FB pixel

Everything Sucks! - seriálové překvapení od Netflixu

Mrzí vás, že Netflix v českých končinách přišel o práva na Machry a šprty a nenabízí tudíž vzáplavě stylizovaných vztahovek 13 Reasons Why a Riverdale realistický seriál o dospívání? Pak je tady novinka Everything Sucks!, která se už první sezónou zaslouženě hlásí o uvolněné místo feel-good dramedie pro mladé i odrostlejší.

Chodit v 90. letech na americkou střední školu v okresním městečku trefně nazvaném Boring (Nudný) může být peklo. Obzvlášť jste-li teprve v prváku a vaší největší zálibou je filmařina, kterou jste podědili po tátovi, co to chtěl zkusit v Hollywoodu a vzal brzy od zaječích. Naštěstí máte po boku obdobně postižené kamarády, první lásky a samozřejmě sígry z vyšších ročníků, kteří se postarají, že se za lavicí rozhodně nudit nebudete. Everything Sucks! pokračuje v tradici Báječných let a Machrů a šprtů, když nostalgicky vzpomíná na nevinné časy dětství, kdy největším problémem bylo poznání sebe sama, vlastních zájmů a prošlapávání si cestičky k dospělosti.

Dvacetiminutové epizody se primárně zaměřují na postavy Luka a Kate. Černošského chlapce z rodiny samoživitelky, který se o sebe musí většinu času starat sám a netouží po ničem jiném než přítelkyni, která by mu byla oporou a zároveň pozvedla jeho společenský status. Kate je zase osiřelou dcerou ředitele školy, jež k Lukovu překvapení zjišťuje, že možná vyznává jinou sexuální orientaci. Kolem problémy zmítaného mladého páru, který postupně odhaluje, že vztah není jen o občasné líbačce, se pak míhá řada sympatických vedlejších postaviček, které jsou až do poloviny seriálu spíše na druhé koleji. Nicméně kolem šesté z celkem deseti epizod začnou i tyto drobné kousíčky vztahového puzzle zapadat na své místo, když i dosavadní školní elita dochází k prozření ze snů a změně životních postojů a seriál získá vztahovou komplexnost, která ve správný moment zasahuje aortu osobními dramaty, komickými momenty i výstižností první krůčků k dospělosti.

Jsou to právě postupně dávkované informace o minulosti a chtíči jednotlivých postav, které tak hravě udrží diváka přikovaného u obrazovky. Ačkoli se kupříkladu členové dramatického kroužku původně zdají jako ztělesnění středoškolského stereotypu, scénář dovede postupně přidat na osobnostních vrstvách a toto klišé o pubertálních školních idolech patřičně polidštit. Stejně tak rodiče ústředního párečku, který má také pár emocionálních kostlivců ve skříni, nejsou jen morálním křovím, ale mají i plně uvěřitelné a lidské potřeby, kvůli kterým si nejednou vletí se svými potomky krutě a upřímně do vlasů.

Od sedmé epizody se pak Everything Sucks! dostává do fáze neskutečně pohlcující seriálové zábavy, která tne do živého nečekanými, leč chytrými dějovými obraty a umně zužitkovává všechny drobné detaily a situace, které si dříve rozehrála. Je to jako dokonalá přehlídka z učebnice seriálové scenáristiky, kdy vidíte, že si tvůrci zatraceně pečlivě hrají s každým detailem a dokáží ho využít ve svůj prospěch. Když Kate v úvodu mlží o své mámě, máte jistotu, že její smrt byla něčím víc než obyčejnou stopkou danou rakovinou. A když se Luke prohrabává filmovými páskami svého otce, rozhodně to není proto, aby je jen znuděně opět vložil do krabice.

Jedním z vrcholných okamžiků je pak epizoda se školním výletem poblíž Los Angeles, kterou většinu času doprovází It’s a Beautiful Life od Ace of Base. Návyková popíková vypalovačka, která zprvu reflektuje uvolněnou atmosféru výletu, se postupně mění v sakramentsky hořký kontrapunkt svému původnímu vyznění, když je její pozitivita postavená proti až brutálnímu Lukovu zážitku s roky idolizovaným otcem, zatímco (nejen) Kate prožívá další krkolomný progres v odhalování vlastní sexuality.

Kate a Luke pak sice zůstávají až do velkého finále, pateticky podtrženého slavnostní premiérou ve školním kině, v prominentních rolích, když jejich centrální vztah i domácí život projdou nejradikálnější proměnou. Seriál však kupodivu nikdy nezapomene ani na tu nejposlednější postavu, jejíž posmutnělý pohled v dospívání ztracené spolužačky dokáže vyloudit nejednu slzičku. Všechny postavy jsou přitom k zulíbání, ač byste jim občas nejraději vrazili pár facek. Ale v tom právě tkví ono seriálové kouzlo. V nekonečných emocionálních kotrmelcích, od nichž se odtrhává o to obtížněji, pokud máte pro devadesátky, éru videokazet a amatérskou filmařinu nesmazatelné místo v diváckém srdíčku. Pro takto postižené jedince je Everything Sucks! na 200 minut splněným snem a nostalgickým návratem do zdánlivě jednodušších časů, přičemž tvůrci slibují, že případná druhá série rozhodně nepustí nohu z pedálů.

Hodnocení: 90%

P. S. Everything Sucks! má vynikající soundtrack složený z těch nejlepších vypalovaček z konce 90. let (Oasis, Bloodhound Gang, The Offspring, The Cardigans a mnoho dalších), šup na Spotify!


Everything Sucks! online 77%

Everything Sucks!

Jaké je to vyrůstat v devadesátkách? Škola, rodiče, úkoly - to stojí za prd. Ale když potkáte tu správnou holku, možná se to zlepší. A Luke se právě zamiloval do Kate... V hlavních rolích Jahi Di'Allo Winston, Peyton Kennedy, Patch Darragh, Claudine Mboligikpelani Nako, Quinn Liebling

Přehrát Kde je online: Netflix
před 3 měsíci   Tipy na film   Petr Semecký   301 přečtení   24 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 alternativních konců, které jste v kinech neviděli

10 alternativních konců, které jste v kinech neviděli

před 3 dny   Tipy na film   22 líbí se  

Říkali jste někdy po konci filmu – „Proboha, proč to muselo skončit zrovna takhle?!“ Tak u některých filmů vedle oficiálního závěru existuje ještě takzvaný alternativní konec – tedy zcela jiné zakončení příběhu. V kině jste si ho pustit nemohli, ale na DVD či Youtube najdete jejich plné verze. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější. A pozor samozřejmě na velké spoilery!
10 nejlepších filmů o fotbalu

10 nejlepších filmů o fotbalu

před 4 dny   Tipy na film   34 líbí se   1 komentář  

Včera jsme vám představili nejlepší fotbalové dokumenty, dnes se mrkneme na ty nejlepší klasické filmy. Opět jich je poskrovnu, mezi sportovními filmy má fotbal podobně skromné místo jako třeba hokej. Je to tím, že v USA tyto sporty zdaleka nemohou konkurovat americkému fotbalu, basketbalu či baseballu, a tak většina nej fotbalových filmů vznikla mimo Hollywood.
15 nej fotbalových dokumentů

15 nej fotbalových dokumentů

před 5 dny   Tipy na film   4 líbí se  

I když je fotbal nejpopulárnější sport na světě, fotbalových filmů či seriálů není překvapivě tolik. Ale hezkou zásobu najdete na Netlfixu a HBO pokud vás zajímají fotbalové dokumenty. Dali jsme dohromady ty nejlepší - věnují se nejslavnějším fotbalistům, fotbalovým klubům, ale také také hooligans a nebo fotbalovým trenérům.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist