FB pixel

Bambi

V tomto raném Disneyho celovečerním animovaném filmu z roku 1942 sledujeme příběh Bambiho od doby, kdy ho všichni obyvatelé lesa vítají jako sotva narozeného kolouška, až po okamžik, kdy jako dospělý jelen a vůdce lesa hrdě sleduje své vlastní potomky společně se svým otcem. Vedle příběhu, který vás chytí za srdce, Bambi okouzlí i původní 2D animaci a působivými krajinovými celky, když z každého filmového okénka čiší umělecké nadání. Začátek snímku je plný nakažlivé radosti, když v lese mezi zvířátky panuje idylka a mír. Záhy však přichází ztráta dětské nevinnosti, když se musí Bambi vyrovnat se smrtí a překonat nástrahy své cesty k dospělosti. Bambi si během filmu projde celou řadou emocí a zážitků, když pozná radost, lásku, smutek, život i smrt. Vlastně takový Lví král. Není divu, že - jak říká Chandler Bing - budete strašně smutní, až animátoři přestanou kolouška (a hlavně jeho matku) kreslit.

Železný obr

Předtím než Brad Bird dostal klíče od Mission: Impossibile, dokonce ještě předtím, než ho spolužák ze slavné animátorské univerzity CalArts, John Lasseter, pozval do Pixaru, řídil jako svůj celovečerní režijní debut Železného obra. Mladý Hogarth má neustále hlavu v oblacích a není se čemu divit – jsme na počátku kosmického věku! Ve vesmíru je první lidmi vyrobená sonda a právě neznámý návštěvník z vesmíru se může stát tou správnou náhradou a kamarádem pro Hogartha, jehož otec padl ve válce. Hogarth ale ví, že ne všichni budou sdílet jeho nadšení - film je totiž zasazen do doby, kdy v Americe vládla nekonečná paranoia z atomových zbraní a Rudého nebezpečí z východu. Společně tedy sledujeme Hogarthovy snahy Obra civilizovat, během kterých si nás tato nesourodá dvojice čím dál více získává. Když už to totiž téměř vypadá, že je všechno nebezpečí zažehnáno a Hogarth dokáže ukrýt svého výjimečného kamaráda, dojde ke kompletní krizi a Obr je postaven před složitou volbu. Obětuje se nejen pro svého přítele, ale i pro celé město? Dokáže potlačit svůj ničivý původ? Dodám pouze, že rozhodně nebyla náhoda, když nás Vin Diesel dokázal všechny rozplakat jako chodící plevel ve Strážcích Galaxie. To stejné dokázal pouze s jedním slovem už o patnáct let dříve právě jako hlas titulního Železného obra.

Daleká cesta za domovem

Daleká cesta rozhodně není horor, i když místy má k tomuto žánru svou napínavou atmosférou opravdu blízko. Jedná se o adaptaci románu Richarda Adamse z roku 1972 a rozhodně se jedná o animák pro trochu dospělejší publikum. Společnost králíků má stejně jako v knize svůj vlastní jazyk a komplexní mytologii/náboženství, které jsou vysvětleny v prologu filmu. Poté, co má jeden z králíků vizi, že dojde ke zkáze jejich nory (která je na pozemku budoucí zástavby), se menší skupina vydá na cestu za místem, kde by mohli králíci spokojeně žít v blahobytu. My tak po většinu filmu sledujeme jejich napínavé putování a zdolávání různých překážek, které se jim dostanou do cesty. Jejich putování si vás získá a ve chvílích, kdy se k hrdinům téměř doslova blíží smrt, radím nachystat si kapesníky. Filmem se, opět s ohledem na dobu vzniku, táhne poměrně zřetelná linka protikladu svobodné totalitní společnosti vedené diktátorem neváhajícím využít i těch nejhorších nástrojů k dosažení svého cíle.

Cesta do fantazie

Animátorská legenda, Hayao Miyazaki. už několikrát ohlásila odchod do důchodu, jen aby se po čase potvrdily zvěsti o tom, že pracuje na dalším snímku. Představivost, kterou dokázal Miyazaki přenést do světa Cesty do fantazie, je natolik bujná, že si tento film pravděpodobně každý divák bude interpretovat jiným způsobem. V poměrně strohém úvodu filmu zjistíme, že se mladá Čihiro společně s rodiči stěhuje do nového města a v případě naší hrdinky i nové školy. Pro Čihiro to znamená nejen nutnost přizpůsobit se novému prostředí, změna je také symbolem toho, že Čihiro bude muset dospět. Její otec při cestě k novému domovu vybere zkratku ve stylu „je to sice dál, ale zato horší cesta“, ze které se nakonec vyklube slepá ulička zakončená mysteriózním tunelem. Od této chvíle se film vydává na nespoutanou tvůrčí jízdu, na jejímž konci nezůstane symbolicky kámen na kameni. Čihiro si v ironickém podobenství pracovního „krysího závodu“ prožije ztrátu identity a rodičů, kteří nevědomky projdou bizarní změnou. A určitě se mnoho z nás na konci filmu zalkne při vzpomínce na zážitky, které při zpětném ohlédnutí změnily náš život, stejně jako Čihiro, která se ohlédne zpět po opětovném průchodu tunelem na konci filmu. Možná sama tuší, že se zpět nevrátila malá dívenka ze začátku filmu, ale nyní už mladá žena, kterou změnilo to, co právě zažila.

Vzhůru do oblak

Nalijme si čistého vína. Člověk by mohl vybrat téměř libovolných deset filmů od Pixaru a splnilo by to účel tohoto žebříčku. Carl je jeden z lidí, kteří měli to štěstí, že svou životní lásku našli opravdu brzo a mohli se svou drahou polovičkou prožít doslova celý život. Až do chvíle, kdy Carl o svou Ellie přijde. Příběh, který by jiným filmům vystačil na celou stopáž, ve Vzhůru do oblak vydá na pět minut. A jakých pět minut! Na konci této montáže shrnující historii letitého vztahu nezůstane ani jedno oko suché. A nejinak je tomu u zbytku filmu, v němž Carl odmítne odejít do domova pro seniory a odhodlá se splnit sen, který měli ještě společně s Ellie - vydat se za dobrodružstvím, kde ho doprovází neposedný skaut Russell. A můžete si být jistí, že na konci téhle výpravy s domem visícím na balóncích budete slzet na konci stejně jako na začátku.

Malý toaster

Při sledování Malého toasteru budete mít po celou dobu úsměv na rtech a zvláštní vtíravý pocit jako by jste film už znali, přestože jej budete sledovat poprvé. Není to náhoda! Několik klíčových členů štábu totiž společně studovalo na CalArts a posléze dosáhlo výrazných úspěchů s animovanými hity u Disneyho. Scenárista Malého toasteru později působil jako příběhový supervisor v Pixaru během nejúspěšnějšího období studia. Malý toaster je tedy takový Pixar před Pixarem, chcete-li Příběh hraček: IKEA edice. I když film nese jméno toasteru, je to ve velké míře road movie s partičkou domácích spotřebičů, mezi kterými funguje skvělá chemie: energická lampa, extrovertní rádio, nabručený vysavač, naivní dečka a srdečný toaster. Všichni napjatě očekávají návrat svého pánička, ale nedokážou si přiznat pravdu – pániček dospěl, odstěhoval se a už se nikdy nevrátí. Film může na první pohled vypadat dětinsky, ale pouze klame tělem. Užije si ho jak dítě, tak dospělý, kterého zaujme občas poměrně peprný humor a několik chytlavých hudebních sekvencí.

Jak vycvičit draka

Jak vycvičit draka

Škyťák je mladý teenager z vikingské vesnice Blp, ve které se sociální status měří počtem skolených draků. To by ani tak nevadilo, ale Škyťák vedle svého „geekovství“ nepobral - na rozdíl od některých svých vrstevníků - ani po fyzické stránce. Ani tohle by nevadilo. Jen kdyby mu jeho otec Kliďas, chlap s rozměry menšího tanku a také vůdce celého vikingského kmene, projevil trochu přízně za to, jaký je, namísto neustálého opakování, jaký by být měl. Vše se ovšem změní v okamžiku, kdy se Škyťákovi s trochou štěstí podaří polapit nejobávanějšího draka přezdívaného Noční běs, v němž mladý klučina najde svého nejlepšího přítele. Srdce filmu osciluje mezi vřelým vztahem s Bezzubkou a napjatým vztahem Škyťáka s jeho otcem, který je posedlý nalezením dračího hnízda a vidinou toho, že se jeho syn stane Gretzkym mezi drakobijci. Vedle hnízda ale oba naleznou i něco dalšího - začátek nového vztahu založeného na respektu. Tatínkové, nemůžete si najít cestu k vašemu potomkovi? Jak vycvičit draka je perfektní volbou, jak načít konverzaci. A pokud by vám to nestačilo, letos byl do kin uveden už třetí díl a na Netflixu najdete celých osm řad animovaného seriálu!


Lví král

Předtím, než jsme letos rozpačitě opustili kino po promítání nové „živé“ verze Lvího krále, jsme se samozřejmě všichni zamilovali do původního snímku z roku 1994 a jeho nyní již legendárního hudebního doprovodu pod vedením Hanse Zimmera. Chcete něco dospělejšího, než je Bambi? Podívejte se na Lvího krále. Některé příběhy prostě lépe vyniknou v čistě animované formě, ne v honbě za realismem. Tam, kde si Bambi vystačí s jednoduchostí, pouze naznačuje a zlo zůstává jednorozměrným elementem bez tváře, je Lví král mnohem komplexnějším filmem, i když to obratně kamufluje svými hudebními vsuvkami. Ne nadarmo se říká, že hrdina je pouze tak dobrý, jak dobrý je jeho záporák. V případě Lvího krále je to samozřejmě Scar a jeho snaha uzmout místo následníka trůnu, a to za jakoukoliv cenu. Je úžasné, kolik toho film dokáže vybudovat na poměrně střídmém prostoru necelých devadesáti minut, počínaje Simbou nechápajícím, proč se jeho otec nechce probudit (scéna, která položí i ty největší tvrďáky) a konče Simbou jako právoplatným králem se svými vlastními potomky. Na základě úspěchu původního snímku vznikla ještě dvě celovečerní pokračování a dva seriálové spin-offy.

Toy Story 3: Příběh hraček

Některé filmové série mají to štěstí, že zestárnou spolu se svými diváky.. Nejvýrazněji tohoto efektu dokázali využít Harry Potter a nedávno s velkou slávou Marvel. Ať tedy zvedne ruku ten, kdo jako dítě viděl původní Příběh hraček v kině! Všechny postavičky, které jsme si jako děti zamilovali, si v tomto pokračování musí zvyknout na fakt, že z Andyho bude brzy vysokoškolák a že už si s nimi nebude hrát. (Vidíte? To na vás pomrkává Malý toaster!) Hračky se jen se štěstím vyhnou tomu, aby skončily mezi odpadky a s velkými očekáváními se dostanou do místní školky. Co z počátku vypadá jako výhra v loterii, téměř utopie z pohledu hraček, se brzy promění v noční můru v čele s diktátorským objímacím medvědem Mazlem. Scenárista filmu Michael Arndt prokazuje, že Oscara za Malou Miss Sunshine nezískal jen tak. Film šikovně rozděluje hlavní postavy, které jsme si za ta léta zamilovali, jemně naznačuje, jen aby je potom svedl do (vypečeného) finále, ze kterého se vám budou kutálet slzy jako hrachy. Vedle toho je film plný dobrodružství, humoru a kreativních akčních sekvencí, které by si nezadaly ani s posledními díly Mission: Impossible. Než se tedy vypravíte do kina na film číslo čtyři, určitě si připomeňte díl třetí!

Avatar: Legenda o Aangovi

Zapomeňte na nepodařenou hranou adaptaci z rukou M. Night Shyamalana, u které si sice taky pobrečíte, ale z úplně jiných důvodů než v případě animované předlohy. Ta má sice seriálové parametry, její tři řady však sjedete tak rychle a téměř na jeden zátah, že si budete připadat jako u zatraceně dlouhého filmového zážitku. Příběh Aanga a jeho přátel vás za vede do všech koutů fantastického světa obývaného lidmi, kteří jsou schopní ohýbat elementy a kteří se musí bránit ohnivé říši, která se snaží podmanit si ostatní národy. Z rivalů se stávají přátelé, z dětí milenci a původně dětský seriál s každou další epizodou roste do epické fantasy ságy, která má daleko více vrstev, než byste u rozverného seriálu od Nickelodeonu čekali. Kdo nebude na konci třetí řady ronit slzy, ten je opravdový drsňák bez duše. Ostatní si pustí fantastické pokračování Legenda Korry a začnou vyčkávat na regulérní hranou verzi, kterou chystají původní tvůrci pro Netflix. Yip-Yip.

10 animovaných filmů, které vás rozbrečí ještě víc než Toy Story 4  |  Tipy na film  |   |  477 přečtení  |  8 líbí se

Jakub Konieczny


Komentáře k článku 10 animovaných filmů, které vás rozbrečí ještě víc než Toy Story 4

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Doporučuji také Mononoke

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 animovaných filmů, které vás rozbrečí ještě víc než Toy Story 4

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  9

Dožeňte resty! Těchto 22 filmů a seriálů zmizí na konci září z Netflixu

Blíží se konec září a to znamená jediné - Netflixu chtě nechtě vyprší licence na řadu filmů a seriálů z jeho nabídky. Pojďme se na ně podívat, ať můžete případně dohnat to nejzajímavější, co jste zatím odkládali. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  5

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední zářijový víkend nabídne ze strany Netflixu možná o něco slabší nabídku než obvykle. Bohatě ji ale vyváží nabídka HBO, která představí nejen oscarovou novinku, ale i povedený psychologický horor Chata. A zajímavou novinku má v rukávu i Apple. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  132

18 nejlepších fantasy filmů a seriálů, které jsou na Netflixu s češtinou

Baví vás fantasy? Nás taky, takže proč se nepodívat, jaké jsou jeho nejlepší zástupci, kteří jsou aktuálně dostupní na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  40

12 nejlepších zombie filmů a seriálů na Netflixu pro časy pandemie

Druhé kolo pandemie jev plném proudu, tak proč se trochu nenaladit apokalyptickými vizemi světa v podobě filmů a seriálů, ve kterých hrají hlavní role nemrtví. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  81

8 věcí, které nás štvou na Netflixu

Netflix je nejpopulárnější streamovací službou na světě a od konce loňského roku si ho naplno (tj. s česky lokalizovaným UI) můžeme užívat i v České republice. Řada věcí je ale u takto velké služby doslova k vzteku. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist