Vánoční čas mnozí z nás používají ke sledování stále stejných filmů. I Sám doma, Láska nebeská či Smrtonosná past se však mohou přejíst. Zkuste proto následující desítku netradičních vánočních bijáků, jež mají na to stát se vašimi budoucími svátečními klasikami.
14. 12. 2018 11:00 | Tipy na film 14. 12. 2018 11:00 | Tipy na filmPoté, co se Avengers vypořádali se šmejdem z vesmíru, není Tonymu Starkovi do smíchu. Trápí ho noční můry vzešlé z nekonečné paranoie a celé dny tráví místo s Pepper Potts ve své dílně. Nejinak je tomu o vánočních svátcích, které jsou ve scenáristické hlavě Shanea Blacka opět (po Kiss Kiss Bang Bang či Dlouhém polibku na dobrou noc) záminkou pro bezuzdné hláškování, kotel akce a podvratné zesměšňování žánrových klišé, o něž si sériová výroba komiksového giganta vysloveně říká. Iron Man 3 si v průběhu let získal mezi komiksovými fanoušky pozici zatracovaného černého koně, neboť si dovolil od první scény jasně ukázat, že Blackovi nebude nic svaté, včetně ikonického padoucha Mandarina. Pokud však nepatříte mezi zastydlé nerdy lpící na obligátní porci komiksových cukrátek a naopak oceníte nápaditost a svéráznou režijní vizi činící ze zaměnitelné marvelovky osobitý kousek, pak máte před sebou ideální vánoční chuťovku, jež vás přesvědčí, že pro ženskou není krásnějšího dárku než ohňostroje explodujících ironmanových obleků. Oléééé, ole, ole, oléééé.
71 %Ke svátkům se hodí i trocha špionážní klasiky. V sedmdesátkové pecce Sydneyho Pollacka sice nikdy nezazní slovo na „V“, z na pozadí hrajících vánočních písní a promrzlého New Yorku však lze jasně usuzovat, že Robert Redford odhaluje špiónskou krakatici právě v průběhu období lásky a míru. Na lásku ostatně dojde i v tomto případě. Redford totiž během svého úprku před bandou zabijáků narazí na nádhernou Faye Dunaway, jež mu nejen padne do náruče, ale pokusí se mu vládní spiknutí rozmotat, což vede k nestárnoucímu dvouhodinovému napínáku a jedné z nejpamátnějších závěrečných scén před namrzlou budovou New York Times. Ze Tří dnů Kondora možná nebudete mít vánoční náladu jako po Třech oříšcích pro Popelku, komu by však nepookřálo srdíčko při pohledu na Roberta Redforda, který brání svobodu i demokracii v čase, kdy se ostatní futrují bramborovým salátem.
74 %Nic neřekne Vánoce lépe, než když Russell Crowe zarazí pěst do obličeje chlápka, co se neumí chovat k ženě. To ale ještě netuší, že ho společně s Kevinem Spaceym a Guyem Pearcem čeká nejkomplikovanější případ kariéry přímo uprostřed svátečně vyzdobeného Los Angeles. Co se zprvu jeví jako obyčejná vražda šesti lidí, se záhy mění v mysteriózní pátračku, v níž klasické trio policejního dobráka, utržence ze řetězu a korupčníka musí rozmotat klubko konspirací, ke kterému někteří potřebují i dvě a více zhlédnutí. Scenárista a odborník na frajerské gangsterky, Brian Helgeland (mimo jiné skvělá Odpalata s Melem Gibsonem), dostal v roce 1998 za adaptaci kriminálního románu Jamese Ellroye Oscara. Jednu sošku pro sebe tehdy uhrála i Kim Basinger jako stárnoucí prostitutka. A dalších sedm nominací zůstalo neproměněných, protože tehdejšímu ročníku masivně vládl „král světa“ James Cameron s megahitem Titanic. Ten si o svátcích klidně pusťte také. Pokud ale hledáte alternativu k rozjařeným pohádkám a jiným moralitám, trocha klasické variace na film noir, v níž se morálka provrtává kulkami, by vám měla udělat hodně dobře.
82 %Když se řekne černobílá vánoční klasika, většina z nás si představí Život je krásný, Setkáme se v St. Louis nebo Zázrak v New Yorku. Kupodivu se při výčtu pravidelně zapomíná na Billyho Wildera a jeho legendární romantickou komedii Byt, ve které Jack Lemmon všemi póry těla balí roztomilou Shirley MacLaine. Lemmon hraje kariéristického úředníka Buda Baxtera, který pravidelně šplhá po firemním žebříčku a má nakročeno na skutečně vysoké pozice. Potíž je v tom, že si svou kariéru buduje na propůjčování svého bytu nadřízeným, kteří v něm pravidelně hoblují své milenky. Což by Budovi zase tolik nevadilo, kdyby mu jeden z kolegů nezačal dělat do diblíkovské Shirley MacLaine, do níž je až po hlavu zamilovaný. A nebyl by to režisér Billy Wilder, aby v této pěti Oscary ověnčené romantické tutovce nepřišel s tunou brilantních dialogů, humorných situací a trapných momentů, které Jack Lemmon vždy dokáže umocnit svým energickým výkonem, jenž až zarážejícím způsobem připomíná komediální herectví Jima Carreyho.
83 %Vánoce lákají i k pěkným lumpárnám. Své o tom ví Batman, kterému v období vánočních svátků zamíří do Gothamu pekelný cirkus vedený znetvořeným tučňáčím mužem, jemuž po chvíli začne sekundovat i pošahaná sekretářka metající kozelce jako kočičí žena. Nebyl by to však mistr podivna Tim Burton, aby ze skvadry plné psychopatů a po zuby ozbrojených tučňáků císařských nevybrousil sváteční diamant, jenž vám navzdory temnému gotickému vizuálu a mrazivým tóninám Dannyho Elfmana zprostředkuje vydatnou vánoční atmosféru a dokonce i několik životních mouder, na které si zajisté vzpomenete vždy, když pojedete zasněženými městskými uličkami se zatoulanými černými kočkami.
71 %Myslíte si, že váš život stojí za prd? Debbie a Pete vám dokáží, že ten jejich je ještě mnohem horší. Debbie totiž slaví kulatou čtyřicítku a propadá depresím o vlastním těle a především o svém vztahu k Peteovi, který by – nebýt dětí – možná raději odjel od rodiny na svém zánovním kole, kterým řeší svou vlastní krizi středního věku a nepříliš fungující byznys. Judd Apatow opětovně nastavuje zrcadlo (nejen americkému) rodinnému životu a vytahuje na světlo reflektorů naše vnitřní strasti, kterým se v kině smějeme a přitom před nimi sami utíkáme. A to ani nemusíme mít děti, které by hluboce prožívaly éru Ztracených (asi jediná stárnoucí věc na tomhle filmu), nepřežíráme se cupcaky z popelnice (i když...) a netaháme z rukávu „židovskou kartu“, která je podle Apatowa vždy po ruce, když dojdou argumenty. A kde že jsou v téhle životní depresi Vánoce? V tom je právě vtip. Apatow tuhle masivní krizi vztahové identity zasazuje do svátečního období vždy prosluněné, teplé a zdánlivě pohodové Kalifornie.
62 %Pokud na vás táhne střední věk, tahle komedie se trefí přesně na solar. Pro mladší to ale moc není.
Na Vánoce si přejete, aby vám po podkroví lezl leda Ježíšek nebo Santa Claus. Co ale když se vám v něm usídlí psychopat, který vás oplzle vyzvání na telefonu? Inu, čeká vás dobrých 98 minut hororové zábavy, která do jisté míry inspirovala původní Carpenterův Halloween a spoustu dalších hororů osmdesátkové éry. Výhodou Černých Vánoc je, že na rozdíl od řady jiných stárnoucích hororových kusů si stále drží solidní (nejen vánoční) atmosféru strachu, která se stupňuje paralelně s tím, jak si postupně zamilováváte jednotlivé postavy. A ano, Černé Vánoce jsou horor, kde si oběti jednu po druhé oblíbíte a postupně k nim přidáte i samotného vraha, jehož minulost je natolik zamlžená (na rozdíl od z roku 2006), že vám až do samotného finále budou šrotovat všechna kolečka v mozkovně, abyste odhalili jeho identitu. A co je na této verzi vánočních svátků úplně nejlepší? Samotné finále, které si udělalo legraci z klasického „final girl“ klišé ještě dříve, než se z něj klišé stalo a byl z toho setsakra originální konec, jemuž dodnes závidí i mistr úniků Michael Myers.
46 %Zabijáci dávají místo dárků vychlazené olovo. To ale neznamená, že by v sobě na Vánoce nenašli i něco dobrého. V Bruggách o tom mistrovsky vypráví režisér a scenárista Martin McDonagh, který v oblíbeném belgickém městečku nechal v roce 2008 blbnout Colina Farrella a Brendana Gleesona. Ti se měli původně jen stáhnout do ústraní poté, co na sebe v Londýně strhli příliš mnoho pozornosti. Jenže jak už to občas bývá, vše je trochu jinak, a tak si pánové doplnění cholerickým Ralphem Fiennesem budou muset své neshody vyříkat pěkně postaru s bouchačkou v ruce. Přihoďte si nesmlouvavý britský humor, vybroušené dialogy, charisma všech přítomných a okouzlující uličky Brugg a máte atypický vánoční bránicolam jako víno.
79 %Film o prostituci, fetu a sexuální touze jako vánoční film? V mysli Stanleyho Kubricka rozhodně. Vánoce jsou stěžejní kulisou posledního filmu tvůrce klasik 2001: Vesmírné Odysea či Osvícení, když sváteční dekorace doprovází Toma Cruise a Nicole Kidman doslova na každém kroku. Ústřední pár, který navenek představuje dokonalé manželství a rodinnou pohodu, včetně obřího stromu, vyvěšených punčoch a vánočních světel po celém bytě, vnitřně trpí svou všedností, jíž se Cruiseův Bill Harford snaží uniknout prozkouváváním erotických sekt. A zatímco se hlouběji propadá do objevování sexuality, Kubrick nám barevnými svícemi a báječně nazdobenými stromečky připomíná, jak moc bereme denní život jako nudnou samozřejmost a jak snadno o něj můžeme přijít. Vzpomeňte si na to pokaždé, když začnete polemizovat, zda nejste na rodinné tradice už trochu staří.
75 %Pokud byste o svátcích přece jen chtěli vidět nějakou pohádku, co třeba jednu ze světa J.K. Rowlingové, kde z kouzelnického vězení uprchne masový vrah a Harry Potter zjistí, že není nikým jiným než jeho kmotřencem. Koho bude chtít Sirius Black zabít jako dalšího? Harryho Pottera jsme viděli snad všichni, žádný z dílů ovšem není univerzálně použitelnější než Vězeň z Azkabanu, jemuž Alfonso Cuarón vtiskl nejen sebevědomou vizuální stránku, ale konečně i trochu osobitosti a svébytné atmosféry, která balancuje mezi hladivým brouzdáním poeticky zasněženými Prasinkami, objevováním teenagerovské sexuality a mrazivým thrillerem o uprchlém trestanci a zkroušení vlastními pochybami. Ještě že je zde tradiční moudro, že s přáteli lze překonat každou překážku a ne vše je takové, jak se z počátku jeví. A nezapomeňte na Ronovu okouzlující morbiditu: „Budeš trpět, Harry. Ale náležitě si to užiješ.“ Nádhera.
79 %V těchto dnech uplyne 40 let od kinopremiéry prvního Supermana. Filmu, bez kterého bychom dnes neměli Batmana, X-Meny nebo Avengers. Jaký byl jeho vznik, jaké ho provázely problémy či reakce? Jak dopadla všechny jeho další filmová pokračování? A jaká bude jeho budoucnost?
Jedním ze strategických rozhodnutí Netflixu ohledně rozvíjení obsahu, bylo zaměření služby na anime. Oblíbené a svou kresbou specifické japonské animované filmy a seriály, širokému publiku známé hlavně franšízou Pokémon či tvorbou Hajao Mijazakiho, mají na této streamovací platformě důležité místo.
Netflix je na čísla sledovanosti skoupý, ale jednou za čas vypustí alespoň nějaké drobky. Aktuálně vydal žebříček nejsledovanějších filmů a seriálů ze své nabídky. A budete překvapeni, jaké tituly tam najdete. Chybí nejznámější pecky, mezi původní filmy letí hlavně romantické komedie.
Nejnovější adaptace populární knihy měla Rudyarda Kiplinga v režii Andyho Serkise měla jít původně do kin, ale Netflix překvapivě koupil práva a film zařadil do své předvánoční nabídky. A jak tato konkurenční verze disneyovského hitu dopadla?