FB pixel

Everything Sucks! - seriálové překvapení od Netflixu

Mrzí vás, že Netflix v českých končinách přišel o práva na Machry a šprty a nenabízí tudíž vzáplavě stylizovaných vztahovek 13 Reasons Why a Riverdale realistický seriál o dospívání? Pak je tady novinka Everything Sucks!, která se už první sezónou zaslouženě hlásí o uvolněné místo feel-good dramedie pro mladé i odrostlejší.

Chodit v 90. letech na americkou střední školu v okresním městečku trefně nazvaném Boring (Nudný) může být peklo. Obzvlášť jste-li teprve v prváku a vaší největší zálibou je filmařina, kterou jste podědili po tátovi, co to chtěl zkusit v Hollywoodu a vzal brzy od zaječích. Naštěstí máte po boku obdobně postižené kamarády, první lásky a samozřejmě sígry z vyšších ročníků, kteří se postarají, že se za lavicí rozhodně nudit nebudete. Everything Sucks! pokračuje v tradici Báječných let a Machrů a šprtů, když nostalgicky vzpomíná na nevinné časy dětství, kdy největším problémem bylo poznání sebe sama, vlastních zájmů a prošlapávání si cestičky k dospělosti.

Dvacetiminutové epizody se primárně zaměřují na postavy Luka a Kate. Černošského chlapce z rodiny samoživitelky, který se o sebe musí většinu času starat sám a netouží po ničem jiném než přítelkyni, která by mu byla oporou a zároveň pozvedla jeho společenský status. Kate je zase osiřelou dcerou ředitele školy, jež k Lukovu překvapení zjišťuje, že možná vyznává jinou sexuální orientaci. Kolem problémy zmítaného mladého páru, který postupně odhaluje, že vztah není jen o občasné líbačce, se pak míhá řada sympatických vedlejších postaviček, které jsou až do poloviny seriálu spíše na druhé koleji. Nicméně kolem šesté z celkem deseti epizod začnou i tyto drobné kousíčky vztahového puzzle zapadat na své místo, když i dosavadní školní elita dochází k prozření ze snů a změně životních postojů a seriál získá vztahovou komplexnost, která ve správný moment zasahuje aortu osobními dramaty, komickými momenty i výstižností první krůčků k dospělosti.

Jsou to právě postupně dávkované informace o minulosti a chtíči jednotlivých postav, které tak hravě udrží diváka přikovaného u obrazovky. Ačkoli se kupříkladu členové dramatického kroužku původně zdají jako ztělesnění středoškolského stereotypu, scénář dovede postupně přidat na osobnostních vrstvách a toto klišé o pubertálních školních idolech patřičně polidštit. Stejně tak rodiče ústředního párečku, který má také pár emocionálních kostlivců ve skříni, nejsou jen morálním křovím, ale mají i plně uvěřitelné a lidské potřeby, kvůli kterým si nejednou vletí se svými potomky krutě a upřímně do vlasů.

Od sedmé epizody se pak Everything Sucks! dostává do fáze neskutečně pohlcující seriálové zábavy, která tne do živého nečekanými, leč chytrými dějovými obraty a umně zužitkovává všechny drobné detaily a situace, které si dříve rozehrála. Je to jako dokonalá přehlídka z učebnice seriálové scenáristiky, kdy vidíte, že si tvůrci zatraceně pečlivě hrají s každým detailem a dokáží ho využít ve svůj prospěch. Když Kate v úvodu mlží o své mámě, máte jistotu, že její smrt byla něčím víc než obyčejnou stopkou danou rakovinou. A když se Luke prohrabává filmovými páskami svého otce, rozhodně to není proto, aby je jen znuděně opět vložil do krabice.

Jedním z vrcholných okamžiků je pak epizoda se školním výletem poblíž Los Angeles, kterou většinu času doprovází It’s a Beautiful Life od Ace of Base. Návyková popíková vypalovačka, která zprvu reflektuje uvolněnou atmosféru výletu, se postupně mění v sakramentsky hořký kontrapunkt svému původnímu vyznění, když je její pozitivita postavená proti až brutálnímu Lukovu zážitku s roky idolizovaným otcem, zatímco (nejen) Kate prožívá další krkolomný progres v odhalování vlastní sexuality.

Kate a Luke pak sice zůstávají až do velkého finále, pateticky podtrženého slavnostní premiérou ve školním kině, v prominentních rolích, když jejich centrální vztah i domácí život projdou nejradikálnější proměnou. Seriál však kupodivu nikdy nezapomene ani na tu nejposlednější postavu, jejíž posmutnělý pohled v dospívání ztracené spolužačky dokáže vyloudit nejednu slzičku. Všechny postavy jsou přitom k zulíbání, ač byste jim občas nejraději vrazili pár facek. Ale v tom právě tkví ono seriálové kouzlo. V nekonečných emocionálních kotrmelcích, od nichž se odtrhává o to obtížněji, pokud máte pro devadesátky, éru videokazet a amatérskou filmařinu nesmazatelné místo v diváckém srdíčku. Pro takto postižené jedince je Everything Sucks! na 200 minut splněným snem a nostalgickým návratem do zdánlivě jednodušších časů, přičemž tvůrci slibují, že případná druhá série rozhodně nepustí nohu z pedálů.

Hodnocení: 90%

P. S. Everything Sucks! má vynikající soundtrack složený z těch nejlepších vypalovaček z konce 90. let (Oasis, Bloodhound Gang, The Offspring, The Cardigans a mnoho dalších), šup na Spotify!


Everything Sucks! online 77%

Everything Sucks!

Jaké je to vyrůstat v devadesátkách? Škola, rodiče, úkoly - to stojí za prd. Ale když potkáte tu správnou holku, možná se to zlepší. A Luke se právě zamiloval do Kate...

Představte si dobu, kdy všichni poslouchali Alanis Morissette, na videokazety se v třetí kopii už nedalo koukat a načtení obrázků na internetu trvalo minutu. A tuplem, když jste na střední škole kdesi v Zapadákově, kde se vlastně nedá nic dělat.

V hlavních rolích Jahi Di’Allo Winston, Peyton Kennedy, Patch Darragh, Claudine Mboligikpelani Nako, Sydney Sweeney

Přehrát Kde je online: Netflix
před 19 dny   Tipy na film   Petr Semecký   267 přečtení   24 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 nadupaných trailerů na nové filmy a seriály od Netflixu

10 nadupaných trailerů na nové filmy a seriály od Netflixu

včera 0:00   Tipy na film   16 líbí se  

Netflix ani letos nezahálí a jak sliboval, nabídne i v následujících týdnech mraky původní tvorby. Těšit se můžete na solidní festivalová dramata, sportovní filmy, nějakou tu romantickou komedii i nové sci-fi seriály a filmy. V druhých sezónách se letos navíc vrátí i dva seriálové hity posledních let.
Nejen Tomb Raider: 10 nejslavnějších akčních hrdinek

Nejen Tomb Raider: 10 nejslavnějších akčních hrdinek

před 2 dny   Tipy na film   9 líbí se  

V kinech právě září nová Lara Croft, proto jsme se v souvislosti s touto událostí rozhodli podívat trochu do historie a připomenout si deset nejdůležitějších ženských hrdinek filmové historie. V našem výčtu se zaměříme na vývoj silných ženských postav v průběhu času a jak se měnil pohled na ně.
Nejdůležitější české kriminálky všech dob

Nejdůležitější české kriminálky všech dob

před 3 dny   Tipy na film  

Zatímco české televizní stanice nám servírují jeden nový detektivní seriál za druhým, české detektivky v kinech nejsou moc vidět. Ale přeci jen jsme jich pár našli a vybrali pro vás. A samozřejmě šli jsme i do minulosti, kdy se ještě točilo černobíle a každý detektiv vypadal jako Rudolf Hrušínský.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist