Není žádným tajemstvím, že filmová kvalita nemíří vždy na filmová plátna. Od toho jsou tu ale různé online servery, které dnes nabízí katalog natolik bohatý, že je radost se jím přebírat. Ohlédli jsme se proto za uplynulým rokem a sestavili desítku filmů, které se do kin sice nedostaly, nyní si je však můžete s chutí užít online kdykoli se vám zamane.
18. 12. 2018 10:00 | Tipy na film 18. 12. 2018 10:00 | Tipy na filmMexiko v 70. letech bylo komplikovaným místem k životu. Divoká politická situace je však pouze kulisou k realistickému, skoro až dokumentárnímu rodinnému dramatu z hlavy Alfonsa Cuaróna, jenž v Romě (jedné ze čtvrtí Mexico City) nesmírně poutavě oživil své vzpomínky na nevinnost dětství v kontrastu s problémy dospělých. Roma kombinuje prostý příběh o potřebě lidské pospolitosti s uhrančivým černobílým vizuálem, jenž je – jak je u Cuaróna obvyklé – napěchován hromadou zábavných detailů a oživen s vysokým důrazem na autenticitu tak, že neuvěříte, že Cuarón nenašel do 70. let minulého století teleport. Není divu, že se ve vztahu ke Cuarónově novince mluví o Oscarech. Ten za cizojazyčný film je zřejmě letošní jistotou.
77 %Jeden z nejlepších a nejvýraznějších hollywoodských scenáristů, Paul Schrader (Taxikář či Poslední pokušení Krista), má na triku jednu z nejchválenějších novinek letošního roku, kterou neocení jen fanoušci Roberta Bressona, k němuž Schrader okatě vzhlíží, ale i milovníci pomalejších, ale o to procítěnějších a zamyšlenějších festivalových filmů. Zoufalství a naděje přináší skličující příběh kněze Ernsta Tollera (soustředěný Ethan Hawke), jemuž se změní život po setkání s rodinou ekologického aktivisty, po němž objeví svou ztracenou víru a pokusí se znovu naplňovat své svaté poslání. Připravte se na osobitou a velmi důslednou režii doprovázenou na dnešní mainstreamové poměry až nadpozemsky propracovaným scénářem, jenž vás zanechá v myšlenkách ještě hodně dlouho po dojetí závěrečných titulků. Ideální zábava vždy, když se přejíte trikovým velkofilmovým blbnutím.
Režisér Jeremy Saulnier se poprvé výrazně blýskl před 5 lety atmosférickým thrillerem Blue Ruin, po němž utvrdil svou pozici nadějného talentu skinheadskou řezničinou Green Room (mrkněte na ni na Netflixu!). Od jeho regulérní novinky přímo pro streamovacího giganta Netflix se tudíž čekaly velké věci a Saulnier je doručil. Ano, Hold the Dark při pohledu na rozpačité kritiky a divácké reakce není úplně pro každého. Tenhle výlet na promrzlou Aljašku, kde se Jeffrey Wright snaží vykonat pomstu na smečce vlků, aby odhalil znesvářenost dvou protikladných komunit a psychickou vyšinutost podstatné části zdejší populace, jde přesně ve šlépějích Saulnierovy dosavadní kariéry. Atmosféra z filmu odkapává jako tající sníh pod paprsky slunce a filmem se prohání jak sympaťáci (hlavně zarputilý Jeffrey Wright), kterým držíte palce, tak totální magoři (démonický Alexander Skarsgard!), jejichž činy čiré agrese vás donutí navzdory pomalému tempu nespustit oči z obrazovky. Netflixu se často vyčítá, že nabízí jen přímočaré jednohubky. V případě Hold the Dark však dostanete plnotučnou skoro až filozoficko-naturalistickou chuťovku, která se zařezává pod kůži hlouběji než aljašská vánice.
56 %Atmosféra, která by se dala krájet. Bravurní několikaminutová přestřelka mezi osadníky a policií. A psychedelické finále, u něhož neuvěříte vlastním očím. Je to haluz, ale fascinující v každé minutě.
Na poslední film Orsona Wellese čekali cinefilové po celém světě téměř padesát let. Teď je konečně tady a zdá se, že je mu dopřána ještě menší pozornost, než se všeobecně čekalo. Netflix film svými algoritmy příliš netlačí do popředí, a tak Wellesovo ultimátní vyřízení účtů s klasickým Hollywoodem, evropskou avantgardou a nástupem Nového Hollywoodu proplouvá streamovacím gigantem bez výraznějšího povšimnutí. Což je škoda. Příběh stárnoucího hollywoodského režiséra (skvělý John Hudson), jenž chystá projekční večírek pro svůj nejnovější počin, je totiž přinejmenším historicky zajímavým vhledem do Wellesova pojetí satiry, který se svou občasnou avantgardností nebojí jít skutečně na dřeň. Řada scén má navzdory komplikovanému post-produkčnímu lepení stále Wellesův typický rukopis a film i přes svůj věk dokáže stále velmi dobře pohltit a okouzlit. Když už ničím jiným, pak Wellesovou odvěkou schopností držet prst na tepu doby a často ho i předběhnout. Nebojte se mu dát naposledy šanci.
67 %Literát, scenárista a režisér Stephen Chbosky má cit pro hrdiny na okraji společnosti, anebo jen školní učebny. Přesvědčil nás o tom již v roce 2012 líbivým coming-of-age dramatem Charlieho malá tajemství podle své vlastní knihy. Na citlivém příběhu zakřiknutého Charlieho se však zjevně jen protahoval na ničení slzných kanálků v dojáku (Ne)obyčejný kluk. Rodinné drama s hvězdným obsazením Julie Roberts, Owena Wilsona a k nepoznání namaskovaného Jacoba Tremblayho (oscarový chlapeček z dramatu Pokoj) vypráví o chlapci Augustovi, jehož vada obličeje mu hází klacky pod nohy při seznamování s okolím. Situace je o to horší, že August nastupuje do normální třídy místní školy, kde k šikaně stačí mnohem méně než nepřehlédnutelné znetvoření. Chboského drama o tom, že krásu není radno hledat na povrchu, lze snadno označit za vypočítavou továrnu na laciné slzy dojetí. Filmu však nelze upřít tah na branku, nesmírně silné okamžiky a především schopnost dojit emoční vypětí bez zbytečného tlačení na pilu. Pro citlivé dušičky u obrazovek se jedná o jasnou srdcovku.
79 %Z pozdní tvorby bratří Coenů má nejeden fanoušek pocit, že výraznější ambice slavní sourozenci již dávno hodili za hlavu s tím, že nemají nikomu co dokazovat. A mají svým způsobem pravdu, když se i ve své novince pro Netflix chtějí jen velmi dobře bavit. Pokud se rochníte blahem při sledování každého nového (i starého) westernu, má pro vás režijní a scenáristické duo připravenou hravou směsici povídek, které sice nedrží úplně pohromadě, vzhledem k pestrosti si v nich však každý dokáže najít své oblíbence. Je libo brutálnější variaci na Limonádového Joa? Toužíte po skládání poct Sergio Leonemu? Anebo chcete trochu westernového umění, jež vsadí spíše na atmosféru Divokého Západu než na příběhovou hutnost? Šestice povídek vám nabídne dostatečně široké menu, z něhož je radost vybírat. Jen nečekejte žádné ultimátní žánrové zlato. Coeni si holt chtěli natočit oddechovku, kterou občas drží pohromadě jen jejich nepopiratelný řemeslný talent. Ani to však není málo.
72 %22. červenec roku 2011 patří mezi černé kapitoly moderních lidských dějin, když toho dne Anders Breivik povraždil na ostrově Utoya spoustu nevinných lidí a pokusil se následně během soudního procesu manipulovat s veřejným míněním skrze svůj pravicový extremismus. K podobně hutnému a stále současnému tématu není příhodnějšího režiséra než Paula Greengrasse, jenž po mrazivé Krvavé neděli a geniálním Letu č. 93 opět dokázal bez patosu a s chirurgickou přesností vystihnout hrozbu nacionalistického extremismu a ukázat hrůznost nejen masakru na Utoye, ale i jeho následků. A to jak na obětech, tak jejich bližních. Unikátní film, který po festivalovém kolečku až příliš neprávem zapadl a rozhodně by vám neměl uniknout.
68 %Paul Greengrass rekonstrukce skutečných událostí prostě umí. Ano, 22. července je mrazivá deprese, u které si úplně neodpočinete. I o tom ale filmy jsou. A Greengrass vidí i v takové tragédii pozitivní světlo. Přehlížená pecka.
O chloubě Chrise Pinea bylo napsáno možná až příliš znaků. Každopádně zůstává faktem, že nejnovější film ceněného režiséra Davida Mackenzieho přinesl zpět radost z historických velkofilmů, ve kterých se patriotisticky cedí krev na oltář spásy vlastního národa. Outlaw King je příběhem Roberta Bruce, skotského krále, který se po Williamu Wallaceovi ujal skotského vzdoru vůči Anglii a postupně získal svému národu samostatnost. Sledovat jeho pouť je velká žánrová radost, která nabízí sympatické postavy, masakrální rubanice (DOUGLAS!), více než slušný příběh a hlavně záplavu tvůrčích nápadů a emocionální rezonance. Pravda, na Netflixu je jen „oficiální“ verze, která je výrazně kratší než ta promítaná na filmových festivalech. To ovšem neznamená, že byste si Bruceovy šermířské souboje a přebrání otěží vůdčí role neužili u obrazovek naplno.
69 %Nicolas Cage se už dlouhé roky prohání napříč videotrhem v nejrůznějších béčkových flácích, z nichž si dělá legraci půlka planety. Čas od času však narazí na žánrový klenot, v němž v rukách šikovného tvůrce dokáže zužitkovat svůj šílený cageovský smích, grimasy a ikonický mentální meltdown. Loňská Mamka a taťka však byla pouze rozehřívačka. K maximálnímu „cageismu“ dospěl držitel Oscara až letos v psychedelické grindhouse-filosofické honbě za pomstou Mandy. V té Cage přijde o svou lásky, což ho nasměruje na cestu tripovité cesty msty, na jejímž konci je tolik bizarních situací, krůpějí krve a ikonických (a vizuálně strhujících!) momentů, že byste to v tomhle žánru vlastně ani nečekali. Všemu samozřejmě vévodí božský Nic v bílých spodkách a flaškou chlastu během jednoho ze svých duševních sešupů, kterýžto moment jsme hrdě zařadili mezi nejlepší filmové momenty letošního roku. Jen houšť!
65 %Psychedelická a cageovsky bizarní šílenost, která je stejným dílem strašná jako skvělá. Rozhodně zážitek.
Adaptace pamětí Petera Turnera vypráví spletitý a komplikovaný příběh mezi stárnoucí hereckou hvězdou (Annette Bening) a mladičkým Turnerem (Jamie Bell) v roce 1978 v anglickém Liverpoolu. Co začne jako vztah založený na vášni se však z důvodů nečekaných událostí mění v hořkosladké drama, které dává hodně prostoru výborným hercům ve stěžejních rolích i režiséru Paulu McGuiganovi, pro něhož se jedná o nejlepší snímek od dodnes ne zcela doceněné žánrovky Lucky Number Slevin. Pokud si potrpíte na nostalgická, dnes již možná trochu starosvětská vztahová melodramata, Hvězdy neumírající v Liverpoolu jsou zde přímo pro vás.
68 %Ještě jste nezačali koukat na osvědčené seriálové hity posledních let, protože jste čekali, zda se povede nejen první řada? Tady je výběr těch nejlepších věcí online, které novými díly potvrdily, že stojí za to s nimi strávit více času.
5 let po oscarovém úspěchu s Gravitací se režisér Alfonso Cuarón vrací s osobním příběhem z Mexico City 70. let. Jak dopadl film, který patří mezi nejočekávanější netflixovské novinky roku 2018 a poprvé se také v omezeném počtu hraje v našich kinech?
Vánoční čas mnozí z nás používají ke sledování stále stejných filmů. I Sám doma, Láska nebeská či Smrtonosná past se však mohou přejíst. Zkuste proto následující desítku netradičních vánočních bijáků, jež mají na to stát se vašimi budoucími svátečními klasikami.
V těchto dnech uplyne 40 let od kinopremiéry prvního Supermana. Filmu, bez kterého bychom dnes neměli Batmana, X-Meny nebo Avengers. Jaký byl jeho vznik, jaké ho provázely problémy či reakce? Jak dopadla všechny jeho další filmová pokračování? A jaká bude jeho budoucnost?