FB pixel

Greasy Strangler (Mastnej škrtič)

Greasy Strangler patří definitivně mezi snímky, které musíte vidět nejen zhulení, ale nejlépe i pod vlivem ketaminu, cracku a technického lihu podávaného intravenózně. Film vznikl jako pocta všem osmdesátkovým horrrovým splatter komediím. Takže pokud ve svém srdci nacházíte slabé místa pro bizarnosti typu Toxic Avenger nebo Rubber, tak si tento příběh o tukem pokrytém maniakovi (a ne, nemyslíme tím Miloše Zemana), co vraždí nevinné obyvatele městečka, zamilujete. Váš mozek už to po pěti minutách zírání na tuto bizarní výtvarnou stylizaci vzdá a pojede na autopilotovi v takové chillout vlně, které se možná nezbavíte jinak než solidní náloží psychofarmak.

Zoolander

Značkou filmů Bena Stillera byli vždycky bezelstní hrdinové oplývající sympatickou zmatenou idiocií, která se pohybovala na hraně rainmanovského autismu. Tento film má v sobě tolik sympatického absurdního humoru, že pokud se někdy budete ptát, proč ještě na světě nevypukla třetí světová válka, tak jen z toho důvodu, že podobné šílené snímky prostě vyvažují na zemi všechno zlo do jakés takés rovnováhy. Přiznejme si – konspirační příběh ze světa mužských modelů, ve kterém se mihne David Bowie, Donald Trump, David Duchovny, Posh Spice, Natalie Portman, Sting a Lenny Kravitz je prostě krystalické dobro.

The Rocky Horror Picture Show

Pokud většinu Čechů dokáže vytočit doběla i taková Prague Pride, tak si nedokážeme představit, co by s nimi udělal tento příběh vesmírných transsexuálů z planety Transylvánie, co komunikují zásadně zpěvem a peprnými kabaretními čísly. Pokud vám tedy někdy partner nabídne, že se s vámi rád někdy podívá na muzikál, tak radši zbystřete…ne každý muzikál mohou být bohužel Bídníci a ne každý korzet může skrývat půvabnou dívčí hruď.

Big Lebowski

Ikonická zhulená bowlingová scéna nám už v roce 1998 napověděla, že pančelky v rodinné výchově na základce nám lhaly a že ty drogy nebudou přece jen něco zas špatného. Big Lebowski bude se svým kultovním „zechcaným tépichem“ vždycky patřit ke crazy filmům, které budou dobré i bez THC ve vaší krvi. Ale přiznejme si – s ním by byl ještě lepší. Protože pokud sáhnete po jakémkoliv filmu bratří Coenů, tak máte jistotu příjemně zdrogované absurdní zábavy na celý večer.

Alenka v říši divů

Mluvící karty, zhulené stonožky v nadlidské velikosti, autistický muž ve velkém klobouku a neurotický králík. To je v kostce Alenka v říši divů. A ne, opravdu nemyslíme tu od Tima Burtona, věřte nám. Disney nám už v minulosti snímkem Fantazie dokázal, že krom milého filmu pro děti dokáže natočit i něco, co vám zaručí příštích pár (desítek) let v péči dětského psychologa. Člověk by si mohl říct, že to je jen omyl, že tato společnost sáhla po literatuře, kterou psychoanalytikové označují jako alegorii drogového šílenství a sexuálního zneužívání, nějakým omylem, že? Splést se může každý. Nicméně my jsme časem došli k názoru, že to prostě Disney dělá sadisticky schválně. Pamatujete si totiž na ty strašidelné halucinogenní scény v Dumbovi? Ne? A víte proč? Protože váš traumatizovaný mozek vás donutil je vytěsnit.

Flash Gordon

Pokud vám při přečtení názvu této space opery nezačalo hrát v hlavě epické mnohohlasé „Flash o –ó“ od Queenů, tak jste v dětství a pubertě prošvihli základní formativní film vašeho života. Vážně. Flash je nejen zástupce retro fantasy filmů, kterým se dnes všichni tak pohihňáváme kvůli špatným maskám, scénáři psaném na koleně v autobuse a spoustě naolejovaných vyholených hrudníků. Flash Gordon je hlavně ukázkou příběhového mrzáctví, které je tak zarputile absurdní, až se stane nezřízeně humorným. Protože vidět ragbyovou hvězdu, která za pomoci mužských valkýr zachraňuje vesmír před otcem Ornelly Muti, je sakra halucinogenní zážitek.

Pineapple Express (Travička zelená)

Když jsme sestavovali tento žebříček, tak jsme si dali za úkol, že měřítkem kvalitního zhuleného filmu nebude to, že lidé v něm prostě hulí. V případě Pineapple Expressu jsme ale museli udělat výjimku. Dialogy, zvraty a slovní přestřelky téhle blázniviny jsou chvílemi na hraně takové geniality a trapnosti, že byste se vlastně ani nedivili, kdyby v půlce filmu snímek zvolna přešel do dokumentu o životě delfínů. Tahle americká akční komedie je takovým mentálním mashupem Zvětšeniny, Big Lebowského a půlkilového balíku prvotřídního marockého hašiše.

Blbý a blbější

Vtipy Jima Carreyho jsou něco jako egyptské pyramidy. Pokaždé se někde najdou lidé, kteří budou přísahat, že nepochází z tohoto vesmíru, ale implantovala je sem nějaká vyšší inteligentní rasa na létajících talířích, aby nám ukázala limity našeho porozumění věcí mezi nebem a zemí. Tenhle snímek tlačí tak přímočaře na strunu crazy komedie, že si říkáte, že každým okamžikem musí prasknout. A ona doopravdy praskne. Jenže to Carreymu nevadí a přitlačí ještě víc. Chvílemi máte pocit, že dna humoru již bylo dosaženo, ale Carrey vás stále dokolečka opravuje v tom, že dno je opravdu, ale opravdu ještě daleko. A přesně proto je tento snímek ideálním kandidátem na film, u kterého máte pocit, že v sobě máte víc drog, než bylo v seriálu Breaking Bad. Ale přiznejme si - kdo se u tohoto filmu nezasmál aspoň jedné bizarnosti, tak se mu směje dodnes.

Strach a hnus v Las Vegas

Tahle velmi podivná road movie se stala kultovním snímkem všech mladých lidí, co si někdy v životě řekli, že by si rádi společensky zakoketovali s drogami. Nemyslíme tím, že by tento film byl pro blábolící trosky, co by mohly hrát hlavní roli v Trainspottingu. Ale pokud jste se někdy sešli v nějaké partičce lidí u jointa a vína, tak sáhnutí po tomto snímku byla stejná jistota jako to, že vám ráno rozhodně nikdo s umýváním nádobí nepomůže.

Turecké Hvězdné války

Proč si kupovat licenční práva na nějaký film, když si ho celý můžete natočit sami? Půvab a genialita tohoto snímku spočívá opravdu v drobnostech. Zdrogovaně působí nejen záběry, co někdo natáčel asi na kalkulačku, ale i úsporná logika produkčních tohoto snímku. Nemáme na pravou kostru? Nevadí, tak ji nakreslíme bílou barvu na černě oblečeného muže v legínách. Nevíme, jak se dělají triky? Prostě si ukradneme pár záběrů ze Star Wars, jen je doprovodíme hudbou z Indiana Jonese, pak to nikdo nepozná. A co můžete tedy v tomto filmu vidět? Princeznu Leiu s konstantním výrazem špatně zaplacené ukrajinské pornoherečky, afghánského Luka Skywalkera pro chudé, kostýmy tvořené z červeného krepáku, koně, sádrové masky, za které by se nestydělo ani šestileté dítě s polyfunkční neuropatií rukou v hodinách výtvarky. A mnoho, mnoho dalšího. Ono když dva dělají totéž, není to opravdu totéž.

Čestné zmínky

Zahulíme uvidíme, Monty Python a Svatý grál, Mazaní hoši, Omámení a zmatení, Clerks 2: Muži za pultem, Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, cokoliv, cokoliv od Davida Lynche, Kvaska, Já, mé druhé já a Irena.

10 filmů, které musíte vidět zhulení  |  Tipy na film  |   |  2607 přečtení

Pavlína Vítková


Komentáře k článku 10 filmů, které musíte vidět zhulení

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, které musíte vidět zhulení

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  9

21 nejzajímavějších filmů, které nás v červenci čekají na Netflixu

Zajímá vás, které filmy se na vás chystají v průběhu července na Netflixu? Podívali jsme se do budoucnosti a sestavili jsme seznam 21 nejzajímavějších filmů, které Netflix na své službě do konce měsíce uvede. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  34

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste o víkendu neměli minout

Prázdniny jsou v plném proudu. Pokud jste se nevyrazili promořit do Chorvatska, nebo do jakékoli jiné odpočinkové destinace a zůstáváte před televizí, máme pro vás tradiční dávku tipů, se kterými u Netflixu a dalších služeb spolehlivě zabijete celý víkend. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  40

22 filmů a seriálů, které jsou od 1. července nově dostupné na Netflixu

Nový měsíc, nové filmy a seriály. Takové je nepsané pravidlo Netflixu, který s prvním dnem nového měsíce naservíroval pestrou nabídku nově přidaných titulů především staršího data. Pojďme se na ně mrknout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  43

30 nejlepších filmů, které se v červnu objevily na Netflixu

Netflix do své nabídky za poslední čtyři týdny zařadil více než 120 filmů, což je číslo, které pravděpodobně nemáte šanci nakoukat. Navíc nabízí kromě kvalitních snímků i mnoho plevelu. Od toho jsme tu ale my, abychom oddělili zrna od plev a nabídli vám to nejzajímavější, co Netflix nově nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  50

15 filmů a seriálů o rasismu, které byste rozhodně měli vidět na Netflixu

Poslední týdny sžírá Ameriku vyhrocená atmosféra ohledně smrti afroameričana George Floyda a následných protestů. Pokud chcete otázku sociální nespravedlnosti a rasismu více pochopit, možná vám pomůže náš výběr 15 titulů na Netflixu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist