FB pixel

Dámský klub

Než se přesuneme k filmům dostupným na home videu nebo VOD, zajdeme do kina! Tedy zajdete tam vy, s mámou. Do českých kin totiž nedávno vstoupila komedie Dámský klub, v které září čtveřice hollywoodských hvězd, kterým jen tak mimochodem už dávno není 20. A ani 30. Jane Fonda, Diane Keaton, Candice Bergen a Mary Steenburgen ve fimu mají svůj vlastní knižní klub, v kterém jednoho dne začnou číst Padesát odstínů šedi. Což mírně trochu zamává s jejich osobními i milostnými životy. Jane Fonda se setká s dávným milencem, Diane Keaton se zalíbí Andy Garcia, Candice Bergen se pokouší znovu randit a Mary Steenburgen chce oživit dlouholeté manželství. Abyste si film užili, nemusíte mít načtenou epickou trilogii E. L. James. Stojí totiž převážně na situačním humoru a skvělých výkonech ústřední čtveřice, kterou nejde nemilovat a s kterou se nejedna máma určitě ztotožní. Nebo alespoň s jednou z nich.

Tanec s vlky

Klasika, kterou si neodpustíme, protože neznáme jedinou mámu, která by nemilovala Kevina Costnera. A všechny tyto mámy by zuřily, kdyby zjistily, že tato VHSková klasika momentálně není nikde dostupná online. Což se doufejme brzy změní. Tak jako tak, Kevin Costner je ve spojení s indiánským kmenem Siouxů naprostým kultem, a to nejen pro svou nekonečnou (ale rychle ubíhající, vážně!) stopáž 181 minut v kino sestřihu (ani se neptejte, kolik má režisérská verze...). Epický příběh z 60. let 19. století je krásnou ukázkou velkofilmů 90. let, které se dneska už netočí, a nám osobně to docela chybí. A to i přesto, že máme dodnes menší trauma ze scény indiánského útoku na bílé osadníky… Brr...

Legenda o vášni

U devadesátkových velkofilmů ještě zůstaneme, protože by byl hřích nezmínit Legendu o vášni. Život před sto lety v americké Montaně nebyl jednoduchý, obzvlášť v rodině Ludlowových v čele s plukovníkem Anthony Hopkinsem. A obzvlášť, když v Evropě vypukne velká válka a jeden ze tří synů si domů přivede snoubenku, která v průběhu let změní celé rodině život. V této Zwickově epice je zkrátka úplně všechno – láska, utrpení i vykoupení. Zní to trochu jako červená knihovna, k čemuž by mohl navádět i upocený Brad Pitt s přerostlými vlasy a plnovousem, ale (!) Legenda o vášni je díky silné literární předloze, brilantní režii i hereckým výkonům či očím lahodící výpravě, opravdový majstrštyk, které se už dneska netočí.

Matky na tahu

To, že si předchozí generace dělaly z ženského pokolení tak trochu otroky, je známá věc. Uvař, upeč, ukliď, jinak nejsi dobrá manželka! A nebudeme přehánět, když prohlásíme, že se to děje i v současnosti. Buď dokonalou matkou, nebo nám nelez na oči. A přesně tomuhle se hlavní hrdinky Matek na tahu snaží postavit a konečně si taky začít užívat života, aniž by jen mysleli na blaho ostatních. I když svoje děti pořád milují, Mila Kunis, Kristen Bell a Kathryn Hahn to ve filmu solidně rozjedou. Připravte se na dávku nekorektního humoru, životních mouder, a ve výsledku i potřebného poselství. Mimochodem, Matky na tahu mají na kontě celosvětově skoro 200 milionů dolarů. U komedie s rozpočtem „jen“ 20 mega, a v které jsou hlavní hvězdy výhradně ženy, to je docela solidní výkon.

Mamma Mia!

„Cože? Ty nemáš ráda ABBU?“ - tohle je věta, kterou nikdy neuslyšíte. Protože všichni – kdysi dávno, někdy, možná zrovna včera – poslouchali ABBU. A kdo říká, že ne, ten jí poslouchá právě teď. A mámy, alespoň tedy mámy mileniálů, k ní mají opravdu vřelý vztah… Za což po tolika letech částečně může právě i filmová verze úspěšného britského muzikálu. Filmu s Meryl Streep a Amandou Seyfried je letos krásných deset let, což je jen jeden z důvodů, proč si ho s mámou můžete znovu pustit. Těmi dalšími jsou například... všech 24 písniček od ABBY, které ve filmu zazní. OK, přiznáváme, tenhle film je ultimátní guilty pleasure.

Nikdy není pozdě

Meryl Streep září i v dalším filmu, který si zaslouží místo v tomto žebříčku. I když největší hvězdou posledního filmu zesnulého Jonathana Demme je spíš její filmová i reálná dcera Mamie Gummer. Ta si v hořké komedii zahrála depresemi trpící ženu, která právě prochází rozvodem a neví, jak dál naložit se životem. S tím jí má poradit její matka, která se kdysi rodiny vzdala pro kariéru rockerky, aby po letech hrála covery v kalifornských pajzlech a neměla ani na rohlíky. Přestože se ve filmu řeší poměrně velká témata (rozvod, svatba, syndrom vyhoření, dospívání), je vlastně dokonalým prototypem „oddechovky pro mámy“. Protože si u něj například mohou uvědomit, že jsou pravděpodobně o dost lepší mámou, než filmová Meryl, a to i přesto, že život hází klacky pod nohy všem bez výjimky.

Před svatbou ne!

Klenot z videopůjčovny! Této bláznivé komedii vévodí duo matka a dcera (Sigourney Weaver a Jennifer Love Hewitt), které má poměrně nekonvenční způsob obživy. Společně totiž svádí a obírá bohaté muže. A pro peníze jsou tyto dvě schopné udělat opravdu cokoliv. I jít přes mrtvoly. Vedle ústřední dvojice ve vedlejších rolích září Ray Liotta, Jason Lee a v neobvyklé komediální poloze i výborný Gene Hackman. Smíchejte trošku krimi, špetku romantiky, notnou dávku černého humoru a dostanete Před svatbou ne!

Mezi námi děvčaty

Ještě než Lindsay Lohan začala mít problémy s alkoholem a zákony, zahrála si v několika teen klasikách ze začátku tisíciletí. Teď už je sice v pohodě, ale my na ni stejně nejradši vzpomínáme v éře okolo roku 2003. V komedii, která v doslovném překladu znamená „bláznivý pátek“ si Lindsay Lohan a Jamie Lee Curtis vymění role, když se po nedorozumění v čínské restauraci náhle ocitnou v těle té druhé. Dcera v těle své matky tak musí vést psychiatrickou ordinaci a organizovat svatbu, zatímco matka v těle dcery řeší problémy na střední škole a nového přítele. Přičemž obě se z toho snaží nezbláznit. Mezi námi děvčaty patří i po letech ke komediální špičce, která inteligentně baví a jen tak mimochodem při tom perfektně rozebírá vztah matka-dcera. A to aniž by zbytečně moralizovala.

Lady Bird

Vztah matka-dcera je i leitmotivem Lady Bird režisérky a scenáristky Grety Gerwig. Hořkosladká komedie, která je mimo jiné ódou na kalifornské Sacramento, sice kdoví proč neproměnila jedinou oscarovou nominaci. Ale už od září minulého roku a prvním uvedení na festivalech v Telluride a Torontu, sbírá jeden nadšený ohlas za druhým. A není se čemu divit. Lady Bird je totiž nápaditá coming-of-age komedie, které nebudete věřit nálepku „režisérský debut“ a která vás překvapí neobvykle otevřeným a nevyumělkovaným pohledem na dívčí dospívání na pozadí střední katolické školy. A všechny, co někdy trápil křehký vztah s matkou (ehm, koho ne?), ve výsledku upřímně dojme.

Chlapectví

Chlapectví Richarda Linklatera je opravdu unikátní projekt v dějinách kinematografie. Režisér a scenárista na něm pracoval celých dvanáct let, po jejichž dobu se stejný ansámbl herců každoročně scházel na několik natáčecích dní. Všechen natočený materiál se nakonec poslepoval a světe div se, funguje to! Chlapectví ve výsledku představuje srdečný příběh dospívání jednoho chlapce, jeho sestry a rozvedených rodičů. Vypráví o maličkostech, které tvoří velké životní příběhy. Tak, jak je tomu u jednoho z nejpoctivějších tvůrců současnosti zvykem. Ve filmu naprosto září talentovaný Ellar Coltrane a s vervou mu sekundují Lorelei Linklater (dcera režiséra si ve filmu zahrála sestru Masona Samanthu), Ethan Hawke a nyní zaslouženě oscarová Patricia Arquette v roli strhané, životem unavené, ale stále milující matky. To, že film prošel neobvyklou produkcí je, je totiž až jeho sekundární kvalitou.

Náš tip

Říkáte si, kde je Angelika? Hříšný tanec? Duch?! Chápeme, že tyto filmy mámy milují a Patrick Swayze jim dodneška nedá spát. V tomto žebříčku jsme se ale záměrně snažili vyhnout těmto prvoplánovým klasikám, které si člověk ve spojení máma + televize hned vybaví. Tedy minimálně, pokud vyrůstal v 80. a 90. letech. Naopak jsme se do žebříčku snažili zařadit filmy, z kterých si vyberou mámy všech věkových kategorií a s nejrůznějším vkusem. Je libo epická romance á la červená knihovna? Komedie o tom, že i šedesátnice mají právo na sexuální život? Nebo vaše mamka dává přednost nezávislým filmům ze života, s kterými se může pro jejich „všednost“ snáze ztotožnit? Mysleli jsme zkrátka na všechno, a zároveň jsme se snažili dodržet motto, že mámy chtějí u telky „vypnout“ a po náročném dni nenamáhat mozek vyfabulovanými spektákly. Do komentářů nám rozhodně nezapomeňte dát vědět, které filmy milují vaše mámy. Ta moje třeba zbožňuje Volný pád Joela Schumachera, trilogii Pařba ve Vegas nebo Borata. A taky Fakjů pane učiteli. Což jen krásně dokazuje to, jak jsou všechny matky jiné a především skvělé! Nezapomeňte jim to proto občas taky připomenout – třeba právě pohodovým filmovým večerem.

10 filmů na které se můžete podívat s mámou  |  Tipy na film  |   |  935 přečtení  |  6 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 filmů na které se můžete podívat s mámou

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů na které se můžete podívat s mámou

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  6

Dožeňte resty! Těchto 22 filmů a seriálů zmizí na konci září z Netflixu

Blíží se konec září a to znamená jediné - Netflixu chtě nechtě vyprší licence na řadu filmů a seriálů z jeho nabídky. Pojďme se na ně podívat, ať můžete případně dohnat to nejzajímavější, co jste zatím odkládali. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  3

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední zářijový víkend nabídne ze strany Netflixu možná o něco slabší nabídku než obvykle. Bohatě ji ale vyváží nabídka HBO, která představí nejen oscarovou novinku, ale i povedený psychologický horor Chata. A zajímavou novinku má v rukávu i Apple. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  125

18 nejlepších fantasy filmů a seriálů, které jsou na Netflixu s češtinou

Baví vás fantasy? Nás taky, takže proč se nepodívat, jaké jsou jeho nejlepší zástupci, kteří jsou aktuálně dostupní na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  40

12 nejlepších zombie filmů a seriálů na Netflixu pro časy pandemie

Druhé kolo pandemie jev plném proudu, tak proč se trochu nenaladit apokalyptickými vizemi světa v podobě filmů a seriálů, ve kterých hrají hlavní role nemrtví. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  81

8 věcí, které nás štvou na Netflixu

Netflix je nejpopulárnější streamovací službou na světě a od konce loňského roku si ho naplno (tj. s česky lokalizovaným UI) můžeme užívat i v České republice. Řada věcí je ale u takto velké služby doslova k vzteku. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist