FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Romeo (Romeo a Julie)
Zdroj: TMDB

Romeo (Romeo a Julie)

Pokud jste herec a nikdy jste nehráli Romea, jste vůbec herec? Leonardo DiCaprio je naštěstí herec se vším všudy, a tak si samozřejmě střihnul i tuto ikonickou roli utrápeného zamilovaného teenagera. Skoro čtvrt století stará adaptace milostné tragédie od Williama Shakespeara je zasazená do (tehdejší) současnosti a polemizuje nad tím, jak by vztah Romea a Julie vypadal, kdyby byl zasazen do dnešní přetechnizované doby. Postmoderní zpracování od Baze Luhrmanna je tak energické a přepjaté (místo dvou rodů mezi sebou soupeří dva gangy), že ho ne každý zvládne vstřebat, ale ve výsledku stojí za to. I přesto, že víte, jak to celé dopadne. Devadesátkový Romeo s cigaretou v puse je k sežrání! A navíc k tomu hraje skvělá hudba. Everybody’s free…

Online na iTunes, Rakuten od 30. 12. 2015

Jack Dawson (Titanic)
Zdroj: TMDB

Jack Dawson (Titanic)

“Nevím, jestli mi víc láme srdce Jack Dawson v Titanicu nebo to, že jsem už příliš stará na to, abych byla přítelkyní Leonarda DiCapria,” prohlásila autorka tohoto článku a šla se vybrečet do koupelny. Titanic je bezpochyby největším kariérním milníkem Leonarda DiCapria. Ne, že by předtím nedostával dobré role (viz. Romeo a Julie nebo například Co žere Gilberta Grapea), ale byl to až Titanic James Cameron, který DiCapriovu kariéru katapultoval do přímo nebeských výšin a otevřel mu brány Hollywoodu. Chvíli pak sice trvalo, než se (opět) vymanil ze škatulky krasavce, ale určitě to stálo za to. Jack Dawson je prototypem idolu každé teen holky (a kluka), a pokud tvrdíte, že jste si jeho podobiznu nevystřihovali z tištěného televizního programu (retro!), tak lžete. Nemilovat Titanic je jako nesnášet život!

Online na HBO (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 1. 2. 2021

Frank W. Abagnale Jr. (Chyť mě, když to dokážeš)
Zdroj: TMDB

Frank W. Abagnale Jr. (Chyť mě, když to dokážeš)

Chyť mě, když to dokážeš je prozatím jedinou spoluprací Leonarda DiCapria a Stevena Spielberga. A dost možná jedním z nejlepších filmů tohoto režijního mistra (i když to by bylo na delší diskuzi). Příběh na motivy skutečného života Franka Williama Abagnela Jr. sleduje mladíka, který těžce nese rozpad rodiny, a rozhodne se utéct a postavit na vlastní nohy. Na což jde poněkud netradiční cestou, když padělá šeky, stane se pilotem PanAmu a utíká před FBI… Chyť mě, když to dokážeš je v podstatě perfektní retro kriminálka. Za což může v roli pilota, doktora nebo právníka nejen DiCaprio, ale taky skvělý Tom Hanks jako agent FBI, který se s Abagnalem v této hře na kočku a myš zaplete. Doplňte to skvělou hudbou Johna Williamse a máte perfektní oddechovku na nedělní odpoledne. Což je v tomto případě kompliment, protože autorka článku s tímto filmem strávila nejeden víkend, když si ho v pátek odpoledne pravidelně půjčovala na VHS ve videopůjčovně.

Online na Amazon Prime (titulky), Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 16. 8. 2021

Howard Hughes (Letec)
Zdroj: TMDB

Howard Hughes (Letec)

Hollywoodský režisér, producent, byznysmen, ropný magnát, nadšený pilot… a tak trochu magor. To vše byl Howard Hughes. Letec Martina Scorseseho je typickým příběhem o vzestupu a pádu, který se ovšem odehrává ve Scorseseho oblíbeném období - klasickém Hollywoodu. Po boku Howarda Hughese tak můžeme vidět slavné filmové hvězdy jako Katherine Hepburn (Cate Blanchett), Avu Gardner (Kate Beckinsale) nebo Jean Harlow (Gwen Stefani), ale také to, jak všechno toto pozlátko život vizionáře opouští. Letci je často vyčítána přepálená stopáž (170 minut), ale my si tuto retro podívanou užili se vším všudy. Obzvláště pak, když je Leonardo DiCaprio téměř v každé scéně a podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Je proto až s podivem, že za něj kdysi nedostal Oscara (Akademii se tenkrát líbil jiný životopisný snímek - Ray s Jamie Foxxem).

Není nikde online

Frank Wheeler (Nouzový východ)
Zdroj: TMDB

Frank Wheeler (Nouzový východ)

Nouzový východ patří bezesporu mezi nejkomornější snímky, v kterých si Leonardo DiCaprio zahrál. V adaptaci románu Richarda Yatese se po více než dekádě od Titanicu objevil po boku Kate Winslet, a společně si zde zahráli dysfunkční manželský pár. Jejich idylický život na předměstí si ale ničí nejen oni sami, ale i představa bájného amerického snu. Nouzový východ je skvělou a zároveň skličující dekonstrukcí jednoho vztahu, která vás při slabší chvíli dokáže solidně rozložit. Chemie mezi Kate Winslet a Leonardem DiCapriem je stejně jako v Titanicu natolik odzbrojující, že jim lze jen těžko věřit dlouholeté přátelství. Navíc to režíroval Sam Mendes a nasnímal Roger Deakins (Skyfall), tak na co ještě čekáte?

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Netflix od 29. 12. 2015

Teddy Daniels (Prokletý ostrov)
Zdroj: TMDB

Teddy Daniels (Prokletý ostrov)

Další spolupráce Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho a zároveň další důkaz, že Leonardo DiCaprio není jen “hezoun z Titanicu”, ale proklatě dobrý herec. Mysteriózní drama z prostředí psychiatrické léčebny představuje příběh Teddyho Danielse, válečného veterána, který pátrá po uprchlé pacientce. Postupně ale rozkrýváme minulost Teddyho a zjišťujeme, že věci možná nejsou takové, jaké se zdají být… Scorsese si v Prokletém ostrově chytře hraje s diváckým očekáváním, díky hutné atmosféře vás nepustí, a nakonec vás zlomí. Režijní a herecký masterclass.

Online na iTunes od 14. 6. 2015

Dominick Cobb (Počátek)
Zdroj: TMDB

Dominick Cobb (Počátek)

Ach ano, Počátek. Ten film, kde se DiCapriova postava jmenuje jako salát. Film, který i po skoro dekádě od premiéry stále vzbuzuje otázky. Tak byl to sen, nebo ne?! Odpověď na tuto otázku by vydala na delší text, tak si pojďme jen ve zkratce připomenout, o čem že tento opus magnum Christophera Nolana je. Dom Cobb je špička ve svém oboru. Jeho obor? Extrakce snů. Co to znamená? Že krade lidem myšlenky a tajemství přímo z hlavy, když spí. Jako kdejaký profesionál se ale jednoho dne dostane do menších problémů, a normální život mu může zpět vrátit jen jeden poslední velký job… Počátek zaslouženě patří mezi kinematografickou špičku tohoto století. A je to klišé, ale musíme to napsat: Leonardo DiCaprio je v něm přímo snový!

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 27. 12. 2015

Calvin Candie (Nespoutaný Django)
Zdroj: TMDB

Calvin Candie (Nespoutaný Django)

První spolupráce Leonarda DiCapria a kultovního režiséra Quentina Tarantina. Autor filmů jako Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo Hanebný pancharti v Djangovi vzdává hold žánru westernu (i když jak kolega Petr Semecký podotkl, v tomto případě jde spíše o “southern”), když se točí okolo otroka Djanga (Jamie Foxx), který jde za svobodou. Té dosáhne jen ve spolupráci s lovcem lidí dr. Schultzem (Christoph Waltz), ale na cestě za ní, a za životní láskou, kterou roky neviděl, ho čeká samozřejmě několik překážek. Krvavých překážek. A jednou z nich je samozřejmě i Calvin Candie ve svém Candylandu. Leonardo DiCaprio je v roli otrokáře naprosto šílený a ačkoliv by se Tarantinovi dalo vytknout mnohé, casting je v tomto případě na jedničku s hvězdičkou.

Online na iTunes, Kuki (dabing), O2TV (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten od 11. 12. 2018

Jay Gatsby (Velký Gatsby)
Zdroj: TMDB

Jay Gatsby (Velký Gatsby)

Romeo z Romea a Julie je jedna věc. Ale Jay Gatsby? To je jiná meta. Leonardo DiCaprio si po utrápeném teenagerovi střihnul i roli utrápeného dospěláka, když si zahrál v nejnovější adaptaci románu Velký Gatsby. Adaptace jednoho z nejlepších románů 20. století z pera Francise Scotta Fitzgeralda se ujmul Baz Luhrmann. A stejně jako u Romea a Julie to udělal po svém. Příběh sice je zasazen do bouřlivých 20. let, ale vše je zároveň zahaleno do moderního greenscreenového hávu a hraje k tomu Fergie a Lana Del Rey. Šílené? Ano, možná. Ale role Jaye Gatsbyho, milionáře se zlomeným srdcem, který pořádá bujaré večírky jen, aby upoutal pozornost dávné lásky… to je zkrátka role psaná DiCapriovi přímo na tělo.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky), Netflix (titulky), O2TV (titulky) (dabing) od 24. 12. 2015

Rick Dalton (Tenkrát v Hollywoodu)
Zdroj: TMDB

Rick Dalton (Tenkrát v Hollywoodu)

Jistě, mohli bychom zařadit Jordana Belforta z Vlka z Wall Street. V ideálním žebříčku by samozřejmě nechyběl ani Arnie z Co žere Gilberta Grapea? nebo Danny Archer z Krvavého diamantu (běžte si teď všichni povinně sáhnout na hlínu!). A samozřejmě Hugh Glass z Revenant Zmrtvýchvstání, který DiCapriovi přinesl prvního Oscara. Ale stačí si projet Leovu filmografii, abychom zjistili, že stejně tak bychom mohli zařadit snad každou roli, kterou tento herecký bůh, hollywoodský krasavec a idol našich srdcí přijal. Na posledním místě tudíž nemůžeme jinak, než zmínit jeho nejnovější počin. Druhou spolupráci s Tarantinem a poctu 60. letům Tenkrát v Hollywoodu. V (asi) předposlední tarantinovce vůbec si DiCaprio zahrál Ricka Daltona - kdysi prvotřídní, ale dnes už trochu vyhaslou filmovou hvězdu. Paralela s reálným životem? Ale kdeže. Ačkoliv DiCaprio v Tenkrát v Hollywoodu předvádí jeden z nejlepších výkonů kariéry a přítomnost v Tarantinově ne-až-tak fikčním světě si patřičně užívá, je zjevné, že toho má ještě hodně před sebou. A my se neskutečně těšíme!

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Kuki (dabing), Netflix (titulky), O2TV (titulky) (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 14. 12. 2019

Nejen Tenkrát v Hollywoodu aneb 10 nejlepších rolí Leonarda DiCapria  |  Tipy na film  |   |  15 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako Nejen Tenkrát v Hollywoodu aneb 10 nejlepších rolí Leonarda DiCapria

Tipy na film  |  včera 7:00

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist