FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Král Artuš
Zdroj: TMDB

Král Artuš

Začneme trochu neočekávaně, protože okolo Krále Artuše se točí aura finančního propadáku a nepovedeného filmu. Zatímco to první je fakticky správně, o tom druhém by se dalo diskutovat. Především mizerných kritik se dočkal hlavně na druhé straně Oceánu, u nás přeci jen máme blíž nejen k artušovské legendě, ale i neotřelému vizuálnímu stylu režiséra Guye Ritchieho. I když to s digitálními slony a obrovskými digibitvami v závěru trochu přepálil, první polovina patří rozhodně k tomu nejlepšímu co natočil. Ostatně, kdo si pamatuje jeho první filmy jako Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k, bude nadšen, jak se mu podařilo slavnou legendu přizpůsobit jeho stylu londýnských gangsterek. A navrch - nejlepší soundtrack roku.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 10. 9. 2017

Paddington 2
Zdroj: TMDB

Paddington 2

Zatímco loňský rok byl pro malé ratolesti plný originálních překvapení (Zootropolis, Odvážná Vaiana), letos se prckové dočkali jen několika nastavovaných kaší (Auta 3, Já, padouch 3) či spíše zábavy pro dospělé (Lego Batman Film). Nejvíce tak potěšil chlupatý medvídek Paddington, který se vrací v mnohem lepší formě než v prvním dílu. Tentokrát bude muset očistit své jméno a prchnout z vězení, ale stejně jako v jedničce, stále v něm zůstává touha rozdávát radost. Rychlý spád, zábavné sekvence, dobře úlisný Hugh Grant, to všechno dělá z Paddingtona nejzajímavější film pro děti za rok 2017.

Online na Aerovod (titulky) (dabing), Google Play (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 26. 12. 2020

Pěkně blbě
Zdroj: TMDB

Pěkně blbě

Tvůrce hořkých inteligentních komedií Judd Apatow tentokrát pouze v roli producenta, ale jeho styl poznáte už od prvních okamžiků filmu, kterou si představitel hlavní role, pakistánský standup komik Kumail Nanjiani napsal přímo na tělo. Vše začíná vcelku standardně - mladý Pakistánec žijící v New Yorku se zamiluje do bílé Američanky. Ale přichází komplikace - jednak jeho rodina stále trvá na domluveném manželství s Pakistánkou, navíc ona těžce onemocní a upadne do kómatu. Zdánlivě romantický příběh nabere nečekaný obrat, když více než polovinu filmu je ona mimo a on si musí vybojovat přízeň u jejich rodičů. Je to chytré, dojemné, vtipné, hořké. A hlavně - je to moc povedené.

Online na Aerovod (titulky), Amazon Prime (titulky) (dabing), MALL TV od 15. 10. 2017

Baby Driver
Zdroj: TMDB

Baby Driver

Jde natočit muzikál tak, aby místo jazzu a tanečníků hrála drsná rocková hudba a místo lidí do rytmu burácely motory aut? Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení) to dokázal a vystačil si přitom s jednoduchou zápletkou, jak rytmu a hudbě podřídit celý film. Prostě si vymyslel kluka, který pomáhá gangsterům ve svém autě uprchnout z místa činu, ale protože byl jako malý svědkem nehody, musí neustále mít v uších puštěnou hudbu do rytmu. Od začátku se šlape do pedálů jako o život, teprve na konci této zběsilé honičky vám dojde, že ten příběh je možná až příliš jednoduchý. Ale to vůbec nic neubírá na kouzlu, že driftování nikdy nebylo tak cool.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Kuki (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten od 29. 11. 2017

Blade Runner 2049
Zdroj: TMDB

Blade Runner 2049

K málokterým filmům si lze představit obtížnější pokračování než k Blade Runnerovi, ale Denis Villeneuve (Příchozí) to dokázal. Majstršyk starý pětatřicet let získal důstojného následovníka, který nabízí opět ohromující vizuální kompozice z daleké budoucnosti i nitěrné komorní příběhy umělých bytostí snažící se stát člověkem. Připravte si tedy opět dostatečně pohodlnou sedačku a velkou obrazovku, protože vše tady stejně jako v roce 1982 plyne pomaleji, hudba vás pomaličku magicky zatlačuje do opěrky a na konci vás čeká i nějaký ten moment dojetí. A kdyby se rozdávali Oscaři za nejodvážnější milostnou scénu ve třech, máme jasného vítěze.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Kuki (dabing), Netflix (titulky), O2TV (titulky) (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten (dabing) od 1. 3. 2018

To
Zdroj: TMDB

To

Když by ještě někdo před rokem řekl, že nějaký horor bude mezi nejlepšími filmy roku, asi bychom se všichni ťukali na hlavu. Ale nové TO nám ukázalo, že může znovu existovat dobrá adaptace knih Stephena Kinga, stačí vytvořit takové postavy, o které se můžeme bát. A to celé zabalit do atmosféry 80. let, která aktuálně frčí úplně všude (Stranger Things), navrch přidat strašidelného klauna, a máme tu vzrušující zážitek jako už hodně dlouho ne. Hororům se vůbec letos dařilo, za pozornost stojí jak Rozpolcený nebo Uteč.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 27. 12. 2017

Zakladatel
Zdroj: TMDB

Zakladatel

Do letošního roku jak už to tak bývá patří i několik zpožděných filmů z roku 2016, které se ucházely na přelomu roku o Oscara. Tam si to o nejdůlěžitější ceny rozdalo drama Moonlight a muzikál La La Land, bohužel do závěrečného klání se vůbec nedostal nenápadný, ale o to poctivější životopisný film Zakladatel. Ten popisuje vzestup Raye Kroca, syna českých emigrantů, kterak se mu podařilo převzít otěže od původních majitelů nad celým řetězcem hamburgrány McDonalds. Není to tak promakané jako The Social Network ani tak brutálně zábavné jako Vlk z Wall Street, ale jestli ve vás je kousek podnikatelské duše, bude vás fascinovat, jak dobře popisuje film všechny praktiky a motivace lidí, kteří chtějí úspět.

Online na iTunes (titulky) od 1. 12. 2017

Wind River
Zdroj: TMDB

Wind River

Kvalitní kriminálky se na rozdíl od televizí na velkém plátně poslední roky moc nevidí, takže o to víc stojí vyzvidhnout, jakou atmosféru dokázal vybudovat ve Wind River režisér Taylor Sheridan. Ten už od časů, kdy psal scénář k Sicariu moc dobře ví, že je třeba hlavní hrdiny nechat nejdříve pěkně dlouho topit ve sračkách, zároveň diváky nechat napínat pouze pomalým odhalováním zápletky a teprve na samotný závěr si přichystat finální odhalení a stylovou přestřelku. Jeremy Renner i Elizabeth Olsen ukazují, že umí hrát víc než jen comicsové Avengers a tak díky nim stojí se k filmu stále vracet. Tohle bude jednou klasika.

Online na Aerovod (titulky), Kuki (dabing), O2TV (titulky) (dabing), SupremeXP (titulky) od 21. 7. 2021

Dunkerk
Zdroj: TMDB

Dunkerk

Každý nový film Christophera Nolana je obrovská událost a nejinak to bylo i při uvedení jeho rekonstrukce evakuace britských vojáků z okupované Francie během německého bleskového útoku v roce 1940. Nolan nás, na rozdíl třeba od Zachraňte vojína Ryana, nenechal dlouho budovat vztahy mezi vojáky, ale rovnou nás poslal uhýbat před kulkami a polykat poslední kapky vzduchu v potápějící se lodi. Čím větší plátno, tím byl zážitek klaustrofobičtější, čím hlasitější zvuk, tím jsme byli napnutější. Podle všeho to vypadá, že Dunkerk bude i mezi favority na nejbližších Oscarech. Rozhodně zaslouženě, nejlepší válečný film posledního desetiletí.

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 5. 6. 2021

Logan
Zdroj: TMDB

Logan

Úroda comicsových filmů bylo letos mimořádně bohatá, ten nejlepší kousek se urodil už na začátku roku. V očekáváném závěru samostatných filmů s Wolverinem jsme se dočkali poprvé v celém X-Men vesmíru opravdu mimořádně dospělého filmu, kde stárnoucí Logan a napůl dementní Profesor X pomáhají mladé "nadané" holčice uniknout pryč od všech pokusů. Prakticky westernová atmosféra, už od trailerů budovaná za doprovodu pomalé balady od Johnnyho Cashe, přitom brutální a nekompromisní akce a patřičně emociální závěr, to všechno dělá z Logana nejlepší comicsový film roku. Možná i posledních pár let.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 12. 11. 2017

Co se nevešlo

10 nejlepších filmů za rok 2017  |  Tipy na film  |   |  6 líbí se  |  2 komentáře

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 10 nejlepších filmů za rok 2017

Tipy na film  |  včera 8:30

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist