Do kin si to namířil druhý díl špiónské akční pecky Kingsman a zdá se, že bude mít podobný úspěch jako jednička. Trojky se ale hned tak nedočkáme, jestli vůbec, jak tedy zahnat nudu? Vybrali jsme deset podobných filmů jako jsou Kingsmani.
25. 9. 2017 0:00 | Tipy na film 25. 9. 2017 0:00 | Tipy na filmKingsmany natočil režisér Matthew Vaughn podle comicsové předlohy Marka Millara a je moc dobře vidět, jak se skvěle doplňují. Do oka a noty si padli už v roce 2010, kdy právě Vaughn natočil jiný Millarův comics - Kick Ass, nebo-li Nářez. Osnova příběhu je ostatně velmi podobá - mladý podceňovaný kluk se vypracuje na supehrdinu a zachrání svět. Nechybějí libové akční scény a suché hlášky. Film se dočkal pokračování, ale to už není ani z poloviny tak dobré - Matthew Vaughn šel režírovat raději X-Meny a místo něj nastoupil právě Mark Millar.
76 %Vedle filmů a seriálů, kde má tajný agent iniciály JB (James Bond, Jason Bourne, Jack Bauer) patří k nejznámějším fiktivním špiónům i členové organizace U.N.C.L.E. Televizní seriál v šedesátých letech byl stejně populární jako tehdy startující bondovky, jeho slávu se nedávno rozhodl nedávno vzkřísit jiný britský režisér, který miluje efektní akční scény - Guy Ritchie (Podfuck, Král Artuš). Kromě standardní porce akčních honiček dostanete podobně jako v Kigsmanovi ještě pořádnou dávku stylu a atmosféry šedesátých let. Agentské zabijení ve smokingu je tu skoro stejně cool jako u Bonda a vy si můžete užít Henryho Cavilla i mimo supermanský kostým. Humor sice trochu vázne, ale víc bondovské už to být nemůže.
72 %Elegantní špiónská podívaná ve stylu starých bondovek, která udělá radost nejen fanouškům původního seriálu.
V devadesátých letech zažil Hollywood malou čínsku vlnu, kdy se v něm načas usadila kompletní honkgongská režisérská “mafie” (John Woo, Tsui Hark, Ringo Lam) která o desetiletí předtím jako jediná byla schopná konkurovat akčnímu americkému filmu. Při svých hollywoodských pokusech dostali sice zpočátku menší rozpočet než klasický velkofilm, ale za to měli volné ruce na pořádné akce a nemuseli řešit přístupnost. Naprostá většina z nich natočila pár zajímavých vážných akčních filmů jako Tváři v tvář nebo Maximální riziko, málokdo ale dokázal tak dobře skominovat stylizovanou akci, humor a zápletku tak jako Kirk Wong v Big Hit (produkce John Woo). Tedy ještě začínající Mark Wahlberg v něm melouchaří jako nájemný zabiják, ale najednou jdou po něm bývalí kolegové, naštvaná přítelkyně i majitel videopůjčovny, co chce, aby mu konečně vrátil King Konga. Legrace.
60 %Na průstřely hlav a drsné hlášky má už hodně dlouho monopol Quentin Tarantino (Pulp Fiction, Kill Bill) a se svým kámošem Robertem Rodriguezem určovali v devadesátých letech trendy nezávislého filmu, který není jen o teplých kovbojích co jedí pudink. Rodriguez byl z nich ten akčnější a svůj vrcholný kousek natočil v roce 1995. Akční jízda o zabijákovi, který se přijde pomstít poté, co mu drogový boss zabil přítelkyni, udělal z Antonia Banderase ženský idol a z jeho dvojité brokárny měli zase radost všichni fanoušci Doomu. Ostré hlášky servíruje mj. Tarantino v epizodní roličce vtipálka (“načůrám táááámle do toho půlitru). Desperado je ve skutečnosti druhým dílem trilogie, vše začalo v El Mariachi a skončilo v Kdysi dávno v Mexiku. Rodriguezův styl si můžete ještě užít v Sin City a Machette. Má na svědomí také čistě špiónskou sérii Spy Kids, ale jak už název napovídá, moc krve a hlášek si zde neužijete. A od dvojky dále ani moc zábavy.
71 %Jde natočit velké akční scény, jde natočit šílené akční scény a pak je tu úroveň - Zastav se a nepřežiješ. Smrtelný jed vstříknutý do krve udělá z Jasona Stathama stroj na kosení padouchů po desítkách, aby se udržel v chodu, neváhá se nabíjet transformátorem nebo veřejnou souloží se svojí snoubenkou uprostřed tržiště. Těžko se tahle akční šílenost popisuje slovy, protože takovou akci moc dalších filmů nemá, vše je navíc ab absurdum dohnané opravdu na samotný okraj parodie. Pokud se zdálo, že konec Zastav se a nepřežiješ není možné proměnit v pokračování, druhý díl natočený o dva roky pozdějí nám ukázalo, že právě v případě Zastav se a nepřežiješ se prostě tohle nemůže....zastavit.
69 %Ano, James Cameron i Arnold Schwarzenegger natočili spolu (Terminátor, Terminátor 2)i bez sebe (Vetřelci resp Predátor) lepší filmy, ale špiónský akční film mají jen jeden. A shodou okolností dobře splňuje i naše zádání - kvalitní akce s nálepkou “pro starší a pokročilé”, tajní agenti kam se podíváš - a překvapivě také humor. Pravdivé lži jsou totiž remakem starší francouzské komedie Podtrženo, sečteno a dost situačních hlášek prosáklo i do americké verze. Pravdivé lži si můžete připomenout po letech i z jiného prostého důvodu - chystá se totiž stejnojmenný televizní seriál.
73 %Akční klasika Jamese Camerona není běžně dostupná na streamovacích službách. Tuhle příležitost byste neměli nechat ležet ladem.
Akční komedie o špiónech nemusí být jen šílenost jako Austin Powers nebo Johnny English. Slušně vybalancovat humor, přestřelky a inteligentní zápletku se podařilo i prakticky pozapomenuté dvojici filmů RED, kterou si už možná pamatujete jen díky Bruci Willisovi a hudebnímu motivu (hrál ho několik let před každým filmem řetězec kin Cinestar). Sice to není tolik krve jako u kolegů, ale až už Willis nebo plejádá dalších skvělých herců (Morgan Freeman, Helen Mirren, John Malkovich) vás nadchne tím, jak charakterní herci vypadají stylově a neotřele, když potřebují někoho sejmout. Dejte tomu šanci.
70 %Vcelku pod radarem pozornosti prošla nedávno v našich kinech akční komedie Zabiják a bodyguard, kde se spojí užvaněný a hláškující Ryan Reynolds (Deadpool) s ještě drsnějším Samuel L. Jacksonem (Nick Fury z Avengers). Vznikla drsná a krvavá akční jízda, kde nechybí slušné akční scény doplněné roztomilými vtipy, a slovo FUCK je tu stejně často jako vybuchující hlavy. Pokud vás plakáty parodující Osobního stražce nenalákaly, tak se nechte přemluvit a utíkejte do kina, dokud film ještě hrají. Je to nejlepší předehra pro Kingsmany.
69 %Než začal Michael Bay dojit sérii Transformers do posledního šroubku, natočil jen jedno pokračování svého filmu. Na svůj debut Mizerové navázal o osm let později v druhém díle, který byl větší, šílenější a hlasitější ve všech směrech. Tedy něco jako druzí Kingsmani. I tady se dočkáte šílených akčních honiček, několika speciálních bayovských záběrů (rotující kamera) a pro naše zadání si můžeme odškrnout i tajné agenty (sice protidrogové, ale proč ne), hlášky (ty zařizuje Martin Lawrence) i styl (ten nosí hlavně Will Smith). A aby toho nebylo málo, máme tu detailní záběr na souložící krysy. Oprava - dva záběry.
66 %Mark Millar má za sebou několik úspěšných comicsů, vedle Kingsmanu a Kick-Assu se v Hollywood před časem pustili i do jeho třetí série nazvané Wanted - Hledá se mrtvý nebo živý. FIlm nerežíruje Matthew Vaughn, ale ruský blázen Timur Bekmambetov (Noční hlídka, produkce Hardcore Henry), nicméně v šílených akčních scénách by si pánově mohli podat zakrvácené ruce. I když příběh dostal výrazných změn ve filmu (supehrdiny nahradli zabijáci), hlavní osa je stejná - z podceňovaného mladíka se stane elitní zabiják, co si zúčtuje se všemi okolo. Wanted má v našich končinách ještě jeden příjemný bonus (a ne, nemyslíme Angelinu Jolie) - poznáte mnoho českých reálií včetně vlaku Pendolino a moravských hradů. Vše ale přebijí nejlepší FUCK YOU reakce filmové historie.
67 %Tajní agenti organizace Kingsman nepotřebují mít na konci svých jmen žádné nuly. Tato špionážní služba je oproti jiným britským službám rozhodně nevládní a pochopitelně supertajná. Počet jejích agentů je pevně daný a za každého, který odešel (většinou nedobrovolně a bolestně), nastoupí pečlivě vycvičený a otestovaný nováček, kterého doporučí některý z agentů ve službě. Právě díky tomu se do výběrového systému dostávají hlavně synové významných rodin. Výjimkou z pravidla se stane až Gary „Eggsy“ Price, který je obyčejným klukem vybaveným vysokým IQ, nedokončeným výcvikem u mariňáků a oceněný krajskou cenou za gymnastiku. Nyní ale tráví většinu času na ulici, je nezaměstnaný a má nakročeno do kriminálu. Hrají: Taron Egerton, Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Mark Strong, Sofia Boutella, Sophie Cookson, Jack Davenport, Mark Hamill, Geoff Bell, Samantha Womack
77 %Zachránil svět a je z něj Kingsman. A teď ho čeká další mise, při které se musí spojit s jinou tajnou agenturou - americkou Statesman. Hrají: Colin Firth, Julianne Moore, Taron Egerton, Mark Strong, Halle Berry, Channing Tatum, Jeff Bridges, Pedro Pascal, Elton John, Hanna Alström, Vinnie Jones
67 %Ještě větší a ještě šílenější akční pokračování komiksového hitu z dílny režiséra Matthew Vaughna.
Abychom ještě určili pravidla - do žebříčku jsme zahrnuli filmy, které splňují alespoň dva ze tří výsostných znaků Kingsmanu - libové akční scény, kde není o krev nouze, špiónské či comicsové postavy a specifický nadhled či humor. To tedy třeba vyřazuje klasické kandidáty jako jsou filmy s Jamesem Bondem (původní nejsou moc krvavé, nové nejsou moc humorné) nebo Jasonem Bournem (jsou krvavé, nejsou humorné), i když jejich podobnost je samozřejmá. Zařadit je by ale bylo příliš snadné. Kdo jiný se nám tedy vešel do desítky?
290 zobrazeníV USA už dnes, ve zbytku světa už zítra ráno. Po dvanáctileté pauze se na obrazovky opět vrací Star Trek, tentokrát ve zbrusu nové sérii Discovery, která se odehrává cca deset let před úplně první Star Trek sérií (s Kirkem a Spockem). Díky Netflixu si ji užijeme i my, jen připomínáme, že série má 15 dílů a dočkáme se klasicky jednoho nového každý týden. Seriál nemá české titulky, ale za to má KLINGONSKÉ!
I kdybychom nebyli fanoušci, tak musíme uznat, že nový příběh o vraždícím klaunovi Pennywisovi je šikovný scénáristický majstrštyk plný překvápek a autorského pomrkávání pro znalce původní předlohy. Divákům nepolíbeným knihou či první adaptací tak možná osvětlíme pár zvláštních tvůrčích hříček a zkušeným kingovským nerdům třeba ukážeme pár věcí, co jejich pozornému oku v kině uniklo.
Filmů natočených podle skutečnosti dostáváme každý rok spoustu a u každého z nich bychom si našli po pečlivé analýze spoustu odchylek oproti skutečnosti. Vybrali jsme ty největší a nejznámější případy, kdy tvůrci příběh opravdu pohádkově nafoukli do obřích rozměrů a nebo si nálepku “podle skutečnosti” vymysleli úplně.
Americké investigativní seriály se často zaměřují na vážné zločiny jako zmizení, únosy či vraždy. Jak by to vypadalo, kdyby podobné zacházení - včetně soudců, novinařů, svědků, policie - dostal i tak obyčejný případ jako je postříkání aut na střední škole sprostými symboly?