FB pixel

Na začátek ještě dodáme, že cílem tohoto seznamu nebylo hledat za každou cenu všechny dějové nelogičnosti, ty bychom našli po podrobném zkoumámí u mnoha filmů, jiných dílů Star Wars nevyjímaje. Vše vzniklo tak, že nás osmá epizoda Star Wars svým tempem, dějem a vývojem prostě nechytla jako předchozí díly, a když se začnete v kině nudit, najednou se před vámi začínají všechny nelogičnosti, otázky a podivnosti vynořovat mnohem čitelněji. Sepsali jsme hromadně do jednoho seznamu, několik dnů jsme ho ladili a probrali jsme to s opravdovými znalci Star Wars, abychom znali jejich názor a fakta. Výsledek je před vámi. A ještě dodáme, že se všichni považujeme za velké fandy Star Wars, kterým se naprostá většina dílů líbí prakticky bezmezně. Tentokrát se ale cítíme zklamaní, a tak vznikl i tento článek.

 1. Co se stalo mezi událostmi Epizody VI (Návrat Jediů) a Epizody VII (Síla se probouzí)? Když Povstalci zničili celé Impérium a Luke dlouho učil novou generaci Jediů, jak se vše mohlo tak rychle změnit? Ano, už to byl problém Epizody VII, ale proč to neřeší ani Epizoda VIII?
 2. V Epizodě VII se podařilo Prvnímu řádu zničit základnu Republiky, na oplátku se Odboji podařilo zničit základnu Prvního odboje na Hvězdovrahovi. Zní to jako remíza? Ne, podle Epizody VIII má První řád pořád obrovskou převahu a Odboj se skládá už jen z několika lodí.
 3. Odkdy jsou v módě ve Star Wars dělat si srandu z něčího jméno? Hux? Haksna? Nepatří tohle spíš do Star Treku? Nebo do Marvelu? Tony Stank! 4. Jak navázat na málem osudový konec jednoho ze tří hlavníhů nové trilogie? Co třeba vtipně? Prostě necháme Finna probudit se z kómatu a nechat ho (polo)nahého vylézt do evakuce Odboje s čůrajícím oblekem.
 5. Jak je možné, že První řád sledoval Odboj přes hyperprostor? A co je “nitka”, o které tam mluví? Pokud vynález podobného druhu nyní vlastně zcela zničí další překvapivé útoky Odboje, proč o něm nevíme víc?
 6. Kdo je vůbec Snoke a jak se dostal k moci? Jak se stal hlavním představitelem Prvního řádu? Kde byl během dob Impéria a proč se k němu nepřidal?
 7. Luke se odstěhoval na zapadlou planetu Ach-To, kam přišel umřít a nechce být rušen, ale přitom v jeho R2-D2, kterého před svým exilem opustil, existuje podstatná část mapy, jak ho najít?
 8. Epizoda VII buduje pracně napětí, jestli si Luke vezme nebo nevezme od Rey světelný meč. A když ho vezme, odhodí ho jako cetku.
 9. Proč se nikdy nedozvíme, co všechno bylo ve svitcích první rytířů Jedi, ale dozvíme, že mají uklízečky, které jim pomáhají převlíkat peřiny a prát prádlo?
 10. Bylo opravdu nutné vidět ve Star Wars jako zachránce Republiky a rytíř Jedi dojí jakousi vesmírnou krávu, aby si nabral její mléko?
 11. Leia nikdy neprošla ve Star Wars filmech žádným výcvikem Jedi, přesto jako první Jedi v historii filmových Star Wars dokáže nezmrznout ve vesmíru, existovat tam několik minut bez dechu a pak i přes vážná zranění přitáhnout se / přiletět stylem Supermana / Mary Poppins k několik set metrů vzdálené vesmírné lodi. 12. Porgové pozorují jak si Chewie ugriluje na ostrově u Luka jednoho z nich, ale tváří se skoro tak, jako by chtěli si taky kousnout. A pak nemají problém s tím nastoupit k Chewiemu do Falcona a odletět s ním přes půl galaxie.
 13. Proč Luke mluví o Darthu Sidiousovi, když ho z první trilogie znal pouze jako Palpatina?
 14. Vztah Rey a Finna v Epizodě VII patřil k tomu nejlepšímu ve filmu, i díky tomu že se nesl v duchu “dají to dohromady - ano nebo ne?” Epizoda VIII jejich vztah vůbec neřeší, pouze přihraje do cesty Rose, o kterou ale Finn nemá zájem.
 15. Během celého filmu jsme nedostali odpověď na to, jak vznikl První řád, ale jsme rádi, že víme, že na palubě jejich lodí používají klasické žehličky.
 16. První řád dokáže rozpoznat na dálku, že hlavní lodi Odboje dochází palivo nebo že se chystá na skok do hyperprostoru, ale nedokáže poznat, že ze hlavní lodi oddělí menší plavidlo, které skáče hyperprostorem tam a zpět.
 17. Když lodě Prvního řádu nemohou dohnat lodě Odboje, proč nedají signál jiné své lodi, aby se hyperprostorem přenesla blíže k nim a zničila je?
 18. Jakou roli mají v Epizodě VII postavy jako Chewie, C-3PO nebo R2-D2 kromě toho, že řeknou/zařvou/zapípají pár nepodstatných vět?
 19. Admirál Ackbar zemře dřív, než stačí říct “Je to past”. 20. Proč admirálka Holdo neřekla rovnou Poeovi, co chystá? Jistě by si nechal vysvětlit, že plán je dorazit na tajnou základnu a tam se nenápadně vydat transportéry. Vypadá to logičtěji než to hrotit než do vzpoury. Kdyby to věděli Finn a Rose, nemuseli by nikam odlétat.
 21. Proč musí Finn a Rose odletět na planetu s kasinem Canto Bight na celou půlhodinu filmu, když se později ukáže, že celá jejich snaha byla zcela k ničemu a nepomohla vůbec ději filmu, protože si Odboj poradí s Prvním řádem jinak?
 22. Proč na planetě s kasinem musíme slyšet, jak zlí kapitalisté bohatnou tím, že prodávají oběma stranám a jak ostatní trpí? A proč je tolik času věnováno záchraně pár zvířat, když všichni vědí, že Odboj potřebuje každou minutu k tomu, než jim dojde palivo?
 23. Proč se Finn a Rose v útěku v kukuřičném poli najednou chtěli rychle vzdát, když mohli očividně utíkat pohodlně ještě dál?
 24. Vesmírná postava, která je hackerem a říká si DJ. V žádném klubu ale hudbu nepouští, protože jeho motto je “Dont Join”, česky “di jinak”, prostě nepřidej se k žádné straně. Kde jsou časy sympatických lumpů, kteří si říkali prostě a jednoduše ...Lando?
 25. Čím dál tím více rytířu Jedi se stává mocnějším poté, co zemřeli. Například Mistr Yoda nyní i po své smrti dokáže metat blesky a zapalovat Jedi chrámy líp než když metal blesky živý císař Palpatine.
 26. Proč loutkový Yoda (či snad digitální Yoda, co má záměrně evokovat loutku?) vypadá podstatně hůř než v Impériu a Návratu Jediů?
 27. Klíčem k odloučení Luka a přerodu Bena Solo v Kylo Rena je jejich konflikt při výcviku. Z něj ale nevidíme nic, pouze tři verze toho, jak došlo k jeho ukončení.
 28. V Epizoda VII se řeší, kdo jsou rodiče Rey a jak je možné, že ovládá Sílu. Neviděli jsme jejich obličej a spekulovalo se, že to je někdo známý (Luke…). Osmička celou tuto záhadu vyřeší tím, že rodiče Rey nejsou nikdo. Proč tedy se budovalo v Epizodě VII celé napětí? 29. Když rytířem Jedi podle Epizody VIII může být každý, a to po relativně rychlém tréninku, proč tedy existuje něco jako řád rytířů Jedi a trénink? I Harry Potter a Škola v Bradavicích měli jasnější pravidla.
 30. Supermocný a záhadný vůdce Snoke, který dokáže dva lidi mentálně spojit přes celou galaxii, je zabit Kylo Renem tři vteřiny poté, co prohlašuje, že předvídá každou jeho myšlenku.
 31. Nejzásadnější zvrat Epizody VIII? Když se Rey podaří přesvědčit Kyla, aby ji pomohl a možná se přidal na její stranu. Aby se k ní přidal asi tak na 5 minut, zabil Snokea a pak zase zůstal opravdu zlý.
 32. Kapitánka Phasma měla být epizodní hvězdou Epizody VII, ale víc pozornosti získal Finnův kámoš s laserem, který vykřikuje “Traitor”. Přesto se nezajímavá Phasma vrátí (jak podle filmů přežila výbuch na Hvězdovrahovi?), aby se znovu utkala s Finnem a navíc ukradne hlášku “Traitor”.
 33. Musel skutečně BB-8 po vystřelení ze své pistole odfouknout kouř, když nejspíš ani neměl čím?
 34. Jak se Maz spojila s Poem, a kde měla tu kameru, která ji snímala během velkého souboje, během kterého utíká a skáče z místa na místo?
 35. Velitelka Holdo se obětuje tím, že zůstane na palubě poslední lodě a hyperprostorovým skokem “rozřízne” Snokeovu loď. Nemohl místo důležité velitelky zůstat na palubě třeba droid (autopilot?), který by udělal stejný příkaz? A proč většinu času Holdo v posledních minutách před skokem jen nehnutě sleduje boj a neřídí?
 36. Luke a Leia se setkají na planetě Crait. Teda nesetkají, protože Luke se pouze na planetu vzdáleně promítá. Předájí jí dvojici zlatých kostek, ale to je taky projekce, ale Leia je drží v ruce jako opravdové. Že nejsou opravdové pozná až poté, co Luke zemře.
 37. Jak je možné, že v rozpadající se Snokeově lodi, našli Finn a Rose tak rychle záchranný člun?
 38. Jak se dostala v závěru Rey do Millenium Falcon, když z rozpadající se Snokeovy lodě použila jeho osobní záchranný člun? 39. Kdyby Finn hrdinsky umřel vlétnutím do obřího děla na solné planetě a Rose by ho nezachránila, Odboj by byl zachráněn a Luke by nemusel bojovat s Kylo Renem (a zemřít).
 40. V bitvě na solné planetě Crait trvá několik dlouhých filmových minut než od brány úkrytů doletí lyžové spídry k dělu a tankům Prvního řádu. Když potom nazpět táhne Finn zraněnou Rose po svých, je zpátky během okamžiku.
 41. Nejdůležitější postava původní trilogie, Luke Skywalker, zemře během souboje s Kylo Renem. Tedy, vlastně nezemře, protože to nebyl skutečný Luke, ale projekce jeho já z druhého konce vesmíru. Tedy vlastně zemře, protože když se přenesete na druhý konec vesmíru jako projekce, tak umřete vyčerpáním. Nebo jak teda?
 42. Proč existuje v tomto filmu tolik nevysvětlených důležitých otázek a odpověď na ně najdeme pouze ve Star Wars knížkách či comicsech?
 43. Ze tří hlavních postav z původní trilogie jsou mrtví aktuálně dva (Han, Luke), naživu je pouze Leia. Bohužel ale právě představitelka Leiy, herečka Carrie Fisher, nedávno zemřela a do další epizody se vrátit nemůže.
 44. Proč poslední záběr není na klasický široký záběr se všemi představiteli nebo na vesmírnou loď, ale na anonymního kluka, který z čista jasna najednou umí používat Sílu? Nepatří podobné lákání, ehm třeba do Marvelu? A proč tedy nepřišel na konci titulků Mace Windu?
 45. Proč nás nyní má zajímat, jestli se podaří Odboji vyhrát, když víme, že ani mnohem přesvědčivější vítězství Povstalců v původni trilogii k ničemu nevedlo a Impérium tehdy nebylo poraženo tak zásadně, jak bychom čekali.
 46. Proč se máme těšit na třetí díl, když víme, že na rozdíl od prequelů to nebude můstek mezi oběma trilogiemi, ale jen dílčí vítězství v nějaké další bitvě?
 47. Svazující téma tohoto filmu má být moudro „selhání je nejlepší učitel“. Vyjma Holdo tu ale nikdo nedostane příležitost se ze svého selhání aktivně poučit, navíc když ostatní většinou ani neselhávají vlastní vinou, jako spíš vnějšími vlivy.
 48. Proč všichni oslavují, jak se režisérovi Rianu Johnsovi podařilo v Epizodě VIII zbourat všechno, co vystavěl režisér J. J. Abrams? Neměli by se chovat tak, že točí jednu, dějově a stylem propojenou ságu? Ostatně závěrečný díl trilogie, Epizodu IX točí….ano, znovu J. J. Abrams. 49. Ti, kdo chválí Epizodu VIII, že na rozdíl Epizody VII tolik nekopíruje odpovídající díl původní trilogie, tak si to jen srovnejme. Mladý adept na rytíře Jedi letí na zapomenutou planetu potkat starého rytíře Jedi, který ho ale zpočátku odmítá trénovat, ale pak to udělá a taky navede hrdinu do jeskyně, jde je možná temná strana Síly. Mezitím další hlavní hrdinové musí prchat před dotírajícími loděmi nepřítele, které jsou jim v patách. Zdá se, že jedinou jejich záchranou bude drsňák z obchodní planety, který je ale vzápětí zradí nepříteli. Mladý adept rytíře Jedi mezitím letí své přátelé zachránit a také porazit svůj protějšek na straně zla. Jediný podstatný rozdíl tkví v tom, že souboj na bílé planetě není na začátku, ale na konci.
 50. Proč nemá čeština nějaký hezký překlad pro kategorii bitevních lodí, kterým se říká Dreadn...Drednogh….Dreadnought? Chceme zpátky člověka, který dokázal naopak česká slova vzít a udělat z nich anglicky znějící název postavy! Žaba Had!

Tak a to je vše. Rádi si s vámi na toto téma popovídáme, proto jsme vypsali i konkrétní argumenty a nechtěli psát klasickou recenzi, kde bychom se museli spoilerům vyhnout. Teď to máme vše pohromadě a diskuze může začít. A nezapomeňte. Je to ve výsledku jen film :)

50 věcí, které jsou špatně v nových Star Wars  |  Tipy na film  |   |  189 líbí se  |  65 komentářů

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 50 věcí, které jsou špatně v nových Star Wars

Tipy na film  |  dnes 9:00  |  4

10 skvělých novinek, které nás čekají do konce dubna na Netflixu

První polovina dubna přinesla na Netflixu řadu vydařených novinek. Není to však nic proti zbytku měsíce, ve kterém se populární streamovací služba chystá ke svým největším novinkám za hodně dlouhou dobu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  71

11 velkých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Víkend dělící duben na jeho druhou polovinu zdá se být jedním z nejzajímavějších za poslední týdny. A může za to nejen Netflix, ale hlavně i HBO, které tasí několik obřích novinek ve své nabídce. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

10 nejlepších filmů s námořní katastrofou v hlavní roli

15. duben je dnem, kdy se potopila zřejmě nejslavnější loď světa Titanic. Filmový svět nám ale dal mnohem více námořních katastrof a na mnohé z nich je ironicky řečeno radost pohledět. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  54

7 zajímavých novinek, které jsou ode dneška dostupné na Netflixu

Netflix v polovině měsíce přidává do nabídky hned několik zajímavých filmů a seriálů. Velkou zábavu zaručují především sci-fi novinka Láska a příšery, anebo poslední tarantinovka Tenkrát v Hollywoodu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  738

Krev, mozky a zombie tygr. Netflix láká skvělou ukázkou na Armádu mrtvých

Zack Snyder se po laškování se superhrdiny z Ligy spravedlnosti vydává zpět ke kořenům kariéry a natočil pro Netflix nařvanou akční zombie šlehu, která má konečně plnohodnotný trailer! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist