FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Dámský klub
Zdroj: TMDB

Dámský klub

Než se přesuneme k filmům dostupným na home videu nebo VOD, zajdeme do kina! Tedy zajdete tam vy, s mámou. Do českých kin totiž nedávno vstoupila komedie Dámský klub, v které září čtveřice hollywoodských hvězd, kterým jen tak mimochodem už dávno není 20. A ani 30. Jane Fonda, Diane Keaton, Candice Bergen a Mary Steenburgen ve fimu mají svůj vlastní knižní klub, v kterém jednoho dne začnou číst Padesát odstínů šedi. Což mírně trochu zamává s jejich osobními i milostnými životy. Jane Fonda se setká s dávným milencem, Diane Keaton se zalíbí Andy Garcia, Candice Bergen se pokouší znovu randit a Mary Steenburgen chce oživit dlouholeté manželství. Abyste si film užili, nemusíte mít načtenou epickou trilogii E. L. James. Stojí totiž převážně na situačním humoru a skvělých výkonech ústřední čtveřice, kterou nejde nemilovat a s kterou se nejedna máma určitě ztotožní. Nebo alespoň s jednou z nich.

Online na Filmbox+ (titulky) (dabing), Google Play (titulky), My Prime, Netflix (titulky) (dabing), Voyo (titulky) (dabing) od 16. 3. 2021

Tanec s vlky
Zdroj: TMDB

Tanec s vlky

Klasika, kterou si neodpustíme, protože neznáme jedinou mámu, která by nemilovala Kevina Costnera. A všechny tyto mámy by zuřily, kdyby zjistily, že tato VHSková klasika momentálně není nikde dostupná online. Což se doufejme brzy změní. Tak jako tak, Kevin Costner je ve spojení s indiánským kmenem Siouxů naprostým kultem, a to nejen pro svou nekonečnou (ale rychle ubíhající, vážně!) stopáž 181 minut v kino sestřihu (ani se neptejte, kolik má režisérská verze...). Epický příběh z 60. let 19. století je krásnou ukázkou velkofilmů 90. let, které se dneska už netočí, a nám osobně to docela chybí. A to i přesto, že máme dodnes menší trauma ze scény indiánského útoku na bílé osadníky… Brr...

Není nikde online

Legenda o vášni
Zdroj: TMDB

Legenda o vášni

U devadesátkových velkofilmů ještě zůstaneme, protože by byl hřích nezmínit Legendu o vášni. Život před sto lety v americké Montaně nebyl jednoduchý, obzvlášť v rodině Ludlowových v čele s plukovníkem Anthony Hopkinsem. A obzvlášť, když v Evropě vypukne velká válka a jeden ze tří synů si domů přivede snoubenku, která v průběhu let změní celé rodině život. V této Zwickově epice je zkrátka úplně všechno – láska, utrpení i vykoupení. Zní to trochu jako červená knihovna, k čemuž by mohl navádět i upocený Brad Pitt s přerostlými vlasy a plnovousem, ale (!) Legenda o vášni je díky silné literární předloze, brilantní režii i hereckým výkonům či očím lahodící výpravě, opravdový majstrštyk, které se už dneska netočí.

Online na Google Play (titulky), iTunes, Netflix (titulky), Rakuten od 10. 12. 2017

Matky na tahu
Zdroj: TMDB

Matky na tahu

To, že si předchozí generace dělaly z ženského pokolení tak trochu otroky, je známá věc. Uvař, upeč, ukliď, jinak nejsi dobrá manželka! A nebudeme přehánět, když prohlásíme, že se to děje i v současnosti. Buď dokonalou matkou, nebo nám nelez na oči. A přesně tomuhle se hlavní hrdinky Matek na tahu snaží postavit a konečně si taky začít užívat života, aniž by jen mysleli na blaho ostatních. I když svoje děti pořád milují, Mila Kunis, Kristen Bell a Kathryn Hahn to ve filmu solidně rozjedou. Připravte se na dávku nekorektního humoru, životních mouder, a ve výsledku i potřebného poselství. Mimochodem, Matky na tahu mají na kontě celosvětově skoro 200 milionů dolarů. U komedie s rozpočtem „jen“ 20 mega, a v které jsou hlavní hvězdy výhradně ženy, to je docela solidní výkon.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Netflix od 21. 12. 2016

Mamma Mia!
Zdroj: TMDB

Mamma Mia!

„Cože? Ty nemáš ráda ABBU?“ - tohle je věta, kterou nikdy neuslyšíte. Protože všichni – kdysi dávno, někdy, možná zrovna včera – poslouchali ABBU. A kdo říká, že ne, ten jí poslouchá právě teď. A mámy, alespoň tedy mámy mileniálů, k ní mají opravdu vřelý vztah… Za což po tolika letech částečně může právě i filmová verze úspěšného britského muzikálu. Filmu s Meryl Streep a Amandou Seyfried je letos krásných deset let, což je jen jeden z důvodů, proč si ho s mámou můžete znovu pustit. Těmi dalšími jsou například... všech 24 písniček od ABBY, které ve filmu zazní. OK, přiznáváme, tenhle film je ultimátní guilty pleasure.

Online na Amazon Prime, Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), O2TV (dabing), Rakuten od 16. 12. 2019

Nikdy není pozdě
Zdroj: TMDB

Nikdy není pozdě

Meryl Streep září i v dalším filmu, který si zaslouží místo v tomto žebříčku. I když největší hvězdou posledního filmu zesnulého Jonathana Demme je spíš její filmová i reálná dcera Mamie Gummer. Ta si v hořké komedii zahrála depresemi trpící ženu, která právě prochází rozvodem a neví, jak dál naložit se životem. S tím jí má poradit její matka, která se kdysi rodiny vzdala pro kariéru rockerky, aby po letech hrála covery v kalifornských pajzlech a neměla ani na rohlíky. Přestože se ve filmu řeší poměrně velká témata (rozvod, svatba, syndrom vyhoření, dospívání), je vlastně dokonalým prototypem „oddechovky pro mámy“. Protože si u něj například mohou uvědomit, že jsou pravděpodobně o dost lepší mámou, než filmová Meryl, a to i přesto, že život hází klacky pod nohy všem bez výjimky.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), Rakuten od 15. 6. 2021

Před svatbou ne!
Zdroj: TMDB

Před svatbou ne!

Klenot z videopůjčovny! Této bláznivé komedii vévodí duo matka a dcera (Sigourney Weaver a Jennifer Love Hewitt), které má poměrně nekonvenční způsob obživy. Společně totiž svádí a obírá bohaté muže. A pro peníze jsou tyto dvě schopné udělat opravdu cokoliv. I jít přes mrtvoly. Vedle ústřední dvojice ve vedlejších rolích září Ray Liotta, Jason Lee a v neobvyklé komediální poloze i výborný Gene Hackman. Smíchejte trošku krimi, špetku romantiky, notnou dávku černého humoru a dostanete Před svatbou ne!

Není nikde online

Mezi námi děvčaty
Zdroj: TMDB

Mezi námi děvčaty

Ještě než Lindsay Lohan začala mít problémy s alkoholem a zákony, zahrála si v několika teen klasikách ze začátku tisíciletí. Teď už je sice v pohodě, ale my na ni stejně nejradši vzpomínáme v éře okolo roku 2003. V komedii, která v doslovném překladu znamená „bláznivý pátek“ si Lindsay Lohan a Jamie Lee Curtis vymění role, když se po nedorozumění v čínské restauraci náhle ocitnou v těle té druhé. Dcera v těle své matky tak musí vést psychiatrickou ordinaci a organizovat svatbu, zatímco matka v těle dcery řeší problémy na střední škole a nového přítele. Přičemž obě se z toho snaží nezbláznit. Mezi námi děvčaty patří i po letech ke komediální špičce, která inteligentně baví a jen tak mimochodem při tom perfektně rozebírá vztah matka-dcera. A to aniž by zbytečně moralizovala.

Online na iTunes od 9. 6. 2020

Lady Bird
Zdroj: TMDB

Lady Bird

Vztah matka-dcera je i leitmotivem Lady Bird režisérky a scenáristky Grety Gerwig. Hořkosladká komedie, která je mimo jiné ódou na kalifornské Sacramento, sice kdoví proč neproměnila jedinou oscarovou nominaci. Ale už od září minulého roku a prvním uvedení na festivalech v Telluride a Torontu, sbírá jeden nadšený ohlas za druhým. A není se čemu divit. Lady Bird je totiž nápaditá coming-of-age komedie, které nebudete věřit nálepku „režisérský debut“ a která vás překvapí neobvykle otevřeným a nevyumělkovaným pohledem na dívčí dospívání na pozadí střední katolické školy. A všechny, co někdy trápil křehký vztah s matkou (ehm, koho ne?), ve výsledku upřímně dojme.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten od 12. 7. 2018

Chlapectví
Zdroj: TMDB

Chlapectví

Chlapectví Richarda Linklatera je opravdu unikátní projekt v dějinách kinematografie. Režisér a scenárista na něm pracoval celých dvanáct let, po jejichž dobu se stejný ansámbl herců každoročně scházel na několik natáčecích dní. Všechen natočený materiál se nakonec poslepoval a světe div se, funguje to! Chlapectví ve výsledku představuje srdečný příběh dospívání jednoho chlapce, jeho sestry a rozvedených rodičů. Vypráví o maličkostech, které tvoří velké životní příběhy. Tak, jak je tomu u jednoho z nejpoctivějších tvůrců současnosti zvykem. Ve filmu naprosto září talentovaný Ellar Coltrane a s vervou mu sekundují Lorelei Linklater (dcera režiséra si ve filmu zahrála sestru Masona Samanthu), Ethan Hawke a nyní zaslouženě oscarová Patricia Arquette v roli strhané, životem unavené, ale stále milující matky. To, že film prošel neobvyklou produkcí je, je totiž až jeho sekundární kvalitou.

Online na Amazon Prime, Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), Rakuten od 3. 1. 2020

Náš tip

Říkáte si, kde je Angelika? Hříšný tanec? Duch?! Chápeme, že tyto filmy mámy milují a Patrick Swayze jim dodneška nedá spát. V tomto žebříčku jsme se ale záměrně snažili vyhnout těmto prvoplánovým klasikám, které si člověk ve spojení máma + televize hned vybaví. Tedy minimálně, pokud vyrůstal v 80. a 90. letech. Naopak jsme se do žebříčku snažili zařadit filmy, z kterých si vyberou mámy všech věkových kategorií a s nejrůznějším vkusem. Je libo epická romance á la červená knihovna? Komedie o tom, že i šedesátnice mají právo na sexuální život? Nebo vaše mamka dává přednost nezávislým filmům ze života, s kterými se může pro jejich „všednost“ snáze ztotožnit? Mysleli jsme zkrátka na všechno, a zároveň jsme se snažili dodržet motto, že mámy chtějí u telky „vypnout“ a po náročném dni nenamáhat mozek vyfabulovanými spektákly. Do komentářů nám rozhodně nezapomeňte dát vědět, které filmy milují vaše mámy. Ta moje třeba zbožňuje Volný pád Joela Schumachera, trilogii Pařba ve Vegas nebo Borata. A taky Fakjů pane učiteli. Což jen krásně dokazuje to, jak jsou všechny matky jiné a především skvělé! Nezapomeňte jim to proto občas taky připomenout – třeba právě pohodovým filmovým večerem.

10 filmů na které se můžete podívat s mámou  |  Tipy na film  |   |  6 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 filmů na které se můžete podívat s mámou

Tipy na film  |  včera 7:00

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 10 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist