FB pixel

Vetřelci

Když řekneme Predátor, musíme jedním dechem říct i Vetřelec. Tak si to pojďme odbýt. Historie těchto dvou mimozemských legend se psala dlouhou dobu samostatně, ale poté, co na konci druhého dílu Predátora zavtipkovali tvůrci s tím, že se možná obě monstra pohybují v jednom vesmíru, roztočil se kolotoč společných komiksových sešitů, počítačových her a v roce 2004 a 2007 také společných filmů. Žádná výhra to v případě filmů nebyla, takže zůstaneme u staré dobré původní ságy Vetřelců, kterou můžeme rozhodně doporučit. U prvních dvou dílů bez výhrad, u třetího a čtvrtého s výhradami. Ale pořad je to lepší než ty zhůvěřilosti, které poslední roky s Vetřelcem vznikají.

Komando

První polovina prvního Predátora je čistokrevný akční film a při troše ho můžete brát jako pokračování filmu, který herec Arnold Schwarzenegger a producent Joel Silver spolu natočili dva roky před prvním Predátorem. Opět jde o to zachránit někoho (Arnoldovu dceru) a opět jde o to vystřílet co nejvíce latinskoamerických vojáků. Ale je třeba přiznat, že žádné monstrum ve filmu nenajdete, pouze někoho, kdo vypadá jako lehce oplácaný Freddie Mercury a miluje kožené oblečení. Jinak abychom učinili za dost filmové historii, je nutné zmínit, že ani Komando a ani Predátor by velmi pravděpodobně nevznikly bez úspěchu filmů Arnoldova souputníka, Sylvestera Stallonea. Takže do inspirací můžete přidat Ramba (včetně nových dílů) a s trochou fantazie i Rockyho. Mimochodem vítězství Rockyho ve čtvrtém dílu proti sovětskému supermanovi Ivanu Dragovi (Dolph Lundgren) inspirovalo právě scénáristy Predátora, když vtipkovali proti komu bude Rocky bojovat teď. Proti mimozemšťanovi?

Hvězdná pěchota

Boj s vesmírnými emzáky mívá obvykle dvě podoby - buď férovka jeden na jednoho a nebo totální válka celého lidstva proti ještě větší přesile. V dvacet jedna let starém filmu Hvězdná pěchota je to případ číslo 2, ale na rozdíl od populárního Dne nezávislosti to není jen festival efektů a oslava (americké) rodiny, nýbrž pořádně krvavá galaktická válka. Režisér Paul Verhoeven zbavil původní předlohu Roberta Henleina silně pravicové vážnosti a natočil bombastický, ale přitom dosti černohumorný masakr, kde lítají utržené nohy a vysávají se mozky. Jednička je nedoceněná klasika, od dalších dílů ruce pryč. S naprosto čistým srdcem vám můžeme doporučit i další dvě sci-fi, které natočil Paul Verhoeven, i když nejsou o boji proti emzákům. Tím prvním je samozřejmě Robocop (mimochodem v komiksu se několikrát Predátor a RoboCop utkali) a tím druhým potom Total Recall. V obou dvou najdete spoustu dobrých hlášek i kvalitní brutální akci.

Černočerná tma

Zatímco většina sci-fi hororů od začátku přizná barvu a mimozemšťany představí či předestře hned v úvodu, Černočerná tma podobně jako Predátor s vámi hraje od začátku trochu jinou hru. V tomhle filmu nejdříve sledujeme havárii cestovní vesmírné lodi kdesi na zapadlé planetě, pak snahu přeživších o uniknutí před nebezpečným vězněm, který na lodi byl také, ale hlavní zápletka přichází, když se na planetě setmí a není vidět ani na krok. Z děr v zemi začínají vylézat krvežízníví pterodaktylové a začíná boj o přežítí. A největší naději je najednou právě ten obávaný vězeň, který má výhodu v tom, že si nechal vybrousit svoje oční rohovky a skvěle vidí ve tmě. Začínající Vin Diesel tímhle filmem prorazil do vyšší ligy, když po Rychle a zběsile začal hrát chvíli extraligu, trochu ulétl a v druhém dílu nechal vězně Riddicka hrát vesmírnou operu ala Star Wars. Naštěstí ve trojce už je to zase starý dobrý boj s monstry.

Věc

Pět let před Predátorem přišel do kin film, který podobně drsnou skupinku lidí nechal také v drsném a extrémním prostředí bojovat o holé přežití s mnohem vyspělejší mimozemskou formou schopnou měnit podobu. Ale zatímco v Predátorovi sledujeme naolejované svaly, kterak pomocí všemožných zbraní vystřílejí půlku džungle, Věc je doslova a do písmene mrazivý horor (odehrává se na Antarktidě), kde se místní vědci strachy bojí otevřít dveře nebo si odebrat krev. Na svou dobu výtečné praktické efekty a skvělá minimalistická hudba vám připomene, že nejen Vetřelec umí skvěle vystrašit. Prequel je na vlastní riziko.

Záhrobní komando

Tenhle neprávem zapomenutý film můžeme doporučit pro fanoušky nového i starého Predátora hned z několika důvodů. Protože stejně jako se nesourodá parta v novém Predátorovi musí postavit nadpřirozeným monstrům, tak úplně stejně na tom je tahle nesourodá parta, která musela bojovat proti jiným nadpřirozeným monstrům. Ten rozdíl je v tom, že parta se skládá z mladých kluků a ty monstra jsou literární klasiky jako Frankensteinovo monstrum, Dracula či Mumie. Osmdesátková atmosféra zde odkapává po litrech a zažijete tam víc zábavy než v dalších podobných pokusech typu Van Helsing nebo nová Mumie. A to nejlepší jsme ještě neřekli - autory scénáře jsou podobně jako u nového Predátora Shane Black a Fred Dekker, takže čekejte spoustu hlášek, narážek a vtípků.

Doom

Predátor je něco jako Vetřelci, jen na Zemi. A počítačová hra Doom je něco jako Vetřelci, ale na Marsu. Tahle herní legenda si samozřejmě během krátké doby vybudovala svůj vlastní kult a všichni se už třeseme na nový Doom Eternal. Takže pokud to chcete nandat v krvavém stylu vesmírným monstrům, není lepší způsob, než si sednou k počítači či ke konzoli a zahrát si buď původní legendární dvojici z devadesátek, výbornou trojku z přelomu tisicíletí a nebo nedávný veleúspěšný restart. Ale ano, pořád mluvíme o hře a úmyslně se moc nevyjadřujeme o stejnojmenném filmu, který se natáčel v roce 2005 v ČR. Ano, jsou v něm Karl Urban a nebo The Rock, ale jinak je dost jalový. Takže zpátky ke hře. A když už budete mít dost Dooma, pořád je tu stylově hodně podobný Resident Evil. Tam bychom vám film - alespoň jedničku - přeci jen doporučili.

Attack the Block

Filmového Dooma bychom nedoporučili, ale doporučíme něco, co vypadá jako povedená počítačová hra s levely. A tím něco je méně známá britská sci-fi režba Attack The Block, kde si musí parta teenagerů prosekat patro po patro cestu ke svému bytu v činžáku, kteří obsadili mimozemš'tani. Ano, tedy taková nadpřirozenější verze Zátahu, ale víc komediální. Přesto to má štávu, která často chybí větším a dražším hollywoodským filmům. Z podobného těsta je i nový Dredd, akorát tam už žádné emzáky nemáte, jen Karla Urbana, který je tady mnohem lepší než v Doomu a to přitom celý film ani nesundá helmu.

Psí vojáci

Na Predátorovi je zajímavé, jak se brzy ostřílení vojáci s obrovskými bicepsy rozklepou, jen co se vesmírné monstrum poprvé ukáže. A úplně stejně byla vyklepaná i elitní britská jednotka, která si přišla na skotský venkov trochu zatrénovat. Ignorují místní povídačky “v tom lese si nehrajte”, ale brzy poznají, že na místní monstrum v lesích jim jejich tvrdý výcvik nestačí. Další nepříliš známý, ale velmi povedený britský nářez, vznikl v režii Neila Marshalla a pokud se divíte, kde se ve Hře o trůny berou všechny ty skvělé bojové scény, tak děkujte jemu, protože ty nejslavnější díly režíroval právě on. Už brzy si doufejme skvěle pohraje s novým Hellboyem a dalším King Kongem.

Without Warning

Představte si film, ve kterém přiletí na Zemi mimozemšťan a v zapadlé vísce si hodlá trochu zalovit, protože ho to baví. Své oběti si speciálně vybírá a útočí pomocí svých speciálních zbraní. A pod maskou tohoto netvora se ukrývá herec Kevin Peter Hall. Že mluvíme o Predátorovi? Ale kdepak, řeč je o dneska už zapomenutém filmu Without Warning, který bývá často označován jako film, ze kterého si Predátor mnohé vypůjčil. Pochází z roku 1980 a místo nabušených vojáků tady uvidíte spíše starší herecké legendy jako Jack Palance nebo Martin Landau, ale jinak je zápletka víceméně stejná. Naopak jednou z nejznámější pozdějších vykrádeček Predátora, která se prohnala i našimi kiny, je béčkový akční thriller Temný anděl, kde místo Arnolda šel na férovku Dolph Lundgren a fanoušci ho zřejmě znají pod jeho druhým neoficiálním názvem citující nejslavnější hlášku z filmu: “Já přicházím v míru”.

Co se nevešlo

V inspiraci po Predátorovi bychom mohli pokračovat ještě nějakou chvíli. Jestli máte raději sci-fi monstra, co v přestrojení zabíjejí všechno okolo sebe, tak zajímavý směr nabízí třeba kousky jako Mutant nebo Pod kůži. S Arnoldem patří do stejné ligy samozřejmě i Terminátor (i ten v komiksu s Predátorem bojoval), a nebo i další souboj elitních bojovníků v reality show Běžící muž. Čistě hororová monstra, co by si to na férovku mohli dát v nějakém crossoveru s Predátorem, jsou třeba Freddy Krueger nebo Jason Vorhees. Naopak spíše pro děti jsou další emzácké souboje jako Den nezávislosti nebo Kovbojové a vetřelci. To poslední je dokonce napůl western, ale nebojte, nezbláznili jsme se. Western byl i inspirací pro původní Predátora a to dnes už legendární řežba jménem Divoká banda.

68

Predátor: Evoluce

Známá vesmírná potvora se opět vrací a lovci ze všech koutů ze světa mají dvě možnosti - buď utéct a nebo bojovat. Hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Keegan-Michael Key, Olivia Munn, Thomas Jane, Alfie Allen, Režie: Shane Black

Online na Google Play (české titulky), iTunes (české titulky) (český dabing), Rakuten od 2. 1. 2019

10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor  |  Tipy na film  |   |  1324 přečtení  |  46 líbí se

Hlasovani
Nové díly Mandaloriana už 30.10! This is the way.  Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor

Tipy na film  |  před 5 hodinami

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco HBO se před posledním víkendem už pomalu chystá na nášup novinek, které dorazí na přelomu října a listopadu, Netflix pokračuje v plné palbě a nabízí návraty oblíbených seriálů a hned několik seriálových a filmových novinek. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  15

22 nejlepších hororů, které si můžete pustit na Netflixu s češtinou

Halloween i české Dušičky se nezadržitelně blíží a ačkoli horor aktuálně zažíváme i v běžném životě napříč celým rokem, přesto neuškodí užít si trochu strašení i na televizní obrazovce. Pokud se chcete příjemně bát, vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  57

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které byste neměli přehlédnout

Ačkoli na nás Netflix hrne jeden seriál za druhým, neměli bychom zapomínat, že vypečené novinky má v posledních týdnech a měsících i konkurenční HBO. Vlastně by se dalo říct, že co se týče vyrovnanosti kvality, zůstává HBO stále králem náročnějšího seriálového zážitku. Považte sami. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  37

8 filmů, které vám ve svých trailerech záměrně lhaly, aby vás překvapily

Není radno soudit film podle traileru. V zájmu nalákání co nejširší divácké skupiny vám můžou pěkně zalhat. Nebo třeba jen proto, aby vás pak film překvapil. Těchto osm filmů nalákalo své diváky na něco trochu jiného, než co jim pak daly, ať už to mělo lepší či horší efekt. Pozor na spoilery. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  161

Zůstaňte doma. Netflix do konce října doplní dalších 16 zahraničních filmů

Zatímco většina streamovacích služeb si vystačí jen s pár novinkami měsíčně, Netflix neustále dupe do plných a hrne na nás nový obsah pod takovým tlakem, že už teď víme, že novinky z října budeme nakoukávat ještě na Vánoce. Na druhou stranu stejně sedíme doma, takže se to docela hodí. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist