FB pixel

Původně jsme chtěli pro vás udělat žebříček fillmů, které byste si mohli dopřát, pokud jste právě pod dojmem nového Blade Runnera. Ale to bychom musel zalovit hodně v minulosti a navíc se omezit jen na určitý druh sci-fi (pomalé, přemýšlivé, inteligentní, vizuálně ohromující), a to je vzhledem k bohatosti žánru škoda. Proto jsme se víc rozkročili a vzali to se sci-fi více zeširoka. Ale ne zas tak moc, aby nám stačila desítka, proto jsme si dali pravidlo "od roku 2000" a zahrnuli opravdu co nejčistší sci-fi kousky. Comicsovky (Marvel, DC), animáče (Vall-i) či kombinace (Věčný svit neposkvrněné mysli, Počátek) můžeme probrat jindy.

Nejlepší akce: Šílený Max

Když se sedmdesátiletý režisér George Miller rozhodl vrátit k trojici filmů, které dokončil před třiceti lety, navíc bez své hlavní herecké hvězdy Mela Gibsona, vypadalo to původně stejně ztraceně, jako když se o comeback ve vetřelčím vesmíru pokusil Ridley Scott. Ale Šílený Max nás dostal neskutečně od první minuty a už nás během následujících dvou hodin nepustil. Taková to byla jízda a sedmdesátník Miller to natřel všem akčním rutinérům současnosti, kteří si pomáhají šílenými střhy a přebujelými efekty. Vizuální orgie, medový hlas Toma Hardyho a dokonalá Charlize Theron. Nedávná Chrome Edition (černobílá verze) to ještě podtrhla. Pouštějte pravidelně a s ohulenými reproduktory.

Největší depka: Potomci lidí

Nové sci-fi filmy se snaží na naší budoucnost koukat optimisticky tak napůl, do té méně radostné půlky musíme zařadit temný svět Alfonsa Cuaróna, ve kterém se přestaly rodit děti. Je tu sice naděje v podobě první těhotné ženy po dlouhé době, ale cenu za její svobodu vykoupí během jejího útěku mnoho mrtvých. Potomci lidí se vám prostě dostanou pod kůži a pravidelné emociální výkyvy oběma směry (přepadení auta, útěk z přestřelky, narození dítěte) natočené v působivém aranžmá nepřerušovaných či těkavých záběrů přežijou jen ti nejsilnější. Varovali jsme vás.

Největší drama: Marťan

Devadesátá léta měla svoje Apollo 13, v novém tisicíletí nabídnul nejvíc vzrušující zážitek Marťan - pokus o přežití a záchranu na Marsu “zapomenutého” kosmonauta Matt Damona. Vizuálně Marťana sice v některých scénách překonává Gravitace, ale Marťan kromě první signální nabízí i poutavý a v mnoha směrech překvapivě vtipný příběh člověka, který se rozhodl se poprat s osudem do poslední molekuly vzduchu. Vynikající předlohu Andy Weira si parádně ochočil Ridley Scott a dohromady vznikl film, který si rádi dopřejete často a rádi na té největší obrazovce.

Nejlepší remake: Úsvit planety opic

Natočit remake série, která se proslavila především díky překvapivému konci prvního dílu, vypadá trochu jako ruská ruleta se všemi ostrými, ale studio Fox se chytře chopilo jen částečně prozkoumané kapitole série Planety opic a nabídlo poutavý příběh o samotném zrodu inteligentních opic. Rozmáchlý spektákl plný písečných dun a opic na koních vystřídal téměř komorní příběh člověka a šimpanze Cézara, děj zůstal alespoň v prvním díle zcela současný a Andy Serkis potvrdil, že by si měl na motion capture (polo)zvířecích hrdinů nechat udělat patent. Druhý a třetí díl to ještě potvrdily.

Nejlepší pokračování: Síla se probouzí

Když se po letech dohadu a připrav konečně oznámilo, že Star Wars budou pokračovat, mísily se v nás dva pocity. První bylo neskonalé nadšení, že nejslavnější filmová série bude pokračovat, tím druhým byla obava z toho, aby to neskončilo jako v případě Epizod I až III, kdy především první díl ustřelil do umělé dětské podívané. Ale v Lucasfilmu se po odchodu otce-zakladatele, George Lucase, rozhodli pro ideálního nástupce a J. J. Abrams jim dokázal připravit to nejlepší pokračování jaké si mohli přát. Ostatně jeho restartovaný Star Trek byl tou nejlepší vizitkou, jak má vypadat moderní verze starého příběhu, tedy dravá a svěží podívaná, se skvělými postavami, vtipem a nadhledem. Někdo by sice mohl namítnout, že nové Star Wars jsou vlastně přesnou kopií těch původních, ale ten někdo….by si měl trhnout.

Největší úžas: Avatar

Po letech se tomuhle kousku od Jamese Camerona dostává paradoxně víc kritiky než těsně po premiéře, ale třeba je v tom jen naštvanost, že neustále slibované pokračování se pořád jen odkládá (teď už snad fakt začalo natáčení dvojky!). Ale co si budeme povídat, když tenhle film přišel na konci roku 2009 do kin, stály se do IMAXU a do 3D kin pořádné fronty, protože něco takového jsme tu ještě neměli. Příběh o outsiderovi, který změní rozložení sil v konfliktu lidí a původních obyvatel vzdálené planety, sice nepůsobí nijak originálně, ale z jednoduchého příběhu vymáčkl James Cameron maximum a jak to umí jen on - vygradoval ho na maximum. A navrh přidal ohromující vizuály, natočené podle tehdy neokoukané technologie. Upadnuté čelisti diváků po celém světě to jen potvrzují.

Největší překvapení: District 9

Jsou silné a velké značky, které nám už dopředu pomohou nastavit očekávání, co od filmu čekat. Takže když přišel zhruba před osmi lety District 9, neměli jsme moc z čeho hádat. Natočeno za malé peníze v Jihoafrické republice, za kamerou debutant Neill Blomkamp, před kamerou samá neznámá jména (Sharlto Copley) a jen někde v dálce to jistil Peter Jackson. Jenže ouha - byl z toho málem film roku. Klaplo úplně všechno - svěží zápletka (mimozemšťané přilétli na Zemi, ale nikoho nezničili, spíš se snaží sami přežívat), neokoukané prostředí (slumy v Johannesburgu), nějaké to poselství (jihoafrický apartheid) a i překvapivý závěr. Naše jediná výtka tedy zní - slíbil jste tři roky a vrátíte se. Tak kde jste?

Nejlepší scéna: Sunshine

Záchrana Země před vesmírnou katastrofou lze natočit buď stylem “bum-bác-třesk-stesk” (Armageddon) a nebo stylem “nekonečným vesmírem pluje pomalu velká loď s malou posádkou, co má za úkol zažehnout umírající slunce a vám z napětí bělají všechny palce”. To druhé si zvolil Sunshine a přestože v samotném závěru už maličko zakopl o svou skoro - hororovou odbočku, pořád je to dílo, které by nadchlo i Stanley Kubricka. Sunshine nemá filozofický nádech 2001, ale o lidské povaze a chování obyčejných lidí v extremních situacích vám prozradí hodně. Kromě skvělých hereckých výkonů uhrane především posedlost některých hlavních postav zářícím Sluncem - gradující v jedné z nejlepších filmových scén historie: oprava štítu a záchrana posádky.

Nejlepší herec: Moon

Režisér Duncan Jones má nejen slavného otce (David Bowie), ale i čich na kvalitní sci-fi scénáře. Pro svůj debut si vybral jednoduchou zápletku jako vystřizenou ze seriálů Zóna soumraku nebo Krajní meze - jediný astronaut na Měsíci v opuštěné stanici zřejmě začíná pomalu přicházet o rozum - ale dotáhl ji k dokonalosti ve všech dalších směrech. Obdařil ji pořádnou výpravou, kvalitními efekty, podmanivou hudbou a především si vybral naprosto perfektního herce. Sam Rockwell ve své životní roli prakticky nesleze z plátna a nabízí koncert všech výrazů a gest, které může kosmonaut ve skafandru nabídnout. Pokud měl někdo někdy získat hereckého Oscara za sci-fi, měl to být Sam Rockwell.

Nejlepší pointa: Příchozí

Nového Blade Runnera má pod palcem Denis Villeneuve, do téhle židle ho katapultoval úspěch jeho předchozí sci-fi, Příchozí. Možná se zdálo, že o mimozemšťanech bylo už natočeno všechno, ale tenhle film ukázal že nikoliv - tedy když už přiletí, jak se s nimi naučit komunikovat? Nebude náš útok na ně jen aktem nedorozumění? Příchozí výborně balancuje na hraně mezi tím, čemu bychom říkali “sci-fi pro intelektuály” (Solaris) a “sci-fi pro masy" (Blízká setkání třetího druhu), navíc do toho stihne zamontovat i propracované příběhy hlavních postav. A pak samozřejmě i kvalitní pointu, která je objektivně lepší než ta z tématicky podobného Interstellaru - protože u téhle tolik nebrečíte.

Čestné zmínky

Pacific Rim, Monstrum , Transformers, Minority Report, Ledová archa, Na hraně zítřka, Ex-Machina a již zmíněné kousky jako Gravitace, Interstellar a Star Trek.

Za tipy do této desítky děkujeme: Václav "Hurley" Urbánek, Petr "Cival" Cífka, Lukáš "Svrdlin" Gregor

10 nejlepších sci-fi 21. století  |  Tipy na film  |   |  321 přečtení  |  11 líbí se  |  3 komentáře

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 nejlepších sci-fi 21. století

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších sci-fi 21. století

Tipy na film  |  včera 10:00  |  22

40 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně dostupné na Netflixu

Netflix v posledních týdnech pravidelně přináší nové zásoby zakoupených sci-fi filmů. A protože se jedná většinou o slušné hity, řekli jsme si, že vám ty nejlepší naservírujeme v jednom velkém článku, abyste nemuseli zmateně brouzdat přímo streamovací službou. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  20

9 filmů, jejichž konec sliboval velké věci, kterých jsme se nikdy nedočkali

Ne vždy se filmu podaří uspět, či se tvůrci povede na úspěch navázat. V každém případě existuje spousta filmů, jež se nedočkají žádného pokračování, přestože ho v samotném závěru přislíbí. Dnes se podíváme na filmy, které počítaly s tím, že budou pokračovat a mýlily se. A nám zůstaly otevřené konce. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  60

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  83

21 nejočekávanějších červnových novinek na Netflixu

Květnové novinky už máte v merku a začínáte vyhlížet, co se na Netflixu chystá v budoucích týdnech? Pak jste na správné adrese. Vybrali jsme pro vás 21 filmů a seriálů, které se během června objeví na Netflixu a rozhodně by vám neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  49

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o víkendu

Nebudeme si lhát. Uplynulý týden byl ze strany Netflixu na megalomanské pecky skoupý. To ale neznamená, že se nenajdou zajímavé kousky, které se hodí jak na Netflixu, tak na jiných streamovacích službách dohnat. Ostatně právě tyhle slabší týdny jsou na trochu té alternativy a plnění restů perfektní. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist