FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Čelisti

Co by to bylo za žebříček s nejobávanější mořskou potvorou bez legendárního fláku Stevena Spielberga, jenž zrodil režisérskou legendu a přinesl moderní vlnu letních blockbusterů. V adaptaci knihy Petera Benchleyho útočí na obyvatele přímořského městečka Amity velký bílý žralok a je na šéfovi místní policie Brodym, aby dal dohromady tým, který se na malé bárce pokusí s mořským predátorem vypořádat. Nebude to mít jednoduché. Starostovi se totiž představa paniky v hlavní koupací sezóně vůbec nezamlouvá a samotný žralok se nehodlá vzdát bez boje. Film ověnčený třemi Oscary (hudba, střih a zvuk) je dnes považovaný za klasiku, samotný Spielberg ovšem několikrát přiznal, že film kvůli náročnému natáčení na vodě a poruchovému modelu žraloka málem nedokončil a mentálně ho dokončení filmu stálo kvůli stresu roky života.

Hledá se Nemo

Poté, co zvídavého Nema unese potápěč do svého akvária, vydává se úzkostlivý otec Marlin svého syna zachránit. Ještě než ho cesta dovede do přímořského velkoměsta a jisté zubařské ordinace, musí se utkat s několika mořskými protivníky a především přežít užvaněnost zapomnětlivé rybky Dory, která zná jako možná jediná cestu za Nemovým osudem. Jeden z nejlepších filmů studia Pixar byl ve své době technickou revolucí a přinesl dojemnou rodinnou podívanou, ve které jsme se dozvěděli mimo jiné nejzásadnější moudro mořského života - „Ryba je kámoš, ne žrádlo.“ Toto poznání je o to cennější, že nám ho sdělil žralok na rybí odvykačce Bruce, který je poctou... hádáte správně, stejnojmennému modelu žraloka ze Spielbergových Čelistí.

Útok z hlubin

„Zabils mi ptáčka.“ Legendární hláška rappera LL Cool J dokonale definuje uvolněnost žraločího akčního thrilleru, který přišel s teorií, co by se stalo, kdyby žraloci získali lidskou inteligenci. Z podmořské laboratoře se brzy stane kůlnička na dříví a je na znalci žraloků Carteru Blakovi (tradičně frajerský Thomas Jane), aby zachránil kompletní osazenstvo dřív, než veškeré prostory zaplaví voda a vyhladovělí žraloci dostanou odpolední svačinku. Zábavná úmrtí, velkorysé akční scény a likvidační devadesátkové hlášky jsou hlavní devizou béčkové labutí písně dnes již kompletně zapomenutého, kdysi však velmi vyhledávaného akčního řemeslníka Rennyho Harlina (Smrtonosná past 2).

Surfařka

Ve filmu podle skutečného příběhu se talentovaná surfačka Bethany střetne se žralokem a jak už to bývá, on odplave s její rukou a ona bojuje s depresemi ze zkaženého života. Nebyl by to ale Hollywood (a skutečný lidský příběh o překonání strachu), kdyby se Bethany znovu nepostavila na prkno a neukázala, že i s jednou rukou se dá rozjet velké surfařské divadlo. V hlavní roli inspirativního dramatu jako obvykle září talentovaná hvězdička AnnaSophia Robb, které sekundují dobráčtí Dennis Quaid a Helen Hunt.

Mělčiny

Myslíte si, že k poctivému napínáku potřebujete obří rozpočet a stovky komparzistů? Pohodlně se usaďte, profesor spotřebního žánrového řemesla Jaume Collet-Serra vám názorně ukáže, jak si vystačit s jednou pěknou blondýnkou (Blake Lively), digitálním žralokem a maličkým útesem uprostřed rozbouřeného moře. Příjemné, ani 90 minut dlouhé žánrové cvičení Mělčiny nabízí poctivou dávku adrenalinu, která vás vyžene na nejbližší pláž s pocitem, že ve vlnách není nic, s čím byste se nedokázali vypořádat.

Útes smrti

Mělčiny od protinožců? Vlastně ano! Jen o pět let dříve. V mrazivém thrilleru od zkušeného režiséra Andrew Trauckiho se skupina přátel vydává na moře a při cestě do Indonésie nechce nic víc než pořádnou porci zábavy. A té se také dočkají, když jde bárka brzy ke dnu a jedinou záchranou před mořským dravcem představují drobné útesy čouhajících z mělkých vod pobřeží nedalekého ostrova. Kamarádi umírají a vy sedíte napjatí jako čerstvě koupené kšandy, protože tohle se doopravdy stalo.

Kon-Tiki

Líbili se vám poslední Piráti z Karibiku, v nichž na Jacka Sparrowa útočili zombie žraloci? Pak zkuste předchozí film režijní dvojice Sandberg-Ronnnig, ve kterém se slavný norský mořeplavec Thor Heyerdahl vydává na smrtonosnou výpravu do Polynésie pouze na vrzajícím voru. Během plavby trvající dlouhých 101 dní si užije spoustu depresí, hádek mezi svými kumpány a samozřejmě dojde i na střet se žraloky, kteří by si na čerstvém norském masíčku také rádi pochutnali. Emocionální plnotučnost filmu v roce 2012 ocenila i americká Akademie, když film nominovala na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

Žralokonádo

Bojíte se jet k moři kvůli žralokům a na východní pobřeží Ameriky kvůli tornádům? Céčková šílenost Žralokonádo vám dá obě noční můry najednou a budete se setsakramentsky bavit. Do smrtonosného vzdušného víru se totiž přimíchala opravdu spousta mořských potvor a je jen na umělém poprsí Tary Reid a motorové pile Iana Zieringa (Steve z Beverly Hills a ve volném čase striptér z Chippendales), aby zachránili obyčejné smrtelníky před totální zkázou. Bezskrupulózní stupidita Žralokonáda se stala před 5 lety takovým hitem, že už příští týden míří na televizní obrazovky již šestý díl s libovým podtitulem It's About Time. A ano, bude se v něm cestovat časem!

Thunderball

Když je Velká Británie vydírána pod pohrůžkou použití dvou jaderných hlavic, je na Jamesi Bondovi s tváří nepřekonatelného Seana Conneryho, aby se vydal v ústrety tajné organizaci SPECTRE, jejíž člen má mimo jiné silnou úchylku na žraloky. Thunderball nejenže nabízí na svou dobu neviděné podvodní scény, ale také jeden z nejlepších scénářů v historii série, který vás nenechá ani na moment vydechnout. I proto, že si Connery své akční scény jako obvykle točil sám bez pomoci kaskadéra a filmaři to dávali s chutí najevo v každém akčním záběru.

Otevřené moře

Až se zase pohádáte s partnerem a rozhodnete se usmiřovat odjezdem na dlouho odkládanou dovolenou, pusťte si příběh Susan a Daniela, který funguje jako dokonalá manželská terapie. Co zpočátku vypadá jako idylická dovolená, na níž si mladý pár vyříká své bolístky a znovu zažehna již notně pohasínající plamen vášně, se brzy mění na holý boj o přežití, když se manželé ocitnou v otevřené vodě obklíčení nikým jiným než hladovějícím sympaťákem s desítkami nabroušených tesáků. Režírující Chris Kentis navíc volí notně dokumentaristický přístup, kterým umocňuje pocit realističnosti a vyvolává mrazení v zádech z čisté beznaděje člověka vůči silám přírody. Brrr...

MEG: Monstrum z hlubin

Jason Statham není žádné ořezávátko a protože už za svou kariéru zmlátil všechno, co má dvě nohy, musí se logicky vrhnout do slané vody, aby si vyrovnal účty s pravěkým žralokem megalodonem. Statham kvůli obřímu predátorovi přišel kdysi dávno o celou posádku na dně Mariánského příkopu a jakmile zavětří, že se příšera z hlubin možná vrátila ohrozit i jeho nový tým, nevynechá příležitost, jak obávanému masožravci ukázat, kdo je pánem tvorstva. Co dokazovat má i režisér Jon Turteltaub, který od nestárnoucích Kokosů na sněhu nenatočil opravdu výjimečný film. První recenze ovšem přikyvují, že střetem žraloka se Stathamova sixpacku možná přece jen trefil zábavný žánrový homerun.

10 nejlepších žraločích filmů všech dob  |  Tipy na film  |   |  15 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 nejlepších žraločích filmů všech dob

Tipy na film  |  před 1 hodinami

20 nejnovějších filmů na Netflixu, které můžete vidět s českým dabingem

Netflix už prakticky pravidelně přidává nové filmy s českým dabingem každý týden. Pokud máte v narůstajících titulech také slušný hokej, udělali jsme pro vás přehled nových přírůstků posledních týdnů. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

V hlubinách největší streamovací sítě se mimo nepřeberného množství cooking shows nebo asi dvacáté řady Takové moderní rodinky skrývají i tituly, kterými můžete doplnit své mezery v kinematografickém kánonu. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Slunce žhne venku na maximum. Pokud už máte dost chytání bronzu a chce trochu vnitřní zábavy, aktuální nabídka Netflixu a spol. by vás měla rozhodně uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist