FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Jak to vůbec vypadalo v roce 1977? USA a západní svět tehdy kromě Star Wars ovládla Horečka sobotní noci, navazovala se Blízká setkání třetího druhu a v kinech se stále ještě mohly soupeřit intelektuální filmy s největšími trháky - takže intelektuálská komedie Woodyho Allena s názvem Annie Hall mohla mít skoro stejné tržby jako bondovka Špion, který mě miloval.

Svět také oplakával umrtí krále rocku, Elvise Presleyho a krále komedie, Charlie Chaplina, Iggy Pop právě vydal legedární album Lust for Life (viz úvod Trainspotting), Pelé přestal hrát fotbal, v Sillicon Valley vznikla nenápadná společnost Oracle a vydavatel Hustleru, Larry Flynt, byl odsouzen za obscénosti.

U nás to bylo úplně jiné - stále vládl komunismus, nezměnila to ani Charta 77, a tak se pořád chodilo do kina unikat od každodenní rutiny - žebříčkům vévodily komedie jako Adéla ještě nevečeřela, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Což takhle dát si špenát? nebo Zítra vstanu a opařím se čajem.

A které zajímavé filmy kromě výše zmíněných trháků tedy můžeme doporučit?

Závrať naruby (Úzkost)
Zdroj: TMDB

Závrať naruby (Úzkost)

Žánr parodií ovládal v sedmdesátých letech jediný člověk - Mel Brooks. Nejdřív to natřel hororům (Mladý Frankenstein), pak westernům (Ohnivá sedla) a v roce 1977 se pustil do thrillerů. Jeho obětí bylo především slavné Vertigo od Alfreda Hitchcocka, a jak už napovídá titulek, přiběh se bude točit okolo doktora, který trpí neustálou závrátí. Brooks se nezastavil u Vertiga a za oběť mu padly i další Hitchockovy filmy, jako Ptáci, Psycho či Na sever severozápadní linkou. I když tento film patří mezi jeho slabší parodie, stále je to skvělá legrace pro zasvěcené. Ocenil to i sám Hitchcock, který prý Brooksovi po premiéře poslal jako uznání bednu svého nejlepšího vína.

Online na iTunes od 13. 12. 2017

Příliš vzdálený most
Zdroj: TMDB

Příliš vzdálený most

Je to možná pro některé šok, ale kvalitní válečné filmy se točily pravidelně i před Zachraňte vojína Ryana. A rok 1977 přinesl hned dva povedené kousky. Příliš vzdálený most popisuje spojeneckou operaci během druhé světové války, která měla za cíl dobýt důležitou německou linii a ukončit válku už do konce roku 1944. Jak napovídá titul a konekonců i historie, nepovedlo se to a tento film brilantně popisuje, jak a proč se to nedopadlo. Druhým výborným filmem je Železný kříž, který jako jeden z mála filmů popisuje pohled z německé strany (točil ho ovšem v Jugoslávii za britské a německé peníze americký režisér Sam Peckinpah) a spory mezi vojáky během nacistické ofenzívy na východní frontě. Jestli chce vidět, kde bral Quentin Tarantino inspiraci pro svoje Hanebný pancharty, prosím tady ho máte.

Online na iTunes od 29. 12. 2015

Nakládačka
Zdroj: TMDB

Nakládačka

Povedených filmů o hokeji je jako šafránu - můžeme tam počítat například The Miracle nebo Goon. Klasikou je ovšem i tato sportovní komedie, kde se malý hokejový tým pod vedením Paula Newmana rozhodne zaujmout tím, že začne hrát proti soupeřům dosti nekompromisní a tvrdou hru. Film během svého uvedení neměl nijak valný úspěch, ale postupem času se stal klasikou a zaujal především svým poctivým a sympatickým filmařským stylem. Nakládačka měla dvě relativně nová pokračování, ale těm už se vyhněte velkým obloukem přes celé kluziště.

Online na iTunes od 16. 12. 2018

Mazací hlava
Zdroj: TMDB

Mazací hlava

Rok 1977 byl pro mnoho současných režisérů rokem jejich filmového debutu. Jedním z nich byl i miláček všech úchylností, David Lynch. V dnes už kultovním hororu Mazací hlava najdete všechno, co byste od surealistického černobílého experimentu čekali - po porodu deformované dítě, tančící ženu v radiátoru nebo změnu ústředního hrdiny v tužku, která gumuje. Nedává to moc smysl, ale to může být všem fanouškům Lynche ukradené, protože tenhle film se postupně stal subkulturním kultem, který buď znechuceně sledujete a nebo ho milujete s každým dalším zhlédnutím v oparu čerstvě ubaleného špeka. Pokud je to na vás moc, tak vězte, že jiný úchylný David, tentokrát Cronenberg, natočil ten samý rok horor o ženě, která vysává lidí z krev tím, že má v podpaží díru a v ní obrovské žihadlo.

Není nikde online

Černá neděle
Zdroj: TMDB

Černá neděle

Jaké se točily filmy o teroristech než vznikla Smrtonosná past? Nejblíže k tomu má Černá neděle, která popisuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby nad zápasem americkém fotbalu chtěl vietnamský veterán ve vzducholodi odpálit nálož. Film je podobně jako třeba podobně laděný Šakalpopsán z pohledu obou stran (teroristy i úřadů, které chtějí útoku zabránit), o něco více času má pro sebe hlavní záporná postava. Podobně to bylo i ve stejnojmenné knize, podle které film vznikl a jejíž autorem je Thomas Harris. Ano ten samý spisovatel, který posléze stvořil jinou zápornou postavu, jejíž hrůzné činy rád popisoval - Hannibala Lectera. Inspirací pro knihu a film byl útok arabských teroristů na Izraelce během olympijských her v Mnichově pro rok 1972 (popsané ve Spielbergově Mnichovu) a pokud si rádi vychutnávate podobně napínavé thrillery, tohle je jeden z těch lepších.

Není nikde online

Kozoroh 1
Zdroj: TMDB

Kozoroh 1

Jak spojit ještě doznívající horečku okolo vesmírných letů s náladou ve společnosti, která přála katastrofickým filmům a konspiračním thrillerům? Pěkně se to povedlo filmu Kozoroh 1, která popisuje plánovaný let první lidské posádky na Mars. Těsně před startem je ale trojice kosmonautů z modulu tajně přemístěna na skrytou základnu a jen nevěřícně sledují v televizi, jak při startu raketa exploduje. O existenci kosmonautů ví jen pár lidí a trojici jde od té chvíle o život. Jestli si tedy do dneška myslíte, že přistání na Měsíci je jen výmysl vlády a země je ve skutečni placatá, tohle bude pro vás film století. Pro ostatní je to především napínavý a pečlivě vysoustružený thriller.

Není nikde online

Hory mají oči
Zdroj: TMDB

Hory mají oči

Máte nakoukané horory, kde partička teenagerů nebo rodina na výletě, zastaví u benzínky a podivný stařec jim říká, ať rozhodne nesjiždí ze silnice a rozhodně se nezastavují tam u toho místa, protože je jinak čeká strašlivý osud? Tak vězte, že všechno tohle vzniklo díky tomuto hororu, který před čtyřiceti lety natočil budoucí král strachu Wes Craven. Než nás začal strašit ve snech Freddy Kruegerem a jeho Noční můrou v Elm Street, vypustil na nás masožravé kanibaly ukryté kdesi v horách nevadské pouště. A byla to pořádná jízda, film měl původně dokonce kvůli své brutálnosti status “mládeži nepřístupno”, ale nakonec nejdrsnější scény Craven sestříhal a film mohl jít do kin (kde měl díky mizivým nákladům obrovský úspěch). I ostříleným fanouškům hororů dnes bude tuhnout úsměv na rtech, hlavně ve srovnání s bezzubým remakem natočeným před 11 lety. Pokud nemáte hororů z tohoto roku dost, zkuste ještě Suspirii (režie Dario Argento) nebo slušnou variaci na tehdy populární Čelisti - Hlubina.

Není nikde online

Soupeři
Zdroj: TMDB

Soupeři

Na Zlatý Glóbus čerstvě nominovaný Ridley Scott začal svojí filmovou cestu v roce 1977 (ano, začal tedy točit filmy až v “požehnaném věku” 40 let), než vstoupil do historie Blade Runnerem nebo Vetřelcem, debutoval historickým dramatem Soupeři. V něm popisuje příběh dvojice důstojníků napoleonských válek, který se v průběhu několika let neustále potkávají a stále nemohou zapomenout na dávný spor. Film byl natočen podle krátké povídky Josepha Conrada, jehož tvorba bude pozdeji hrát ve Scottově filmografii i další zajímavé role. Povinnost pro všechny budoucí filmové znalce, kteří na filmových školách píší eseje o Barry Lyndonovi.

Není nikde online

Oranžský voják
Zdroj: TMDB

Oranžský voják

Který holandský film byl ve své době nejdražší, nejpopulárnější a s postupem času se z něj stal i nejvíce oceňovaný? Tato čest náleží válečnému dramatu Oranžský voják, který velmi emociálně popisuje příběhy několika studentů během německé okupace nacisty za druhé světové války. Naše doporučení pro Oranžského vojáka má ještě dvojí význam - Nizozemí má podobné zkušenosti a filmové vzpomínky na válku jako máme my v našich filmech. A důležité je zmínit také jméno hlavního hereckého představitele (Rutger Hauer) a především režiséra - Paul Verhoeven. Oba dva slavní nizozemští rodáci pomalu končili desetiletí společného domácího účinkování a mířili do Hollywoodu. Lépe se vedlo Verhoevenu, který z dobových dramat postupně přešel na vysokorozpočtové scifi (RoboCop, Total Recall či Hvězdná pěchota), ale před pár lety se opět vrátil domů a začal točit podobně skvělé filmy jako Černá kniha nebo Elle.

Není nikde online

Mzda strachu
Zdroj: TMDB

Mzda strachu

Myslíte si, že Počátek je tím nejnapínavějším thrillerem, co znáte a nedovolí vám ani na vteřinu dýchat? Pak jste rozhodně neviděli Mzdu strachu, americký film natočený podle stejnojmmené francouzské knihy (a filmu). V něm se parta vyděděnců musí posadit kdesi v jihoamerické džungli za volant starého náklaďáků a po rozpadajících se lanových mostech a blátivých stezkách na krajích skal dopravit v bezpečí svůj nebezpečný náklad - bedny rozpadajícího se dynamitu. A každý větší otřes nebo změny teplot můžou znamenat výbuch. Zajímavé je, že film se během svého uvedení dočkal spíše negativního přijetí a malé návštěvnosti, jak ale ukázala studie filmové historie, měl symbolickou roli “konce starého dobrého Hollywoodu”. Film byl totiž uveden jen necelý měsíc po Star Wars a všichni byli najednou pobláznění do nového radostného fenoménu. Osvědčené napínáky starého střihu od renomovaných tvůrců (Friedkin natočil Vymítače ďábla nebo Francouzskou spojku) byly najednou z módy. Teprve během let se dočkal lepšího uznání a dnes patří ke klasice.

Není nikde online

RETRO: Nejen Star Wars - nejzajímavější filmy z roku 1977  |  Tipy na film  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako RETRO: Nejen Star Wars - nejzajímavější filmy z roku 1977

Tipy na film  |  dnes 7:00

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist