FB pixel
Zdroj:
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!
Rituál Zdroj: TMDB

Rituál

Hlavní postava se vydává na izolované místo, kde za přímého slunečního světla proniká do tajů pohanských rituálů. Tato premisa spojuje Slunovrat a jeden z nejbizarnějších filmů Nicholase Cage. U spousty jeho filmů je fascinující, že poslední dobou málokdy bývají dobré, a diváci si je pamatují hlavně díky Cageovu bizarně expresivnímu herectví. Nejinak je to u filmu Rituál, celkem nudného kriminálního hororu, který je proslavený dvěma momenty – Nicholasem Cagem v kostýmu medvěda, jenž dává starší ženě pěstí, a jeho hysterickou reakcí na blízké setkání se včelami. Mimochodem, když mu hrozí smrt během pohanského rituálu, nereaguje zdaleka tak dramaticky. Film se většinou odehrává za slunečního svitu, což zřejmě mělo posloužit jako kontrast ke znepokojivému prostředí, bohužel to pouze umocnilo pocit, že se ve filmu nic moc znepokojivého vlastně neděje. Rituál je remakem stejnojmenného hororu z roku 1973, který by jako alternativa ke Slunovratu mohl posloužit lépe. Hlavní hrdina je zde fanatickým křesťanem, který trpí konfrontací s pohanskou kulturou. Většinu znepokojení způsobuje právě to, jak se vše okolo hrdiny bije s jeho hrdým křesťanským přesvědčením, a samozřejmě také to, jak málo informací od naoko přívětivých obyvatel zapadlého britského ostrova dostává. Film nakonec ustavuje pohanské zvyky jako paralelní ke křesťanským dogmatům, takže k neveselému osudu hrdiny se přidá fakt, že ho právě kouslo do zadku jeho vlastní náboženství.

Online na Voyo (titulky) (dabing) od 10. 2. 2021

Barbar Zdroj: TMDB

Barbar

Přírodní lyrika a brutalita intenzivní jako letní slunce. Nejen ve Slunovratu jdou tyhle dvě věci dohromady. Snímek Nicolase Windinga Refna je interpretačně hodně otevřený příběh nemluvného jednookého tvrďáka (Mads Mikkelsen), který násilným způsobem ukončí kariéru otrockého zápasníka a vydává se se skupinou mořeplavců objevit nový svět. Příběh můžeme chápat jako staropohanskou paralelu k nejproslulejší biblické pasáži nebo jako vizi konce předkřesťanské éry a nástupu nového věku. V každém případě si můžeme vychutnat kontrast nádherné skandinávské (a posléze americké) přírody a naturalistických rvaček, které končí prokousnutým krkem, lebkou rozmlácenou kamenem nebo regulérním vyvrhnutím. Ve Slunovratu si ostatně kontrastu přírodních krás a obnažených orgánů užijete podobně dosyta.

Online na Filmbox+ (titulky) (dabing), Filmy v češtině (dabing), SupremeXP (titulky), Voyo (titulky) (dabing) od 24. 3. 2021

Antikrist Zdroj: TMDB

Antikrist

Pár ve vážné manželské krizi se jede po tragickém incidentu vzpamatovat do přírody, kde dvojici čeká nevýslovná hrůza. To je premisa nejen Slunovratu, ale také brutálního hororu dánského provokatéra Larse von Triera Antikrist. V tomto případě jde o výlet na lesní chatu, kde se manžel/psycholog rozhodl léčit svou ženu poté, co dvojice přišla o dítě. Účinky pobytu v přírodě jsou ale vše, jen ne ozdravné. Do labilní manželky se pustí děsivé nadpřirozené síly, které ji vedou k hodně divným činům. Nebo je to čiré šílenství, které postihlo oba manžele, a mluvící lišky si muž jen představuje? Konečnou odpověď nám film nedá, zato nás vtáhne do té nejintenzivnější manželské rozepře od Války Roseových.

Není nikde online

Děsivé dědictví Zdroj: TMDB

Děsivé dědictví

Slunovrat je teprve druhým celovečerním filmem Ariho Astera. Tím prvním je horor o na první pohled konvenční, byť trochu zvláštní rodině, která se musí vyrovnat s těžkou ztrátou. Ta na každého člena působí jinak, nejhůře asi na matku, jež začne propadat esoterice a nejspíš i šílenství. Oba filmy mají společného víc, než se na první pohled zdá. Především je to způsob, jakým vyprávění postupně dávkuje informace a nechává náznaky závěrečné pointy rozeseté po celé délce filmu, nápaditá hra se střihem a postupné poznávání toho, jak moc bylo rodinné zázemí postav v jádru prohnilé. Slunovrat někdy využívá přímé paralely mezi oběma filmy. Zkuste porovnat scény, kdy se hlavní hrdinka dozví o úmrtí v rodině.

Online na Aerovod (titulky), iTunes (titulky), O2TV (titulky) od 15. 6. 2021

Donekonečna Zdroj: TMDB

Donekonečna

Tvůrci Justin Benson a Aaron Moorhead točí hodně zvláštní filmy. V jejich předchozím snímku Resolution se dvojice přátel stala oběťmi tajemné a zřejmě všemocné entity, která v reálném světě vytvářela fikční příběhy. Na film nepřímo navazuje film Donekonečna. Hlavními hrdiny filmu jsou dva bratři (hraní Bensonem a Moorheadem), kteří před lety unikli spárům sekty. Život na vlastních nohou se jim ale nijak zvlášť nedaří, a tak se rozhodnou starou „rodinu“ navštívit. Staršímu z bratrů, který útěk původně inicioval, se jen těžko argumentuje proti srdečnosti kultistů a rodinné pohodě, která mezi nimi vládne. Dokud nezačnou nastalou pohodu rušit bizarní jevy a časové anomálie, spjaté s daným místem. Sci-fi rovina snímku je přitom paralelou k jeho hlavnímu tématu – otázce, zda je lepší vrátit se do časů, kdy vše bylo jednodušší a nalajnované, nebo začít čelit životu na vlastní pěst.

Není nikde online

Rosemary má děťátko Zdroj: TMDB

Rosemary má děťátko

Existují tři satanské horory, které by měly platit za kánon. Vymítač ďábla, Přichází Satan a tahle psychologická pecka Romana Polanského. Mladý manželský pár (John Cassavetes a Mia Farrow) se přestěhuje do velkoměstského bytu. Seznámí se s milou skupinkou sousedů a jejich přátel, ale navázané přátelství se brzy začne komplikovat. Mladá Rosemary pojme podezření, že skupina má něco společného s jedním legendárním okultistou, a během jednoho zvláštně psychedelického večírku otěhotní se Satanem. Milí sousedé jsou totiž regulérní satanisté a přesto, že se k Rosemary chovají přátelsky a zdvořile, sveřepě se připravují na příchod Antikrista. Film je brilantní hlavně díky vzrůstající nervozitě a stihomamu hlavní postavy, přičemž si snímek stále hraje s tím, jak moc (ne)oprávněné to je. Poslední scéna, kombinující žoviální vystupování satanistů s definitivností a osudovostí hrůzného závěru, by se vám mohla vybavit při počínání švédských kultistů ze Slunovratu.

Online na Google Play, iTunes (titulky) od 14. 11. 2017

Stepfordské paničky Zdroj: TMDB

Stepfordské paničky

Z pera Iry Levina, jenž napsal i výše zmíněnou Rosemary, pochází i dvojice filmů s názvem Stepfordské paničky. Na Netflixu snadno najdete verzi z roku 2004 s Nicole Kidman, která mrazivou předlohu zadaptovala coby sci-fi komedii. Za pozornost ovšem stojí také původní filmová verze z roku 1975. Ústředním motivem příběhu je nejistota v novém prostředí, díky které se rozpadne zdánlivě funkční vztah dvou manželů. Obyvatelé městečka Stepford, kam se pár přestěhuje, jsou na první pohled perfektní a spokojení lidé. Zejména manželky jsou stále usměvavé, pracovité a dokonale korektní. Jako by to snad ani nebyli lidé. Dokáže se Joanna ze zdánlivě idylického prostředí dostat živá, když se ani vlastnímu manželovi nedá věřit?

Není nikde online

Climax Zdroj: TMDB

Climax

Surrealistická hrůza nemusí mít nutně nadpřirozený původ. Stačí využít sílu opiátů. Ve Slunovratu hrají psychotropní látky dost důležitou roli, vizuálními halucinacemi počínaje a násilnými rozhodnutími konče. Na podobném principu stojí prakticky celý taneční horor Gaspara Noého Climax. Taneční skupina odjede na soustředění do hor. Během večírku však někdo okoření punč jistou substancí a zpočátku příjemný večírek, plný nezávazného klábosení a veselého tance, se brzy změní v totální peklo plné sexuálních orgií, stihomamu a násilí. Gaspar Noé přitom využívá svou obvyklou hru s epilepticky blikajícím světlem, rudými reflektory i rotující kamerou.

Online na Aerovod (titulky), My Prime, Vodafone TV (titulky) (dabing) od 1. 11. 2019

Kukuřičné děti Zdroj: TMDB

Kukuřičné děti

Adaptace povídky Stephena Kinga nepatří k moc dobrým filmům obecně, určitou asociaci se Slunovratem ale nezapře. V centru dění je manželský pár, který projíždí ospalým maloměstem kdesi uprostřed ničeho. V maloměstě ale řádí kult Toho, který kráčí mezi řádky, sekta složená výhradně z dětí, které pod vlivem nikdy nespatřené entity vyvraždily všechny dospělé a s nově příchozími nechtějí naložit jinak. Přítomnost vraždící dětské sekty by měl zmírňovat fakt, že většina filmu se odehrává za slunečného dne, opak je ale pravdou. Atmosféra horkého dne působí spíš dusně, a širé kukuřičné lány jsou perfektním místem, kde pouhý metr od vás může číhat nebezpečí. Nebo ta divná entita, která kráčí mezi řádky.

Online na Prima Videopůjčovna (dabing) od 20. 3. 2021

Suspiria Zdroj: TMDB

Suspiria

Klasika Daria Argenta o baletní škole, kterou řídí čarodějnice, vyniká hlavně neobvyklou škálou barev, sloužící jako skvělé pozadí pro občasné výbuchy brutálního násilí. Remake z roku 2018 oproti tomu barvy utlumil a situoval snímek do konce sedmdesátých let, kdy měl nejen premiéru původní film, ale také řádila teroristická skupina RAF. To filmu umožnilo dát historickou paralelu k čarodějnicím. Ty tentokrát poznáváme zblízka, a sledujeme jejich vnitřní mocenské boje i snahu zlákat nově příchozí studentku Susie (Dakota Johnson) pro své vlastní úmysly. A kdo se plánům postaví do cesty, toho čeká pořádný body horror. Motiv uzavřeného společenství, postupné podléhání hrdinky jeho rituálům, nešetrnost v ukazování lidských útrob a spíš umělecký přístup jsou jasnými paralelami s Asterovým letošním nářezem.

Online na Amazon Prime od 17. 5. 2019

10 nekompromisních hororů, pokud vás vyděsil unikátní Slunovrat  |  Tipy na film  |   |  4 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 nekompromisních hororů, pokud vás vyděsil unikátní Slunovrat

Tipy na film  |  před 2 dny

10 drsných a smrtelných nehod, které dokazují, že při natáčení jde o život

Filmařina je krásná a dobrodružná profese, někdy ale může přinášet i smrtelná nebezpečí. Podívali jsme se na zoubek těm nejšílenějším a nejsmrtelnějším nehodám, které se na filmovém place za poslední roky staly. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

12 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další pořádně nabušený víkend. Dočkají se fanoušci komiksů i jihokorejské kinematografie. A nechybí ani přípravka na jeden z nejočekávanějších seriálů Netflixu letošního podzimu. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

8 nejlepších thrillerů posledních 5 let, které by měl vidět každý

Thrillery zůstávají mezi nejpopulárnějšími žánry nejen na Netflixu a není se čemu divit. Lidé zkrátka chtějí pořádnou a hlavně pravidelnou dávku napětí. Nepřekvapí proto, že se najde v posledních letech hned několik výrazných zástupců jak mezi filmy, tak seriály. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Nejsledovanější seriály v Česku: Hra na oliheň válcuje všechno a všude

Netflix má za sebou nesmírně úspěšné poslední týdny, během nichž se mu podařilo vytvořit jeden olbřímí megahit. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další víkend a další porce novinek ze streamovacích služeb. Máme tu holandský válečný film či norský akční film na Netflixu, nový hororový seriál na Amazonu, dokument od Apple TV+ a menší novinky na HBO GO. Nejočekávanějším titulem je potom premiéra třetí řady seriálu TY. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist