FB pixel

Určitě i vy máte ve svém okolí člověka, co má nutkavou potřebu nosit džíny tak úzké, až mu chvílemi zastavují krevní oběh ve stehnech, co si občas vytáhne knížku od J. D. Sallingera ve fair trade kavárně hřbetem nahoru tak okatě, že by si jí všiml i Ray Charles, a v přestávkách mezi srkáním acai berry mochaccina s mandlovým mlékem vykřikuje, že piccolo neexistuje a veškerá japonská post-rocková ambientní hudební scéna vlivem minimalismu zkomerčněla. Ve volném čase hraje na ukulele a na krku má kérku trojúhelníku, kterou ovšem nosí ironicky, jak pokaždé zdůrazní tak nahlas, až se mu man-bun na hlavě zachvěje. Zahrálo vám to na povědomou strunu?

P. S. Varování – zhlédnutí těchto snímků ve vás může probudit akutní nutkání pořídit si flanelovou košili, jít na Náplavku nebo založit malou neziskovku.

Procitnutí v Garden State

Garden State je jeden z nejvíce introvert friendly filmů, co známe. Předtím, než se Zach Braff dal na natáčení indie snímků, jste ho mohli znát jako oprsklého doktůrka ze Scrubs. Poté začal mít pocit, že jeho vnitřní poezie (nebo ego) je natolik silné, že se musí pustit i do natáčení. Garden State splňuje všechny parametry intenzivní těžkotonážní hipsteřiny. Shrňme si to: Hlavní hrdina bojující se svými vnitřními nihilistickými démony? Checked. Problematická chladná rodina? Checked. Záhadná, křehká a šíleně komplikovaná dívka? Checked. Pokud vás nepřesvědčilo ani toto, tak pro vás máme ultimátní tahák. V tomto snímku uvidíte mladičkou Natalii Portman v kostýmu aligátora bruslit na pomalou akustickou kytarovou hudbu. Slyšeli jste někdy něco víc hipster? My tedy ne.

Juno

Dalším určovacím znakem hipster filmů je krom přítomnosti křehké komplikované krásky i decentní nevtíravý soundtrack, který časem zkultovní. Protože nic vám neřekne, že je film postmoderně artový jako to, když se veškerá emocionální akce odehrává na pozadí špatně naladěné akustické kytary a hlasu kluků, co mají čerstvě odmutováno. Stejně jako Garden State proslavil dnes už notoricky známou kapelu The Shins, tak film Juno, dostal do povědomí hudební směr anti-folk. Tento laskavý příběh o teenage těhotenství není jen jednou dlouhou reklamou na užívání kondomů, ale taky…ne, kecáme. Veškeré poselství toho filmu je vlastně to, že by puberťáci měli používat kondomy. Vážně. Měli. Jako fakt.

Ona

Když vidíte Joaquina Phoenixe prvních pět minut filmu, tak máte tendenci si intuitivně přitáhnout své děti k tělu. Tak reflexivní reakci mají opravdu potenciál vyvolat jeho rapist brýle a pedofilní knírek v kombinaci s pletenou upnutou vestičkou. Když vám po chvíli dojde, že se jedná pouze o hipsterskou stylizaci, která má být cool a opravdu nejde o cosplay na úchylného strýčka, co nosí kalhoty vytažené proklatě vysoko, tak si oddechnete a nakonec si užijete křehký příběh plný lásky o muži se zlomeným srdcem, co se zamiluje do umělé inteligence ve svém telefonu. Což je něco, jako byste chodili se Siri ve vašem iPhonu. Trochu děsivé ne? Nicméně pokud pořád trochu pochybujete o tom, jestli je tento film hipsterský, tak pro vás máme tuto informaci – nejenže se náš obrýlený hrdina živí tvůrčím psaním. On reálně ve svém volném času hraje smutné písničky na ukulele. Případ uzavřen.

Věčný svit neposkrvněné mysli

Tohle je přesně jeden z těch filmů, co viděli všichni hipsteři dávno předtím, než byl cool a měli ho mnohem raději než tolik „zkomerčněl“. Podle všeho cumlali filmy Michela Gondryho už v době, kdy vy jste se ještě dívali na Kačeří příběhy a Jima Careryho znali leda tak z Blbý a blbější. Pár složený z divoké, bláznivé Clementine a flegmatického, nejistého a introvertního Joela, je natolik ikonický, až se stal téměř prototypem všech dalších zamilovaných dvojic v indie filmech. Vzpomenete si třeba na jinou excentrickou temperamentní hrdinku, co taky mění barvu vlasů jako na běžícím pásu? Ano, samozřejmě myslíme Ramonu ze snímku Scott Pilgrim proti zbytku světa. Protože jak nás svět filmu naučil, hipsterky podle všeho mění barvu vlasů častěji než názory na kapitalismus. Pokud ovšem zatoužíte po mnohem bizarnějším příkladu hipsteřiny než je Věčný svit neposkvrněné mysli, tak sáhněte od toho samého tvůrce po filmu Nauka o snech. Nebudete zklamáni.

Paterson

Kylo Ren se rozhodl, že se s vraždou svého otce vypořádá po svém a místo psychologického poradenství, které mu nabídl První řád, se radši rozhodl odstěhovat do maloměsta Paterson, kde se stal řidičem autobusu a oženil se. To jste nečekali, co?! Paterson je dalším ze zenových poetických filmů Jima Jarmusche, ze kterého hipsteři drtí své moleskiny pomocí zubů nadšením. Ačkoliv je dost narativně vyprázdněný a krom poezie všedního dne byste tam těžko hledali zápletku, tak tento snímek dokáže okouzlit. Pohled na Adama Bus Drivera, co skládá básně, miluje svou nepraktickou šílenou ženu a přemýšlí o relativitě času, má něco do sebe i pro lidi, co s kelímkem Starbucks v ruce netlachají pravidelně o kráse vyprázdněného narativu na Náplavce.

Frances Ha

Frances Ha je vlajkovým snímkem všech mileniálů a křehkých looserů s uměleckými tendencemi. Hlavní hrdinka je plachá průměrná mladá holka ve velkoměstě, co nemá na nájem, účty a dluží, kam se podíváš, ale nad vodou ji drží sen o tom být úspěšnou tanečnicí. Což jí vlastně moc nejde. Takhle nějak by vypadal Flashdance, kdyby dostal čelní srážku s věcí, které se říká reálný život.

500 dní se Summer

Spolu s velkými kukadly, roztomilou ofinou a neoddiskutovatelným šarmem vyhrává Zooey Deschanel neoficiální korunku královny všech hipsterů. Na muže má tahle holka efekt tak zničující, že si díky této lovestory projdeme veškerým emocionálním spektrem Josepha-Gordona Levitta jakého je jako herec schopný. A opravdu zajdeme do takových extrémů, že by se za to nemusela stydět ani průměrná rychle cyklující bipolárně afektivní porucha. Zatímco v první půlce filmu je zamilovaný a šťastný jako písničky Hanky Zagorové, tak v druhé se postupně promění v tvora depresivnějšího, než je člen apokalyptického kultu dva dny po ohlášeném zániku Země. Tento snímek chce jen nešťastným hipsterům laskavou cestou říct, že najít lásku je prostě někdy těžší než najít vkusné brýle s kostěnou obroučkou, co pasují vhodně k vašim converskám. Mnohem těžší. A občas to bolí.

Taková zvláštní rodinka

Tento příběh patří do zvláštní škatulky hispterkých rodinných filmů, do které bychom hodili i snímky jako Malá Miss Sunshine nebo Tohle je náš svět s Viggem Mortensenem. Kdybyste tyto dva filmy zatřepali, dali do mixéru a usušili na slunci, tak by vám vznikla právě tato barevná příběhová mozaika od Wese Andersena o rodině, do které by se nejeden hipster toužil narodit. A možná by za to ledvinu nebo pár limitováných podepsaných elpíček obětoval.

Humr

Romantický utopický snímek, ve kterém si Colin Farrell s nechutným knírkem musí najít v bizarním komunistickém hotelu, co připomíná sjezdy ROH, partnerku, jinak se promění … ano, v humra. Doprovází ho jeho bratr proměněný v psa a mladá teroristka bojující za single vztahy pomocí silent disca z walkmana a základních znalostí přežití v přírodě ze skauta. Což dává logiku. Nebo teda hipsterům aspoň ano. Podle všeho tenhle film milují natolik, že pokud se cítíte osamělí, tak definitivně zaveďte na toto téma hovor s libovolnou slečnou v Café v lese a garantujeme vám, že na druhé rande přijede už se stěhovací kamionem.

Ztraceno v překladu

Tuto artovou romantickou Bibli všech filmovědců vám ani nemusíme představovat. Ztraceno v překladu v roce 2003 položilo základní axiom všech hipsterských filmů, který od té doby zůstal neměnný. Hrdina hledá sám sebe a při tom hledání najde i někoho jiného. Aby ho později ztratil. Celý tento proces se v dnešní době hipsterům významně urychlil s vynalezením Tinderu. Do té doby byl jejich život plný podobného existenciálního trápení, který si díky filmu Ztraceni v překladu můžeme masochisticky připomínat pořád a pořád dokola.

Čestné zmínky

Pokud je vám tahle desítka málá, tady je další pravá domácí inspirace: Charlieho malá tajemství (The Perks of Being a Wallflower), Amélie z Montmartu, Nauka o snech, Pornoden (Humpday), Ušák (The Puffy Chair), Malá Miss Sunshine, Napoleon Dynamit, Snídaně u Tiffanyho, Frank, Jmenuji se Oliver Tate (Submarine), Kafe a cigára, Švýcarák (Swiss Army Man) či Přízračný svět (Ghost World).

10 nejvíc hipsterských filmů na světě  |  Tipy na film  | 

Pavlína Vítková


Další články jako 10 nejvíc hipsterských filmů na světě

Tipy na film  |  před 1 hodinami

Oscaři se blíží! Kde můžete vidět letošní nominované filmy online?

Už v pondělí brzy ráno budeme vědět, které filmy byly loni ty úplně nejlepší. Jak se oscarová ceremonie blíží, máme poslední šanci pustit si některé nominované projekty. Pojďme se podívat, na jakých videotékách a streamovacích službách je najdeme. číst více

Tipy na film  |  včera 10:00  |  3

19 skvělých filmů, které už zítra končí na Netflixu

Odkládali jste si některé filmy z nabídky Netflixu na později? Možná se raději podívejte na náš seznam. Je totiž možné, že zítra už je v katalogu největšího streamera nenajdete! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  17

20 nejlepších hororů, které vás vyděsí bez jediné kapky krve

Největším hororovým omylem je představa, že strach vyvolává tuna krve a vyhřezlých vnitřností. Zkušení hororisté však ví, že kouzlo je v neviděném. Ty nejděsivější horory jsou tudíž často ty, které byly přístupné dokonce i dětem. Nikdo neřešil, že si i s rodiči cvrnknou do trenek. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  6

10 největších filmových hitů na Netflixu současnosti

V březnu se na Netflixu objevilo několik očekávaných originálních filmů a streamovací gigant u nás uvedl i spoustu licencovaných hitů. V nejlepší desítce posledních týdnů se utkaly v poměru pět ku pěti a najdeme v ní vcelku pestrou žánrovou škálu. Pojďme si deset nejsledovanějších snímků představit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  44

10 skvělých novinek, které nás čekají do konce dubna na Netflixu

První polovina dubna přinesla na Netflixu řadu vydařených novinek. Není to však nic proti zbytku měsíce, ve kterém se populární streamovací služba chystá ke svým největším novinkám za hodně dlouhou dobu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist