FB pixel

10 nejlepších sci-fi 21. století

Blade Runner 2049 má za sebou první víkend v kinech a sypou se na něj pochvaly ze všech stran. Už teď je mezi favority na nejlepší film roku a bude mít zřejmě své stále místo mezi nejlepšími sci-fi poslední doby. Kdybychom si takový žebříček sestavili, kdo by mu dělal společnost?

Původně jsme chtěli pro vás udělat žebříček fillmů, které byste si mohli dopřát, pokud jste právě pod dojmem nového Blade Runnera. Ale to bychom musel zalovit hodně v minulosti a navíc se omezit jen na určitý druh sci-fi (pomalé, přemýšlivé, inteligentní, vizuálně ohromující), a to je vzhledem k bohatosti žánru škoda. Proto jsme se víc rozkročili a vzali to se sci-fi více zeširoka. Ale ne zas tak moc, aby nám stačila desítka, proto jsme si dali pravidlo "od roku 2000" a zahrnuli opravdu co nejčistší sci-fi kousky. Comicsovky (Marvel, DC), animáče (Vall-i) či kombinace (Věčný svit neposkvrněné mysli, Počátek) můžeme probrat jindy.
Nejlepší akce: Šílený Max

Když se sedmdesátiletý režisér George Miller rozhodl vrátit k trojici filmů, které dokončil před třiceti lety, navíc bez své hlavní herecké hvězdy Mela Gibsona, vypadalo to původně stejně ztraceně, jako když se o comeback ve vetřelčím vesmíru pokusil Ridley Scott. Ale Šílený Max nás dostal neskutečně od první minuty a už nás během následujících dvou hodin nepustil. Taková to byla jízda a sedmdesátník Miller to natřel všem akčním rutinérům současnosti, kteří si pomáhají šílenými střhy a přebujelými efekty. Vizuální orgie, medový hlas Toma Hardyho a dokonalá Charlize Theron. Nedávná Chrome Edition (černobílá verze) to ještě podtrhla. Pouštějte pravidelně a s ohulenými reproduktory.

Přehrát Kde je Šílený Max: Zběsilá cesta online: Google Play (má české titulky)


Největší depka: Potomci lidí

Nové sci-fi filmy se snaží na naší budoucnost koukat optimisticky tak napůl, do té méně radostné půlky musíme zařadit temný svět Alfonsa Cuaróna, ve kterém se přestaly rodit děti. Je tu sice naděje v podobě první těhotné ženy po dlouhé době, ale cenu za její svobodu vykoupí během jejího útěku mnoho mrtvých. Potomci lidí se vám prostě dostanou pod kůži a pravidelné emociální výkyvy oběma směry (přepadení auta, útěk z přestřelky, narození dítěte) natočené v působivém aranžmá nepřerušovaných či těkavých záběrů přežijou jen ti nejsilnější. Varovali jsme vás.

Přehrát Kde je Potomci lidí online: Itunes (má české titulky)


Největší drama: Marťan

Devadesátá léta měla svoje Apollo 13, v novém tisicíletí nabídnul nejvíc vzrušující zážitek Marťan - pokus o přežití a záchranu na Marsu “zapomenutého” kosmonauta Matt Damona. Vizuálně Marťana sice v některých scénách překonává Gravitace, ale Marťan kromě první signální nabízí i poutavý a v mnoha směrech překvapivě vtipný příběh člověka, který se rozhodl se poprat s osudem do poslední molekuly vzduchu. Vynikající předlohu Andy Weira si parádně ochočil Ridley Scott a dohromady vznikl film, který si rádi dopřejete často a rádi na té největší obrazovce.

Přehrát Kde je Marťan online: Google Play


Nejlepší remake: Úsvit planety opic

Natočit remake série, která se proslavila především díky překvapivému konci prvního dílu, vypadá trochu jako ruská ruleta se všemi ostrými, ale studio Fox se chytře chopilo jen částečně prozkoumané kapitole série Planety opic a nabídlo poutavý příběh o samotném zrodu inteligentních opic. Rozmáchlý spektákl plný písečných dun a opic na koních vystřídal téměř komorní příběh člověka a šimpanze Cézara, děj zůstal alespoň v prvním díle zcela současný a Andy Serkis potvrdil, že by si měl na motion capture (polo)zvířecích hrdinů nechat udělat patent. Druhý a třetí díl to ještě potvrdily.

Přehrát Kde je Zrození Planety opic online: Google Play (má české titulky)


Nejlepší pokračování: Síla se probouzí

Když se po letech dohadu a připrav konečně oznámilo, že Star Wars budou pokračovat, mísily se v nás dva pocity. První bylo neskonalé nadšení, že nejslavnější filmová série bude pokračovat, tím druhým byla obava z toho, aby to neskončilo jako v případě Epizod I až III, kdy především první díl ustřelil do umělé dětské podívané. Ale v Lucasfilmu se po odchodu otce-zakladatele, George Lucase, rozhodli pro ideálního nástupce a J. J. Abrams jim dokázal připravit to nejlepší pokračování jaké si mohli přát. Ostatně jeho restartovaný Star Trek byl tou nejlepší vizitkou, jak má vypadat moderní verze starého příběhu, tedy dravá a svěží podívaná, se skvělými postavami, vtipem a nadhledem. Někdo by sice mohl namítnout, že nové Star Wars jsou vlastně přesnou kopií těch původních, ale ten někdo….by si měl trhnout.

Přehrát Kde je Star Wars: Síla se probouzí online: Google Play


Největší úžas: Avatar

Po letech se tomuhle kousku od Jamese Camerona dostává paradoxně víc kritiky než těsně po premiéře, ale třeba je v tom jen naštvanost, že neustále slibované pokračování se pořád jen odkládá (teď už snad fakt začalo natáčení dvojky!). Ale co si budeme povídat, když tenhle film přišel na konci roku 2009 do kin, stály se do IMAXU a do 3D kin pořádné fronty, protože něco takového jsme tu ještě neměli. Příběh o outsiderovi, který změní rozložení sil v konfliktu lidí a původních obyvatel vzdálené planety, sice nepůsobí nijak originálně, ale z jednoduchého příběhu vymáčkl James Cameron maximum a jak to umí jen on - vygradoval ho na maximum. A navrh přidal ohromující vizuály, natočené podle tehdy neokoukané technologie. Upadnuté čelisti diváků po celém světě to jen potvrzují.

Přehrát Kde je Avatar online: Itunes


Největší překvapení: District 9

Jsou silné a velké značky, které nám už dopředu pomohou nastavit očekávání, co od filmu čekat. Takže když přišel zhruba před osmi lety District 9, neměli jsme moc z čeho hádat. Natočeno za malé peníze v Jihoafrické republice, za kamerou debutant Neill Blomkamp, před kamerou samá neznámá jména (Sharlto Copley) a jen někde v dálce to jistil Peter Jackson. Jenže ouha - byl z toho málem film roku. Klaplo úplně všechno - svěží zápletka (mimozemšťané přilétli na Zemi, ale nikoho nezničili, spíš se snaží sami přežívat), neokoukané prostředí (slumy v Johannesburgu), nějaké to poselství (jihoafrický apartheid) a i překvapivý závěr. Naše jediná výtka tedy zní - slíbil jste tři roky a vrátíte se. Tak kde jste?

Přehrát Kde je District 9 online: Itunes


Nejlepší scéna: Sunshine

Záchrana Země před vesmírnou katastrofou lze natočit buď stylem “bum-bác-třesk-stesk” (Armageddon) a nebo stylem “nekonečným vesmírem pluje pomalu velká loď s malou posádkou, co má za úkol zažehnout umírající slunce a vám z napětí bělají všechny palce”. To druhé si zvolil Sunshine a přestože v samotném závěru už maličko zakopl o svou skoro - hororovou odbočku, pořád je to dílo, které by nadchlo i Stanley Kubricka. Sunshine nemá filozofický nádech 2001, ale o lidské povaze a chování obyčejných lidí v extremních situacích vám prozradí hodně. Kromě skvělých hereckých výkonů uhrane především posedlost některých hlavních postav zářícím Sluncem - gradující v jedné z nejlepších filmových scén historie: oprava štítu a záchrana posádky.

Přehrát Kde je Sunshine online: Itunes


Nejlepší herec: Moon

Režisér Duncan Jones má nejen slavného otce (David Bowie), ale i čich na kvalitní sci-fi scénáře. Pro svůj debut si vybral jednoduchou zápletku jako vystřizenou ze seriálů Zóna soumraku nebo Krajní meze - jediný astronaut na Měsíci v opuštěné stanici zřejmě začíná pomalu přicházet o rozum - ale dotáhl ji k dokonalosti ve všech dalších směrech. Obdařil ji pořádnou výpravou, kvalitními efekty, podmanivou hudbou a především si vybral naprosto perfektního herce. Sam Rockwell ve své životní roli prakticky nesleze z plátna a nabízí koncert všech výrazů a gest, které může kosmonaut ve skafandru nabídnout. Pokud měl někdo někdy získat hereckého Oscara za sci-fi, měl to být Sam Rockwell.Nejlepší pointa: Příchozí

Nového Blade Runnera má pod palcem Denis Villeneuve, do téhle židle ho katapultoval úspěch jeho předchozí sci-fi, Příchozí. Možná se zdálo, že o mimozemš'tanech bylo už natočeno všechno, ale tenhle film ukázal že nikoliv - tedy když už přiletí, jak se s nimi naučit komunikovat? Nebude náš útok na ně jen aktem nedorozumění? Příchozí výborně balancuje na hraně mezi tím, čemu bychom říkali “sci-fi pro intelektuály” (Blízká setkání třetího druhu), navíc do toho stihne zamontovat i propracované příběhy hlavních postav. A pak samozřejmě i kvalitní pointu, která je objektivně lepší než ta z tématicky podobného Interstellaru - protože u téhle tolik nebrečíte.

Přehrát Kde je Příchozí online: Itunes (má české titulky)

Čestné zmínky

Pacific Rim, Monstrum , Transformers, Minority Report, Ledová archa, Na hraně zítřka, Ex-Machina a již zmíněné kousky jako Gravitace, Interstellar a Star Trek.

Za tipy do této desítky děkujeme: Václav "Hurley" Urbánek, Petr "Cival" Cífka, Lukáš "Svrdlin" Gregor


před 3 měsíci   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   333 přečtení   11 líbí se   3 komentáře  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?

Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?

včera 14:40   Tipy na film  

Filmy Pixaru obsahují spoustu skrytých vtipků, které zvědavce nenechají spát. A dokonce vznikla teorie, podle které se všech devatenáct filmů (ano včetně aktuálního Coco) odehrávají v jednom propojeném světě. Že nevěříte, jak by mohli existovat v jednom vesmíru mluvící auta, strašidla vyrábějící elektřinu či zničená Země? Pojďte se přesvědčit!
Nejlepší filmy na Netflixu právě teď

Nejlepší filmy na Netflixu právě teď

před 2 dny   Tipy na film  

O Netflixu se často mluví jako o službě, která má spoustu svých nových seriálů a potom pár starých a ne moc známých filmů. Což není pravda a my jsme pro vás připravili nový přehled, kde se můžete podívat, jaké skvělé filmy tam najdete. Jedeme podle hodnocení IMDB a z první stovky nej filmů tam najdete více než polovinu.
7 filmů k 70. narozeninám Johna Carpentera

7 filmů k 70. narozeninám Johna Carpentera

před 3 dny   Tipy na film   5 líbí se   1 komentář  

V době, kdy na nás z řad filmových novinek útočí nejen nekrology slavných umělců a celebrit, ale k tomu snad i ještě depresivnější odhalení jejich různých sexuálních skandálů, si filmový fanda musí vážit každé pozitivní zprávy. A že mistr filmového hororu John Carpenter dnes oslavil hezky kulatých 70. let, to rozhodně stojí za oslavu… třeba zkouknutím těchto sedmi jeho kultovních bijáků.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist