FB pixel

Vetřelci

Když řekneme Predátor, musíme jedním dechem říct i Vetřelec. Tak si to pojďme odbýt. Historie těchto dvou mimozemských legend se psala dlouhou dobu samostatně, ale poté, co na konci druhého dílu Predátora zavtipkovali tvůrci s tím, že se možná obě monstra pohybují v jednom vesmíru, roztočil se kolotoč společných komiksových sešitů, počítačových her a v roce 2004 a 2007 také společných filmů. Žádná výhra to v případě filmů nebyla, takže zůstaneme u staré dobré původní ságy Vetřelců, kterou můžeme rozhodně doporučit. U prvních dvou dílů bez výhrad, u třetího a čtvrtého s výhradami. Ale pořad je to lepší než ty zhůvěřilosti, které poslední roky s Vetřelcem vznikají.

Komando

První polovina prvního Predátora je čistokrevný akční film a při troše ho můžete brát jako pokračování filmu, který herec Arnold Schwarzenegger a producent Joel Silver spolu natočili dva roky před prvním Predátorem. Opět jde o to zachránit někoho (Arnoldovu dceru) a opět jde o to vystřílet co nejvíce latinskoamerických vojáků. Ale je třeba přiznat, že žádné monstrum ve filmu nenajdete, pouze někoho, kdo vypadá jako lehce oplácaný Freddie Mercury a miluje kožené oblečení. Jinak abychom učinili za dost filmové historii, je nutné zmínit, že ani Komando a ani Predátor by velmi pravděpodobně nevznikly bez úspěchu filmů Arnoldova souputníka, Sylvestera Stallonea. Takže do inspirací můžete přidat Ramba (včetně nových dílů) a s trochou fantazie i Rockyho. Mimochodem vítězství Rockyho ve čtvrtém dílu proti sovětskému supermanovi Ivanu Dragovi (Dolph Lundgren) inspirovalo právě scénáristy Predátora, když vtipkovali proti komu bude Rocky bojovat teď. Proti mimozemšťanovi?

Hvězdná pěchota

Boj s vesmírnými emzáky mívá obvykle dvě podoby - buď férovka jeden na jednoho a nebo totální válka celého lidstva proti ještě větší přesile. V dvacet jedna let starém filmu Hvězdná pěchota je to případ číslo 2, ale na rozdíl od populárního Dne nezávislosti to není jen festival efektů a oslava (americké) rodiny, nýbrž pořádně krvavá galaktická válka. Režisér Paul Verhoeven zbavil původní předlohu Roberta Henleina silně pravicové vážnosti a natočil bombastický, ale přitom dosti černohumorný masakr, kde lítají utržené nohy a vysávají se mozky. Jednička je nedoceněná klasika, od dalších dílů ruce pryč. S naprosto čistým srdcem vám můžeme doporučit i další dvě sci-fi, které natočil Paul Verhoeven, i když nejsou o boji proti emzákům. Tím prvním je samozřejmě Robocop (mimochodem v komiksu se několikrát Predátor a RoboCop utkali) a tím druhým potom Total Recall. V obou dvou najdete spoustu dobrých hlášek i kvalitní brutální akci.

Černočerná tma

Zatímco většina sci-fi hororů od začátku přizná barvu a mimozemšťany představí či předestře hned v úvodu, Černočerná tma podobně jako Predátor s vámi hraje od začátku trochu jinou hru. V tomhle filmu nejdříve sledujeme havárii cestovní vesmírné lodi kdesi na zapadlé planetě, pak snahu přeživších o uniknutí před nebezpečným vězněm, který na lodi byl také, ale hlavní zápletka přichází, když se na planetě setmí a není vidět ani na krok. Z děr v zemi začínají vylézat krvežízníví pterodaktylové a začíná boj o přežítí. A největší naději je najednou právě ten obávaný vězeň, který má výhodu v tom, že si nechal vybrousit svoje oční rohovky a skvěle vidí ve tmě. Začínající Vin Diesel tímhle filmem prorazil do vyšší ligy, když po Rychle a zběsile začal hrát chvíli extraligu, trochu ulétl a v druhém dílu nechal vězně Riddicka hrát vesmírnou operu ala Star Wars. Naštěstí ve trojce už je to zase starý dobrý boj s monstry.

Věc

Pět let před Predátorem přišel do kin film, který podobně drsnou skupinku lidí nechal také v drsném a extrémním prostředí bojovat o holé přežití s mnohem vyspělejší mimozemskou formou schopnou měnit podobu. Ale zatímco v Predátorovi sledujeme naolejované svaly, kterak pomocí všemožných zbraní vystřílejí půlku džungle, Věc je doslova a do písmene mrazivý horor (odehrává se na Antarktidě), kde se místní vědci strachy bojí otevřít dveře nebo si odebrat krev. Na svou dobu výtečné praktické efekty a skvělá minimalistická hudba vám připomene, že nejen Vetřelec umí skvěle vystrašit. Prequel je na vlastní riziko.

Záhrobní komando

Tenhle neprávem zapomenutý film můžeme doporučit pro fanoušky nového i starého Predátora hned z několika důvodů. Protože stejně jako se nesourodá parta v novém Predátorovi musí postavit nadpřirozeným monstrům, tak úplně stejně na tom je tahle nesourodá parta, která musela bojovat proti jiným nadpřirozeným monstrům. Ten rozdíl je v tom, že parta se skládá z mladých kluků a ty monstra jsou literární klasiky jako Frankensteinovo monstrum, Dracula či Mumie. Osmdesátková atmosféra zde odkapává po litrech a zažijete tam víc zábavy než v dalších podobných pokusech typu Van Helsing nebo nová Mumie. A to nejlepší jsme ještě neřekli - autory scénáře jsou podobně jako u nového Predátora Shane Black a Fred Dekker, takže čekejte spoustu hlášek, narážek a vtípků.

Doom

Predátor je něco jako Vetřelci, jen na Zemi. A počítačová hra Doom je něco jako Vetřelci, ale na Marsu. Tahle herní legenda si samozřejmě během krátké doby vybudovala svůj vlastní kult a všichni se už třeseme na nový Doom Eternal. Takže pokud to chcete nandat v krvavém stylu vesmírným monstrům, není lepší způsob, než si sednou k počítači či ke konzoli a zahrát si buď původní legendární dvojici z devadesátek, výbornou trojku z přelomu tisicíletí a nebo nedávný veleúspěšný restart. Ale ano, pořád mluvíme o hře a úmyslně se moc nevyjadřujeme o stejnojmenném filmu, který se natáčel v roce 2005 v ČR. Ano, jsou v něm Karl Urban a nebo The Rock, ale jinak je dost jalový. Takže zpátky ke hře. A když už budete mít dost Dooma, pořád je tu stylově hodně podobný Resident Evil. Tam bychom vám film - alespoň jedničku - přeci jen doporučili.

Attack the Block

Filmového Dooma bychom nedoporučili, ale doporučíme něco, co vypadá jako povedená počítačová hra s levely. A tím něco je méně známá britská sci-fi režba Attack The Block, kde si musí parta teenagerů prosekat patro po patro cestu ke svému bytu v činžáku, kteří obsadili mimozemš'tani. Ano, tedy taková nadpřirozenější verze Zátahu, ale víc komediální. Přesto to má štávu, která často chybí větším a dražším hollywoodským filmům. Z podobného těsta je i nový Dredd, akorát tam už žádné emzáky nemáte, jen Karla Urbana, který je tady mnohem lepší než v Doomu a to přitom celý film ani nesundá helmu.

Psí vojáci

Na Predátorovi je zajímavé, jak se brzy ostřílení vojáci s obrovskými bicepsy rozklepou, jen co se vesmírné monstrum poprvé ukáže. A úplně stejně byla vyklepaná i elitní britská jednotka, která si přišla na skotský venkov trochu zatrénovat. Ignorují místní povídačky “v tom lese si nehrajte”, ale brzy poznají, že na místní monstrum v lesích jim jejich tvrdý výcvik nestačí. Další nepříliš známý, ale velmi povedený britský nářez, vznikl v režii Neila Marshalla a pokud se divíte, kde se ve Hře o trůny berou všechny ty skvělé bojové scény, tak děkujte jemu, protože ty nejslavnější díly režíroval právě on. Už brzy si doufejme skvěle pohraje s novým Hellboyem a dalším King Kongem.

Without Warning

Představte si film, ve kterém přiletí na Zemi mimozemšťan a v zapadlé vísce si hodlá trochu zalovit, protože ho to baví. Své oběti si speciálně vybírá a útočí pomocí svých speciálních zbraní. A pod maskou tohoto netvora se ukrývá herec Kevin Peter Hall. Že mluvíme o Predátorovi? Ale kdepak, řeč je o dneska už zapomenutém filmu Without Warning, který bývá často označován jako film, ze kterého si Predátor mnohé vypůjčil. Pochází z roku 1980 a místo nabušených vojáků tady uvidíte spíše starší herecké legendy jako Jack Palance nebo Martin Landau, ale jinak je zápletka víceméně stejná. Naopak jednou z nejznámější pozdějších vykrádeček Predátora, která se prohnala i našimi kiny, je béčkový akční thriller Temný anděl, kde místo Arnolda šel na férovku Dolph Lundgren a fanoušci ho zřejmě znají pod jeho druhým neoficiálním názvem citující nejslavnější hlášku z filmu: “Já přicházím v míru”.

Co se nevešlo

V inspiraci po Predátorovi bychom mohli pokračovat ještě nějakou chvíli. Jestli máte raději sci-fi monstra, co v přestrojení zabíjejí všechno okolo sebe, tak zajímavý směr nabízí třeba kousky jako Mutant nebo Pod kůži. S Arnoldem patří do stejné ligy samozřejmě i Terminátor (i ten v komiksu s Predátorem bojoval), a nebo i další souboj elitních bojovníků v reality show Běžící muž. Čistě hororová monstra, co by si to na férovku mohli dát v nějakém crossoveru s Predátorem, jsou třeba Freddy Krueger nebo Jason Vorhees. Naopak spíše pro děti jsou další emzácké souboje jako Den nezávislosti nebo Kovbojové a vetřelci. To poslední je dokonce napůl western, ale nebojte, nezbláznili jsme se. Western byl i inspirací pro původní Predátora a to dnes už legendární řežba jménem Divoká banda.

68

Predátor: Evoluce

Známá vesmírná potvora se opět vrací a lovci ze všech koutů ze světa mají dvě možnosti - buď utéct a nebo bojovat. Hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Keegan-Michael Key, Olivia Munn, Thomas Jane, Alfie Allen, Režie: Shane Black

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 2. 1. 2019

10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor  |  Tipy na film  |   |  46 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor

Tipy na film  |  včera 0:00

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

V hlubinách největší streamovací sítě se mimo nepřeberného množství cooking shows nebo asi dvacáté řady Takové moderní rodinky skrývají i tituly, kterými můžete doplnit své mezery v kinematografickém kánonu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Slunce žhne venku na maximum. Pokud už máte dost chytání bronzu a chce trochu vnitřní zábavy, aktuální nabídka Netflixu a spol. by vás měla rozhodně uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist