pomoc!

Čím víc filmů s Beatles, tím víc Adidas? Tohle motto v 60. letech zřejmě razil Richard Lester, který ve stejný rok jako Perný den natočil další muzikálovou komedii - Pomoc! Ulítlý příběh o honbě za prstenem Ringa Starra je sice možná až trochu moc dadaistický, ale díky skvělé hudbě to této partičce odpustíte. Omlouvá ji totiž, že dle vlastních slov byla kapela na natáčení prakticky permanentně v rauši. Což mnohé vysvětluje.

Milujete The Beatles? Tyto filmy byste rozhodně měli vidět!  |  Tipy na film  |   |  1 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako Milujete The Beatles? Tyto filmy byste rozhodně měli vidět!

Tipy na film  |  před 4 hodinami

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu současnosti

Armáda mrtvých sice koncem minulého měsíce rychle převzala otěže nejsledovanějšího filmu Netflixu, ve finálním součtu posledních týdnů ji ale trumfly jiné projekty. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist