FB pixel

10 filmových klasik za babku na iTunes

Clark Gable, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, James Stewart, Bette Davis, Cary Grant… to je jen několik hereckých hvězd, které si člověk spojí s klasickým Hollywoodem. Kolik filmů s těmito zvučnými jmény jste ale opravdu viděli? Protože nejen z blockbusterů je člověk živ, vybrali jsme pro vás desítku filmů, na jejichž názvy byste si měli vzpomenout, až příště budete brouzdat internetem a naříkat, že „zase nemáte na co koukat“. Navíc při tom neutratíte více než 150 korun za film. A to se vyplatí!Stalo se jedné noci

Stalo se jedné noci

Milionářská dcerka na útěku před nuceným sňatkem potká fešného novináře prahnoucího po exkluzivním contentu a oba se do sebe zamilují. Jak tohle může dopadnout? Protože jsem použila slovo „content“, asi byste hned nepoznali, že popisuji děj filmu, který je dost možná starší než vaši prarodiče. Tato vtipná road-movie z režie Franka Capry ale se svým nadčasovým humorem bez problémů odolala zubu času a jako jedna z ne mnoha komedií má na triku hned pět Oscarů z pěti nominací (včetně nejlepšího filmu). Clark Gable a Claudette Colbert mezi sebou mají skvělou chemii, nechybí jim komediální timing a jednoduše si je zamilujete. Claudette Colbert obzvlášť v momentě, když při stopování ladně ukáže nožku. Nezapomeňte, pořád jsme ve třicátých letech!

Přehrát Kde je Stalo se jedné noci online: Itunes


Občan Kane

Občan Kane

Jedni Orsona Wellese milují, druzí nenávidí. A pak jsou tu ti, co Občana Kanea ještě neviděli. Než se k jedné z preferenčních skupin připojíte, připravte se na mysteriózní drama o mediálním magnátovi, které svými vypravěčskými postupy i přes jeho stáří nerozeznáte od současné hollywoodské produkce. A ne nadarmo mu mnozí přisuzují štítek „filmová revoluce“. Pokud máte v plánu nakoukávat klasiky, Občan Kane by ve vašem seznamu měl být na první příčce. Zároveň se jedná o divácky nejpřístupnější „wellesovinu“, a to si ji Orson pěkně prosím herecky a režijně (navíc jako celovečerní debut!) odbyl už v pětadvaceti. A co jste v jeho věku dokázali vy?

Přehrát Kde je Občan Kane online: Itunes (má české titulky)


Život je krásný

Život je krásný

Štědrý den je sice v nedohlednu, ale tuto vánoční klasiku si užijete v jakémkoliv ročním období. Frank Capra (ano, opět, byl prostě unikát!) v této americké vánoční klasice servíruje mírně depresivní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který je nešťastný a chce si o vánočních svátcích vzít život. Tomu má zabránit „anděl stážista“ Clarence, s kterým sledujeme zásadní momenty Georgeova života, aby si on i divák uvědomili, že život je… krásný. Záporáka – majetnického podnikatele - v tomhle majstrštyku hraje Lionel Barrymore (prastrýc Drew Barrymore) a ačkoliv nám je jasné, že o Vánocích rádi koukáte především na Sám doma nebo Smrtonosnou past (nebojte, my taky!), tuhle klasiku zkrátka nelze než doporučit všemi deseti.

Přehrát Kde je Život je krásný online: Itunes


Sunset Blvd.

Sunset Blvd.

Nastavené zrcadlo Hollywoodu, slávě, hvězdné kráse a pomíjivosti. Óda na filmové řemeslo. Těmito a dalšími superlativy by se dala popsat noirová klasika sledující úpadek hvězdy němého filmu Normy Desmond a její snahu dostat se zpátky z ponurého a osamělého života v obrovské vile plné děsivých zákoutí zpátky na výsluní. Jeden z mnoha bezchybných zářezů režiséra polského původu Billyho Wildera patří mezi ty nejlepší „filmy o filmu“, na které při brouzdání na internetu můžete narazit. Vtip, cynismus, ale i detektivní zápletka, v něm totiž ani po skoro sedmdesáti letech nezestárli ani o den.

Přehrát Kde je Sunset Blvd. online: Itunes


Vše o Evě

Vše o Evě

Z prostředí filmového se přesuneme do prostředí divadelního. Pod jeho povrch se dostaneme díky mladičké Evě a stárnoucí hvězdě prken, která znamenají svět, Margo Channing. Vedlejší role po boku roztomilé Anne Baxter a tradičně vykulené a precizní Bette Davis v tomto cynickém pohledu na to, co s člověkem udělá touha po slávě, hrají intriky, závist, podrazy… v showbyznysu se toho za posledních několik dekád zkrátka moc nezměnilo. V epizodní roličce se ve filmu navíc objeví i čtyřiadvacetiletá Marilyn Monroe. A ještě něco – Vše o Evě získalo na 23. Cenách Akademie celkem 6 Oscarů a na dalších 8 byl film nominován. To je dohromady 14 nominací. Tolik měl za 90 let udílení cen kromě „Evy“ zatím jen Titanic a La La Land.

Přehrát Kde je Vše o Evě online: Itunes


Páni mají radši blondýnky

Páni mají radši blondýnky

Howard Hawks možná režíroval původní Scarfacez roku 1932, sci-fi Věc, které o pár dekád později zremakoval John Carpenter, či western Rio Bravo… Známý však navždy bude spíš díky komediím jako jsou Leopardí žena, Jeho dívka Pátek či Páni mají radši blondýnky. V té potkáváme dvě kabaretní umělkyně – blondýnu Lorelei a brunetku Dorothy (perfektní Jane Russell!) – na cestě za láskou a penězi. Ostatně, jak Marilyn ve slavné scéně zpívá, diamanty jsou nejlepším přítelem ženy! Ať už máte rádi vlasy světlé, tmavé nebo třeba růžové, budete se u této technicolorové jízdy dobře bavit. Ač se to na první pohled nemusí zdát, jde o vážně skvěle vypointovanou a uvědomělou veselohru.

Přehrát Kde je Páni mají radši blondýnky online: Itunes


Prázdniny v Římě

Prázdniny v Římě

Audrey Hepburn za svou hereckou kariéru dostala jen jednoho Oscara, což je na jednu stranu jen těžko pochopitelné, ale až uvidíte Prázdniny v Římě, hned pochopíte, proč ho má zrovna za ně – za svůj první velký hollywoodský film. Tahle romantika vás totiž rozloží na molekuly! Princeznu Ann už nebaví být princeznou a ačkoliv si žije doslova královsky, má toho nad hlavu a od povinností uteče. Celá zmatená v Římě potká novináře Joea (věčný elegán Gregory Peck), který se – aniž by zprvu tušil, o koho jde – princezny ujme a nabídne jí nocleh ve svém bytě. Spolu pak prožijí báječný den v jedné z nejkrásnějších evropských metropolí, při kterém dojde na návštěvu kadeřníka, zmrzlinu i projížďku na ikonické Vespě. Prázdniny v Římě sice můžete online vidět za pár korun, doporučujeme však připravit si pár tisíc bokem na letenky do Říma, které spolu s balíčkem kapesníků budete po zhlédnutí filmu zaručeně potřebovat. Mimochodem – Gregory Peck byl v osobním i profesním životě nejen elegán, ale i neuvěřitelný gentleman (což dokazuje i výborný dokument A Conversation with Gregory Peck dostupný na Netflixu). Zasloužil se totiž o to, že Audrey Hepburn jako ještě málo známá herečka dostala stejný plat jako on! Prázdniny v Římě mají na triku navíc ještě jednu kuriozitu (rovnocenná mzda v Hollywoodu 50. let minulého století opravdu je kuriozita)… Film napsal scenárista Dalton Trumbo, který byl v té době na hollywoodském „blacklistu“ kvůli vyhrocené politické situaci. Když film dostal Oscara za nejlepší scénář, šel ho na pódium převzít Trumbův kolega Ian McLellan Hunter, který byl donedávna uveden i v titulcích filmu. Bizarní, ne? Pokud by vás Trumbova kariéra v Hollywoodu zajímala víc, doporučujeme i film Trumbo s Bryanem Cranstonem v hlavní roli.

Přehrát Kde je Prázdniny v Římě online: Itunes


Rebel bez příčiny

Rebel bez příčiny

Dospívání není žádný med, což perfektně dokazuje tahle „padesátková“ klasika, z které čerpal i Tommy Wiseau pro svůj kultovní The Room („You are tearing me apart, Lisa!!!“). Rozervaný hrdina James Dean, Natalie Wood a Sal Mineo však potřebují jen trochu lásky a pochopení. Kdyby ho totiž měli, nemuseli by své problémy řešit mnohdy drsnými způsoby. Rebel bez příčiny může po více než 60 letech působit trochu zastarale a místy i úsměvně, ale jako výpověď jedné generace funguje i po tolika letech skvěle. Navíc, když v něm doslova září předčasně zesnulé herecké trio Dean, Wood a Mineo.

Přehrát Kde je Rebel bez příčiny online: Itunes (má české titulky)


Na sever severozápadní linkou

Na sever severozápadní linkou

Co byste dělali, kdyby si vás spletli se špionem? Zřejmě to, co Cary Grant v téhle mysteriózní klasice od Alfreda Hitchcocka. Utíkali byste! Tahle spletitá „kriminálka“ patří mezi to nejlepší, co kdy mistr hororu Hitchcock natočil, a jakmile se spolu s Grantem do celé zápletky zabrousíte, jen těžko z ní vybrousíte. Na sever severozápadní linkou je esencí filmového napětí, které díky skvělému scénáři dokáže být i nesmírně vtipné. Po boku nezapomenutelného Caryho Granta, který ve filmu nejen ikonicky utíká před letadle, ve filmu září dnes již skoro stoletá dáma (a krasavice) Eva Marie Saint.

Přehrát Kde je Na sever severozápadní linkou online: Itunes (má české titulky)


Byt

Byt

Naprostá klasika mezi romantickými komediemi a další bezchybný filmový zářez režiséra a scenáristy Billyho Wildera. Kariéristický bankovní úředník Bud (Jack Lemmon) v Bytě půjčuje svůj byt svým nadřízeným, kteří nemají kam jít s milenkami. A zatímco si oni užívají, Bud Baxter má v domě pověst troublemakera a tráví čas mrznutím v parku. Také je zamilovaný do provozní výtahu (ano, toto zaměstnání opravdu existovalo) v podání Shirley MacLaine. Ta má ovšem pletky s jeho šéfem, a to navíc jeho bytě! Zkrátka prekérní situace, která svou absurditou a vtipem vysloužila Wilderovi a jeho týmu 5 Oscarů (nejlepší film, režie, černobílá výprava, střih a scénář) a dalších 5 nominací. A nutno říct, že zaslouženě. Byt vás totiž doopravdy pohladí po srdci.

Přehrát Kde je Byt online: Itunes

před 3 měsíci   Tipy na film   Anna Kopecká   328 přečtení   11 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 alternativních konců, které jste v kinech neviděli

10 alternativních konců, které jste v kinech neviděli

před 3 dny   Tipy na film   22 líbí se  

Říkali jste někdy po konci filmu – „Proboha, proč to muselo skončit zrovna takhle?!“ Tak u některých filmů vedle oficiálního závěru existuje ještě takzvaný alternativní konec – tedy zcela jiné zakončení příběhu. V kině jste si ho pustit nemohli, ale na DVD či Youtube najdete jejich plné verze. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější. A pozor samozřejmě na velké spoilery!
10 nejlepších filmů o fotbalu

10 nejlepších filmů o fotbalu

před 4 dny   Tipy na film   34 líbí se   1 komentář  

Včera jsme vám představili nejlepší fotbalové dokumenty, dnes se mrkneme na ty nejlepší klasické filmy. Opět jich je poskrovnu, mezi sportovními filmy má fotbal podobně skromné místo jako třeba hokej. Je to tím, že v USA tyto sporty zdaleka nemohou konkurovat americkému fotbalu, basketbalu či baseballu, a tak většina nej fotbalových filmů vznikla mimo Hollywood.
15 nej fotbalových dokumentů

15 nej fotbalových dokumentů

před 5 dny   Tipy na film   4 líbí se  

I když je fotbal nejpopulárnější sport na světě, fotbalových filmů či seriálů není překvapivě tolik. Ale hezkou zásobu najdete na Netlfixu a HBO pokud vás zajímají fotbalové dokumenty. Dali jsme dohromady ty nejlepší - věnují se nejslavnějším fotbalistům, fotbalovým klubům, ale také také hooligans a nebo fotbalovým trenérům.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist