FB pixel

Romeo (Romeo a Julie)

Pokud jste herec a nikdy jste nehráli Romea, jste vůbec herec? Leonardo DiCaprio je naštěstí herec se vším všudy, a tak si samozřejmě střihnul i tuto ikonickou roli utrápeného zamilovaného teenagera. Skoro čtvrt století stará adaptace milostné tragédie od Williama Shakespeara je zasazená do (tehdejší) současnosti a polemizuje nad tím, jak by vztah Romea a Julie vypadal, kdyby byl zasazen do dnešní přetechnizované doby. Postmoderní zpracování od Baze Luhrmanna je tak energické a přepjaté (místo dvou rodů mezi sebou soupeří dva gangy), že ho ne každý zvládne vstřebat, ale ve výsledku stojí za to. I přesto, že víte, jak to celé dopadne. Devadesátkový Romeo s cigaretou v puse je k sežrání! A navíc k tomu hraje skvělá hudba. Everybody’s free…

Jack Dawson (Titanic)

“Nevím, jestli mi víc láme srdce Jack Dawson v Titanicu nebo to, že jsem už příliš stará na to, abych byla přítelkyní Leonarda DiCapria,” prohlásila autorka tohoto článku a šla se vybrečet do koupelny. Titanic je bezpochyby největším kariérním milníkem Leonarda DiCapria. Ne, že by předtím nedostával dobré role (viz. Romeo a Julie nebo například Co žere Gilberta Grapea), ale byl to až Titanic James Cameron, který DiCapriovu kariéru katapultoval do přímo nebeských výšin a otevřel mu brány Hollywoodu. Chvíli pak sice trvalo, než se (opět) vymanil ze škatulky krasavce, ale určitě to stálo za to. Jack Dawson je prototypem idolu každé teen holky (a kluka), a pokud tvrdíte, že jste si jeho podobiznu nevystřihovali z tištěného televizního programu (retro!), tak lžete. Nemilovat Titanic je jako nesnášet život!

Frank W. Abagnale Jr. (Chyť mě, když to dokážeš)

Chyť mě, když to dokážeš je prozatím jedinou spoluprací Leonarda DiCapria a Stevena Spielberga. A dost možná jedním z nejlepších filmů tohoto režijního mistra (i když to by bylo na delší diskuzi). Příběh na motivy skutečného života Franka Williama Abagnela Jr. sleduje mladíka, který těžce nese rozpad rodiny, a rozhodne se utéct a postavit na vlastní nohy. Na což jde poněkud netradiční cestou, když padělá šeky, stane se pilotem PanAmu a utíká před FBI… Chyť mě, když to dokážeš je v podstatě perfektní retro kriminálka. Za což může v roli pilota, doktora nebo právníka nejen DiCaprio, ale taky skvělý Tom Hanks jako agent FBI, který se s Abagnalem v této hře na kočku a myš zaplete. Doplňte to skvělou hudbou Johna Williamse a máte perfektní oddechovku na nedělní odpoledne. Což je v tomto případě kompliment, protože autorka článku s tímto filmem strávila nejeden víkend, když si ho v pátek odpoledne pravidelně půjčovala na VHS ve videopůjčovně.

Howard Hughes (Letec)

Hollywoodský režisér, producent, byznysmen, ropný magnát, nadšený pilot… a tak trochu magor. To vše byl Howard Hughes. Letec Martina Scorseseho je typickým příběhem o vzestupu a pádu, který se ovšem odehrává ve Scorseseho oblíbeném období - klasickém Hollywoodu. Po boku Howarda Hughese tak můžeme vidět slavné filmové hvězdy jako Katherine Hepburn (Cate Blanchett), Avu Gardner (Kate Beckinsale) nebo Jean Harlow (Gwen Stefani), ale také to, jak všechno toto pozlátko život vizionáře opouští. Letci je často vyčítána přepálená stopáž (170 minut), ale my si tuto retro podívanou užili se vším všudy. Obzvláště pak, když je Leonardo DiCaprio téměř v každé scéně a podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Je proto až s podivem, že za něj kdysi nedostal Oscara (Akademii se tenkrát líbil jiný životopisný snímek - Ray s Jamie Foxxem).

Frank Wheeler (Nouzový východ)

Nouzový východ patří bezesporu mezi nejkomornější snímky, v kterých si Leonardo DiCaprio zahrál. V adaptaci románu Richarda Yatese se po více než dekádě od Titanicu objevil po boku Kate Winslet, a společně si zde zahráli dysfunkční manželský pár. Jejich idylický život na předměstí si ale ničí nejen oni sami, ale i představa bájného amerického snu. Nouzový východ je skvělou a zároveň skličující dekonstrukcí jednoho vztahu, která vás při slabší chvíli dokáže solidně rozložit. Chemie mezi Kate Winslet a Leonardem DiCapriem je stejně jako v Titanicu natolik odzbrojující, že jim lze jen těžko věřit dlouholeté přátelství. Navíc to režíroval Sam Mendes a nasnímal Roger Deakins (Skyfall), tak na co ještě čekáte?

Teddy Daniels (Prokletý ostrov)

Další spolupráce Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho a zároveň další důkaz, že Leonardo DiCaprio není jen “hezoun z Titanicu”, ale proklatě dobrý herec. Mysteriózní drama z prostředí psychiatrické léčebny představuje příběh Teddyho Danielse, válečného veterána, který pátrá po uprchlé pacientce. Postupně ale rozkrýváme minulost Teddyho a zjišťujeme, že věci možná nejsou takové, jaké se zdají být… Scorsese si v Prokletém ostrově chytře hraje s diváckým očekáváním, díky hutné atmosféře vás nepustí, a nakonec vás zlomí. Režijní a herecký masterclass.

Dominick Cobb (Počátek)

Ach ano, Počátek. Ten film, kde se DiCapriova postava jmenuje jako salát. Film, který i po skoro dekádě od premiéry stále vzbuzuje otázky. Tak byl to sen, nebo ne?! Odpověď na tuto otázku by vydala na delší text, tak si pojďme jen ve zkratce připomenout, o čem že tento opus magnum Christophera Nolana je. Dom Cobb je špička ve svém oboru. Jeho obor? Extrakce snů. Co to znamená? Že krade lidem myšlenky a tajemství přímo z hlavy, když spí. Jako kdejaký profesionál se ale jednoho dne dostane do menších problémů, a normální život mu může zpět vrátit jen jeden poslední velký job… Počátek zaslouženě patří mezi kinematografickou špičku tohoto století. A je to klišé, ale musíme to napsat: Leonardo DiCaprio je v něm přímo snový!

Calvin Candie (Nespoutaný Django)

První spolupráce Leonarda DiCapria a kultovního režiséra Quentina Tarantina. Autor filmů jako Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo Hanebný pancharti v Djangovi vzdává hold žánru westernu (i když jak kolega Petr Semecký podotkl, v tomto případě jde spíše o “southern”), když se točí okolo otroka Djanga (Jamie Foxx), který jde za svobodou. Té dosáhne jen ve spolupráci s lovcem lidí dr. Schultzem (Christoph Waltz), ale na cestě za ní, a za životní láskou, kterou roky neviděl, ho čeká samozřejmě několik překážek. Krvavých překážek. A jednou z nich je samozřejmě i Calvin Candie ve svém Candylandu. Leonardo DiCaprio je v roli otrokáře naprosto šílený a ačkoliv by se Tarantinovi dalo vytknout mnohé, casting je v tomto případě na jedničku s hvězdičkou.

Jay Gatsby (Velký Gatsby)

Romeo z Romea a Julie je jedna věc. Ale Jay Gatsby? To je jiná meta. Leonardo DiCaprio si po utrápeném teenagerovi střihnul i roli utrápeného dospěláka, když si zahrál v nejnovější adaptaci románu Velký Gatsby. Adaptace jednoho z nejlepších románů 20. století z pera Francise Scotta Fitzgeralda se ujmul Baz Luhrmann. A stejně jako u Romea a Julie to udělal po svém. Příběh sice je zasazen do bouřlivých 20. let, ale vše je zároveň zahaleno do moderního greenscreenového hávu a hraje k tomu Fergie a Lana Del Rey. Šílené? Ano, možná. Ale role Jaye Gatsbyho, milionáře se zlomeným srdcem, který pořádá bujaré večírky jen, aby upoutal pozornost dávné lásky… to je zkrátka role psaná DiCapriovi přímo na tělo.

Rick Dalton (Tenkrát v Hollywoodu)

Jistě, mohli bychom zařadit Jordana Belforta z Vlka z Wall Street. V ideálním žebříčku by samozřejmě nechyběl ani Arnie z Co žere Gilberta Grapea? nebo Danny Archer z Krvavého diamantu (běžte si teď všichni povinně sáhnout na hlínu!). A samozřejmě Hugh Glass z Revenant Zmrtvýchvstání, který DiCapriovi přinesl prvního Oscara. Ale stačí si projet Leovu filmografii, abychom zjistili, že stejně tak bychom mohli zařadit snad každou roli, kterou tento herecký bůh, hollywoodský krasavec a idol našich srdcí přijal. Na posledním místě tudíž nemůžeme jinak, než zmínit jeho nejnovější počin. Druhou spolupráci s Tarantinem a poctu 60. letům Tenkrát v Hollywoodu. V (asi) předposlední tarantinovce vůbec si DiCaprio zahrál Ricka Daltona - kdysi prvotřídní, ale dnes už trochu vyhaslou filmovou hvězdu. Paralela s reálným životem? Ale kdeže. Ačkoliv DiCaprio v Tenkrát v Hollywoodu předvádí jeden z nejlepších výkonů kariéry a přítomnost v Tarantinově ne-až-tak fikčním světě si patřičně užívá, je zjevné, že toho má ještě hodně před sebou. A my se neskutečně těšíme!

Nejen Tenkrát v Hollywoodu aneb 10 nejlepších rolí Leonarda DiCapria  |  Tipy na film  |   |  15 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku Nejen Tenkrát v Hollywoodu aneb 10 nejlepších rolí Leonarda DiCapria

Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Za sebe ještě musím zmínit Pláž. :-)

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Nejen Tenkrát v Hollywoodu aneb 10 nejlepších rolí Leonarda DiCapria

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  8

Dabingu na Netflixu přibývá. Jen za týden přidal dalších 8 filmů!

Netflix opětovně rozšiřuje svou nabídku dabovaných titulů. Tentokrát zvládl za poslední týden doplnit svůj katalog hned o 8 zajímavých filmů, které sice často nejsou data nejnovějšího, ale rozhodně mají svoji kvalitu. Tak je zkuste. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  23

10 březnových novinek, kvůli kterým byste si měli zaplatit Netflix

I na březen má Netflix nachystánu slušnou nabídku, kterou se bude snažit své předplatitele udržet u svých obrazovek. Těšit se můžeme například na dívčí feministickou komedii Ranařky, anime seriál Pacific Rim rozšiřující universum plné obřích robotů a nestvůr, nebo na francouzské akční novinky Stráž a Dealer. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  15

10 povedených novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední únorový víkend je před námi a jak se zdá, je to poslední víkend, co můžeme vyrazit dál než na nákup. Pokud už ale přes den vyrazíte někam na výlet, nechte se inspirovat alespoň na večerní sledování filmů a seriálů. Tyhle novinky rozhodně stojí za to. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  95

10 nejlepších nových seriálů, které můžete právě teď vidět na Netflixu

Stranger Things, Zaklínače, Sexuální výchovu a další klasiky Netflixu už máte nakoukané? Výtečně. Nyní můžete dohnat resty z posledních týdnů a měsíců. Ve spolupráci s Vodafone TV jsme pro vás připravili doporučení deseti nejlepších seriálových novinek, které jsou aktuálně na Netflixu! číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  67

10 parádních novinek, které se začátkem března objeví na Netflixu

Se začátkem března nás opět čeká přísun nových filmů a seriálů. Některé pochází přímo do Netflixu, jiné si streamovací služba licencuje skrze třetí strany. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nás v prvních dnech nového měsíce čeká. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist