FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Iron Man 3
Zdroj: TMDB

Iron Man 3

Poté, co se Avengers vypořádali se šmejdem z vesmíru, není Tonymu Starkovi do smíchu. Trápí ho noční můry vzešlé z nekonečné paranoie a celé dny tráví místo s Pepper Potts ve své dílně. Nejinak je tomu o vánočních svátcích, které jsou ve scenáristické hlavě Shanea Blacka opět (po Kiss Kiss Bang Bang či Dlouhém polibku na dobrou noc) záminkou pro bezuzdné hláškování, kotel akce a podvratné zesměšňování žánrových klišé, o něž si sériová výroba komiksového giganta vysloveně říká. Iron Man 3 si v průběhu let získal mezi komiksovými fanoušky pozici zatracovaného černého koně, neboť si dovolil od první scény jasně ukázat, že Blackovi nebude nic svaté, včetně ikonického padoucha Mandarina. Pokud však nepatříte mezi zastydlé nerdy lpící na obligátní porci komiksových cukrátek a naopak oceníte nápaditost a svéráznou režijní vizi činící ze zaměnitelné marvelovky osobitý kousek, pak máte před sebou ideální vánoční chuťovku, jež vás přesvědčí, že pro ženskou není krásnějšího dárku než ohňostroje explodujících ironmanových obleků. Oléééé, ole, ole, oléééé.

Online na iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 17. 12. 2018

Tři dny Kondora
Zdroj: TMDB

Tři dny Kondora

Ke svátkům se hodí i trocha špionážní klasiky. V sedmdesátkové pecce Sydneyho Pollacka sice nikdy nezazní slovo na „V“, z na pozadí hrajících vánočních písní a promrzlého New Yorku však lze jasně usuzovat, že Robert Redford odhaluje špiónskou krakatici právě v průběhu období lásky a míru. Na lásku ostatně dojde i v tomto případě. Redford totiž během svého úprku před bandou zabijáků narazí na nádhernou Faye Dunaway, jež mu nejen padne do náruče, ale pokusí se mu vládní spiknutí rozmotat, což vede k nestárnoucímu dvouhodinovému napínáku a jedné z nejpamátnějších závěrečných scén před namrzlou budovou New York Times. Ze Tří dnů Kondora možná nebudete mít vánoční náladu jako po Třech oříšcích pro Popelku, komu by však nepookřálo srdíčko při pohledu na Roberta Redforda, který brání svobodu i demokracii v čase, kdy se ostatní futrují bramborovým salátem.

Není nikde online

L.A. Přísně tajné
Zdroj: TMDB

L.A. Přísně tajné

Nic neřekne Vánoce lépe, než když Russell Crowe zarazí pěst do obličeje chlápka, co se neumí chovat k ženě. To ale ještě netuší, že ho společně s Kevinem Spaceym a Guyem Pearcem čeká nejkomplikovanější případ kariéry přímo uprostřed svátečně vyzdobeného Los Angeles. Co se zprvu jeví jako obyčejná vražda šesti lidí, se záhy mění v mysteriózní pátračku, v níž klasické trio policejního dobráka, utržence ze řetězu a korupčníka musí rozmotat klubko konspirací, ke kterému někteří potřebují i dvě a více zhlédnutí. Scenárista a odborník na frajerské gangsterky, Brian Helgeland (mimo jiné skvělá Odpalata s Melem Gibsonem), dostal v roce 1998 za adaptaci kriminálního románu Jamese Ellroye Oscara. Jednu sošku pro sebe tehdy uhrála i Kim Basinger jako stárnoucí prostitutka. A dalších sedm nominací zůstalo neproměněných, protože tehdejšímu ročníku masivně vládl „král světa“ James Cameron s megahitem Titanic. Ten si o svátcích klidně pusťte také. Pokud ale hledáte alternativu k rozjařeným pohádkám a jiným moralitám, trocha klasické variace na film noir, v níž se morálka provrtává kulkami, by vám měla udělat hodně dobře.

Online na Amazon Prime, Rakuten od 10. 11. 2018

Byt
Zdroj: TMDB

Byt

Když se řekne černobílá vánoční klasika, většina z nás si představí Život je krásný, Setkáme se v St. Louis nebo Zázrak v New Yorku. Kupodivu se při výčtu pravidelně zapomíná na Billyho Wildera a jeho legendární romantickou komedii Byt, ve které Jack Lemmon všemi póry těla balí roztomilou Shirley MacLaine. Lemmon hraje kariéristického úředníka Buda Baxtera, který pravidelně šplhá po firemním žebříčku a má nakročeno na skutečně vysoké pozice. Potíž je v tom, že si svou kariéru buduje na propůjčování svého bytu nadřízeným, kteří v něm pravidelně hoblují své milenky. Což by Budovi zase tolik nevadilo, kdyby mu jeden z kolegů nezačal dělat do diblíkovské Shirley MacLaine, do níž je až po hlavu zamilovaný. A nebyl by to režisér Billy Wilder, aby v této pěti Oscary ověnčené romantické tutovce nepřišel s tunou brilantních dialogů, humorných situací a trapných momentů, které Jack Lemmon vždy dokáže umocnit svým energickým výkonem, jenž až zarážejícím způsobem připomíná komediální herectví Jima Carreyho.

Online na iTunes od 14. 8. 2021

Batman se vrací
Zdroj: TMDB

Batman se vrací

Vánoce lákají i k pěkným lumpárnám. Své o tom ví Batman, kterému v období vánočních svátků zamíří do Gothamu pekelný cirkus vedený znetvořeným tučňáčím mužem, jemuž po chvíli začne sekundovat i pošahaná sekretářka metající kozelce jako kočičí žena. Nebyl by to však mistr podivna Tim Burton, aby ze skvadry plné psychopatů a po zuby ozbrojených tučňáků císařských nevybrousil sváteční diamant, jenž vám navzdory temnému gotickému vizuálu a mrazivým tóninám Dannyho Elfmana zprostředkuje vydatnou vánoční atmosféru a dokonce i několik životních mouder, na které si zajisté vzpomenete vždy, když pojedete zasněženými městskými uličkami se zatoulanými černými kočkami.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 18. 12. 2016

Čtyřicítka na krku
Zdroj: TMDB

Čtyřicítka na krku

Myslíte si, že váš život stojí za prd? Debbie a Pete vám dokáží, že ten jejich je ještě mnohem horší. Debbie totiž slaví kulatou čtyřicítku a propadá depresím o vlastním těle a především o svém vztahu k Peteovi, který by – nebýt dětí – možná raději odjel od rodiny na svém zánovním kole, kterým řeší svou vlastní krizi středního věku a nepříliš fungující byznys. Judd Apatow opětovně nastavuje zrcadlo (nejen americkému) rodinnému životu a vytahuje na světlo reflektorů naše vnitřní strasti, kterým se v kině smějeme a přitom před nimi sami utíkáme. A to ani nemusíme mít děti, které by hluboce prožívaly éru Ztracených (asi jediná stárnoucí věc na tomhle filmu), nepřežíráme se cupcaky z popelnice (i když...) a netaháme z rukávu „židovskou kartu“, která je podle Apatowa vždy po ruce, když dojdou argumenty. A kde že jsou v téhle životní depresi Vánoce? V tom je právě vtip. Apatow tuhle masivní krizi vztahové identity zasazuje do svátečního období vždy prosluněné, teplé a zdánlivě pohodové Kalifornie.

Online na Amazon Prime, iTunes, Netflix (titulky), Rakuten od 18. 12. 2018

Černé Vánoce
Zdroj: TMDB

Černé Vánoce

Na Vánoce si přejete, aby vám po podkroví lezl leda Ježíšek nebo Santa Claus. Co ale když se vám v něm usídlí psychopat, který vás oplzle vyzvání na telefonu? Inu, čeká vás dobrých 98 minut hororové zábavy, která do jisté míry inspirovala původní Carpenterův Halloween a spoustu dalších hororů osmdesátkové éry. Výhodou Černých Vánoc je, že na rozdíl od řady jiných stárnoucích hororových kusů si stále drží solidní (nejen vánoční) atmosféru strachu, která se stupňuje paralelně s tím, jak si postupně zamilováváte jednotlivé postavy. A ano, Černé Vánoce jsou horor, kde si oběti jednu po druhé oblíbíte a postupně k nim přidáte i samotného vraha, jehož minulost je natolik zamlžená (na rozdíl od z roku 2006), že vám až do samotného finále budou šrotovat všechna kolečka v mozkovně, abyste odhalili jeho identitu. A co je na této verzi vánočních svátků úplně nejlepší? Samotné finále, které si udělalo legraci z klasického „final girl“ klišé ještě dříve, než se z něj klišé stalo a byl z toho setsakra originální konec, jemuž dodnes závidí i mistr úniků Michael Myers.

Online na Prima Videopůjčovna (dabing) od 20. 3. 2021

V Bruggách
Zdroj: TMDB

V Bruggách

Zabijáci dávají místo dárků vychlazené olovo. To ale neznamená, že by v sobě na Vánoce nenašli i něco dobrého. V Bruggách o tom mistrovsky vypráví režisér a scenárista Martin McDonagh, který v oblíbeném belgickém městečku nechal v roce 2008 blbnout Colina Farrella a Brendana Gleesona. Ti se měli původně jen stáhnout do ústraní poté, co na sebe v Londýně strhli příliš mnoho pozornosti. Jenže jak už to občas bývá, vše je trochu jinak, a tak si pánové doplnění cholerickým Ralphem Fiennesem budou muset své neshody vyříkat pěkně postaru s bouchačkou v ruce. Přihoďte si nesmlouvavý britský humor, vybroušené dialogy, charisma všech přítomných a okouzlující uličky Brugg a máte atypický vánoční bránicolam jako víno.

Online na Filmbox+ (titulky) (dabing), My Prime od 15. 3. 2021

Eyes Wide Shut
Zdroj: TMDB

Eyes Wide Shut

Film o prostituci, fetu a sexuální touze jako vánoční film? V mysli Stanleyho Kubricka rozhodně. Vánoce jsou stěžejní kulisou posledního filmu tvůrce klasik 2001: Vesmírné Odysea či Osvícení, když sváteční dekorace doprovází Toma Cruise a Nicole Kidman doslova na každém kroku. Ústřední pár, který navenek představuje dokonalé manželství a rodinnou pohodu, včetně obřího stromu, vyvěšených punčoch a vánočních světel po celém bytě, vnitřně trpí svou všedností, jíž se Cruiseův Bill Harford snaží uniknout prozkouváváním erotických sekt. A zatímco se hlouběji propadá do objevování sexuality, Kubrick nám barevnými svícemi a báječně nazdobenými stromečky připomíná, jak moc bereme denní život jako nudnou samozřejmost a jak snadno o něj můžeme přijít. Vzpomeňte si na to pokaždé, když začnete polemizovat, zda nejste na rodinné tradice už trochu staří.

Online na iTunes, Netflix, Rakuten (titulky) od 12. 12. 2018

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Zdroj: TMDB

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Pokud byste o svátcích přece jen chtěli vidět nějakou pohádku, co třeba jednu ze světa J.K. Rowlingové, kde z kouzelnického vězení uprchne masový vrah a Harry Potter zjistí, že není nikým jiným než jeho kmotřencem. Koho bude chtít Sirius Black zabít jako dalšího? Harryho Pottera jsme viděli snad všichni, žádný z dílů ovšem není univerzálně použitelnější než Vězeň z Azkabanu, jemuž Alfonso Cuarón vtiskl nejen sebevědomou vizuální stránku, ale konečně i trochu osobitosti a svébytné atmosféry, která balancuje mezi hladivým brouzdáním poeticky zasněženými Prasinkami, objevováním teenagerovské sexuality a mrazivým thrillerem o uprchlém trestanci a zkroušení vlastními pochybami. Ještě že je zde tradiční moudro, že s přáteli lze překonat každou překážku a ne vše je takové, jak se z počátku jeví. A nezapomeňte na Ronovu okouzlující morbiditu: „Budeš trpět, Harry. Ale náležitě si to užiješ.“ Nádhera.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 3. 8. 2019

10 vánočních filmů, pokud jste přecukrovaní z Lásky nebeské  |  Tipy na film  |   |  57 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 vánočních filmů, pokud jste přecukrovaní z Lásky nebeské

Tipy na film  |  před 3 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Netflix v Česku: Streamovací gigant má za sebou jeden z nejslabších měsíců

Originální projekty z dílny Netflixu pravidelně vítězí v žebříčcích sledovanosti seriálů. Nejinak tomu bylo i v druhém prázdninovém měsíci, za který do top desítky proniklo sedm Netflix Originals. Pojďme se podívat, které to byly a jaká trojka jim dělala garde. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Před námi je další nabušený zářijový víkend. A zatímco HBO sází na sci-fi seriály, Netflix pumpuje do nabídky napětí a hlavně pekelnou zábavu. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

9 zářijových novinek, kvůli kterým si musíte předplatit HBO

Co si pro své předplatitele přichystala na září kabelová a internetová televize HBO? Další řadu dostal oblíbený bizarní seriál Co děláme v temnotách, milovníci dramat si můžou pustit ambiciózní Scény z manželského života a konečně se na streamu dočkáme Nolanova Tenetu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist