FB pixel

V letošním roce mělo premiéru více než čtyřicet celovečerních hraných a dokumentárních českých filmů. Vedle děl výrazných autorských osobností, které na sebe znovu upozornily po několikaleté pauze (Marta Nováková, Aurel Klimt, Jan Svěrák, Václav Kadrnka), stojí filmy nadějných začínajících režisérů a režisérek (Tereza Nvotová, Jiří Sádek, Vít Karas).

Nadále sice převažují odpočinkové komedie (Manžel na hodinu, Miluji tě modře, Špunti na vodě) a dokumenty sázející spíše na senzacechtivý než analytický přístup k tématu (Nejsledovanější Nepřesaditelný, Svět podle Daliborka), ale nepřehlédnutelná je také snaha seriózně vypovědět o relevantních problémech současnosti (Skokan, Špína, Selský rozum), případně se vypořádat s některými palčivými kapitolami českých dějin (Masaryk, Milada). Následující desítka nereprezentuje nutně to nejlepší z domácí filmové produkce, jde ovšem o tituly, o nichž se nejvíce psalo a mluvilo, ať v Česku či v zahraničí, ať v dobrém či zlém.

8 hlav šílenství

Druhý celovečerní film Marty Novákové nekonvenčním způsobem zpracovává životní osud ruské básnířky Anny Alexandrovny Barkovové, která za své názory strávila dvaadvacet let v gulagu. Film tvoří osm „hlav“, osm krátkých, stylem i tónem různorodých filmů, které připomínají jednotlivé etapy života persekvované literátky. Do hlavní role devět let připravovaného projektu Nováková obsadila zpěvačku Anetu Langerovou. Výsledkem je umělecky ambiciózní koláž, na které část diváků ocenila hravost, zatímco jiní kritizovali její nesoudržnost a nesrozumitelnost.

Bába z ledu

K výrazným zahraničním úspěchům české kinematografie letos patřilo uvedení nového filmu Bohdana Slámy na newyorském festivalu Tribeca, kde Bába z ledu získala cenu poroty pro nejlepší scénář zahraničního filmu. Zuzana Krónerová pak byla pro změnu za svůj odvážný herecký výkon oceněna na festivalu pořádaném na ruském Sachalinu. Hořká komedie s prvky sociálního dramatu je v českém kontextu neobvyklá zejména vnímavostí vůči životu seniorů, kteří se hrdiny realisticky pojatých filmů, natož filmů s výraznou milostnou linií, stávají stále poměrně vzácně.

Křižáček

Hlavní cenu karlovarského festivalu patnáct let po Roku ďábla opět získal snímek domácí výroby. Režisér Václav Kadrnka v Křižáčkovi zpracovává epickou báseň Jaroslava Vrchlického o otci hledajícím syna. Pomalu plynoucí, ve formátu 4:3 natočená filmová balada klade v duchu tvorby Františka Vláčila mimořádný důraz na práci s prostorem a symboly. Proto také celá vznikla na podkladu storyboardů s pečlivě rozkreslenými pohyby kamery a kompozicemi záběrů. Samotnému natáčení navíc předcházely dva roky rešerší, zahrnujících konzultace s historiky nebo lokační obhlídky na jihu Itálie, kde se celý film točil.

Masaryk

Životopisné drama zachycující klíčové události ze života Jana Masaryka sice vstoupilo do široké distribuce teprve tento rok v březnu, ale díky předpremiéře na konci prosince 2016 mohlo letos soutěžit o České lvy, kterých nakonec získalo rekordních dvanáct. Zahraniční kritici, kteří Masaryka viděli na Berlinale, oproti tomu moc nejásali. Psali o vypravěčsky rozpolceném dramatu s pomalým tempem a bez šance uspět mimo domácí trh. Vyšlo tak najevo, že nápodoba zahraničních postupů, patrná vedle způsobu distribuce i na nadstandardním řemeslném zpracování a sklonech k patetičnosti, možná uspokojí členy České filmové a televizní akademie, ale na mezinárodní úspěch nestačí.

Milada

Debutující David Mrnka se ve svém prvním filmu rozhodl pojednat o tragickém osudu české političky a feministky Milady Horákové. Snímek pokrývající téměř dvacet let československých dějin připravoval Mrnka jako režisér, scenárista i producent téměř deset let ve spolupráci s mnoha odbornými poradci nebo dcerou Horákové. Na životopisném dramatu se finančně podílel také Netflix, který zakoupil práva na celosvětovou on-line distribuci Milady. V hlavní roli mezinárodně obsazeného, v české i anglické verzi distribuovaného a kritiky vesměs zavrhnutého filmu, se představila izraelská herečka Ayelet Zurer.

Nejsledovanější

Mladý český režisér Jiří Sádek na sebe poprvé upozornil zdařilou hororovou Polednicí. Jako téma svého druhého filmu, celovečerního dokumentu Nejsledovanější, si zvolil jeden z největších fenoménů mezi dnešní mládeží – youtubery. Sádkův film měl být pokusem o konstruktivní spojení různých pohledů na youtubering, který osloví stejnou měrou fanoušky jako širší veřejnost. Vedle samotných youtuberů proto ve filmu vystupují také rodiče, diváci, sociologové nebo psychologové. Vyvolaný zájem u obou skupin diváků byl ovšem mnohem menší, než téma slibovalo. Zůstalo tak jen u záslužného, ale nedotaženého pokusu iniciovat dialog.

Po strništi bos

Po šestadvaceti letech se Jan Svěrák vrátil ke svému úspěšnému celovečernímu debutu Obecná škola a podle knižní předlohy otce Zdeňka natočil prequel. Nostalgický snímek střídající humornou a poetickou polohu se soustředí na drobné mezilidské konflikty, jež s ironickou nadsázkou zrcadlí paralelně běžící „velké dějiny“. Osmý společný snímek dvou Svěráků sice vinou nevyrovnaného rytmu a absence silného sjednocujícího motivu nedosáhnul kvalit jejich předchozí tvorby, ale přesto jde s přehledem o nejnavštěvovanější český film tohoto roku.

Svět podle Daliborka

Nový film Víta Klusáka vzbudil značný poprask ještě před svým dokončením zásluhou autobusu lákajícího nevkusnou reklamou k návštěvě vyhlazovacího tábora. Jednalo se o rekvizitu z Klusákova portrétu „něžného neonacisty“ a amatérského filmaře, který vrcholí výletem do Osvětimi. Film mapující jeden rok v životě muže snažícího se dokončit amatérský horor, zorganizovat neonacistickou demonstraci a najít si partnerku, je chůzí po velmi tenkém ledě. Kontroverze nevyvolal jen exploatačním nakládáním s Daliborem a jeho blízkými, ale také tvrzením aktérů, že podepsali smlouvu na hraný, nikoliv dokumentární film.

Špína

Světová premiéra absolventského filmu a současně celovečerního hraného debutu Terezy Nvotové se odehrála na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Cílem syrového psychologického dramatu je vyvrátit některé mýty spojené se znásilněním. Nvotová se scenáristkou Barborou Námerovou vycházely z výpovědi skutečných oběti znásilnění a vedle traumatu samotné obětí výrazně zohledňují také předsudky jejího okolí. Ve slovenštině natočené drama s majoritním českým produkčním vkladem patří svým tématem také v návaznosti na kauzu #metoo bezesporu k nejdůležitějším filmům uvedeným letos do kin.

Zahradnictví: Rodinný přítel

Minimálně jeden nový film Jana Hřebejka ročně je již standardem. Nejaktivnější český filmař současnosti se ovšem rozhodl překonat sám sebe a uvést v jednom roce nikoliv jeden nebo dva, ale rovnou tři nové filmy. Výpravná Zahradnictví je inspirována životem rodiny scénáristy Petra Jarchovského během let 1939 až 1959. Časově tedy filmy předcházejí Pelíškům. Na melodramatického Rodinného přítele l navázal dramatický Dezertér a nejodlehčenější Nápadník. Nákladný, složitě vznikající projekt (nějaký čas se uvažovalo o televizním seriálu) ovšem zklamal diváky i kritiky a neschopnost naplnit ambiciózní plán nedávno sebekriticky připustil samotný Hřebejk.

10 nejdůležitějších českých filmů roku 2017  |  Tipy na film  | 

Martin Šrajer


Komentáře k článku 10 nejdůležitějších českých filmů roku 2017

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejdůležitějších českých filmů roku 2017

Tipy na film  |  včera 0:00  |  27

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zdá se, že poněkud chudší týdny na filmové a seriálové novinky pomalu končí a streamovací služby se probouzí k pořádnému plnění svých katalogů. Jen o tomto víkendu si velké novinky přichystali Netflix, HBO i Amazon, který uvádí chválené drama One Night in Miami. A konečně je dostupná i nová Mulan. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  3

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro

Jeden z nejbizarnějších roků máme konečně za sebou, z pohledu seriálového se však jednalo víceméně o rok velice klasický, když nám nabídl celou řadu rozličných seriálů, u nichž byla radost trávit/marnit čas. Které kousky zaujaly naši redakci nejvíc? Na to jsme se zeptali samotných redaktorů. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  100

20 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně na Netflixu v češtině

V posledních měsících na Netflixu končila řada licencovaných filmů, jiným byla naopak licence obnovena a nově i s českou lokalizací v podobě titulků. Je tedy ideální čas podívat se, které nejlepší sci-fi kousky aktuálně Netflix nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  24

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu konce roku 2020 v Česku

Rok 2020 je za námi a konečně se tak můžeme ohlédnout za tím, čemu jsme v posledních prosincových dnech věnovali největší pozornost na Netflixu. Najdete zde svoje oblíbené prokrastinační snímky? číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  69

Netflix přidává s češtinou nové filmy s hvězdou Dámského gambitu

Jestli někdo dokáže zkoumat své statistiky a adekvátně na ně reagovat, je to Netflix. Tomu poslední týdny jasně ukázaly, že se ve statistikách vyhledávání až podezřele často vyskytuje jméno Anyi Taylor-Joy, tak nepřekvapivě přidává její předchozí filmy. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist