FB pixel

O čem je nový seriál Castle Rock?

V zavřené části věznice u malého města Castle Rock je nalezen mladý muž, který je tam podle všeho vězněn delší dobu, ale neexistují o něm žádné záznamy. Muž na žádné otázky neodpovídá, ale pouze opakuje jedno jméno. Nikoliv však svoje, ale jméno úplně někoho jiného – kdysi pohřešovaného chlapce, který se za podivných okolností v malém městě ztratil. Sice se po pár dnech našel, ale nic si nepamatoval. Z města se odstěhoval a teď jako dospělý se živí jako právník. A náhoda chtěl, aby se do města musel vrátit a začal obhajovat právě toho muže, který byl ve věznici takto nečekaně objeven.

Čím je seriál výjimečný?

Stephen King

Na první pohled by se mohlo zdát, že Castle Rock je klasický mysteriózní seriál. Ale ten, komu je povědomý název seriálu a jméno města, už ví, odkud vítr vane. Castle Rock je totiž často místem, kde se odehrávají příběhy z pera spisovatele Stephena Kinga. A celý seriál je vlastně jedním obrovským mixem všemožných reálií, postav, příběhů a mnoha dalších pomrknutí, které znáte z jeho knih a nebo filmových adaptací.

O jaké pomrknutí jde?

Aniž bychom vám kazili překvapení, tak jen v první epizodě najdete několik hlavních odkazů na tyto vybraná díla Stephena Kinga.

  • Castle Rock – fiktivní město ve státě Maine, kam King zasadil příběhy hned několika svých knih – Mrtvá zóna, Cujo nebo Obchodník s hrůzou. A mnoho dalších příběhů na město alespoň odkazuje – třeba Pavučina snů, Gerald's Game, Sleepwalkers, To, Hřbitov domácích zvířátek, Pod kupolí a mnoho dalších. Je zmíněno také ve filmových adaptacích Stůj při mně nebo Mlhy.
  • Shawshank – výše zmíněna věznice není jen tak obyčejnou věznicí, jedná se o tu samou, kde Frank Dufresne prožil své Vykoupení z věznice Shawshank. Na události z knihy/filmu je zde i několik narážek.
  • Nezbytné věci (filmová adaptace se u nás jmenuje Obchodník s hrůzou) - šerif Pangborn se objevil jako postava hned v několika příbězích a v dalších byl alespoň zmíněn, ostatně když jste šerifem Castle Rock, máte o slávu postaráno. V seriálu hraje prominentní roli a hraje ho Scott Glenn.
  • Osvícení – slavný Kingův román (a neméně slavná filmová adaptace) je propojena ze seriálem tak, že jedna z postav se jmenuje Jackie Torrance, tedy stejně jako hlavní hrdina příběh o šílenství v hotelu Overlook. Jak přesně jsou propojeni, uvidíme dále.
  • To - Castle Rock jako maloměsto v Maine je hodně podobné jako Derry, místo, kde řádil děti pojídající klaun, ale největší spojitost má seriál s poslední filmovou adaptací. Mladého nemluvného vězně totiž nehraje nikdo jiný než Bill Skarsgard, který si v poslední filmové adaptaci zahrál právě vraždího klauna.
  • Carrie – z filmové adaptace románu, kde se mladá dívka mstí na svých spolužácích pomocí telekineze, si seriál půjčuje hlavní herečku. Sissy Spacek hrála v jedné z nejlepších kingových adaptací právě samotnou Carrie, zde má ale její postava jiné jméno i osud.

V dalších epizodách skryté vtípky pokračují dále, ale na ty se podíváme až po konci seriálu.

Bude seriál vycházet z příběhů některých knih?

Ne, seriál je natočen čistě jako původní příběh, který si jen půjčuje vybrané reálie či opakující se postupy z Kingových knih. Není však adaptací žádné konkrétní knihy či povídky od Stephena Kinga.

Podílí se na seriálu přímo Stephen King?

J.J. Abrams

Ano, Stephen King je jedním z výkonných producentů. Sice nenapsal scénář, ale měl právo zasahovat do děje i stylu celého seriálu. Druhou hlavní osobností, která seriál produkčně zastřešuje, je J.J. Abrams. Tvůrce slavných televizních seriálů (Alias, Ztraceni, Fringe) a filmový režisér (Mission: Impossible III, Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí) má k mysteriózním příběhům kladný vztah a produkoval už také předchozí televizní seriál na motivy knihy Stephena Kinga, 11.22.63.

Kteří herci v seriálu hrají?

André Holland

Některé z nich už jsme zmínili – kromě Sissy Spacek, Billa Skarsgarda či Scotta Glenna je důležité vypíchnout především titulního představitele, mladého právníka, který se vrací domů obhajovat neznámého vězně. Hraje ho André Holland kterého jste mohli vidět ve filmech jako Selma nebo Moonlight nebo seriálech Knick: Doktoři bez hranic či American Horror Story. Jeho protipól v seriálu Castle Rock hraje Melanie Lynskey (Nebeská stvoření), ve vedlejší roli se také objeví seriálový veterán Terry O'Quinn (Locke ze seriálu Ztraceni).

Kolik má seriál dílů?

První sezóna má naplánováno 10 dílů, každý z nich trvá v průměru 50 minut. Zda bude seriál pokračovat, záleží na úspěchu první sezóny.

Kde je seriál online?

Za seriálem stojí online půjčovna Hulu, která sice není v ČR dostupná, ale práva pro naši zemi koupilo HBO, podobně jako to udělalo u seriálu Příběh služebnice. Seriál sice začal hned třemi díly v USA už minulý týden, ale na HBO GO najdete nejen první tři, ale i aktuální čtvrtý. Od teď bude seriál pokračovat tempem jeden díl týdně.

Castle Rock (79%)

Nový tajuplný seriál inspirovaný knihami Stephena Kinga. Hrají: André Holland, Melanie Lynskey, Sissy Spacek, Noel Fisher, Bill Skarsgard, Jane Levy, Scott Glenn
Online na HBO (české titulky) od 1. 10. 2018

Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO  |  Tipy na film  |  2018  |  606 přečtení  |  79 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO

Další články jako Mysteriózní pecka Castle Rock ze světa Stephena Kinga dorazila na HBO

Tipy na film  |  včera 16:00  |  11

25 filmů a seriálů, které mají na Netflixu nově české titulky

Netflix se v posledních měsících konečně pořádně opřel do českých překladů a po najmutí desítek překladatelů tlačí českou podporu do jednoho seriálu a filmu za druhým. Máme neskutečnou radost a tady máte hned 25 titulů, které si můžete konečně užít bez jazykové bariéry. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  9

Téma: Labyrint filmových tržeb aneb jak Hollywood krvácí kvůli reklamě

Pokračujeme v našem seriálu o tom, jak je na tom Hollywood s penězi. Minule jsme si ukázali, jak Hollywood získává peníze z filmů a kdy začíná být film opravdu ziskový. Jen jsme tak naťukli, že do rozpočtu se kromě nákladů na samotné natočení musí počítat i propagace. A na tu se dneska podíváme pořádně. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  10

10 seriálů, u kterých promarníme letošní léto (a podzim)

Vybrali jsme pro vás deset seriálů, u kterých si můžete v nastávajících letních dnech zpříjemnit večer se svou drahou polovičkou! Na některé žhavé kandidáty si sice ještě pár měsíců budeme muset počkat, ale několik sérií si můžete užít už nyní! číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  11

5 filmů pro fanoušky Formule 1 a zesnulého Nikiho Laudy

Ve věku 70 let zemřel fenomenální závodník Formule 1 Niki Lauda. Trojnásobný mistr světa ze 70. a 80. let, neuvěřitelný dříč a profesionál každým coulem. Připomeňme si ho pěticí filmů o lovcích adrenalinu zpoza volantu. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  38

10 filmů s nejlepšími přestřelkami (nejen) pro fanoušky Johna Wicka

Třetí dobrodružství Johna Wicka už je tady a opět ohromuje výbornými přestřelkami. Výborné přestřelky nejen ukájejí krvelačné a choreografické chutě, ale často probouzejí i hlad po dalších výborných přestřelkách. Kde je ale hledat? Na minimálně deseti místech určitě! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist