FB pixel

xx

O čem je nový seriál Castle Rock?

V zavřené části věznice u malého města Castle Rock je nalezen mladý muž, který je tam podle všeho vězněn delší dobu, ale neexistují o něm žádné záznamy. Muž na žádné otázky neodpovídá, ale pouze opakuje jedno jméno. Nikoliv však svoje, ale jméno úplně někoho jiného – kdysi pohřešovaného chlapce, který se za podivných okolností v malém městě ztratil. Sice se po pár dnech našel, ale nic si nepamatoval. Z města se odstěhoval a teď jako dospělý se živí jako právník. A náhoda chtěl, aby se do města musel vrátit a začal obhajovat právě toho muže, který byl ve věznici takto nečekaně objeven.

Čím je seriál výjimečný?

Stephen King

Na první pohled by se mohlo zdát, že Castle Rock je klasický mysteriózní seriál. Ale ten, komu je povědomý název seriálu a jméno města, už ví, odkud vítr vane. Castle Rock je totiž často místem, kde se odehrávají příběhy z pera spisovatele Stephena Kinga. A celý seriál je vlastně jedním obrovským mixem všemožných reálií, postav, příběhů a mnoha dalších pomrknutí, které znáte z jeho knih a nebo filmových adaptací.


O jaké pomrknutí jde?

Aniž bychom vám kazili překvapení, tak jen v první epizodě najdete několik hlavních odkazů na tyto vybraná díla Stephena Kinga.

  • Castle Rock – fiktivní město ve státě Maine, kam King zasadil příběhy hned několika svých knih – Mrtvá zóna, Cujo nebo Obchodník s hrůzou. A mnoho dalších příběhů na město alespoň odkazuje – třeba Pavučina snů, Gerald's Game, Sleepwalkers, To, Hřbitov domácích zvířátek, Pod kupolí a mnoho dalších. Je zmíněno také ve filmových adaptacích Stůj při mně nebo Mlhy.
  • Shawshank – výše zmíněna věznice není jen tak obyčejnou věznicí, jedná se o tu samou, kde Frank Dufresne prožil své Vykoupení z věznice Shawshank. Na události z knihy/filmu je zde i několik narážek.
  • Nezbytné věci (filmová adaptace se u nás jmenuje Obchodník s hrůzou) - šerif Pangborn se objevil jako postava hned v několika příbězích a v dalších byl alespoň zmíněn, ostatně když jste šerifem Castle Rock, máte o slávu postaráno. V seriálu hraje prominentní roli a hraje ho Scott Glenn.
  • Osvícení – slavný Kingův román (a neméně slavná filmová adaptace) je propojena ze seriálem tak, že jedna z postav se jmenuje Jackie Torrance, tedy stejně jako hlavní hrdina příběh o šílenství v hotelu Overlook. Jak přesně jsou propojeni, uvidíme dále.
  • To - Castle Rock jako maloměsto v Maine je hodně podobné jako Derry, místo, kde řádil děti pojídající klaun, ale největší spojitost má seriál s poslední filmovou adaptací. Mladého nemluvného vězně totiž nehraje nikdo jiný než Bill Skarsgard, který si v poslední filmové adaptaci zahrál právě vraždího klauna.
  • Carrie – z filmové adaptace románu, kde se mladá dívka mstí na svých spolužácích pomocí telekineze, si seriál půjčuje hlavní herečku. Sissy Spacek hrála v jedné z nejlepších kingových adaptací právě samotnou Carrie, zde má ale její postava jiné jméno i osud.

V dalších epizodách skryté vtípky pokračují dále, ale na ty se podíváme až po konci seriálu.

Bude seriál vycházet z příběhů některých knih?

Ne, seriál je natočen čistě jako původní příběh, který si jen půjčuje vybrané reálie či opakující se postupy z Kingových knih. Není však adaptací žádné konkrétní knihy či povídky od Stephena Kinga.

Podílí se na seriálu přímo Stephen King?

J.J. Abrams

Ano, Stephen King je jedním z výkonných producentů. Sice nenapsal scénář, ale měl právo zasahovat do děje i stylu celého seriálu. Druhou hlavní osobností, která seriál produkčně zastřešuje, je J.J. Abrams. Tvůrce slavných televizních seriálů (Alias, Ztraceni, Fringe) a filmový režisér (Mission: Impossible III, Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí) má k mysteriózním příběhům kladný vztah a produkoval už také předchozí televizní seriál na motivy knihy Stephena Kinga, 11.22.63.


Kteří herci v seriálu hrají?

André Holland

Některé z nich už jsme zmínili – kromě Sissy Spacek, Billa Skarsgarda či Scotta Glenna je důležité vypíchnout především titulního představitele, mladého právníka, který se vrací domů obhajovat neznámého vězně. Hraje ho André Holland kterého jste mohli vidět ve filmech jako Selma nebo Moonlight nebo seriálech Knick: Doktoři bez hranic či American Horror Story. Jeho protipól v seriálu Castle Rock hraje Melanie Lynskey (Nebeská stvoření), ve vedlejší roli se také objeví seriálový veterán Terry O'Quinn (Locke ze seriálu Ztraceni).


Kolik má seriál dílů?

První sezóna má naplánováno 10 dílů, každý z nich trvá v průměru 50 minut. Zda bude seriál pokračovat, záleží na úspěchu první sezóny.

Kde je seriál online?

Za seriálem stojí online půjčovna Hulu, která sice není v ČR dostupná, ale práva pro naši zemi koupilo HBO, podobně jako to udělalo u seriálu Příběh služebnice. Seriál sice začal hned třemi díly v USA už minulý týden, ale na HBO GO najdete nejen první tři, ale i aktuální čtvrtý. Od teď bude seriál pokračovat tempem jeden díl týdně.

Castle Rock (79%)

Nový tajuplný seriál inspirovaný knihami Stephena Kinga. Hrají: André Holland, Melanie Lynskey, Sissy Spacek, Bill Skarsgard, Jane Levy
Online na HBO (české titulky) od 1. 10. 2018

Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO  |  Tipy na film  |  před 5 měsíci  |  593 přečtení  |  79 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO

Další články jako Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO

Tipy na film  |  před 5 dny  |  12

VÍKENDOVÉ TIPY: Punisher, Star Trek a sci-fi IO

Víkend je tu a s ním i pravidelná dávka našich tipů. Tentokrát si užjí hlavně diváci Netflixu, vrací se Punisher, Grace & Frankie nebo Star Trek plus nálož nových či přeložených filmů. HBO má dva nové nenápadné seriály. A online dorazily také nedávno kinonovinky - české filmy Všechno bude nebo King Skate. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  29

10 nejlepších seriálů, které se letos vrátí na HBO

Nový rok, nové seriály! Ale pojďme se nejdřív podívat na ty, které známe a máme rádi. Případně pro vás máme inspirace pro ty, na které naskočit před příchodem jejich nové řady. A nebojte se, není tam jen 10x Hra o trůny. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  29

Nejočekávanější komiksové seriály roku 2019

Nedávno jsme vás informovali o všech komiksových filmech, které budou letos promítány v kinech. Na tento dřívější článek navazujeme přehledem komiksových seriálů, jež nás roku 2019 obšťastní. Podívejte se na náš výčet a přehled, které z nich najdete online. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  39

13 nejočekávanějších filmů od Netflixu v roce 2019

Netflix v uplynulém roce představil celou řádku povedených filmů, se kterými uhranul kritiky i běžné diváky. Roma, 22 July, Outlaw King či Bird Box však byly jen začátek. V letošním roce Netflix zařazuje ještě vyšší otáčky a my nevíme, na co se těšit víc! číst více

Tipy na film  |  před 12 dny  |  21

VÍKENDOVÉ TIPY: Titans, Brexit, Černé pondělí či Temný případ

Začátek roku je v online novinkách silný. Netflix dnes uvedl komiksový seriál Titans či alternativní drama Sex Education. Na HBO odstartovala třetí Terapie, televizní film o Brexitu a chystá se nový Temný případ. Na iTunes dorazilo několik větších akčních filmů, které jste v kinech vidět nemohli. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist